Digestoř - zvýšení výkonu

Od: Datum: 18.02.15 07:57 odpovědí: 9 změna: 18.02.15 14:45

Máme nad plyňákem digestoř ARDO FASTER60INOX (200m3/hod.) a zdá se mi (zejména mojí družce), že nějak málo odsává (hlavně když smažím cibulku ;) Vše jsem zkontroloval, vstupní kovové filtry vyčistil a stále se mi zdá výkon nedostatečný. Výstup odsáteho vzduchu jde kolenem nad digestoří do horizontálního potrubí (cca 2m) na svislou stěnu domu. Když se dívám na mřížku s žaluzijemi při chodu digestoře, tak se pěkně otevírají, ale smrad je v kuchyni pořád :( Uvažuji o vložení mezaxiálu na výstup z digestoře do potrubí. Díval jsem se taky na ventilátory co se vkládají přímo do výstupního potrubí, ale dle štítkových parametrů se mi jeví jako "slabé".Máte s tímto někdo nějakou zkušenost?

M.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.02.15 09:16
avatar

a při spuštěné digestoři máte otevřené okno?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.02.15 09:32

A zkoušels při tom odsávání otevřít okno v kuchyni?

Ona totiž digestoř může odsávat pouze tam, kde je zajištěný dostatečný přívod vzduchu. Takže pokud máš kuchyň, ve které těsní okna i dveře, tak ta digestoř tam prostě podtlak neudělá.

Pokud se otevírají žaluzie na "výfuku" z digestoře, tak je cesta pro odchod vzduchu průchozí.

Pokud máš přístup k výfukovému otvoru, můžeš vzít třeba 150-ti litrový pytel na odpadky, přiložit ho na výfukový otvor a zapnout digestoř. Někdo musí stopovat za jak dlouho se pytel nafoukne a podle toho můžeš spočítat přibližný průtok vzduchu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.15 10:52

No pravdou je, že bylo okno většinou zavřené (plast). Ale při posledním vaření jsem ho měl otevřené a stejně se to nezlepšilo. S tím pytlem by to možná šlo, ale co tak zkusit vypustit do prostoru nad plyňák kousíček ubrousku, zda by se zvedl, nebo spadl. Zkoušel toto někdo (tzn.podtlak).

M.

Datum: 18.02.15 12:50

S tím ubrouskem je to zajímavý experiment, který ale nebude fungovat.

Představ si, že budeš mít na stole před sebou položený papírový ubrousek a když se nadechneš nosem, tak by se měl ubrousek zvednout k tvému nosu .

A takhle to nefunguje.

Když dáš ubrousek do výtlačného potrubí tak ho proud vzduchu vyžene ven. Když dáš ubrousek přímo na sací mřížku digestoře, tak ji digestoř přisaje. Když ale bude mezi ubrouskem a mřížkou digestoře mezera 10cm tak si digestoř nasaje vzduch z okolí a ubrousek bude klesat dolů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 18.02.15 10:58
Ono se uvadi, ze digestor by mela mit vykon cca 10x vetsi nez objem mkstbosti. To by u vas znamenalo mit kuchyn 20m3. Jinak nejde cekar, ze to bude beze smradu, ale mela by byt schopna odvetrat kuchyn do 10 minut od vareni.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.15 11:15

Důležité je digestoř zapnout ještě předtím než se na sporáku začne tvořit smrad... jinak 200m3 není opravdu nic moc.

Nevím jak velké potrubí máte od digestoře tažené, ale určitě by se našel výkonější ventilátor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.15 12:24

No já nevím, levnější ventilátory do potrubí (EURO1,2,3) mají houby výkon. Jestli přímo do trubky jde vložit něco silnějšího,nevím, nevím, mi to připadá, že vrtulkové ventilátory prostě ten výkon nedají. A turbínové se sice dají vložit do potrubí, ale ne dovnitř trubky. Aby náhodou nedošlo k tomu, že buďto bude vložený ventilátor dražší než nová digestoř, nebo bude je překážkou v potrubí.

Úplně otevřený okno taky asi není ideální, nejen proto, že vyvětráte spoustu tepla. Myslím, že účinnost digestoře velmi ovlivní správný přívod vzduchu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.15 12:33

No zkusím nejdřív ten mezaxial a pak budu zvažovat výměnu vnitřní jednotky digestoře, nebo celou digestoř. Díky všem za reakce.

M.

Od: esme*
Datum: 18.02.15 14:45

1/ Posílit výkon odsávání, 200m3 je fakt malinko, zvedněte na: počet m3 odsávané místnosti x10.

2/ Přisávání je potřeba, např. použijte mikroventilaci na oknech.

3/ Důležité je zapínat digestoř včas - tj. pár minut před tím, než začnete s něčím smrdět; vytvoří se tím žádoucí lehký podtlak.

Mimochodem, Ardo jsou extrémní šunty, být vámi, tak nejspíš investuju do kvalitní výkonné digestoře.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.