Výměna jističe sporáku

Od: Datum: 15.02.15 21:37 odpovědí: 21 změna: 24.02.15 15:05

Zdravím,

máme doma sporák na tři fáze. Jeden z jističů odešel. Stejný model se již neprodává. Radši se, ale zeptám, pokud zapojím nový jistič se stejnými parametry, nemusím měnit všechny tři. Stačí jen ten, rozbitý...

A ještě jeden bezpečnostní dotaz. Je velký problém vypnout hlavní jistič. Ne, že bych se o to chtěl pokoušet, ale jen mě zajímá, jestli už jste někdo měnil jistič, který byl stále pod napětím?

Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.02.15 21:41

Jistič vyměnit kompletní a pod napětím to sice jde , ale krajně to amatérovi nedoporučuji.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 15.02.15 21:50

Nelze vyměnit pouze jeden z trojice jističů, jsou mezi sebou propojeny mechanicky (v podstatě je to jeden trojitý jistič). Měnit jistič pod napětím (zvlášť 3 fázový) je pro laika pokus o získání darvinovy ceny!

Datum: 15.02.15 21:58

Ano, je to velký problém pod napětím, proč riskovat a dělal to tak když i odborník pokud se nejedná o hlavní jistič v paneláku kde pomůže jen vytažení nožovek si hlavní jistič raději vypne? Co se stane vypnutím hlavního jističe na pár minut? Samozřejmě jistič lze vyměnit, ale pouze za nový tří fázový, jsou mechanicky zpřaženy. Jedná-li se o novější jistič, stačí kus za kus, jedná li se o starší, bakelitový typ, lze koupit nový 3f jistič (bakelitové se již neprodávají) a k němu retrokit například KT3

doplněno 15.02.15 22:10:

Edit: bavím se samozřejmě o výměně příslušného jističe pouze pro troubu/sporák, výměnu hlavního jističe může provádět pouze osoba s odpovědnou kvalifikací a s vědomím rozvodných závodů, jedná se o zásah do neměřené části.

doplněno 15.02.15 22:11:

jinak samozřejmě ano, měnil jsem jistič pod napětím, ale rozhodně bych to nedoporučoval jako volnočasovou aktivitu pro laika.

Datum: 15.02.15 22:02

Ak ide na každu fázu samostatný istič,tak ti stačí vymeniť jeden príslušnej hodnoty,Pred hlavným ističom sú ešte poistky a po ich vybratí sa vymení hlavný istič keď nieje pod napätím,no potom sa musí zaplombovať,aby ste neboli obvinený z nezakonného odberu,hoci staré rozvodne skrine sú všelijaké,no pri novších je to poplombované.

Datum: 15.02.15 23:54

Na 3fázový sporák musí jít 3fázový jistič a ne 3 jednofázové. To je zakázané. Nebo máte úpravu na jednu fázi a pak je tam jeden jistič. To z otázky není patrné.

Od: 111®
Datum: 16.02.15 09:31

měl by jsze se vyjádřit jednoznačně, protže výraz na 3 fáze může být: 1)3f přívod, 2) 3x jedna fáze. V obou případecha ale musí být jistič jen a pouze 3fázový, tedy spřažený!

Od: dam*
Datum: 16.02.15 10:47

Chlapi, už vidím frajera jak montuje 3f retrokit pod napětím, tohle si dovolí profík pouze v krajní nouzi a ještě spocený až bůh ví kde. Ten samotný byt se dá určitě vypnout, tak proč blbnout a riskovat.

Datum: 16.02.15 18:10

Bohužel to vypadá, že jsou tam opravdu 3 jednofázové jističe. No nic, mám v plánu dát tedy všechny tři pryč a dát tam nový 3fázový (mech. spražený), samozřejmě hlavní jistič vypnu.

Díky za odpovědi! :)

Datum: 16.02.15 18:18

no to je pěknej bastl, dovedš si představit že potřebuješ odstavit sporák a vypneš jeden jistič , a hrábneš na drát a dostaneš ránu, a už se neprobereš?

Jestli jsou tam satré černé jističe, pak si kup ještě retro-kit... http://telefon.unas.cz/silno/nahrada-jistice.htm

Datum: 16.02.15 18:35

Právě jsou tam už nové (odhaduji max. 10let)

Datum: 16.02.15 18:38

tak ten kit asi nebude potřeba...ale kolem jističů nesmí být díra!

Datum: 16.02.15 18:45

Pánové ač laik tak elekrický sporák má třífázový jistič pak je elektroměr a pak teprve hlavní jistič.Tak který je vlastně vadný?

doplněno 16.02.15 19:31:

Tak dobře podle tebe ty tři jednofázové jističe jsou jako hlavní před eletroměrem? Já mám hlavní jistič elektroměr ostatní jističe-světlo,zásuvky el.spořák atd...Přeci sporák nebude zapojen na hlavní jistič který je před el.měrem.Vypnu hlavní jistič a mohu měnit jakýkoliv další jistíč, Chci-li měnit hlavní jistič musím to ohlásit na ČEZ kvůli trhání blomby na jističi a vypnout pojistky na sloupě.Čistě teoreticky.Prakticky mě to bude dělat elektrikář.Jsem rád na světě.

doplněno 16.02.15 19:49:

Z čeho jsi usoudil že se jedná o hlavní jistič?

máme doma sporák na tři fáze. Jeden z jističů odešel

A ještě jeden bezpečnostní dotaz. Je velký problém vypnout hlavní jistič

Datum: 16.02.15 18:52

jak je patrno, tak tento sporák nemá 3f jistič ale 3x 1f, co na tom není jasný? laik tomu prostě nemusí rozumět...a to je průšvih...

doplněno 16.02.15 19:33:

tazatel snad píše, že má vadný hlavní jistič, nebo jistič od sporáku?

doplněno 16.02.15 19:35:

hele já mám jasno a ty si to pořádně přečti...

Datum: 16.02.15 19:59

já neusoudil že jde o hlavní jistič, hele najdi to v mé odpovědi a dej to sem...já usoudil, že má v bytě místo 3f jističe pro sporák 3x 1f a tazatel to potvrdil..to se neptej mne, ale těch kdo píší o výměně pod napětín...

Datum: 16.02.15 20:09

Usoudil jsem to z odpovědí jedna je tvoje. Jen vypnutý hlavní jistič je jednou stranou pod proudem. A sahat do svorkovnic nebo jističu bez proměření? Ani ta jeptiška nevěřila svíčce dala si nani p...v

no to je pěknej bastl, dovedš si představit že potřebuješ odstavit sporák a vypneš jeden jistič , a hrábneš na drát a dostaneš ránu,

Nelze vyměnit pouze jeden z trojice jističů, jsou mezi sebou propojeny mechanicky (v podstatě je to jeden trojitý jistič). Měnit jistič pod napětím (zvlášť 3 fázový) je pro laika pokus o získání darvinovy ceny!

Chlapi, už vidím frajera jak montuje 3f retrokit pod napětím, tohle si dovolí profík pouze v krajní nouzi a ještě spocený až bůh ví kde. Ten samotný byt se dá určitě vypnout, tak proč blbnout a riskovat.

Datum: 16.02.15 20:27

nemám chuť se tu s tebou dohadovat, já o hlavní jistič ani nezavadil...a jako jedinej jsem pochopil, že nemá 3f, ale 3x 1fáz..což je bastl...protože to není mechanicky svázané a následky mohou být neveselé...ana rozdíl od tebe nejsem laik...

Datum: 16.02.15 21:10

@zolik prostě nepochopil, že mechanické provedení hlavního 3fázového jističe je shodné s provedením 3fázového jističe pro sporák. Jinými slovy se jedná o ten samý komponent a jen se jeden dá před hodiny a říkáme mu hlavní jistič a druhý dáme za hodiny před sporák a říkáme mu sporákový jistič. Každý tu hovoří o sporákovém jističi, který v konrétním případě je dokonalý bastl a jen @zolík si to vztáhl na hlavní jistič, což pro laika není nic zvláštního, že si to z odpovědí špatně vydedukoval.

doplněno 16.02.15 23:08:

Tazatel se ptal na výměnu pod napětím. Stačí si přečíst první třipříspěvky. Z nich je zřejmé, že vypnout hlavní jistič ANO. Žádné doporučení výměny pod napětím není.

Datum: 16.02.15 21:52

žolik nepochopil jen to že když vypne hlavní jistič tak jak může měnit jistič sporáku pod proudem. No prostě jsem amater. Tří jste se tak vyjadřovali. A nebo se navypíná nic? Elekrikáři profesionálové! Nikdy bych se o takové výměně pod proudem na veřejnych stránkách nezmiňoval jako profesionál.Nikdy nevíte jaký amatér to může taky zkusit.Taky to může být černota. Napojení na hlavní jistič před el.měrem. V tom případě máte pravdu

Datum: 23.02.15 19:58

Zkuste si to celé ještě jednou přečíst. Tazatel se ptá, jestli to lze dělat pod napětím. ANI V JEDNÉ ODPOVĚDI není rada, že by to tak měl dělat. Naopak všichni ho před tím varují.

Datum: 23.02.15 22:00

[avatar]
Jistič vyměnit kompletní a pod napětím to sice jde , ale krajně to amatérovi nedoporučuji

JESTLI NĚCO JDE VYSVĚTLI TO AMATEROVI ŽE ON BY NEMĚL!

Datum: 24.02.15 15:05

Díky za odpovědi!

Šlo o jistič pro sporák (ne, o hlavní jistič) a bohužel to bylo provedeno třemi jednofázovými jističi (nijak spraženými). Vše už je opraveno elektikářem na 3f jistič. Jestli se mění jističe pod napětím, mě jen zajímalo, v žádném případě jsem neměl v úmyslu to zkoušet. Díky.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.