Termostatické hlavice

Od: Datum: 13.02.15 13:13 odpovědí: 20 změna: 18.02.15 16:01

Dobrý den, momentálně máme starý plynový kotel (Gasex 24) a litinové radiátory se starými ventily viz foto. Na stupnici kotle máme nastavenou určitou teplotu vody, ale pokud chceme v nějaké místnosti teplotu snížit musíme buď ubrat celkově na kotli nebo vypnout ventilem topení v té místnosti. Prodávají se nastavitelné termostatické hlavice, na kterých se dá nastavit přímo teplota. Také jsem viděl tyto termostaty. Jak přesně fungují a jaký je mezi nimi rozdíl? A můžeme je použít na naší topnou soustavu? DíkySeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.02.15 13:25
avatar

Před asi deseti lety jsem tělesa v celém domě vybavil ventily Heimeier a jsem s nimi velmi spokojen. Nebyla nijak drahá (jak jsem se díval, tak ani nyní) a slouží spolehlivě. Doporučuji. Pro vaši soustavu jsou určitě použitelná.

doplněno 13.02.15 14:50:

Nojo, dědeček kotel. V posledních dvaceti letech se už dělají kotle s programátory na celý týden třeba po hodinách. Já mám např. ve všední den během dopoledne útlum, pak odpoledne zvýšenou teplotu na cca 22st, na noc úpak opět útlum... O víkendech pak topím podle potřeby celý den. V dobách silnějších mrazů kotel automaticky přihřívá a udržuje konstantní teplotu uvniř domu. Jednotliv tělesa místnostech (tělesa) jsou pak ještě korigována ventily na tělesech. Považuji to za velmi jednoduché řešení, nevyžadující žádnou pozornost obyvatelů domu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peetrs
Datum: 13.02.15 15:10

Takže na kotli máte nastavené teploty podle hodin a kotel podle toho zapíná/vypíná? Ale jak kotel pozná jaká teplota je momentálně např. v obýváku? Některé místnosti jsou chladnější/větší než jiné.

U našeho starého kotle můžu nastavit jen ohřev podle teploty vody, např. při současném nastavení zapne při cca 40°C a vypne při 50°C a pak v malé místnosti, třeba koupelně je mnohem tepleji než v obýváku.

Od: peetrs
Datum: 13.02.15 13:39

Ještě bych dodal, jak si to představujeme.

Teď máme tedy kotel nějak nastaven, ale když se venku oteplí, máme doma zbytečně teplo a zase pokud se ozimí, je tu opačný problém. Líbilo by se nám, pokud by šla teplota nastavit tak, že bude stále cca 22°C a na noc by klesla třeba na 20°C a ještě lépe, pokud by to šlo v každé místnosti nassavit jinak.

Datum: 13.02.15 16:07

Je množstvo druhov termostatických hlavíc,len so stupnicou,digitálných s nastavením teploty alebo aj čo diaľkovo ovládajú kotol,no vám bude treba hľadať také niečo,čo bude s tak starým kotlom aj spolupracovať.Najjednoduchšie riešenie je namontovať nové termostatické ventily s manualnými alebo tými digitálnymi hlavicami a priestorový termostat do najchladnejšej miestnosti aby vám spínal kotol.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peetrs
Datum: 13.02.15 16:57

Takže samotné termostatické hlavice (třeba manuální) nestačí?

Já právě moc nerozumím tomu principu. Kotel je nastaven na stupnici na nějakou hodnotu, která nám celkem vyhovuje (v obýváku kolem 22°C) a voda je poháněna čerpadlem v soustavě, když poklesne její teplota, tak sepne kotel, ohřeje vodu a pak zase vypne. To je mi jasné. Pokud namontuji ty hlavice a na nich si nastavím teplotu v obýváku třeba na 18°C, tak kotel poběží pořád stejně (bude si spínat a vypínat stále stejně, tak jak je nastaven), jen ten ventil na radiátoru v obýváku do něj pustí tolik vody, aby seděla teplota v místnosti?

Datum: 13.02.15 17:12

Princíp termostatickej hlavice a prislušného ventilu je v tom,že ak v miestnosti sa dosiahne príslušná nastavená teplota,tak hlavica cez ventil uzatvorí prívod teplej vody a prestane cirkulácia v radiatore a keď poklesne teplota,tak ho otvorí.Ak si pomenite len tie ventily,ostatné vám bude fungovať ako doteraz.Neviem,či pri digitálnych sa dajú nastaviť dve teploty na deň a noc,to sa niekoho opýtajte,no pri manualných sa musia prestavovať ručne,čo nik nerobí.Inak stačia len manuálne,ostatné je len o konforte a elektronike a menení batérii do nich.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vaha
Datum: 13.02.15 17:02

Dělal jsem to samé co strejc a jsem spokojen funguje to bez poruch.Bude potřeba vyměnit armatury,když jsem to před lety měnil tak byly armatury pro samotíž a pro nucený oběh.Tak jak si to představujete tak to bude fungovat.Doporučuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: osel59
Datum: 13.02.15 18:46

1. Kotel si ponech, dokud slouží. Nový by byl možná úspornější, ale co ušetříš, to dáš za servis, tak to dnes chodí

2. Prostorový termostat doporučuji s PI regulací. Každý digitální termostat obsahuje programovatelné spínací hodiny pro přednastavené teploty a má několik volitelných programů. Já mám Honneywell CM67, ten se již nevyrábí, ale určitě je spousta alternativ. PI regulace je vhodná pro litinové radiátory s velkým objemem vody, kde dochází k setrvačnosti celého systému. PI regulace omezí kolísání teploty vlivem setrvačnosti systému. Termostat umístíš v referenční místnosti (zpravidla obýváku) v místě dle předpisu výrobce. Zapojení na kotel je dvěma vodiči, pro Gasex nejspíš je ovládací napětí 230V. Na svorkovnici kotle bývají proklemované kontakty pro prostorový termostat. Klema se vyndá a zapojí vodiče od termostatu. Termostat je pak zapojen v serii s kotlovým termostatem, na něm nastavíš trvale třeba 70° a víc neřešíš. Reguluje termostat v referenční místnosti. Pokud se na zapojení necítíš - jde o 230V, udělá každý elektrokutil se základní výbavou. Neuvádíš, jak ovládáš oběhové čerpadlo, mělo by se rovněž dořešit, třeba časovým doběhem po vypnutí hořálu kotle. Nebo příložným termostatem, kotel ochladne, čerpadlo vypne.

3. Pro termostatické hlavice se musí vyměnit VŠECHNY kohouty u radiátorů, tedy vypustit celý systém. Místo nich se osadí nová armatura a na ni se montuje termostatická hlavice. Hlavice nesmí být v referenční místnosti, Tam se na ventil nasazuje jen taková šroubovací krytka a ventil tam musí být trvale naplno otevřen. Termostat pak řídí kotel na teplotu v referenční místnosti a v ostatních místnostech reguluje hlavice.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: osel59
Datum: 13.02.15 19:16

Ještě doplním.

1. Dle fotky máš dvojregulační kohouty. Těmi můžeš nahrubo soustavu dovyvážit. V místnosti, která topí moc v otevřeném stavu povolíš šestihranný šroub na tělese ventilu. Pozor trochu vytéká voda. Pak točíš kohoutem ve směru zavřít, vřeteno ventilu má rysky, tak vidíš jak zalézá - je lepší mít sundaný ten černý plastový kryt. Rysky na vřetenu znázorňují stupeň naškrcení. Pak zas šroub utáhneš. S kohoutem pak manipuluješ otevřeno - zavřeno jak dřív, ale v poloze otevřeno je průtok kohoutem škrcen. Napoprvé se to netrefí, ale funguje to.

2 Termoregulační ventily nemužeš použít, pokud nemáš čerpadlo. Na samotížku mají velkou tlakovou ztrátu,

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ventil
Datum: 14.02.15 11:50

Vyměnit je jedna věc. Pokud odpovídá stavební rozměr. Existují termostatické ventily u nichž se stavební rozměr nechá nastavit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peetrs
Datum: 15.02.15 17:22

Zatím si tento kotel ponecháme, ale rád bych namontoval aspoň ty hlavice bez toho termostatu na zdi. Našel jsem si tyto. Na heuréce u těchto hlavic píší, že jsou vhodné na všechny radiátorové ventily. Co všechno budu potřeboval na jejich výměnu? Stačí vyšroubovat ty černé kohouty (A) a na ventil B našroubovat tu hlavici? Samozřejmě po vypuštění vody v soustavě. Máme otevřenou expanzku a voda je poháněna čerpadlem.

A ještě pro ujasnění. Bude to tedy fungovat tak, že tyto hlavice budou (podle teploty v místnosti a teploty nastavené na stupnici hlavice) uzavírat a otevírat přívod vody do radiátoru? Příklad: Při současném nastavení kotle máme teplotu v obýváku 22°C a v koupelně 24°C. Na hlavici v obýváku nastavím cca 22°C - tzn., že ventil bude pouštět vodu naplno a v koupelně nastavím 20°C, tak tam ventil vodu trochu přiškrtí. A tím pádem bude kotel i méně často zapínat. Chápu to správně?

Moc děkuju

Od: peetrs
Datum: 17.02.15 14:01

Můžete mi prosím poradit? Přece jen se radši dvakrát ujistím a až pak něco koupím. Chci si být jistý, že po nákupu budu vědět co a jak a bude to fungovat tak, jak si představuju. Díky moc

Datum: 17.02.15 14:44

Vyměnit se musí ventil i hlavice, takže trochu víc práce i peněz. Ventily mají tzv. předregulaci průtoku, tj. nastavení (klíčem) průtoku podle výkonu radiátoru, nastavení musí být v celé soustavě podle poměru výkonu (počtu žeber, pokud jsou radiátory stejné), jinak je soustava nevyvážená a některý radiátor nemusí dobře topit. A ještě nevím, jak s tou otevřenou expanzkou. Pro samotíž jsou termo-ventily (ta armatura, ne hlavice) speciální, pro uzavřený systém s nuceným oběhem jiné. Do jaké kategorie spadá otevřený systém s nuceným oběhem, to nevím, je tam asi menší tlak než v tom uzavřeném (jde o to, aby se voda skrz ten ventil protlačila, to co tam máte dnes je při plném otevření v podstaně průchodné bez omezení, ale termostatické ventily pro uzavřený systém mají jen malinký otvůrek) .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 17.02.15 14:59

otevřený/ uzavřený systém vliv nemá, rozhoduje nucený/ samotížný oběh resp. rozdíl tlaku na vstupu a výstupu - pokud je čerpadlo tak je rozdíl tlaků větší a voda projde i malou dírou, samotížka potřebuje díru větší

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 17.02.15 14:20

Hlavice je OK - Heimeier je jedna z nejlepších na trhu. K hlavici potřebujete i ventil, dop. taky Heimeier, dělají se jak pro oběh s čerpadlem tak pro samotížku (ta má mnohem větší "díru" skrz ventil a tím malý odpor). Světlosti jsou různé, tvary taky - tvary přímé, rohové atd. Tj vyměnit musíte A i B. Stavební délka ventilu - pokud je kratší tak to doženete prodloužením nebo se posune radiátor. možná se dělá několik variant délek ventilu.

Hlavice fungují tak, že nastavíte teplotu např. 22°, pokud je v místnosti chladněji tak je ventil otevřený, pokud se ohřeje na nastavených 22° tak uzavře. Heimeiery mám doma a udržují teplotu s přesností na pár desetin stupně. Hlavice musí být vodorovně (aby jí neohříval teplý vzduch stoupající od trubky nahoru).

http://www.g-koupelny-topeni.…y-dn-15-12-3516-0200/d-71722/

http://www.g-koupelny-topeni.…ce-k-6000-00500-bila/d-70736/

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zpatecka
Datum: 17.02.15 19:50

To je nápad. Posunout radiátor. A co zpátečka.

A údajně nejlepší jsou Danfoss s plynovou náplní.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 18.02.15 11:09

Do zpátečky přidá uzavíratelné šroubení, když už to bude rozebírat. Až jednou radiátor poteče, bude se to hodit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zpatecka
Datum: 18.02.15 12:09

Až, až poteče za každý radiátor dá 300 Kč navíc. V RD zbytečnost a v paneláku to dělají jiní. Jistě ten ventil ve zpátečce má možnost omezení průtoku, to ale druhou regulaci má ventil taky. Takže buď stejný stavební rozměr, nebo je jeden výrobce který má ventily "natahovací"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.15 14:18

To šroubení stojí kolem stovky. Pokud do topné vody přidává nějaký inhibitor koroze či nemrznoucí přísadu, tak vypouštění celého systému zase není tak jednoduché, pokud nechce tu směs vyhodit. Takže nesouhlasím - v RD to zbytečné není.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 18.02.15 16:01

Vodu je vždycky lepší vrátit původní = vypustit do sudu a zpátky čerpadlem (miničerpadlo na vrtačku) nebo nakýblovat (pokud není otevřená expanzka tak do nejvyššího radiátoru)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.