Krbová kamna s výměníkem AKU nádrž

Od: Datum: 13.02.15 11:34 odpovědí: 17 změna: 14.02.15 15:30

Dobrý den všem. Dokáže někdo poradit? cca před dvěma lety jsme si pořídili starší rod.domek. V obci není zavedená plynofikace a topit el. by tu vyšlo draho. "Vyřešili" jsme to krbovými kamny s AKU nádrží (NAD 750 v1), aby nebylo potřeba topit nonstop. Problém ale je, že do ohně musíme přikládat od rána do večera, protože v okamžiku, kdy se přestane topit, teplota vody jde razantně dolů. Z krbovek nejprve pouštíme vodu do oběhu a když jsou už radiátory horké, snažíme se ji pustit do AKU, ale jako by to nemělo sílu. Po několika hod. si mohu sáhnout na trubky, co vedou do nádrže a je cítit, že ohřátá voda se posunula je o pár cm, což má za následek přehřívání vody v kamnech. Zkoušeli jsme ji pouštět částečně do oběhu a částečně do nádrže, ale museli jsme přikládat v kuse 2,3 dny a žádný větší efekt to stejně nepřineslo. Trubky, které vedou do nádrže a z ní, sice byly teplé, ale když se naposled kolem jedné hod. ranní přihodilo do kamen, ráno kolem šesté hod již byli trubky studené. Takže je pro nás lepší,přikládat, škrtit to, a raději pouštět vodu do oběhu. Firma, která topení dělala, nám sem postupně poslala tři party instalatérů, po každé nějaké trubky odstranily, přidaly nebo pospojovaly jinak, takže podle všeho v tom asi sami měli guláš, ale podle nich to je takhle v pořádku, prý topíme,máme teplo tak ať si nestěžujem. Výsledek je, že se nádrž nevyplatí nabíjet, což je škoda, když už tu je. Za každou radu nebo nápad děkuji. Pro představu přikládám fotoSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: asd1
Datum: 13.02.15 12:09

Tipuju že kamna s bídou utáhnou tepelné ztráty domu a nabíjet aku už nezvládnou. Museli byste dát kamna s větším výkonem a aby to mělo smysl (topit jen půl dne) tak určitě o 100% větší výkon = to už je kotelna v obýváku, klasický kotel v kotelně by byl mnohem lepší.

Nebo aku můžete nabíjet jiným zdrojem, např. solárním panelem. Poslední dobou začíná rozumně vycházet varianta el. panel a topná spirála v aku nádrži. Oproti teplovodnímu panelu odpadá tahání trubek, čerpado, topná vložka v aku, dále vyšší účinnost v zimě. Od el. panelu stačí kabel. El. panely začínají být cenově zajímavé že se to může vyplatit, a hlavně by jste nemuseli furt ládovat do kamen, od jara do podzimu by to mohlo fungovat bez práce stylem "přes den se solárem nabije nádrž, večer se z ní topí" a v zimě vám to pomůže ke kamnům tak aby jste v nich nemuseli topit trvale.

To zapojení je dost divoké a šlo udělat o líp, ale v principu vypadá správně. Pokud tam je chyba, tak v oběhu pro nabíjení nádrže...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marta123
Datum: 13.02.15 12:37

ještě mě napadlo, nemůže to být tím červeným čerpadlem? že by si stahovalo vodu do oběhu a do AKU by neměla sílu proudit? vyřešilo by něco, kdyby se dalo ještě čerpadlo před AKU nádobu?

Datum: 13.02.15 12:44

Nejsem topenář ale myslím,že místo směšovacího ventilu ,to s tím černým kolečkem,by tam mělo být něco jiného.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 13.02.15 13:05

To tam je správně. Je otázka jestli i správně funguje.

Možné to je v případě, že 3c. ventil neumí uzavřít (ten s tím černým kolečkem) a teplou vodu i při největším přivření přetáhne to červené čerpadlo všechnu do radiátorů - zkuste radiátorové (červené) čerpadlo nastavit na min. a kotlové na max, nebo ten 3c. nastavit ručně jen do aku

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.15 18:11

Je to jednotrubkové topenie? Podľa môjho názoru tá trubka nad tou elektrickou krabicou s tou modrou zásuvkou má byť zapojená inde,nie do spiatočky z AKU nádoby.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 13.02.15 18:24

To je dobře, červené čerpadlo saje buď z kamen nebo z aku (když kamna vychladnou a vypne zelené čerpadlo tak automaticky saje z aku)

Ale 3c. pro topení (pod červ. čerpadlem) by měl být řízený podle teploty v místnosti (rozděluje teplo buď do aku nebo do místnosti - studená místnost = všechno do místnosti, natopená místnost většina do aku, přetopená místnost = všechno do aku)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marta123
Datum: 13.02.15 19:40

To znamena, ze stejnou, horní trubkou jde tepla voda do AKU a pak i ven do oběhu?

Datum: 13.02.15 19:52

Tá trubka v pravo hore je vývod z kamen s tou červenou šípkou?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marta123
Datum: 13.02.15 22:10

To je červena sipka, ano vede z kamen.

Datum: 13.02.15 22:21

A kade sa tlačí voda do akumulačky?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marta123
Datum: 13.02.15 22:59

To by mela byt prvni trubka pod bílou sipkou AKU, v tom směru, kam ukazuje... Kamna hrejou v pohode, topení je horký, ale vodě se nechce proudit do AKU a kdyz, tak silene pomalu...

doplněno 13.02.15 23:06:

Jeste me napadlo. Pan tu psal, o tepelných stratach domu. Domek je starší, tlusté studené zdi, neni zatepleny. Je možné, ze voda v topení chladne kvuli tem zdim? Mohly by pomoct ty folie,co se dávají za radiátory?

Datum: 13.02.15 23:11

To červené čerpadlo vodu nasáva z kamen a prívod teplej vody do akumulačky je pripojený u trubky pred čerpadlom,čiže len nasava.prívod do akumulačky by mal byť až za výtlakom čerpadla,aby tú vodu tam tlačilo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 14.02.15 08:14

Já bych se zamyslel nad tepelnou ztrátou domu a velikostí kamen (topeniště).

Jednoduše řečeno máte třeba tepelnou ztrátu 12kw při -15°c. Okolo nuly tedy ptřebujete tedy asi 6kw . Což odpovídá asi 2kg dřeva . Je to počítano ale na cca 20°c vevnitř , takže budem počítat 2,5kg na hod at máte doma tepleji . Za den tedy potřebujete spálit (24h * 2,5kg) 60kg paliva . Když beru že jste v práci a v noci spíte , tak během dne máte asi 8hod na vytápění domku. Takže si rozdělte těch 60 kg paliva na 4 hromádky a máte asi 12 kg paliva na jedno přiložení. A to už potřebujete nějakou větší krabici


Za další asi by bylo takový kotel lepší spíše nacpat do chodby .Taky ta aku nádrž není nic moc. 1 kubík vody když ohřejete z 40°c na 90°c tak pojme asi 50kw . Vy ale potřebujete (60kg paliva * 3kw) asi 180Kw na den . Což do 3/4 kubíku nenatlačíte

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 14.02.15 09:11

Pán tam píše,že ak má horúce radiatory,tak pustí vodu do AKU,no neohrieva sa,ale sa kamna pretápajú,z toho plynie,že tam nieje obeh.Ak si zoberiete AKU ako kus radiatoru,tak je to ako keby položil otázku,prečo mu netopí jeden radiátor v tom to prípade je to AKU.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.15 09:51

Nejdříve bych nechal spočítat tepelné ztráty domu,jestli instalovaná krbová kamna svým výkonem vůbec stačí pokrýt tepelné ztráty domu a nabíjení AKU.To proto, jestli má cenu předělávat zapojení AKU, nevidím sílu která by donutila teplou vodu proudit do AKU ,zvlášť když jsou obě čerpadla zapojena přímo do zásuvek be jakékoliv regulace a obě nasávají před vstupem do AKU.Na netu jsou k dohledání spousty zapojení AKU do sytému-firma se má hodně co učit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 14.02.15 11:12

Ta síla je 3c. pod červeným čerpadlem - pokud se uzavře tak se okruhy oddělí (nebo částečně), potom červené čerpadlo točí vodu přes radiátorový okruh a zelené čerpadlo točí kotlový okruh přes akumulačku = je to dobře, jen by ten 3c. měl být řízený aby teplo směroval podle potřeby. A radiátory se přehřívají proto, že 3c. je pevně nastavený a směruje pořád do radiátorů; na přesměrování do aku by se musel ručně přestavit (je tam o tom zmínka že aku nabili, ale rychle se vybila).

Ale zásadní budou tepelné ztráty a to že ty kamna to sotva utáhnou = musí se v nich topit furt. Nabíjení aku bude fungovat jen když bude tepleji a pro nabíjení se musí ručně zavřít 3c.

Zapojit by to šlo výrazně lépe, to souhlas.

doplněno 14.02.15 11:18:

PS: teď na to koukám pořádně a zapojení je špatně (popel na hlavu)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.15 15:30

Zdravím,

podle mýho názoru, ale jsem spíš poučený laik, tak je to zapojený špatně. Horká voda z vložky má jít na vstup do radiátorů a na vstup do nádrže - pro oboje ma být samostatné oběhové čerpadlo a když není požadavek od radiátorů (od pokojového termostatu) a otopná voda má víc jak cca 50st tak sepne obehove cerpadlo pro nadrz a ta se pak natapi. U Vás se dle mého názoru kříží vstupy a výstupy a proto to funguje blbě

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.