Doma vyrobená kamna vs krbová kamna

Od: Datum: 12.02.15 10:33 odpovědí: 4 změna: 13.02.15 18:46

Nechali jsme si vyrobit kamna a to tím způsobem, že se použil vyhozený průmyslový boiler naležato, dopředu se udělala dvířka, popelník, rošt a vzadu příruba pro trubky s regulační záslepkou. Je to asi 80 cm dlouhé a 45 cm široké. Topíme tam pořádnými poleny. Jakou to může mít účinnost, tenhle výtvor?,chtěla bych místo toho krbová kamna se skleněnými dvířky, které budou mít tak 80%. Má to cenu měnit?

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.02.15 15:15
avatar

Zdravím,
účinnost vám takhle těžko někdo řekne, když jsme ta vaše kamna ani neviděli. Ale můžete zkusit nějaké informace najít na webu - diskusí a videí je spousta, jen se to musí přečíst a pokusit se najít ty správné informace.
V českém google zadejte výraz "kamna ze sudu" . Pěkná diskuse je třeba tady . Něco možná napoví velké mmnožství videí na YouTube - hledat se musí "barrel stove" .

Ohodnoceno: 1x
 
Od: janm*
Datum: 12.02.15 15:19

Tak je třeba napřed znát parametry Vašich kamen, jinak je lze těžko srovnat s kamny "průmyslově" vyráběnými ať se jedná o "jakákoliv" kamna.

Pravdou je, že továrně vyráběná kamna je velice "široký pojem", a spadá do toho velké množství firem, jak tuzemských tak zahraničních výrobců, existují kamna na dřevo s dlouhou periodou přikládání odhořívací, kanadská, s katalyzátorem a další, která v rámci prodloužení doby mezi přikládkami splňují zároveň požadavky na účinnost a nízké emise, existují kamna která byť dnes opatřena sklem (alespoň některá) vychází převážně z kamen "klasických" na uhelná paliva a s těmito palivy dosahují nejlepších výsledků (nekouřivost, stáložárnost atd.) další skupinou jsou krbová kamna převážně určená na dřevo případně hn. uhelné brikety, která nejsou primárně určena k "trvalému vytápění" ale spíše jen jako doplněk podpora apod.

Jestliže tedy uvažujete o pořízení "jiných " kamen než která současně užíváte, pak je třeba také vedle designu zohlednit výkon druh paliva funkčnost praktičnost využití kamen zkrátka co od nich "požadujete", důležité je brát v potaz i cenu, jejíž výše je většinou odvislá právě nejen od designu ale i užitných vlastností kamen, u kamen na dřevo většinou platí, že čím je jejich užitná hodnota vyšší (např. přikládka po velmi dlouhé době) tím je vyšší i cena, naopak např. kamna na minerální paliva vycházející z klasické koncepce evropských kamen na uhlí a koks nejsou zase tak drahá. "Kamna" jsou dnes široký pojem důležité je si říct "co od nich chci" a "kolik jsem ochoten investovat" otázkou zůstává zda-li pak budeme s koupenými kamny opravdu spokojeni a splní-li naše očekávání.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.02.15 16:26

Aha, tak díky. Ale, mají tu v bazaru (a možná už ne), taková ta kamna, kde jsou skleněná dvířka, rošt, popelník, kolem dokola šamotové desky a odtah do komína. Zřejmě to bude to nejjednodušší topeniště. No nekupte to za 2500 Kč.

Od: janm*
Datum: 13.02.15 18:46

Záleží také, jestli jsou kamna jen na občasné topení, pro radost, design, bez větších nároků z vaší strany, pak můžete volit prakticky jakákoliv kamna ´jejichž odtahové hrdlo (místo kamen kde se napojuje kouřovod) bude mít menší nebo stejný průměr s průměrem Vašeho komína. (a přiměřený výkon)

Jestli nechcete investovat větší částky, ale přesto by jste chtěla aby kamna byla "dlouho horká" (stáložárná) pak je dobrá "klasika" (s hlubším nejlépe šachtovým ohništěm) a od ní odvozené varianty, pro dobrý a dlouhý výkon těchto kamen je pak vedle a místo dřeva lepší volit jako palivo hn. uh. brikety, hnědé uhlí atd., tedy paliva "stáložárná".

Pokud chcete "něco víc" od kamen pouze na dřevo (kamna s dlouhými periodami mezi přikládáními) je třeba sáhnout hlouběji do kapsy a proto také pečlivě volit také výkon kamen a vše co od nich požadujete, možnosti jsou, ale záleží už na každém, čím chce převážně topit, jak chce topit, co chce aby kamna uměla např. dlouhý výkon, nízkou spotřebu, nižší nároky na obsluhu, nepřetržitý provoz, varnou plotnu atd. Anebo uvést co by jste "konkrétně" od kamen "chtěla" co mají vytopit, co by měla umět, třebas vám já nebo kolegové co v kamnech topí budou schopni dát dobrou radu :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.