Nájem bytu

Od: Datum: 10.02.15 12:19 odpovědí: 7 změna: 10.02.15 19:56

Dobrý den, chystám se pronajímat byt, a potencionální zájemce je na sociálce. Je tam nějaká skrytá hrozba?

Udělám s ním nájemní smlouvu, do které si stanovím, že jakmile nebude včas zaplaceno tak např. do 5 dnů opuštění (vyklizení) bytu včetně pak úhrady dluhu...

Je třeba si dát ještě na něco pozor?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 10.02.15 12:23
avatar

Dobrý den, náj. smlouva by měla vyhovovat NOZ, jinak budou některá její ustanovení neplatná. Takže, nastudovat si NOZ, udělat smlouvu dle něho a modlit se, že se bude dodržovat. Zdravím!

P.S. Myslím, že zatím je Vaše představa dost naivní - to uvidíte až s praxí.

doplněno 10.02.15 14:02:

ronyx - jak to jde legálně zařídit, když si žádá nájemce o příspěvek na bydlení, aby se to dostalo rovnou do rukou pronajímatele?

doplněno 10.02.15 15:11:

ronyx - děkuji Vám za vysvětlení. Ale, to se týká ubytoven a ty já považuji za zlo, resp.

ty metody nepovažuji za moc legální nebo morální. Spíš jsem si myslel, že když musí žádat nájemce, tak by také měl uvádět číslo svého účtu. Ideální by bylo číslo účtu toho pronajímatele, ale to mně zase nepřijde moc "košer". No, já to nyní neřeším, ale nikdo neví, jestli se s tím zase nesetkám. Již jsem pronajímal nájemci, který dostával příspěvek na bydlení, ale nájem přestal stejně platit. To už snad nechat si placení nájmu pojistit, ale to dělá snad jen jedna pojišťovna.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.02.15 14:46
avatar

Jak je to s placením nájmu (čili vlastně příspěvku na bydlení) u lidí na sociálce je pěkně a docela jasně popsáno v tomto článku. Je tam uvedeno, jak se nájemné posílá.
Dnes už ale některé věci jsou jinak - příspěvěk na bydlení (čili nájemné) se počítá kromě jiného podle tabulek obvyklého náemného, takže doba, kdy ač běžné nájemné v určitém městě bylo třeba 5.000,- Kč a člověk na sociálce měl na ten samý byt smluvu na 10.000,-Kč a stát mu to celé zaplatil, je už pryč. Dnes už mu zaplatí jen to běžné nájemné. Jsou na to tabulky a samozřejmě dotyčný musí splňovat ještě dalších X podmínek (určitou výši příjmu atd), aby to dostal.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 10.02.15 13:06

Je na sociálce? Tak hrozí, že Vám nebude platit. Jak můžete mít u takového člověka jistotu, že má na nájem? Necháte si od něj složit kauci? Dnes podle NOZ to může být až 6násobek nájmu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karel76
Datum: 10.02.15 14:38

s tímto si dovolím nesouhlasit...je to stále max. 3měsíce

viz. http://bydleni.idnes.cz/novy-…130806_145756_reality_bdp_web

Právě po té co jsme měl smůlu na nájemníky, co pracovali ale za málo a tak to bylo vždycky k zoufání mít zaplaceno za pronájem se nyní naskytla tato možnost kdy dotyčná by byla 100% na hmotné nouzi a tak tedy peníze jisté.

Samozřejmě za klasický výměr nájmu, žádné kupčení jako s ubytovnami:)

Datum: 10.02.15 19:38
avatar

Za prvé: proč matete tazatele nepravdou?

"V NOZ je kauce upravena pouze ve zvláštních ustanoveních o nájmu bytu a nájmu domu (§ 2254 NOZ). Kauce nesmí být dle ustanovení § 2254 odst. 1 NOZ vyšší než šestinásobek měsíčního nájemného. Při skončení nájmu pronajímatel kauci vrátí nájemci a započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží (§ 2254 odst. 2 NOZ). Pronajímatel nemá povinnost během nájemního vztahu ukládat peníze na zvláštní účet, ale může s nimi naložit dle svého."

Za druhé, pokud budete chtít dostat ze sociálky příspěvek na nájemné, musíte mu napsat do smlouvy větší částku než budete dostávat. Nikdy Vám sociálka nedá celé požadované nájemné. Buď si bude muset nájemník doplatit, nebo budete muset mít ve smlouvě(na potvrzení o zaplacení nájemného) částku vyšší než skutečně nájemník platí, což je podvod. Budete si muset vybrat. Jestli jít do rizika, že nájemník nebude mít na doplatek, nebo jestli půjdete do podvodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.15 13:43
avatar

Zdravím,
skrytá hrozba tam není a pokud vy budete mít zájem, aby bylo vše bez problémů, doporučil bych novému nájemci pomoci tak, aby dosáhl na příspěvek na bydlení, tzn, že pak bude nájem vám chodit přímo ze sociálky a jemu se nedostane do ruky. Placení nájmu = příspěvek na bydlení = jeden z nejjistějších způsobů, jak si zajistit pravidelné placení nájmu.
K tomu, aby nájemce dosáhl na příspěvek na bydlení je třeba:
- smlouva o nájmu bytu dle NOZ (to vyžadují, bez toho není šance)
- trvalé bydliště nájemce ve vašem bytě - dle NOZ na něj už má nájemnce na něj nárok automaticky, jakmile má nájemní smlouvu a vy mu v jeho zřízení nemůžete zabránit. Trvalý pobyt ve vašem bytě ale pro vás neznamená žádnou újmu ani povinnost - nevznikají z něj žádné nároky (dříve to bylo náhradní bydlení atd., to ale s NOZ padlo)
Doporučil bych než budete do smlouvy psát datum splatnosti nájemného se sankcí, si ověřit na ÚP (odbor sociálka), ke kterému datu vám může být nájemné zasíláno, protože když si tam dáte nesmyslné datum a sociálka vám to pošle později (tj ve svých termínech), tak bude nájemce pouze tlačen "do kouta" a vám to stejně nepomůže, protože pokud nebudete chtít nájemce vyhodit, tak smlouva bude porušována s vaším souhlasem = nemá to význam.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: lovewomenka
Datum: 10.02.15 19:56
Dobry vecer,
jak to myslite ze je na socialce? Ono socialka je dost siroky pojem ten najemnik muze mit i zadost o hmotnou nouzi, treba... Sice mu muzete pomoct at ma co nejvyssi prispevek, ale on stejne u toho prispevku musi dokladat kolik zaplatil ten najem. Taky zalezi jestli bude mit v najmu i elektrinu, plyn atd. nebo jestli to bude mit sam na sebe.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.