Název (postup) malířské techniky

Od: Datum: 09.02.15 14:30 odpovědí: 2 změna: 09.02.15 22:25

Ahoj,
potřeboval bych poradit název malířské techniky, po jejíž aplikaci na zdi zůstávají takové "vrásky" - je to hodně vidět ve veřejných budovách a panelácích, přičemž je to natřené obvykle syntetickým emailem. Případně pokud někdo přímo znáte postup jak takový povrch vytvořit, tak sem s ním. Chtěl bych si takto udělat jednu zeď, ale potřeboval bych to víc husté (co nejvíc "vrásek"). Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 09.02.15 14:44
avatar

Dobrý den, viz odkaz je snad něco podobného, ale za použití nových materiálů. Zdravím!

http://www.maliri-bezdek.cz/aplikacni-postupy.htm#spec

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 22:25
avatar

Zdravím,
obávám se, že předřečníci @jabraka a @ben jsou se svými odpověďmi zcela mimo otázku tazatele, protože tazatel nepoptává malířskou techniku (@ben) ani povrchovou úpravu klasickou malířkou úpravou, ale poptává natěračsko-malířskou techniku, která se nazývá LINKRUSTA.
Linkrusta je technika, která byla předchůdcem dnešních obkladů. Používala se koncem 2. poloviny 19. století až do cca 60.let 20. století, výjimečně i později, protože se jedná o techniku velmi pracnou. V dnešní době se je možné s tou technikou jen poměrně vyjímečně, spíš jako pozůstatek dosud neopravovaných objektů. V případě lékařských zařízení a paneláků se jednalo spíš o techniku umožňující omyvatelnost stěn než o dřívější použití linkrusty jako výrazného dekoračního prvku hlavně v použítí s různými barevnými tóny, dřevěnými lištami apod. Především je potřeba zdůraznit, že linkrusta měla jednu význačnou vlastnost a to že co kus, to originál.
Tvorba dekoru se prováděla ručně, pomocí různých hřebenů, razítek, později i gumových válečků. Nebudu se tady rozepisovat o technice výroby linkrusty - to už poměrně dobře udělali jiní. Jedny z velmi dobrých popisů vytvoření linkrusty jsou tady a tady a to včetně popisu jak se to dělalo kdysi a jak to lze dělat dnes.
Pro autora otázky bych měl jen takovou radu - nebojte se do toho pustit a tvořit vzory a vybírat barvy i zcela neběžné a netypické. Co se týká vzorů - protože hmota pro linkrustu je plastická dokud nevyschne, tak když se vám vzor, který vytvoříte, nebude líbit, lze ho prostě přerovnat hladítkem a začít znovu - skoro tak dlouho, dokud se vám to nebude líbit. Pokud se týká barev - pokud chcete, jak jsem z vašeho dotazu odhadl, vytvořit solitér - výraznou zeď s touto technkou, nebojte se i netypických barev a doplnit to můžete třeba dekorativním olištováním dřevěnými lištami opatřenými kontrastním nátěrem apod.
Vzhledem k tomu, že moji předci (děda a praděda) byli malíři pokojů, natěrači a písmomalíři v jednom, tak jsem měl možnost jako kluk z nich kdysi dávno tahat rozumy, protože linkrusta, kteru jsme měli doma na chodbě domu mne odjakživa doslova fascinovala. Bylo na ní vidět, že sloužila jako částečná reprezentace jich umění. Jen pro přestavu - dole podle podlahy byl cca 15cm vysoký hladký sokl natřený černou lesklou barvou, nad tím cca 120cm vysoký pruh linkrusty natřený tmavě červenou lesklou barvou a zakončeno to bylo cca 2cm širokou dřevěnou lištou obloukového profilu natřenou opět černou lesklou barvou. V kombinaci s bílou zdí nad tím a majestátním točitým pískovcovým schodištěm to vypadalo velmi pěkně.

Ohodnoceno: 4x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.