Rázy v potrubí

Od: Datum: 08.02.15 22:47 odpovědí: 5 změna: 09.02.15 12:27
Dobrý den,
při prudkém zastavení studené vody se z potrubí ozívají rázy , jakoby od plynového kotle, ale nevím co má spol. se studenou vodou.
Díky

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.02.15 23:39
avatar

Mohlo by se jednat o vašší tlak v soustavě a dlouhé neupevněné potrubí pak jde o tlakový ráz nikoliv ráz způsobený rozpínáním teplotou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 07:11

Tento zvuk je vodní ráz a ozývá se z vodovodního potrubí právě při prudkém zastavení vody. Nezáleží na tom, jestli je to teplá nebo studená voda.

Co já jsem vysledoval, tak dokud jsme neměli pákové baterie, tak se nikdy vodní ráz neozval. Zavírání vody bylo pomalejší a trvalo delší dobu.

Teď když si napouštíš vanu a rozhodněš se, že už vody stačí, tak plácneš na pákovou baterii a voda je v okamžiku uzavřená. Právě tady tím prudkým zastavením průtoku vytvoří rozpohybovaná voda v potrubí vodní ráz.

Takže pokud se naučíš zavírat pákovou baterii pomaleji, tak se vodní ráz nebude objevovat nebo bude tak malý, že ho neuslyšíš.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 09:25
avatar

Kdysi dávno se na horní konec stoupačky kdesi na půdě montovaly takové litinové hruškovité předměty (vypadalo to jak panéřová pěst). Ty byly plné vzduchu a tyhle nárazy v potrubí se v nich tlumily. Tlakové rázy (zvlášť když se třeba rozkmitá těsnění ve vadném kohoutku) totiž potrubí zrovna neprospívají a naši předkové to dobře věděli. Pak to asi někomu přišlo jako zbytečnost a přesalo se to dělat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 12:11
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 12:27
avatar

jj. Voda je stlačitelná. Sice málo, ale je. Vy navíc asi máte delší potrubí. Když delší potrubí rychle uzavřete, pak se může stát, že kinetická energie vody se změní v energii tlakovou a v potrubí vám párkrát tam a zpět proběhne tlaková vlna.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.