1xUhlí do krbových kamen - experiment

Od: Datum: 08.02.15 18:34 odpovědí: 18 změna: 04.03.15 14:01

DObrý den,

experiment, co se stane nebo jaký to bude mít výsledek (účinek), když dám do klasických plechových krbových kamen na rozhořené dřevo trochu uhlí černého? Nemám na mysli lopatku, ale třeba 4 velké kostky...bude to mít efekt silné výhřevnosti spolu s dlouhou výdrží jako ve Viadrusu?:)

Díky za názory


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.02.15 19:17
avatar

výhřevnost bude oproti dřevu menší po delší dobu. Běžně se to dělá při nočním posledním přikládání kdy pak po ránu jen do žhavého zbytku uhlí jen přiložíte dřevo. Může se stát že bude špinavější sklo

Ohodnoceno: 2x
 
Od: janm*
Datum: 08.02.15 19:31

Zdravím

Bude to kouřit a zanášet sklo a kouřovod, zkuste to naopak,vezměte drobnější uhlí třeba ořech 1 hnědé nebo smíchejte s tímčerným (ne velké kusy) a nasypte na vyčištěné dno kamen, na uhlí rozdělejte oheň ze dřeva, topte jakoby uhlí pod dřevem ani nebylo, ono zatím postupně odhoří na žhavé, bude-li shora zakryto žhavým dřevěným uhlím pak ani kouřit nebude, až se na spodu kamen promění všechno uhlí ve žhavé získáte dlouhou stáložárnou fázi kamna budou řadu hodin teplá.

Uhlí není vhodné na ´přikládání, pokud chcete přikládat kupte si hn. uhelné brikety, ty při správném spalování nekouří a nezanesou sklo.

Chcete-li spalovat uhlí pak je třeba mít kamna se šachtou dnes mívají i skla a nejsou drahá, šachta se naplní uhlím a nahoře se zapálí po rozhoření a seřízení na požadovaný výkon získáte dlouhou bezobslužnou výhřevnost bez kouře z komína a bez zanesení skla, dle typu kamen a množství uhlí mohou kamna hřát od zapálení do schládnutí 12, 15 , nebo na minimum i 20 a víc hodin.

doplněno 08.02.15 19:36:

Pro odhořívání uhlí je vhodné volit hnědé (třeba bílinu) ořech (1) lze i kostka lepší je ale ořech, černé odhořívá hůře proto je dobré míchat s uhlím hnědým pak je to bez problému, při zamíchání s uhlím černým získáte enormní výhřevnost.

Máte-li ale kamna "plochá" s minimální hloubkou ohniště, vyplatí se spíše hn. uh. brikety, nebo pořídit krbová kamna se šachtou, výhodou těchto kamen je i otočný rošt=čistota při zbavování popele. JJ, jak říkám zapomenutá leč výborná klasika, navíc umí všechna paliva

Ohodnoceno: 2x
 
Od: topic
Datum: 09.02.15 10:26

Z8leží na kamnech a způsobu topení. Obecně pro uhlí musí být rošt a je lepší topit odhoříváním = dolu uhlí a nahoře zapálit. Nekvalitní plecháče se žárem z č. uhlí můžou i zničit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krbar
Datum: 09.02.15 14:18

Kamna máme téměř na chlup stejná jako jsou tyto:

http://www.navija.cz/kamna-krbova-nebraska#tb=2

vnitřek pak vypadá nějak takhle:

http://kamna.astranet.cz/stor…93--akce-do-1122015-hakr.html

velmi podobné...takže myslíte, že se nemusím bát na noc na vrch dát v novinách zabalené uhlí například 4-5 velkých kusů? Bojím se hlavně aby razantně nezčernal šamot nebo dokonce nepraskl šamot nebo sklo...nebo se nezkřivily plechy...přeci jenom je to dělané na dřevo...

dal bych to na dohořelé jen žhávé na konci topení...děkuji za tipy

Od: janm*
Datum: 09.02.15 20:52

Ta kamna co se užívala na uhlí všech druhů a koks neměla těla ze "zázračných" materiálů ale z ocelového plechu a vnitřek byl šamot. Jakýkoliv plech byť bude silný i 3 a víc milimetrů dojde úhony bude-li "ponořen" v žáru žhavých uhlíků, a naopak i docela tenký plech vydrží skoro věčně pokud je od žhavých uhlíků oddělen šamotem, právě šamot(případně jiná keramická vyzdívka s obdobnými vlastnostmi) je alfou a omegou spalování výhřevných paliv, neboť chrání ocelový plech před propálením, ocelový plech coby "plášť" kamen má zase opodstatnění ve své "pružnosti" schopnosti dilatovat, kdy nehrozí "prasknutí" vlivem tepelného přetížení.

Takže máte-li kamna vyložena šamotem, můžete spalovat i paliva minerální, (uhlí brikety),kamna se nepropálí, popraskaný šamot není na závadu provozu, jen je třeba aby se kus šamotu "nevydrolil" (to se stává spíše vyjímečně) a neodhalil plech,

Kamna která máte ale nejsou vhodná ke spalování uhlí z konstrukčních dúvodů, tzn. uhlí v něm sice spálíte, ale kamna se budou zanášet a nezískáte takový komfort jako s kamny přímo na uhlí určenými kde je to při odhořívání bez kouře, zanášení obsluhy s dlouhou a bezobslužnou výhřevností a dobře regulovatelným výkonem. Konkrétně černé uhlí má tu vlastnost, že ke svému hoření a žhnutí potřebuje více vzduchu= velký výkon, v případě že dáte méně vzduchu uhlí bude mít tendenci uhasínat čímž přijdete o "stáložár" a možnost snadného roztopení druhý den, dáte-li pár kusů uhlí taktéž nebude hořet optimálně uhlí rádo a dobře hoří ve vrstvě.

Pro Vaše kamna s plochým ohništěm mohou být dobrým řešením hnědouhelné brikety.

1. Kvalita je +,- konstantní, můžete je přikládat spolu se dřevem, množství v závislosti na teplu které požadujete,

2. Velmi dobrá regulovatelnost výkonu vašich kamen

3. Při přikládání (nejlépe do plamenů, pokud do žhavého dejte dostatek primárního vzduchu dokud se řádně nerozhoří) nekouří nezanesou vám sklo kamna ani komín

4. Velmi dlouhá stáložárná fáze, po odhoření na žhavé kdy jen červ. žhnou, můžete stáhnout přívod vzduchu na minimum aniž byste riskoval že vám do rána uhasnou, kamna budou krásně sálat, dáte-li vzduchu více budou sálat více kratší dobu a naopak.

Dají se užít např.

http://www.top-pro.cz/produkty-a-sluzby/brikety-rekord

volte spíše větší 4,7 palců atd.

Podobně jako brikety hnědouhelné lze užít i rašelinové ty někteří doporučují položit vždy "do žhavého" na závěr topení pro udržení žhavého, vzhledem k ceně a výhřevnosti se navzdory tvrzení prodejců oplatí spíše brikety hnědouhelné nicméně i to je pro vaše kamna dobrá volba.

S briketami se nemusíte bát poškození vašich kamen (je-li uvnitř šamot), nevýhodou je více popela.

Chtěl-li byste v kamnech topit uhlím a využít všech výhod bez zbytečných "negativ" které toto palivo přináší pak je třeba volit kamna k tomu uzpůsobená například:

http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-filex-h/galerie/

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-wo-calor-a/

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-kamino-8/galerie/

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-kamino-8-matra/

u kamen od fi wamsler je třeba dodělat roštové táhlo u kamen calor A zaslepit dírku na spodní vzd. růžici

Ještě praktičtější a funkčnější jsou kamna bez skla:

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-wo-calor-s/

http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-kerpen-2u4p/

http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-filex-marburg/

http://krbova-kamna.heureka.cz/nordica-major/

Mimo uhlí zvládnou všechna paliva, s palivy uhelnými minerálními jsou pak kamna vhodná i k trvalému vytápění, skla u prosklených modelů nejsou na překážku spalování uhlí, chceme-li spalovat uhlí černé je výhodnější míchat s uhlím hnědým pro lepší odhoření. Ceny jsou nyní dosti "naražené" někde až o třetinu je sezona, lze sehnat i levněji někdy i dost podstatně. Zástupců této skupiny je vícero, patří k nim i kamna historická a kamna se spodním odhoříváním (club, žiara) jež se dnes již nevyrábí a umožňují kontinuální provoz bez přerušení.

Ale konkrétně pro vaše kamna doporučuji brikety hn. uhelné a rašelinové, poškození kamen se bát nemusíte.

doplněno 09.02.15 21:17:

K Vašemu experimentu s černým uhlím, dáte-li ze 4 kusy černého uhlí do Vaších kamen, pak je dejte tak, aby nemohly spadnout na sklo, čili do středu nebo zadní části kamen, (balení do novin je zbytečné) položte je do hořícího dřeva nebo na žhavé dřevěné uhlíky a na horu na těch 4-5 kousků černého uhlí položte ještě pár středních polínek dřeva a kamna nastavte tak aby plynule hořela.

Šamot Vám může zčernat, je to ale jen dočasné, zkrátka se trochu zakouří, při opětovném topení dřevem nebo hn. uhelnými briketami se opět "vyčistí", přetížení kamen v tomto případě nehrozí.

Nebo zkuste, když budete ráno roztápět napřed na dno kamen nasypat trochu černého uhlí, a na něm topte dřevem, jakoby uhlí pod ním ani nebylo, jakmile uhlí odhoří na žhavé (červeně žhne) a nebudete-li již přikládat pak můžete přidat trochu více vzduchu aby se uhlíky pěkně "červenaly" a neuhasly předčasně, máte-li strach zkuste si to ze začátku s trochou uhlí a mějte na paměti, že kdykoliv chcete hoření nebo žhnutí omezit, stačí přivřít přívod primárního spodního vzduchu, po "odzkoušeném způsobu" a odzkoušeném množství vzduchu=aby vám žhavé uhlíky hřály co nejdéle můžete aplikovat přez noc, čili dáte tolik uhlí kousků a nastavíte tak jak budete mít vyzkoušeno,

doplněno 09.02.15 21:31:

A ať přiložíte pár kusů nebo ze dvě lopatky tak či onak vždy dejte na přiložené uhlí polínko, kousek, pár kousků suchého dřeva, jednak podpoří hoření uhlí, jednak omezí kouřivost, sekundární vzduch nastavte tak aby se z komína kouřilo co nejméně po odhoření uhlí na žhavé můžete sekundární vzduch uzavřít zcela (pokud již nebudete nic přikládat) avýhřevnost regulujte jen vzduchem primárním, (spodním) ve fázi stáložárné žhnutí uhlíků (jakýchkoliv)totiž kamna nekouří Když už to tedy tak s tím uhlím chcete, ale jak jsem psal jsou lepší možnosti

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.02.15 21:38

Kdysi jsem někde viděl topit uhlím i v krbovkách s mělkou či snad žádnou šachtou. Používal se k tomu samo/domo zlepšovák spočívající ve velké plechovce bez dna navlečené na kulaté šamotové vložce, tím se vytvořila v topeništi mobilní provizorní šachta.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krbar
Datum: 10.02.15 18:11

pro janm:

Teda, abych pravdu řekl...smekám! *hej*

Takových lidí kdyby v ČR bylo alespoň 5%, bylo by tu hned jinak...děkuji moc za užitečné a přínosné rady :)

Zkusím tedy koupit ty brikety z hnědého uhlí a zkusím si taky vyrobit nějaký "rošt" z té trubky, zbylo mi kus trubky 150mm z kouřovodu, co kdybych zkusil tuhle rouru uřezat do výšky cca 10cm a do ní na začátku topení nasypat uhlí a topit jako by tam uhlí nebylo a uhlí by začalo odhořívat? Pokud se nechytne černé, hnědé by se mohlo ne? Samozřejmě kromě toho, že budu topit spíše těmi briketami... pod trubkou je samozřejmě mřížka, kudy by šel vzduch, pod tou mřížkou je ještě šuplík na popel...

Roura by to měla přežít, mohla by se různě zdeformovat ale přežít by měla...

Jinak krbovky jsou obložené šamotem, tak snad ten nerupne, nejvíc se bojím o šamot horní, který je jako přepážka, aby horko nešlo ihned do komína...a taky o přední dvířka, které kromě skla mají okraje skla cca 5cm...

Datum: 10.02.15 18:37
avatar

Dovolil bych si k vašemu problému 2 věci:
- pokud máte topeniště uvnitř vyložené šamotem, můžete zkusit i jiné palivo než dřevo. Šamotové vyzdívce v podstatě nelze ublížit - běžným topením vůbec ne, přetopením kamen může sice popraskat a začít se sypat, ale to byste musel do kamen nasypat kbelík uhlí (i jen hnědého) a nechat ho zcela volně, bez omezování přístupu vzduchu, hořet. Pokud budete přikládat po troškách (1-2 lopatky), kamna nepřetopíte
- šamot je háklivý na úder, takže do vyzdívky netlouct! Píšete, že se nejvíc bojíte o šamot horní - přepážku nebo-li deflektor. Nemáte se čeho bát, pokud o něj neuhodíte. A i kdyby vám praskl, lze ho snadno koupit (doslova za pár korun) a vyměnit za nový.
Pokud budete do kamne dávat něco jiného než dřevo, nejvíc náchylné k poškození (propálení) jsou plechy, které přijdou do styku s ohněm (vyšší teplota hořícího uhlí než dřeva).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 10.02.15 20:01

Děkuji

A ještě k tomu pár poznámek.

Hnědouhelné brikety určitě zkuste, těmi vůbec nic nepokazíte, navíc opět připomínám k přímému přikládání jsou na rozdíl od uhlí vhodné. Na zkoušku si kupte hn. uh. brikety BALENÉ jsou STEJNÉ JAKO VOLNĚ LOŽENÉ z uhelných skladů ale DRAŽŠÍ, na zkoušku IDEÁLNÍ koupit ze 4 balíčky (jeden je po 10 kg, je to bez prachu a je tam i stručný návod do začátků) Brikety jsou i velice pohledově "pěkné" přikládejte rukavicí abyste si nemusel po každém přiložení umývat ruce jinak ale není z nich žádný "extrémní prach" ani moc nešpiní, dokonce někdy více "pilin" padá z briket dřevěných než uhelných. Vzhledem k tomu, že výhřevnost a hlavně stáložár s briketami uhelnými je daleko lepší než u briket dřevěných, pak bych vzhledem k srovnatelné ceně do dřevěných nešel,(bývají často předražené) jak jsem psal poškození kamen se bát nemusíte jak psal pan "ronyx" jakékoliv palivo uhlídáte přívodem vzduchu, nedáte-li vzduch=není hoření, žhnutí atd., ale opravdu se nebojte naložte ze začátku jen ze 4 brikety (větší) nechte řádně rozhořet tzn. primár na max. a po rozhoření stáhněte tak aby hezky hořely a po několika hodinách vždy přiložte pak již třebas jen ze dvě ze tři nebo častěji po jedné to záleží už na vás, přikládejte pokud možno do plamenů těsně než dohoří poslední přiložená dávka kamna se rozhoří rychleji a lépe a nebudou v "mezifázi" pokuřovat z komína.

K tomu odhořívání uhlí v rouře, to Vám radil pan "hubas" jestli se nepletu, ano i tak lze, je to jak psal "provizorní šachta" trubku z kouřovodu nepoužívejte, PROBLÉM NENÍ ŽE BY NESNESLA relativně vysoké teploty ALE PLECH BYŤ jakkoli silný NESNÁŠÍ ŽHAVÉ UHLÍKY KTERÉ V NĚM LEŽÍ čili na zkoušku ano ale za pár zatopení se vám PROPÁLÍ. Chcete-li tedy IMPROVIZOVAT TU šachtu v kamnech jak radí pan "hubas" pak VOLTE ŠAMOTOVOU KOMÍNOVOU ROURU získáte třeba ze stavebního bazaru ale na Vaše pokusy lze koupit i 1 nová nestojí zase tolik. Ten šamot může prasknout ale nikdy se nepropálí čili vložíte-li šamotovou vložku do plechového obalu, tak ten zajistí celistvost a šamot vložka dokonalou žáruvzdornost, byť by i praskla plech ji podrží.

Ale jednodušší máte, má-li topeniště alespoň nějakou hloubku např. 5,10 cm, nasypat a rozprostřít pomocí lopatky uhlí, černé ovšem doporučuji míchat s hnědým (nebo proložit briketami) a na tom zatopit. Uhlí totiž které odhořívá shora má takovéto výhody:

1. Nekouří hoří pod žhavou vrstvou dřeva nebo předchozího uhlí

2. I při velkém přívodu vzduchu odhořívá vždy "postupně", nastavíte-li rozumný přívod primárním spodním vzdušníkem tak aby uhlí plynule odhořívalo a nehaslo máte 100% jistotu, že kamna nepřetopíte, odhořívání s dobrou regulací vzduchu znamená postupný dlouhý výkon bez zbytečného přetěžování JE TO BEZPEČNĚJŠÍ ZPŮSOB NEŽ KLASICKÉ PŘIKLÁDÁNÍ, KLASICKÝM PŘIKLÁDÁNÍM stačí naložit velkou dávku dát hodně primárního vzduchu na kamna na hodinu zapomenout a je VYMALOVÁNO TAKTO ZNIČÍTE I KAMNA NA UHLÍ ale takto se v kamnech NETOPÍ .

OTOČNÝ ROŠT- no dalo by se "improvizovat" pokud by jste si svařil ze silné pásoviny, nebo užil hranatý litinový rošt, který opatříte tyčinkou jež provlečete dírkou v plášti kamen tak aby jste jím mohl hrkat i při zavřených kamnech, je to velká výhoda protože zejména hn. uh. brikety je dobré čas od času "prohrábnout" aby žhavé neucpalo rošt. Tu litinovou nebo svařenou mřížku (nevadí pokud se teplem trochu zkroutí) položíte "na plocho" na stávající rošt do ohniště, nevadí že to není "dokonalé" tam stačí cokoliv je "podstrčeno" pod palivo a čím můžete zahrkat i za provozu bez otevření dvířek.

ALE RUKU NA SRDCE, NEBYLO BY LEPŠÍ MÍSTO BASTLENÍ KAMNA KTERÁ MÁTE nebyla li drahá (např. 7 tisíc) DOKUD JSOU "ORIGINÁL" prodat třebas za 4-5 tisíc (v závislosti na opotřebení) A KOUPIT SI KAMNA KTERÁ :

1. Mají otočný rošt = čistota v domácnosti, žádné trápení s vysavači popela, a to i s uhelnými palivy. Násypný uhlák (hranatý) také omezí prašnost na mińimum, protože veškerý jemný prach který při vsypu z uhláku vyletí "odebírá komín" přez kouřovod ven stačí vyklepat do kamen a chvíli posečkat, lidé tomu nevěří ale je to tak mám to léty ověřeno

2. Mají šachtičku a tím pádem smíte všechna paliva efektivně dle libosti a dostupnosti paliv od dřeva přez různé brikety až po uhlí

3. Nevím jaký máte výkon ale 5kw kamna pořídíte se sklem kolem 5,6 tisíc 7a8 kw od 6 do cca 10 tisíc (pozor ale na to že i 5kw kamna s uhlím je daleko více tepla než 5kw přikládat dřevo, což je dáno i "stylem topení" )

4. Můžete také volit kamna se "sklem" bez skla mají jistě své výhody ale s tím sklem máte i ten "design"

5. Většina těch kamen co jsem Vám uvedl mají levné a dostupné náhradní díly, čili je na nich vyměnitelné prakticky skoro všechno.

6. Za tu cenu co se ta "klasičtější" kamna prodávají mají litinové plotny dvířka...

7. Získáte kamna vysoce funkční na která se můžete spolehnout vhodná i k trvalému vytápění a zaučíte-li se s nimi teprve pak zjistíte jaký komfort umí dát "obyčejná kamna".

Tzn. Když naložíte tato kamna uhlím a necháte odhořívat shora, pak ve stáložárné fázi jen pouhým ubráním vzduchu (bez kouřivosti a zanesení skla) dosáhnete toho že i po 20 hodinách máte žhavé, hodíte třeba zase brikety a jedete dál, nebo kamna necháte "vyjet" a znovu uhlí, prakticky s malými přestávkami topíte "stále" bez pracného "přikládání", jistě dnes jsou kamna i na dřevo která vydrží 15 20 hodin ale ta cena! Výhodou uhlí je taktéž minimální pracnost, žádné řezání štípání, pochopitelně bydlí-li někdo u lesa a má s hajným domluvené dřevo, pak jsou výhodnější jiná kamna než klasicky na paliva "uhelná".

ZÁVĚREM, máte-li cokoliv ke svému KUTĚNÍ rád VÁM pomohu budu-li vědět, ale JÁ OSOBNĚ, pokud chcete i uhlí a brikety bych se NA BASTLENÍ VYPRDL, KDYŽ TO SAMÉ BA MNOHEM VÍC, MÁTE S KAMNY DOSTUPNÝMI V KAŽDÉM ŽELEZÁŘSTVÍ za rozumnou cenu.

A MNĚ OPRAVDU MŮŽETE VĚŘIT, MÁM TO ODZKOUŠENO PRAKTICKY kamna nemám v garáží ani ve "špinavé dílně" ale doma, kde mám čisté koberce, bez sazí a smetí s pohodlnou obsluhou s minimem starostí a topím uhlím Stačí zkrátka vědět JAK NA TO toť vše.

doplněno 10.02.15 20:31:

P.S.

JEŠTĚ K TĚM DEFLEKTORŮM jinak řečeno jízkům, žárolamům, hradítkům a jak se všelijak nazývají.

1ŠAMOTOVÉ DEFLEKTORY MAJÍ ASI NEJVYŠŠÍ ŽIVOTNOST PŘI TOPENÍ VŠEMI PALIVY od dřeva po koks, PROTO BYLY TAKÉ SOUČÁSTÍ VĚTŠINY HISTORICKÝCH KAMEN, leda že historická kamna místo deflektoru měla tzv. "TAHY" ocelové trubice v zadní části které sloužili jako tepelný výměník zvyšovaly účinnost kamen a prodlužovali délku bezobslužné výhřevnosti kamen v případě užití koksu, příkladem jsou např. historická kamna R+A ti co je užívají ještě dnes se shodují na výborné výhřevnosti a funkčnosti. V KAMNECH VŽDY NEJVÍCE NAMÁHANÉ A NEJDŘÍVE PRASKLÉ JSOU SPODNÍ A PAK STŘEDNÍ ŠAMOTY, JELIKOŽ V NICH LEŽÍ NEJČASTĚJI žhavé dřevěné uhlí (ze dřeva) nebo žhavé hnědé černé uhlí, či koks. ŠAMOTOVÉ DEFLEKTORY U ŠACHTOVÝCH KAMEN I SOUČASNÝCH VYDRŽÍ MINIMÁLNĚ deset let dle historických kamen prakticky neomezeně, žár jim nevadí uhlíky na nich neleží jsou volně položené mají kam dilatovat, leda že je vada materiálu s tím jsem se nesetkal, zatím

POKUD PRASKNOU ŠAMOTY VYZDÍVKY KAMEN, NIC SE NEDĚJE, stačí 1 ročně přešamotovat, kamna bez poškození budou sloužit mnoho let deset i víc, nesmí se pouze vydrolit, ovšem s tím jsem se zatím taktéž nesetkal a to topím v kamnech relativně dlouho jako hlavním zdrojem tepla.

2.Deflektory litinové, funkčností a výdrží asi tak na druhém místě s tím, že tam záleží na tom jak se topí, bez ohledu na palivo, a také na "kvalitě litiny" tzn.,pokud topíme rozumně vydrží taktéž řadu let a jinak se dají bez problému vyměnit podobně jako deflektory šamotové, ceny jsou v řádu několika set korun,rovněž tak litinové otočné rošty, minimální životnost 6 let při každodenním celosezonním topení např. u kamen Kerpen, nový stál 150,- Kč i kdyby to bylo o nějakou stovku navíc po těch letech je to zaplaceno...

3. Litinové rošty, vydrží tedy řadu let za předpokladu včasného vynesení popele, což je s palivy uhelnými cca 1x za den, (já jedu někdy i na koks tam je to 1-2 denně dle zvoleného výkonu, jedou-li kamna bez přerušení u koksu to lze dle nastaveného výkonu non-stop, tzn. hřejí ve dne v noci) princip je takový, že pokud by popel dosáhl až k roštu omezí přívod vzduchu =chlazení= poškození, to udávají výrobci, ale na to myslet nemusíte vždy když kamna naložíte stejně popel vynesete protože druhý den by to "přetékalo" a zbytečně byste si naprášil do domku, bytu a stejně byste musel vynášet (já to mám pár kroků do popelnice), topí-li se uhelnými palivy zásadně užívat plechovou popelnici, žhavíky z briket vydrží i několik dnů jednou jsem roztopil kerpeny v neděli z popele od pátku při topení briketami ovšem to je "kuriozita"

doplněno 10.02.15 20:39:

P.S.

JEŠTĚ KE SKLU

NEZÁVISLE NA UŽITÉM PALIVU NEPRASKNE A ŽÁR VYDRŽÍ POKUD:

1. Není z výroby příliš utaženo,pak nemá kam dilatovat a praskne na to stačí jen dřevo aby se tak stalo.

2. Dbejte na to, aby všechno palivo hlavně brikety uhlí neleželo nebo se nemohlo "sesunout na sklo" protože až uhlí nebo brikety odhoří na žhavé pak žhavé uhlíky na skle by mohly dát sklu pořádně zabrat a vlivem vysoké teploty skla u spodu oproti nižší nahoře by mohlo dojít k nežádoucímu pnutí a tudíž prasknutí, mohlo...

Ona ta skla na druhou stranu cosi vydrží, tou stranou "do interiéru" se totiž zároveň materiál "chladí", vydrží i uhelná paliva pokud máte kamna i na uhlí se sklem (jako já calor a) pak při odhořívání hn. uhlí nebo hn. +černého uhlí se sklo prakticky nezanese čistíte spíše se dřevem, s uhlím vyjímečně, mně se to tedy nestává a to ta kamna prakticky nemají žádný "sofistikovaný" oplach skla...

doplněno 10.02.15 21:58:

Když už se o tom odhořívání uhlí bavíme tak tady to pěkně ukazuje pán:


Jen poznámka k tomu, lépe se plní uhlákem "hranatým" sedí "přesně" do otvoru kamen a nejen těchto "Kerpenů" (jeden z typických zástupců skupiny)

Při plnění je dobré zavřít spodní dvířka a vzd. růžici, pak máme 100% jistotu, že nám spodními dvířky nevletí do interiéru žádný prach.

Do kamen stačí úplně jen to uhlí, pán dává pod násyp i brikety, může být ale je to zbytečné, jinak pod uhlí lze dát i věci které jsou jinak "odpadem" a takto nám dají ještě efektivní teplo např. staré tvrdé pečivo (nemáme-li zvířata). (odpady plastové gumové a jiné pochopitelně zásadně neeee!)

Nastavení kamen je taktéž věcí názoru, zkušení uživatelé pak v závislosti na tahu svého komína a požadavcích na výhřevnost nastavují kamna "podle svého", pán nechává kamna rozhořívat "pomalu", lze i "rychlý start" spodní klapka max. horní min. atd. atd.

Do kamen lze naskládat i dřevěné brikety (nakrájet na kolečka a kamna na těsno vyskládat) nastavení vzduchů je jiné nižší než u uhlí a není třeba fáze rozhořívání nýbrž přímo nastavíme požadovaný výkon, lze nechat odhořívat i brikety rašelinové, nutno nalámat na malý formát, brikety hn. uhelné lze s úspěchem spalovat i prohoříváním ze spod, tzn. lze celou šachtu zasypat na žhavé shora horní vzduš. uzavřít spodním nastavíme tolik vzduchu aby se z komína nekouřilo, výhodnější mi ale přišlo přikládání.

To jen pro představu, popsat jednotlivé způsoby topení v "šachtových kamnech" byť "jednoduché konstrukce", pro jednotlivá paliva, popsat všechny nyance a možnosti, způsoby kombinace a nastavování by vydalo minimálně na malou brožuru ne-li knihu a to je ještě možné zohlednit jednotlivé "varianty" těchto kamen (s vyšší nižší účinností, se sklem, bez skla =regulace, atd. atd.) připočítat kamna historická + něco navíc to bychom měli už pěknou bychli

Ohodnoceno: 1x
 
Od: krbar
Datum: 17.02.15 10:10

janm:

Děkuji moc za rady, byl jsem mimo domov, proto odepisuji až nyní..

Myslíte, že tyto krbové kamna jsou vhodné tedy opravdu pro uhlí, viz fota? Už se mi je podařilo nafotit :) A mohl byste mi poradit, jak to udělat, aby topily třeba slaběji, ale co nejdéle (přes noc)? Je lepší nechat zavřenou spodní dusivku a vrchni pootevřenou nebo přesně naopak? Podotýkám, že ať už spodní nebo horní, musím nechat otevřenou asi jen 3mm, potom se tam vtlačí hodně vzduchu a hoří hodně... Děkuju

Od: janm*
Datum: 17.02.15 16:35

Dobrý den, zdravím Vás

Tak právě tato kamna "konstrukčně" nejsou vhodná na uhlí , to je nejefektivnější spalovat odhoříváním shora, což předpokládá alespoň určitou hloubku ohniště, nejlépe ale šachtu, pro tato "typicky krbová kamna" platí přesně to, co jsem psal, tzn. uhlí buď po trochách přiložit tzn. pár kusů hnědého nebo černého, v tomto případě se ale nevyhnete negativům jako je zakouřené sklo, zanášení komínu, kouřivost horší regulovatelnost, nebo na dno podsypat napřed uhlí nejlépe ale v tomto případě zase drobnější např. frakce ořech 1 hnědé (buď samostatně) nebo chceteli i černé pak smíchat s tím hnědým a na tom zatopit jakoby uhlí pod dřevem nebylo, vzhledem ovšem k nízké výšce topeniště to bude více méně opět málo efektivní, jinými slovy nevyužijete uhlí tak, jakoby jste na to mněl kamna se šachtou a otočným roštem (čistota při zbavování popela),naopak pokud by jste měl kamna jež jsem doporučil, pak bude topení uhlím hračka, vsypete nahoru dřevo zapálíte necháte dobře rozhořet seřídíte na požadovaný výkon a dle nastavení a množství uhlí máte na 12 i víc hodin úplný pokoj, komín kouřovod ani sklo se nebudou zanášet a z komína se po krátkém rozhoření víceméně neobjeví žádný kouř, smrad. Jakmile uhlí v kamnech s hlubokým topeništěm prohoří až k roštu, pak získáte dlouhý ale nižší "stáložár" nižší a příjemnější ale delší výhřevnost, i pro tento způsob ale platí, že je dobré černé uhlí smíchat s hnědým anebo nechat odhořívat jen hnědé neboť to je možné ve stáložárné fázi více "ztlumit" ubráním vzduchu čímž dosáhnete přesně to co požadujete, topím tak, takže máte info z první ruky, chcete-li opravdu "jet" na uhlí ale v podstatě i všechna ostatní paliva, je třeba "změnit kamna".

Pakliže si chcete kamna ponechat, pak jak jsem již psal, Vám vyjdou nejlépe a efektivněji hnědouhelné brikety, ty se klasicky přikládají a nechají řádně rozhořet za dostatečného přívodu primárního vzduchu, přiložíte jich tolik, na kolik chcete mít teplo, jakmile jsou brikety řádně rozhořelé snížíte přívod spodního vzduchu (šoupě bývá dole "primár") a ponecháte otevřen nebo mírně přivřen horní sekundární vzduch nahoře, u briket je to většinou tak, že primár je otevřen o malounko více než horní sekundár, pakliže kamna "přeložíte" (tzn. nacpete hodně paliva najednou) pak je dobré dát primární spodní vzduch na min. a horní na max. aby se omezila tvorba plynů a horní čili sekundární vzduch je stihl spálit. Po odhoření briket na žhavé zavřete sekundární vzduch a primární dáte na úplné milililiminimum "škvírku" aby žhavé brikety jen pěkně žhnuly a kamna pak budou dávat dlouhý ale nízký výkon což je příjemné. Nevýhodou ale těchto kamen také je, "nepohyblivý rošt" pokud se totiž brikety přikládají delší dobu je třeba občas odstranit vrstvu žhavého popela "proroštováním" čímž opět umožníte proudění primárního vzduchu ze spod "pod brikety" lze to učinit i ručně ale je to pracné a pravděpodobně si dost "naprášíte" do interiéru, dalším problémem je čištění kamen, z briket je dosti popela, u kamen s pohyblivým roštem se kamna uzavřou proroštují nechají odstát a vynese se popelník takže je to takřka "bez prachu" jakmile ale u Vašich kamen budete chtít čistit musíte otevřít dvířka a můžete si dost naprášit do interiéru.

Zkrátka za mně osobně bych Vám opravdu doporučil kamna, která umí všechna paliva, mají pohyblivý rošt a šachtu, ba i varné plotny, kamna lze provozovat mnoho hodin "bez obsluhy" mají dlouhý stáložár a v podstatě nejsou ani závratně drahá, já tyto typy kamen užívám a jsem spokojený svedou i trvalé vytápění protože obsluha je minimální, záleží samozřejmě na Vás ale nač se trápit s kamny která nesplní vaše očekávání když za pár tisíc můžete mít kamna dle vašich představ, mimochodem dají se koupit i v bazaru "pokud je velká finanční krize" :)

Na uhlí dále existují i kamna, která na rozdíl od mnou výše uvedených jednošachtových (kde se topí uhlím v cyklech tzn. jednou denně naložíte necháte uhlí odhořet kamna dlouho sálají druhý den je vyčistíte a znovu naložíte a zapálíte shora) mají dvě šachty nebo šachtu a 2 postranní kanály a tyto typy umožnují spalování uhlí "nepřetržitě" např. 3-5 dnů, kdy lze uhlí shora dosypávat průběžně jde o kamna se spodním lépe spodním bočním odhoříváním typickým zástupcem jsou kamna CLUB, velmi oblíbená ale i U8, U6,8, Žiara, atd. Ta se dnes ale už nevyrábí, lze je sehnat v bazarech a na inzercích v cenách cca od 500-1000 až 2 tisíce Kč dle typu a zachovalosti. Nevýhodou je omezenější užití dřeva (úzká násypná šachta) a pochopitelně nemají sklo jako kamna jednošachtová..., ta kamna jednošachtová jejichž odkazy jsem Vám uvedl jsou více takové "univerzálky" dokonce lze topit i koksem, ten se může spalovat prohoříváním ze spod protože má minimum těkavých látek a takto nekouří, spodním vzdušníkem se nastaví rozumné množství vzduchu, takže kamna budou pomalu prohořívat pěkně hřát aniž by se žhavila, jednou za pět i víc hodin se pouze provzdušní prohrkáním roštu a 1 nebo 2x denně nebo dle potřeby vždy dosype koks a jedete stále kamna jsou pak jakýmsi "radiátorem" chcete-li větší výkon dáte dole více vzduchu a naopak, paliva lze i kombinovat, tzn. necháte odhořívat uhlí shora, ráno na žhavé nasypete plná koksu necháte prohořívat nahoru, pak můžete třeba přikládat hnědouhelné brikety a pak po vychladnutí zase třeba naložíte uhlí a můžete odhořívat shora, druhý den na žhavé dáte dřevo a budete přikládat chcete-li na noc na žhavé nasypete zase koks a tak stále dokola v těch jednošachtových se dá jet s malými přestávkami vším co "máte po ruce":)

doplněno 17.02.15 17:14:

A pro změnu otázky ode mne na Vás *smich*

Jaký mají ta kamna co máte udaný výkon? A pokud v nich topíte stačí vám jejich výkon?

Co těmi kamny chcete vytápět tzn. jakou plochu v metrech čtverečních + jaké výšky stropů máte, nebo jaký celkový objem mají vytápěné místnosti,jde o zděný domek byt, nebo znáte tep. ztrátu? Je objekt zateplen, máte plastová okna nebo starší okna dřevěná těsná , netěsná?

Proč se ptám, na základě toho co vlastně "chcete" kamny vytápět, by se dalo (pokud není známa tepelná ztráta vytápěného objektu) alespoň +,- orientačně určit výkon kamen na uhlí (ale v podstatě všechna paliva)

Anebo jsou kamna pouhým "doplňkem" a jinak topíte kotlem? Čili jde jen o to "protáhnout" jejich výhřevnost?

Samozřejmě nemusíte odpovídat, to záleží jen a pouze na Vás, ptám se pro vás ;)

doplněno 17.02.15 19:05:

Ještě k Vašim kamnům, v přední části vidím takovou "zábranu" proti vypadávání dřeva, předpokládám že je plechová, tudíž pokud by jste chtěl nasypat trochu uhlí a na tom zatopit dřevem pak dbejte na to, aby mezi uhlím a tou zábranou byl volný prostor, případně mezi zábranu a uhlí dejte kousky šamotu aby zkrátka uhlí až se nažhaví na té plechové zábraně neleželo, plech by se rychle propálil. Další možností je vyskládat na dno kamen na těsno uhelné brikety škvíry mezi nimi nevadí (naopak) rovněž s odstupem od té zábrany a pak na nich zatopit dřevem případně i briketami. Taktéž je možné do těch kamen vyskládat jednu dvě vrstvy může být i nad úroveň zábrany ale tak aby vrstva nad její úrovní byla od ní vzdálena cca aspoň 5 nebo 10 cm dřevěné brikety, které nakrájíte nožem na kolečka ohniště na těsno a s překryvem těmi kousky briket vyskládáte a na nich zatopíte, budou odhořívat podobně jako uhlí shora a nějakou dobu nebudete muset přikládat oproti uhlí jsou ovšem dř. brikety dražší , nicméně, hned po zapálení vyskládaných dř. briket shora nastavte primár na minimum a sekundár nechte zcela otevřený tak aby brikety odhořívaly postupně plynule ale ne prudce i tohle by mělo tedy fungovat a udržet kamna delší dobu bez nutnosti přikládat. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krbar
Datum: 17.02.15 21:29

Dobrý den pane, janm:)

Vůbec mi nevadí vaše dotazy, naopak, jsem za ně rád...

Věc se má takhle, jedná se o 2 patrový kostkový barák, který je vytápěn především kotlem Viadrus U26 a jako alternativu, zálohu a taky udržování teploty máme ještě plynový kotel... Kamna jsme si pořádili do obývacího pokoje jako designovku a taky proto, že k ohni v krbu máme kladný vztah, prostě oheň v krbu milujeme, není nic lepšího v zimě, než-li když v krbu dřevo praská... kotel ve sklepě takovou atmosféru nedodá...

prvně byl poříděný pro tyto účely, ale oblíbili jsme is krbovky natolik, že nyní trochu lituju, že nebyly lepší, větší, kvalitnější, nicméně jsou zánovní a chceme je určitě nějaký ten rok nechat...ty uhelné jsou určitě lepší, ale nejsou tak pěkné, máme opravdu nově a moderně zrekonstuovaný dům, chceme něco ze sklem pro dodání atmosféry, takže nezbývá nic jiného, než se v nich naučit topit tak, abych jejich schopnosti a výkon využil ne na 95, ale 100%.

Topení v nich mě baví, ovšem je škoda, že přikládat se do nich musí cca co 2 hodiny, kdyby to byl přízemní dům. tak by mi to tolik nevadilo, ale nosit tolik dřeva do 1 patra bych chtěl omezit aby se nemuselo přikládat tak často..

O domku a prostorech k vytápění:

jak jsem psal, hlavní topení Viadrus U26 + sekundární plynový kotel

krbové kamna jsou v obývacím pokoji, který je je však zcela propojený s kuchyní a jídelnou, takže místnosti 6x5m + 4x3m + 3,2m, výška stropu 260cm...

dům je 2 patrový podsklepený, má nové plast.okna, ale bohužel nezateplený a pár stovek let nebude:)

U kamen psali výkon okolo 6kw, max 7kw... podle mě jsou slabší, topím s nimi tak na 80% aby tu bylo teplo, kdybych nechal jen plápolat, tak by to asi v mrazech nestačilo, ale když se topí delší dobu, tím nemám na mysli na rychlo na hodinku a zadusit, tak by stačilo topení slabší...ovšem topím až přijdu z práce, takže celý den pěkně dávkovat a dusit mám možnost jen o víkendech.. ale jsme lajk, kdo ví, co krbovky opravdu dokážou v lepších rukách:)

Ps: Myslíte, že byste mi dokázal poradit i jak lépe topit v kotli Viadrus U26? Protože s ním nejsme spokojený vůbec, osobně si myslím. že ten je slabý dost, respektive byl silný akorát, ale při rekonstrukci jsme přidali vyhřívanou podlahu do koupelny a radiátor a asi jsme ho poddimenzovali, asi... už jsem zjistil, že se dřevem se dá topit jen když je kolem 5C a výš...jinak uhlí...ale nevím, jeslti ho tam dát raději na žhávé 5 i 6 lopat nebo je lepší jen lopatku, nějaké dřevo a zase lopatku a tak 5x opakovat...jeslti ho prokládat raději měkkým dřevem nebo bukem atd...jeslti ho dát do vyhořeného kotle na žhavé nebo naopak na žhavé dát dřevo a na to uhlí...

zatím to dělám tak, že na rožzhavené odhořelé dám 3-4 lopatky, pak kotel naložím dřevem a na něj ještě 2 lopatky, ale bohužel každý den dole druhý den nacházím hodně zbytků uhlí i velkého nedohořelého, druhý den ho cpu zpátky ale je to nekomfortní a jsou u toho ztráty, nyní nevím jeslti to je buď nekvalitním uhlím (mám černé kostka Ostrava) nebo slabým kotlem, nebo špatným nastavení klapek, komínu atd...

dům jsme koupili a tohle je první zima, kterou si vyžírám se vším všudy a učím se teprve, takže jsme zažili i 14C ráno v ložnici:)

Děkuji za rady a diskuzi.

Od: jendad
Datum: 18.02.15 09:54

Pokud hledáte dobrá kamna na dřevo , která pomalu a dlouho hoří , tak se podívejte na severská kamna s hlubokým topeništěm . Jako jsou jotul F 602n ,dovre 600 , plamen trenk . Tam opravdu není problém naložit na noc a ráno vyhrábnou žhavé a pokračujete dál . Kamna jsou to cca asi 5kw (60m2) . Na větší plochu cca 100m2 a okolo 8kw jsou už jotuly f 118 ,dovre 300 nebo z kanadanu true north .Dobrý nakup (za malo peněz hodně muziky) jsou ty plamen trenk . Jsou to větší kamna než jotuly a stojí stejně .Topeniště hluboké na cca 45cm polena. Regulace otočným kolečkem je přeci jen lepší než u jotulek čudlíkem

http://kamnakrbylevne.cz/cz-d…nk-litinova-kamna-krbova.html

http://krbova-kamna.heureka.cz/jotul-f-602-n-gd/recenze/

http://krbova-kamna.heureka.c…ic-energy-true-north/recenze/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 18.02.15 16:04

Dobrý den

K těm krbovým kamnům:

Kamna která máte jsou kamna s krátkým spalovacím cyklem, jsou určena především jako doplňkový zdroj tepla, proto nejsou konstruovány na delší bezobslužný provoz, délku výhřevnosti můžete protáhnout například hnědouhelnými briketami, které jsou z uhelných paliv pro tato kamna "nejoptimálnější", nicméně jak jsem již psal, lepších výsledků dosáhnete s kamny jež jsem Vám doporučil, jakým způsobem by se dalo eventuelně přitopit i uhlím je také rozebráno ve výše řečeném. Zkrátka kamna která vlastníte mají konstrukčně dané "hranice" které stěží bez problémů překročíte, podobně jako z automobilu s maximální rychlostí 120, nevytáhnete 200.:)

Chápu, že jde i o design, ale pár kamen schopných spalovat i uhelná paliva sklo má. Ve výkonostní třídě 5kw jsou to např. tato kamna:

http://kamna.cenovyradce.cz/thorma-filex-h.html jsou i ve vínové barvě

http://www.thorma.sk/kachle/filex-h/

Cena není závratná, tato kamna umožňují spalovat prakticky všechna paliva bez omezení, mají šachtičku otočný rošt varnou plotnu, dají se sehnat i v bazaru.

Další možností jsou tato kamna:

http://www.zelezarstvikassaso…no-nostalgie-8kw-zadni-vyvod/jsou i "okachlované" cena je ale zbytečně přemrštěná jen kvůli "obkladu" kterým navíc ztratíte plotnu na ohřívání či vaření:

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-kamino-8-keramik/ jsou i v barvě zelené:

http://www.vjrousek.cz/krbova…-kamino-8-keramik-zelena.html

Tato kamna jsou sice 8 kw, ale v době stáložáru je výkon sice delší ale vždy nižší, objemem šachty jsou jako 5kw kamna calor, ovšem tato kamina mají větší sklo a umožňují lépe přikládat i polena dřeva, rovněž umí všechna paliva, v případě požadavků na nižší výkon není třeba plnit šachtu plnou uhlí stačí 1 násypný uhlák. Zde zkušenost jednoho uživatele těchto kamen:

Děkuji za odpověđ, koupil jsem na tu chatu ty kamina classic 8 kw, jsou opravdu vynikající (8080 kč i s dopravou). Za 3 dny jsem tam měl půlku popelníku. S tím hnědým uhlím, jak uvádíte, tak to tam vydrží pekelně dlouho. Kolem 10té ranní jsem nasypal kamna kyblīkem uhlí, nahoře jsem rozdělal ze dřeva oheň, nechal rozhořet a jenom ze zvědavosti, jak kamna jedou jsem dvakrát přiložil dvě prkna. Přijel jsem druhý den kolem 9tý ráno a kamina byla ještě teplá - na žhavý uhlíky jsem dal pár třísek, otevřel na cca 3 min spodní dvířka kamna začali hučet, přidám už jenom silný polena a jede se dál. Dřevo - na žhavý uhlíky dám čtyři 45 cm polena a nestarám se o to min 4 hoďky. Jsem fakt nadčený, jak malej kluk. Ještě jednou chci panu Petrovi M. MOOC poděkovat za rady a mohu tyto kamna vřele všem chatařům doporučit. S pozdravem Leoš F. Příbram

/pán má verzi klasik tzn. stejná kamna ale místo skla mají plná dvířka, to jen pro upřesnění/

Nevýhodou těchto kamen je, že ač mají otočný rošt, nemá ovládání zvenku pomocí táhla, tento nedostatek lze ale odstranit (do páky roštu se vyvrtá díra, naproti ní v patřičné úrovni dírka téhož průměru do pláště kamen na protažení kulatinky, jeden konec se ohne a zahákne do páky roštu opatřeného dírou druhý se ohne a zevně kamen opatří držátkem např. bakelitovou kuličkou) Sám jsem takto opatřil táhlem kamna Calor A rovněž ze sklem, objem šachty stejný jako u kamin ale jde o 5 kw kamna, nevýhodou těchto kamen je nutnost přikládat jen menší kousky dřeva kamna jsou úzká vysoká spíše na to uhlí, proto doporučuji raději ty Kamina , nicméně zde jsou :

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-wo-calor-a/

( u calorů je nutno ještě zaslepit dírku vrtanou ve spodní klapce přívodu vzduchu např. kamnářským tmelem)

Kamna od Wamsleru tedy ty Kamina i ty calory vynikají vyšší účinností tím i nižší spotřebou a dlouhou výhřevností.

Takže tyto typy filex, kamina, calor, mají skla a můžete provozovat bez problému a kouře prakticky se všemi palivy.
K těmto kamnům je pak dobré si pořídit:

http://www.topeni-koupelny.cz…/uhlak-hranaty-nasypny-pozink

Pro začátek stačí jeden, nejlépe je jich mít víc , pohodlné a čisté topení v interiéru s uhlím docílíte právě mimo jiné i s tímto uhlákem, uhláky se naplní uhlím (hnědé ořech nebo pokud chcete vysoký výkon tak hnědé ořech + to černé nejlépe menší frakci ) po naplnění je utřete od prachu a postavte klidně do interiéru kde máte místo nebo vedle kamen cca 50cm od kamen, co den, to 1 uhlák případně 1,5 uhláku, takže nemusíte nikam pro uhlí chodit kamna pohodlně a rychle nasypete uhlák vyklepnete do kamen a než jej vytáhnete chvíli posečkáte = komínový tah odsaje případný "mikroprach" přez kamna směrem ven z interiéru, takže si nenaprášíte, zachováte si čisto, vím to z praxe také to tak praktikuji. Máte-li uhlák s uhlím po ruce a bedýnku dřeva na podpal pohodlně zatopíte kdykoliv třeba o půl noci bez toho že by jste se od uhlí umazal, jeden uhlák je energie na 12-15 hodin +.- dle nastaveného výkonu, na minimální výkon dáte-li 1-1,5 uhláku můžete bez problému dosáhnout sálání i 24 hodin (od zapálení po schládnutí jen s hnědým uhlím) Pokud by jste chtěl tedy kamna na všechna paliva a s dlouhou výdrží na paliva uhelná pak vzhledem k tomu co popisujete (výkonově) bych vám asi orientačně doporučil spíše ty Kamino 8 nostalgia, s tím že je třeba dodělat roštové táhlo.

DALŠÍ MOŽNOSTÍ JSOU kamna na dřevo které zde uvádí pan Dibes, s dlouhou periodou přikládání, nemám s nimi přímé zkušenosti pokud by jste chtěl tato kamna pak Vám pan Dibes jistě poradí něco víc, případně vzneste samostatný dotaz.

doplněno 18.02.15 16:50:

Nyní k tomu kotli.

Nejsem sice kotlíkář, nicméně něco málo o tom vím, protože můj známý provozuje kotel viadrus U 24 který jsem mu pomáhal i instalovat. Takže v tom viadrusu (předpokládám že U 26 je taktéž "jednokomorový") topí ten známý také odhoříváním shora, tzn. kotel nasype směsí hnědého a černého uhlí a zatopí dřevem nahoře po rozhoření nechá kotel odhořívat, někteří "kotlíkáři" zase dají např. půl kotle hnědého uhlí a na to půl kotle černého a zatopí nahoře, kotel by pak měl dlouho hřát a pracovat sám.

Proč kombinace hnědé černé uhlí? Protože černé uhlí k tomu aby dobře shořelo potřebuje větší přívod vzduchu a vyšší teplotu než uhlí hnědé ale zase dává vysoký výkon. Naproti tomu uhlí hnědé nepotřebuje ke svému hoření tolik vzduchu lépe se reguluje na nižší a delší výkon, dá ale zase nižší výkon než uhlí černé.

Kombinací ať již smícháním nebo půl kotle hnědé půl černé uhlí (mně se osvědčilo míchání) získáme: vysoký výkon které černé uhlí umí dát a zároveň hnědé uhlí "podpoří hoření toho uhlí černého" a zajistí, že kotel neuhasne ani v případě že náhodou poklesne přívod vzduchu nebo v kotli klesne teplota. Takže zkuste ! Pokud je černé uhlí velmi kvalitní blížící se svou kvalitou antracitu (nejkval. černé uhlí) nebo máte antracit či koks, pak lze spalovat i prohoříváním ze spod tzn. kotel pořádně roztopíte a na žhavou vrstvu nasypete černé uhlí je-li kvalitní nemělo by docházet při prohořívání k velké kouřivosti pokud ano ztápějte raději odhoříváním shora v kombinaci s uhlím hnědým případně se dřevem (není-li po ruce hnědé) Při spalování koksu lze nechat kotel prohořívat ze spod kouř z komína neuvidíte koks má minimum těk. látek, je ale třeba vždy zavčas koks dosypat, hoří a žhne pod vrstvou, poslední vrstva koksu bez dosypání čerstvého vždy nedohoří ale dá se užít opět. K tomu aby koks dobře ze spod prohoříval je ale třeba i otočný nebo posuvný rošt který viadrus nemá tudíž nelze provzdušnit, jste-li kutil, šlo by svařit mřížku rošt nebo užít litinovou (nezkroutí se) opatřit kulatinkou tento rošt položit na dno viadrusu na tom zatopit pak koks a pak kulatinkou občas zatahat (primitivní rošt) pak by mělo jít docílit takřka nepřetržitého provozu s koksem, kulatinku na tahání vyvést přez ta děrová roštová dvířka a zkrátit tak aby při zasunutí roštu bylo možné uzavřít spodní dvířka.

K viadrusu lze ale také dokoupit přestavbovou sadu a mít z kotle automat s násypkou kde bude uhlí hořet řízeným způsobem lze ovládat i dálkově přez mobil atd...Na podrobnosti se ale musíte informovat nejlépe u výrobce nebo prodejce těchto kotlů viz. např.

http://www.viadrus.cz/doc/cms…_prestavba_u26_121106-261.pdf

Problematiku automatů či přestaveb na automaty znám jen okrajově takže více asi neporadím je to ale jedna z cest do budoucna.

Pak také existují klasické kotle se spodním odhoříváním které mají možnost dosypávat uhlí (hnědé) kontinuálně udržovat kotel v provozu bez přerušení a s novým "vylepšením " těchto kotlů dosáhli výrobci emisní třídy 3, čili na rozdíl od jejich předchůdců by to mělo být již bez smradu a kouře což je výhoda, neznám jednotlivé kotle nemohu říct je-li pravda co uvádí předpokládám že ano, dotazování se je nejlepší opět u výrobce viz., např.

http://www.euroteplo.cz/cs/pr…vulkan/product-kotelvulkan22/

osobní zkušenosti s tímto nemám dle toho co píší je to také jedna z dobrých cest, výrobců je víc, čtěte recenze.

K výkonu kotle:

Říkáte že máte pocit že je poddimenzován, je to možné ale zkuste napřed i "jinak topit" a pak ještě jednou vyhodnotit, v případě že je opravdu výkon kotle nedostatečný posečkal bych s řešením kotle až po té co si pořídíte "pořádná kamna" a zkuste s nimi chvíli topit, je dost dobře možné že v místnosti kde budou a i v přilehlých prostorách budete moci stáhnout radiátory na minimum nebo úplně zavřít, pak by jste si mohl kotel ponechat případně v budoucnu jen tu "přestavbovou sadu". Jestli by jste se rozhodl kotel změnit, doporučil bych raději konzultovat s topenářem projektantem a mají-li sousedé obdobný dům pak to probrat i s nimi, třeba mají řešení které by vám mohlo vyhovovat také.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: krbar
Datum: 23.02.15 00:43

Pro Janm:

Děkuji Vám ještě jednou za všechny užitečné a vyčerpávající rady, dříve jsem se k PC nedostal, abych poděkoval. Vyzkouším vše, co jste radil a případně se tady někdy v budoucnu zase ozvu;) Mějte se!

Od: janm*
Datum: 23.02.15 08:46

Narazíte-li na nějaký problém s topením, klidně se ozvěte, budu-li vědět rád poradím, ať se daří !:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krbar
Datum: 04.03.15 11:32

Zdravím Janme:)

Zkouším to uhlí, zatím mám stále černé co mám v kotelně, pro hnědé jsem ještě nedojel - komplikace s vozíkem. Brikety jsou ještě nekoupil, chtě bych zatím odzkoušet to černé, kterého mám dost v kotelně...

jak jsem psal dříve, že ho budu balit do novin, to nebylo z důvodu nějaké hořlavosti, ale důvodů nečistoty...takový balíček 4-6 uhlí, kde má jedna kostka cca 5cm a celý balík cca 15x20cm je absolutně čistý, může ležet klidně na stole a pak se jen položí na žhavé do krbu:)

Problém ale je, že se mi zdá, že uhlí nehřeje tak, jako dřevo (velmi paradoxně), ikdyž mu dávám dost vzduchu...protože dřevu šlehají plameny, které hodně ten plech přes šamot a také sklo zahřívají, kdežto uhlí žhně na místě, kdybych do něj strčil teploměr, tak teplotu má určitě 1x vyšší než dřevo, ale jeslti nepotřebuje k efektivnosti spíše litinu, na kterou se "přilepí" a to teplo do ní akumuluje...tak nemá co nahřívat a jen vzduch nenahřeje...

myslíte, že mám s tím nějak pravdu nebo je problém jinde? Nedávám uhí třeba málo? Ale pamatujete, jak mám kamna malé, přijde mi šílené do nich nasypat velkou lopatu :)

Od: janm*
Datum: 04.03.15 14:01

Přeji hezký den pane Krbar :)

Tak si to rozeberme.

Jistě uhlí můžete balit do novin, papíru kvůli čistotě, no proč ne, na uhlí nebo brikety do "interiéru" je dle mých zkušeností nejlepší plechový kyblík od barvy s uchem, pochopitelně zvenku hlavně ze spodu "čistý"(čímž ho můžete také postavit kamkoliv aniž by cokoli zamazal, plníteli venku stačí otřít jarovou vodou) do něj dáte jak brikety tak "kusové uhlí" a nahoru si položte 1 čistou (zevnitř čistou) rukavici. Když budete přikládat uhlí nebo brikety, pak rukavicí uchopíte kus a než ho zvednete z plechovky tak s ním malinko zatřepte zlehka jen zlehka "ťukněte" do kraje plechovky a případný prach a nečistota skončí z 99% v tom kyblíku pak už jen přiložíte, takže si při tom přikládání nenaprášíte mám to odzkoušeno v pohodě, jinak lze i holou rukou ale pak je nutno umýt což jde špatně uhlík na rukách dost drží , hn. uhelné brikety "paradoxně" na omak (dvěma prsty) zase nešpiní tolik jak by si někdo mohl myslet...Pokud máte kamna se šachtou jak jsme se o tom bavili tak tam je nejlepší násypný uhlák který po naplnění zvenku otřete, při vsypu do kamen drobný mikroprach odsaje komín takže "prach" vám nejde do interiéru, kamna obsloužíte třebas v pyžamu bez rukavic s čistýma rukama (úplně čisté ruce 100ˇ%) aniž by jste se jakkoliv umazal.

K tomu uhlí.

Ano uhlí nejlépe hoří "ve vrstvě" v tom je ten problém, pokud se přikládá když to tedy jinak nelze, pak k tomu aby vůbec hořelo je třeba velké množství vzduchu, což má ale zase za následek "odtah" velkého množství tepla z těch kamen do komína čili teplo jde z interiéru kde ho chceme mít ven, a zvláště problémem černého uhlí je vedle požadavků na vyšší teplotu taktéž vyšší nárok na přívod vzduchu, proto jsem doporučoval raději uhlí hnědé nebo hn. uhelné brikety které tolik vzduchu nepotřebují a navíc po odhoření na "žhavé" můžete stáhnout vzduch na minimum čímž půjde do komína také minimum tepla a kamna budou maximálně sálat do interiéru, naproti tomu uhlí černé pokud není "ve vyšší vrstvě" bude mít tendenci ve stáložárné fázi při sníženém přívodu vzduchu předčasně uhasnout. Jinak výhřevnost černého je vyšší nejlepší je ale spalovat odhoříváním ve vrstvě a míchat s uhlím hnědým pro lepší prohoření odhoření.

Aby jste si udělal "lepší obrázek" uvedu příklad s koksem, což je odplyněné černé uhlí jde o nekouřivé palivo takže lze spalovat prohoříváním ze spod ovšem zase :HŘÁT A ŽHNOUT BUDE JEN VE VRSTVĚ, v kamnech se ním topí tak, že na žhavou vrstvu shora nasypete plnou šachtu a spodní vzdušník můžete nastavit klidně i na minimum a koks neuhasne proč? Pod tou vrstvou si dobře drží teplo a tak žhne i při minimálním přívodu vzduchu výkon je dobře tedy regulovatelný a kamna hřejí stále non-stop (jen 1-2x denně koks dosypete a jednou za 6-10 hodin prohrkáte roštem toť vše) aniž by se kamna "žhavila". Naproti tomu pokud by jste chtěl koks spálit ve VAŠICH kamnech tak ho ani nezapálíte i když budete kamna hnát dřevem na vysokou teplotu až na hranici jejich zničení, a i když koks nažhavíte pak vám rychle zase uhasne protože musí mít nad sebou "vrstvu" jinak rychle ztrácí teplotu to je přesně to co se stane s černým uhlím spálíte těkavé látky a získáte z něj v podstatě ten koks nebo "polokoks" a nastane problém s tím aby Vám neuhasl...

Takže chcete-li to uhlí pak černé smíchejte s hnědým volte raději ořech 1 nebo dejte jen to hnědé, nasypte vrstvičku co se vleze třebas těch 5cm a na tom topte dřevem jakoby uhlí pod ním ani nebylo optimální to nebude, mnoho tepla také ne a stáložár také krátký zkrátka CHCE TO ŠACHTU a BUDETE TOPIT JAKO KRÁL, BEZ KOUŘE SMRADU, S OBSLUHOU 1 DENNĚ VŠEMI PALIVY, RŮZNÝMI ZPŮSOBY...

Jinak litina šamot, je to jedno, já mám kamna se šachtou s šamoty a i historická kamna měla šamoty a jelo se koksem uhlím kamna jela non- stop bez problému, sice šamot praská ale stačí vždy jednou ročně vymazat a je to, pokud praskne litina je konec a kamna je třeba opravit nebo sehnat nová.

Zkrátka je to "kamny" nějaké "zázraky" z nich s uhlím opravdu nedostanete, ani s těmi briketami to nebude mít takový efekt druhý den bez toho že by jste si naprášil asi kamna nerozjedete je mi líto,*stop*

Když o to máte takový zájem a máte zájem o velmi dobrou věc (sám užívám k plné spokojenosti) pak buďto kamna opravdu prodat třeba za 3,4, tisíce a koupit se šachtou dle požadovaného výkonu z bazaru nebo v obchodě skla mají takže o "plamínky" nepřijdete navíc nebudete tedy muset přikládat a kolem kamen "otročit"...

např.http://dum.bazos.cz/inzerat/4…bova-kamna-Thorma-Filex-H.php

nebo nechat uhelná paliva plavat*hi*

Možností jsou i kamna se spodním odhoříváním jsou sice bez skla ale taktéž oblíbená clubky, elit,atd. na bazaru lze sehnat za pětistovku tisícovku.

doplněno 04.03.15 14:16:

ONO totiž ŠACHTA = A) DOBRÉ SPALOVÁNÍ

B) ZÁSOBNÍK -DLOUHÁ DOBA BEZ OBSLUHY

princip těch šachtových kamen spočívá v tom, že když je jednou denně naložíte pak budou velmi dlouho hřát, takže vhodně zvolená kamna budete obsluhovat jen 1 denně nebo 2x denně (koks) ale zase bez nutnosti podpalu provoz bez přerušení

Proto se užívala v minulosti, kdy nebylo ústřední centrální vytápění, zastala funkci raidátorů na výbornou, reálně totiž tehdy jako dnes neměl nikdo čas kolem kamen skákat i tehdy lidé chodili do práce a měli jiné problémy než neustále "obsluhovat kamna" ;)

doplněno 04.03.15 16:17:

Známý soused, má také "krbovky" s plochým ohništěm, ABX...(typ už nevím) chtěl aby kamna dlouho vydržela, zkrátka zkoušel uhlí, brikety, palivo na zkoušku jsem mu "daroval", i když jsem ho upozornil na pravděpodobný "neúspěch" , výsledky nebyly dobré, nakonec od toho upustil, kamna ho stála 25 tisíc, takže nechtěl prodat, musel by si totiž koupit kamna za 6-8 (dražší kvůli sklu jinak i za 3,4 tis.nová) tisíc, ta by jeho "přání" splnila" *smich*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.