Peletová kamna

Od: Datum: 05.02.15 13:22 odpovědí: 3 změna: 07.02.15 20:49

Dobrý den,

prosím zdejší rádce o radu:

V přízemním bytě, v činžovním nepodskepeném a nezatepleném domě, máme dvoje wafky. Loňskou zimu tam byla plíseň, udělali jsme opatření( takové navrtané díry a do nich se dávalo nějaké lepidlo nebo pryskyřice).Letos je to s plísnív těchto místnostech lepší, ale objevila se v chodbě, kde předtím nebyla a ani jsme to tam neošetřili. Pořád s plísní v tomto bytě bojujeme, vytápíme, větráme. Napadlo nás, zda by problém nepomohly vyřešit např. peletová automatická kamna, nebo obyčejné krbovky. V bytě díry do komína jsou a vím, že by bylo nutné komín vyvložkovat.

Co Vy na to? Popřípadě máte jiný nápad?

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: janm*
Datum: 05.02.15 20:16

Na staré nezateplené domy, promrzající, se silnými zdmi, špatně vytopitelné jsou dobrá "klasická kamna na uhlí se šachtou" (nejznámějším představitelem jsou petry např. kerpen, calor a,t,s, ale jsou i jiná a i prosklená) Výhody:

1.Vysoký výkon, zdi se při trvalém vytápění prohřejí

2. Nízké nároky na obsluhu, kamna se cca 1 denně zbaví popele, naplní po okraj uhlím, hn. ořech jedna nebo mix. hnědé + černé (ořech nebo drobné) pro ještě vyšší výkon a zapálí shora, po rozhoření a seřízení umí pracovat dlouho sama dle nastaveného výkonu množství uhlí a typu kamen od cca10(na maximální výkon) - 24 hodin (na minimální výkon) v pr. 12-15h+ co je naakumulováno ve zdech takže při každodenním topení stačí obsluha 1 denně

3. umí všechna paliva, hn. uh. brikety přikládání + dlouhý bezobslužný stáložár na minimum až také 24 hodin pr. tak 15h, nebo i prohoříváním ze spod., dřevo +hn. uh. brikety, dřevěné brikety odhořívání shora, dokonce i koks (non-stop) bez nutnosti kamna "žhavit" na malý až střední plynulý výkon.

4. kamna levná, při dodržení postupu topení pro jednotlivá paliva je topení takřka bez kouře a smradu a to i při spalování uhlí.

5.čistota v domácnosti, kamna se buď jen naloží (uhlí+násypný uhlák) nebo přikládají (uhel. br.) s dlouhou periodou přikládání, zbavování popela otočným roštem, komín kouřovod stačí čistit 1 ročně.

6.vytopí i vícero přilehlých místností

7. vhodná zejména k trvalému vytápění jako hlavní zdroj tepla

NEVÝHODY

1. designově omezený výběr, sklo má jen pár typů těchto kamen, není-li vytápěný prostor velký pak lze užít i kamna s polovičními šachtami a spalovat spíše hn. uh. brikety , zde je více prosklených verzí kamen.

2. kamna jsou určena pro výhřevná paliva a s těmi také nejlépe pracují, při požadavcích na trvale nižší teploty např. jen 20 stupňů nemusí být tato kamna vhodná.

3.ačkoliv lze kamna obsluhovat s minimální prašností a dosáhnete minimálně stejné hygienické úrovně jako při topení pouze dřevem přesto je třeba překonat "předsudky" vůči uhelným palivům při dobrém zacházení jsou opravdu neopodstatněné

4. Popelník je nutné vynést jednou denně, na rozdíl od "bezroštových kamen na dřevo" kde je tento interval delší v řádu dnů týdnů i déle (dle typu kamen atd.)

5. Kamna sice umí pracovat samostatně mnoho hodin, výkon je +,- regulovatelný, ovšem na rozdíl od kamen peletových nejsou kamna "plně automatická" či "poloautomatická", pokud již "běží" je třeba nechat vyhořet.

Máte-li dostatek dřeva, skladovací sušící prostory, pak lze zakoupit i kamna na dřevo s dlouhou periodou hoření a tím i přikládání ovšem zde je nutno sáhnout "hlouběji do kapsy", nicméně i to je možnost (kamna kanadská, s katalyzátorem, kamna odhořívací "jezevčík"atd. atd.)

Peletová kamna jistě nejsou špatná věc, jen je zde nevýhoda závislosti na jednom druhu paliva, máte-li levný zdroj pelet...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.15 19:37

Děkuji za odpověď, Petry nebo kamna na uhlí mě nenapadly..

Od: janm*
Datum: 07.02.15 20:49

Dobrá "zapomenutá klasika", špatné jméno mají jen kvůli tomu, že jsou a byla mnohými lidmi používána "špatně". Je třeba dodržovat "pár zásad".

1.Uhlí užívat ořech 1 hnědé pokud chcete i černé (vyšší výkon ) pak ořech nebo i menší uhlí míchat a zásadně topit odhoříváním shora, prohoříváním ze spod ne!

2. Koks se sype na žhavé shora tak, že se zaplní celá šachta a dole se nastaví jen tolik kolik potřebujeme, provozování kamen trvale s otevřeným spodním vzdušníkem nebo dvířky je "nepřípustné"! (je-li nastavení rozumné pak máme non-stop radiátor s pouhým dosypáním a občasným proroštováním bez žhavení kamen a kouřovodu, lze topit i na nižší výkony než s uhlím) Speciálně na koks jsou výhodnější kamna historická např.

http://dum.bazos.cz/inzerat/4…amna-MUSGRAVES-M8-CALORIA.php

3. Brikety dřevěné lámané lze vyskládat odhořívat shora, lze ale i přikládat uhelné nebo rašel. brikety, rovněž dřevo.

Také je možné užít kamna se spodním dolním odhoříváním jako Club- hnědé uhlí kontinuální doplnování uhlí, při správném provozování taktéž nekouří.

Pokud volíme"typ" petry doporučuji "nové" jsou těsnější, regulovatelnější, úsporné (ve stáložárné fázi) bolestí jsou pouze šamoty kamna je třeba 1 ročně vyšamotovat.

Některé nové typy peter např. od Wamsleru, nemají vnější roštové táhlo, lze po záruce dodělat. Lze volit např: 5kw

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-wo-calor-a/#utm_medium=cpc&utm_source=google&utm_campaign=Dynamicke-reklamy&utm_term=_inurl:krbova-kamna.heureka.cz&gclid=CNKDx9nJ0MMCFcjnwgodYjsAuQ

(+ co je napsáno v poradně, nutno zaslepit dírku v dolní růžici pro jemnou regulaci tmelem, zaletovat, zavařit zatemovat atd.)

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-wo-calor-s/

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-calor-wo-t/

Od Thormy:

http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-kerpen-2u4p/

http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-filex-h/

s polovičními šachtami, užití uhlí je omezeno na kratší a nižší výkon nízkou šachtou, na hn. uh. brikety a menší prostory poslouží dobře např:

http://www.mamtechnika.cz/sta…ianta=C&selectidprodukt=15334

http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-merano/

Z 8 kw modelů:

http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-filex-marburg/

od Wamsleru (nutno dodělat roštové táhlo)

http://krbova-kamna.heureka.c…sler-of-804-kamino-nostalgie/

http://krbova-kamna.heureka.c…amsler-of-804-kamino-classic/

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-kamino-8-matra/

a další...

Pozor na to, že 8 kw modely mají s uhelnými palivy poměrně vysoký výkon, je třeba aby tomu odpovídal vytápěný prostor

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.