Velikost kotouce do okruzni pily

Od: Datum: 05.02.15 11:04 odpovědí: 8 změna: 05.02.15 14:19

Ahoj, potreboval bych poradit ohledne prumeru kotouce do mafla. Mafla (Bosch gks 190, 1400W) mam pripevneneho zespodu k desce a pouzivam ho jako stolni pilu. Original kotouc je prumeru 190. Bylo by koser dat tam treba 200 nebo 210? Beru v potaz, ze se tam vetsi kotouc fyzicky vejde. Jde mi o to, jestli to neublizi motoru a taky o bezpectost. Diky za rady, Jirka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kamzo*
Datum: 05.02.15 11:07

Neexperimentoval bych a držel se striktně návodu k použití daného zařízení. Tam by mělo být uvedeno vše co se týče Vašeho používání i možnosti velikosti kotoučů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.15 11:16

To je sice hezké, ale pochybuju že v návodu mafla je zmíněná možnost jeho přidělání a používání jako stolní pily.

Pokud se tam ten kotouč vejde tak bych ho tam klidně dal. Zvrchu jste chráněn deskou stolu a z boku ochranu doplnit.

1400w motor by to měl zvládnout, maximálně budete muset méně tlačit na řezaný materiál a tak ubírat pomaleji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kamzo*
Datum: 05.02.15 11:33

Tak jsem si dal tu práci a našel návod k použití zmíněného mafla a tam je mimo jiné uvedeno:

1) Elektronářadí neprovozujte stacionárně. Není určeno pro provoz se stolem pily.

2) Max. průměr pilového kotouče 190mm

Nevím proč český člověk neustále vymýšlí různé zlepšováky, když např. stolní pilu lze koupit samostatně. Je na zvážení, zda-li ušetřené peníze Vám v budoucnu vynahradí případné zranění způsobené tímto Vaším výmyslem. Nezapomeňte, že zdraví máte jenom jedno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kono
Datum: 05.02.15 12:44

Elektronářadí neprovozujte stacionárně. Není určeno pro provoz se stolem pily.

Není ale přesto se dělává/l stolek na maflíka, používám ho cca 15 let, pilu to nepoškodilo.

http://2i.cz/5b791c36e5

http://2i.cz/2c0e6b4192

http://2i.cz/0e2c4963b0

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.15 13:02
avatar

Vy asi nebudete kutil, ale pouze teoretik, že? Nejen český člověk vymýšlí, jak své nářadí využít co nejvíc, univerzálně. Jinak by to totiž třeba taková renomovaná firma jako je Wolfcraft (ale nejen ona - těch výrobců je více) nevyráběla pracovní stoly přímo pro upnutí ručního nářadí a jeho přeměnu ve stacionární stroj - viz třeba http://www.landsmann.cz/wolfc…i-master-cut-2000_d23549.html.
Jinak s tím, že přímo výrobce ve svém návodu zakazuje použí mafla jako stacionárního stroje se setkávám zcela poprvé a osobně bych si tedy takový stroj nikdy nekoupil - už jen z principu, že nikdy nevím, kdy se mi to může hodit. A je zajímavé, že i třeba takový Narex ke svým maflům ještě nedávno (a mnoho let - minimálně 15 - předtím) přímo vyráběl a prodával stůl pro upnutí svého nářadí http://pily.heureka.cz/narex-s3/ . Takže zákaz pro použití mafla jako stacionárního je zase nějaká specialita Bosche, ale rozhodně ne běžná podmínka všech maflů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kamzo*
Datum: 05.02.15 14:19

Proto jsem také poukazoval na přečtení návodu...není mafl jako mafl ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.15 11:15
avatar

Pokud tam vejde a pokud ma povoleny otacky, kterymi se toci hridel, tak by se to dalo zkousnout. Motoru je to jedno, co se tyce bezpecnosti to vyjde taky uplne na stejno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.15 11:30
avatar

Zdravím,
pokud se tam fyzicky vejde (s dostatečnou rezervou na odvod třísek) větší kotouč a budou odpovídat otáčky mafla a max. povolené otáčky kotouče, pak asi není problém použít i větší pilový kotouč. Motoru to zcela jistě neublíží, co se týká bezpečnosti - kotouč to přežije (předpokladem je, že si nikde nebude škrtat o kryty a těleso mafla.
Ale jedna věc je k zamyšlení. Pokud výrobce mafla dělá kryt o tolik větší než kotouč (tzn. že se tam vejde i větší kotouč) - proč to asi dělá - ze srandy to nebude. Podle mého názoru je to kvůli lepšímu odvodu třísek. Při dostatečně velkém prostoru se třísky vlivem odstředivých sil dostávají na vnější hramu krytu (obvod) a po něm jdou do výletového otvoru. Pokud tam bude málo místa, část třísek (pilin) bude s sebou strhávat pilový kotouč zpět do místa řezání. V případě použití mafla klasicky to může zhoršovat řezné podmínky (kotouč se bude ucpávat), v případě použítí jako stabilní pily (upnutý mafl) to bude ty piliny házet proti vám - neuvidíte na řez, budete zaprášený od pilin... Zvážil bych to.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.