Musim platit koncesionarsky poplatek kdyz...?

Od: Datum: 04.02.15 21:08 odpovědí: 9 změna: 05.02.15 01:30

Zdravim,

koupil jsem byt - mam tam nahlaseny odber elektriny - na adresu toho bytu. Bydlim tam a vcera jsme si koupili televizi.

Resim ted, jak je to s tim poplatkem. Musim ho platit, i kdyz mam trvale bydliste nekde jinde (u rodicu) - tam uz plati poplatek rodice...

Jeste lepsi kompliakce je, ze tu televizi koupilavlastne pritelkyne a ta taky vlastni dum (kde zase ziji jeji rodice), ve kterem uz se tv poplatky taky plati a ma tam trvaly pobyt.

Ja se v tom vubec nevyznam..

diky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.02.15 21:24
avatar

Televizní poplatek jste povinen platit, neboť máte vlastní domácnost, ve které bude TV vysílání přijímat. Trvalý pobyt ani kdo televizor koupil, nemá na tuto povinnost žádný vliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.15 21:46
avatar

důležitý je odběr elektřiny: Poplatníkem je podle zákona každý odběratel elektřiny, který není přihlášen v evidenci poplatníků a který na písemnou výzvu České televize do 30 dnů neprokáže čestným prohlášením, že není vlastníkem ani uživatelem televizního přijímače. Poplatníkem také nejste, pokud na výzvu České televize sdělíte, kdo z vaší domácnosti je evidovaným poplatníkem, popř. že jste evidován jako poplatník na jiné adrese,než kam byla adresována výzva.

doplněno 04.02.15 22:49:

Předpis č. 348/2005 Sb.Zákon o rozhlasových a televizních poplatcích a o změně některých zákonů § 3

Poplatník

(1) Poplatníkem rozhlasového poplatku je fyzická osoba nebo právnická osoba, která vlastní rozhlasový přijímač. Jestliže drží4) nebo z jiného právního důvodu alespoň 1 měsíc užívá rozhlasový přijímač fyzická osoba nebo právnická osoba, která není jeho vlastníkem, je poplatníkem tato osoba.

(2) Poplatníkem televizního poplatku je fyzická osoba nebo právnická osoba, která vlastní televizní přijímač. Jestliže drží4) nebo z jiného právního důvodu alespoň 1 měsíc užívá televizní přijímač fyzická osoba nebo právnická osoba, která není jeho vlastníkem, je poplatníkem tato osoba.

(3) Je-li rozhlasový nebo televizní přijímač příslušenstvím dopravního prostředku, poplatníkem je provozovatel dopravního prostředku.

(4) Jestliže je fyzická osoba nebo právnická osoba, která není přihlášena v evidenci poplatníků rozhlasového poplatku nebo v evidenci poplatníků televizního poplatku, odběratelem elektřiny připojeným k distribuční soustavě5), považuje se za poplatníka rozhlasového a televizního poplatku s povinností platit, pokud Českému rozhlasu nebo České televizi (dále jen "provozovatel vysílání ze zákona") po jejich písemné výzvě neoznámí písemným čestným prohlášením opak, a to s účinností od marného uplynutí lhůty 30 dnů ode dne doručení této výzvy. Součástí výzvy musí být poučení o následcích neprokázání opaku v takto stanovené lhůtě.

(5) Práva a povinnosti právnické osoby, stanovené tímto zákonem, se vztahují na organizační složku státu a územního samosprávného celku obdobně.

zdroj odpovídal jsem na začátek dotazu>>> "...mám nahlášený odběr..."

doplněno 04.02.15 23:02:

@ mp ... jak může být společná domácnost,která nebydlí pohromadě? osvobozeny jsou pouze šlenové společné domácnosti...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 04.02.15 22:26

Takže když bydlím v baráku, kde není elektrika, tak RT poplatek se nehradí? A že to neuvádí mezi případy osovobození od poplatku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepikzbrna
Datum: 04.02.15 22:13

dekuji za odpovedi:)

takze se zitra pujdu na postu prihlasit :)

Datum: 04.02.15 22:59

Nemusíš se přihlašovat na poště, lze to i přes internet.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp
Datum: 04.02.15 22:25

Za prvé dodám, že koncesionářské poplatky by se měly platit dobrovolně (zejména jsem se v tom utvrdil v poslední době na ČT - docela dobrý program). Ale dost pocitů a věcně. Koncesionářský poplatek se platí dle zákona vždy jeden za jednu domácnost. Tam je otázka definice. Pokud prokážete, že jste jedna domácnost, i když bydlíte fyzicky třeba jako čtyřčlenná rodina každý někde jinde, pak není problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.15 22:58

Trvalé bydliště nehraje roli. Tady hraje roli "domácnost". Pokud bydlíte v domácnosti, za kterou nikdo televizi neplatí, měl byste ji vy nebo přítelkyně platit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.15 23:28

Protože tyto poplatky jdou na veřejněprávní TV, tj. ČT, je škoda je platit. Za ty lži a propagandu si nezaslouží ani pětník..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.15 01:30

Morální dilema poplatků neřeším, popisuju právní stav.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.