Kotevní prvky

Od: Datum: 04.02.15 18:47 odpovědí: 12 změna: 12.03.15 11:18

Dobrý den, chtěl bych si jen ujasnit pár věcí ohledně kotevních prvků pod altány, pergoly, atd.

K té levé patce: Ta se jen zabetonuje, to je mi jasné.

K té druhé patce: Ta se používá už do hotového betonu. Vyvrtá se díra a na přichycení patky se použije závitová tyč s chemickou maltou a matkou? Nekde jsem viděl i nějaké ocelové kotvy, které se zatlučou a do nich našroubjí šrouby. To je tedy druhá možnost?

A na uchycení trámku do těchto patek se používají 2 vratové šrouby a z druhé strany matička nebo stačí jen 4 vruty?Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.02.15 19:46
avatar

zatloukací kotvy jsou tady

http://www.vingl.cz/zatloukac…tva-do-zeme-71-750mm/d-70307/

pro použití do měkčího podkladu - půdy; pro sloupky plotu apod, jsou rúzně dlouhé, pro různý průměr,...a pak jsou ještě zemní vruty

http://www.vladeko.cz/pergoly/kovani-pro-uchyceni-pergoly

doplněno 04.02.15 19:54:

a k uchycení trámků - záleží, co do patky upevníte; pokud bude pro malé zatížení, pak mohou být vruty; pokud pro velké - můžete použít závitovou tyč, podložky a uzavřené matky - konce závitů vypadájí líp a taky možnost zranění je menší...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.15 20:38

Do tych menších dier,sa dajú zakúpiť originálne klince,presne na ten priemer diery a ťažko sa vyťahujú z dreva potom.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.15 21:06

Patka bude přišroubovaná možná jen vrutem v plastové hmoždince nebo max hmoždinkou kovovou ( http://www.pk-fischer.cz/se-s…-s-se-sroubem-fsa-81560-s-m6/ ). V betonu udrží i líp než chemie, je s ní lepší práce a je i mnohem levnější.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sevi
Datum: 05.02.15 10:35

Opravdu by stačila jen hmoždinka s vrutem? A jak se pracuje s tou kovovou? S ní jsem nikdy nepracoval. Ta ocelová kotva, která je použitá na druhém obr. je myslím tato . Co je tedy nejlepší pro upevnění kotvy pro např. pergolu? O těch zatloukacích vím, ale raději bych použil betonový základ (i z cenových důvodů).

Od: asd1
Datum: 05.02.15 10:40

Lepší je kotvu rovnou zabetonovat než jí osazovat dodatečně. Ideálně ta vlevo, pozink je vhodný ale není nutný. Trámek se přidělá vratovým šroubem a uzavřenou matkou, nebo i jen hřebíkama...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.15 11:00
avatar

Zdravím,
pokud použijete klasickou plastovou hmoždinku s klasickým vrutem, udrží to taky. Ale kovové hmoždinky jsou lepší. Co se týká použití chemické kotvy a závitové tyče - pro vás zbytečné, ledaže byste chtěl tu kotvu mít lehce demontovatelnou, např pro případ, že by se jednalo o podpěrný sloup, který byste občas v případě potřeby (momentálně by vám překážel) demontoval a zas vrátil na své místo - sestava by byla taková, že do betonu chem. kotvou upevníte závit. tyče, nasunete patku a našroubujete matice, jejichž utažením upevníte patku se sloupem.
Ke kovovým hmoždinkám. Hmoždinka v předešlém příspěvku je sice kovová, ale plášťová, čímž se moc neliší od plastových hmoždinek (pevnost pro běžné aplikace dobrá, pro větší, případně rázové namáhání nevhodná). Největší pevnost mají hmoždinky kovové (viz přímo váš odkaz), které fungují na principu roztahujících se kovových klínů. Klínem je šroub s metrickým závitem, který se do této hmoždinky našroubuje a rozepře části hmoždinky proti stěnám vyvrtané díry. Pokud je vyvrtaná díry v betonu správně přesná a beton správně nosný (pevný), v podstatě neexistuje možnost takovou hmoždinku nějakým způsobem vytrhnout z podkladu (betonu). Tyto hmoždinky se používají hlavně na ukotvení třeba strojů, které jsou namáhány chvěním, malý rázy přenášenými do ukotvení a pod. Z hmoždinek a způsobů ukotvení nejlepší varianta.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sevi
Datum: 05.02.15 11:16

Díky za odpověď. Takže ideální (do už hotového betonu) jsou tyto zarážecí kotvy? A jaký je rozdíl v použití mezi těmito kotvami a ostatními? Do těch zarážecích se musí ještě dokoupit šroub nebo závitová tyč s matkou a ty ostatní už jsou rovnou se šroubem viz např. tato?

Datum: 05.02.15 11:59
avatar

Zarážecí kotva má výhodu v tom, že je to prostě kus materiálu, který se zašroubováním šroubu (klínu) roztáhne. U těch druhých na roztažení hmoždinky potřebujete ještě ten kužel. který na sebe natahuje při zašroubobvávání šroub (z obrázků je to vidět). Takž se zarážecí kotvou je jednodušší práce - nehrozí vypadnutí rozpěrného kuželu při zasouvání do díry a pod. K zarážecí kotvě si koupíte ještě šroub (doporučuju pevnostní - označení např. 8G, 10K a pod). Se závitovou tyčí byste si nepomohl, ale zkomplikoval práci - kromě toho, že závitové tyče se (možná kromě vyjímek, o kterých ale nevím) dělají z normálních konstrukčních materiálů, čili mají menší pevnost v tahu než pevnostní šroub.
Jinak co se týká výběru hmoždinek a kotev - doporučuju si zajít do nějaké speciálky na kotevní techniku nebo do železářství se širším sortimentem kotevní techniky a jednotlivé typy si prohlédnout - pak vám to bude jasné co jak funguje a co vám bude víc vyhovovat. Obrázky a popisy při vybírání neznámého zboží nikdy nenahradí možnost si to na vlastní oči prohlédnout a ohmatat.

doplněno 05.02.15 12:09:

Ještě bych měl opravit jednu věc, kterou jsme přehlédl - i ty ocelové zarážecí kotvy z odkazu mají v sobě rozpěrný kužel. Pak ještě existují (ale odkaz na ně jsem momentálně nenašel) kotvy, která se skládají z několika segmentů, tyto segmenty drží u sebe ocelový pružný kroužek a ty se rozpínají zašroubováním šroubu bez použití kuželu, Ty sem měl předtím na mysli - ale nevím, jak moc běžně jsou k sehnání.
Por přehled v upevňovací technice doporučím třeba tuto stránku http://www.fischercentrumzlin.cz/ - po rozkliknutí označení hmoždinek a kotev se dostanete k technickým datům a dalšímu popisu jednotlivých prvků.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sevi
Datum: 05.02.15 14:57

Máte pravdu. Všechny zarážecí kotvy, co jsem zatím našel, mají v sobě kužel. Na zaražení těchto kotev je prý potřeba speciální přípravek v ceně 550 kč...

Datum: 05.02.15 12:36
avatar

existují šrouby, které se zavrtají rovnou do betonu. Předvrtáte díru a do ní zaříznete šroub. Konkrétně tento potřebuje díru průměr 8.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.15 15:07
avatar

Jinak také turbošrouby pro přímou montáž.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ala1970*
Datum: 12.03.15 11:18

A nezapouští se to cele do benonu? Než následné vrtání? Třeba takovou pergolu by to nemuselo udržet ne? A kdyby to prasklo, tak by se to muselo dělat celé znova... Ale je to jen můj dojem. Nejsem specialista na stavbu. Teď zrovna taky plánuji výstavbu pergoly na zahradě, tak mě to zajímá.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.