Bezdrátový termostat x digitální termostat

Od: Datum: 01.03.15 18:41 odpovědí: 15 změna: 20.03.15 23:09

Dobrý večer,

v našem 2+1 používáme plynový kotel a termostat. Vím, že by se tento měl dávat do nejstudenější místnosti, ale vzhledem k tomu, že vlastně žijeme v obýváku a ložnici vlastně využíváme na přespání, není to moc použitelné. Ona je navíc i nad chodbou a tak není zaizolovaná a je chladnější. Můj dotaz zní, jestli by hlavice dokázala nahadit tento termostat v ložnici a v ní vždy v veče a k ánu přitopit nezávisle na termostatu.

Díky za odpověď a přeji hezký den .)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.03.15 18:44

Hlavně by termostat a termojaderná hlavice neměly být v jedné místnosti, jinak by se mohly hádat (třeba hlavice už zavře ale termostat by ještě rád topil...)

Ohodnoceno: 0x

Od: kockopsik
Datum: 01.03.15 18:47

to je jasné. termostat zůstane v obýváku. Jde mi právě o to, když nastavím nějak hlavici, jestli začne topit sama od sebe nezávisle na termostatu.

Datum: 01.03.15 21:40
JETHRO díky za pojem termojaderná hlavice Zasmál jsem se a večer v práci hned líp utíká.
Ohodnoceno: 1x

Datum: 01.03.15 18:45

Je možno použít samoregulační hlavice, kde si nastavím teplotu a nemusím regulovat termostatem, který je prakticky zabudován v dané hlavici.

doplněno 01.03.15 18:51:

Hlavice sama reguluje teplotu. Nezapíná kotel, ale když je systém natopen, tak sama otevře a topí a při dosažení nastavené teploty, tak zavře topení. Proto je to samoregulační hlavice.

doplněno 01.03.15 20:35:

Doporučil bych

http://www.elkoep.cz/produkty…talni-termohlavice-atv-1-177/

doplněno 02.03.15 21:37:

Tomu dotazu jsem moc neporozuměl. Princip je následující. Kotel sám o sobě je nastaven na nějakou teplotu např. 50°C. Kotel se natopí na tuto teplotu a pak vypne. Pokud jsou otevřeny radiátory, tak stále topí než dosáhne nastavenou teplotu, ale on ji při větší zimě nemůže dosáhnout. V místnosti dosáhnete nastavenou teplotu a ventil zavře radiátor. Teplo nemá kam se uvolňovat a kotel dosáhne předepsanou teplotu a vypne natápění (jináč by pěkně bouchnul - reagoval by přetlakový ventil). Jakmile v místnosti poklesne teplota, tak ventil otevře radiátor, ten začne uvolňovat teplo, na kotli se snížuje teplota a ten začne natápět. To je pro režim sepnutí HDO. Pokud HDO vypne, tak kotel netopí. Nechá se říci, že hlavice nepřímo zapíná kotel, aby natápěl.

Datum: 01.03.15 20:00

takže, pokud je okruh studený (kotel netopí), bude to k ničemu. Pokud zapnu třeba jen teplou vodu např. při umývání nádobí, koupání sepne to teprve v této chvíli nebo je zapotřebí aby byl zapnutý přímo okruh na topení?

Od: zmatek
Datum: 13.03.15 19:23

Máte v tom zmatek. Pokud teplá voda je průtočák tak na okamžik kotel přestane topit do radiátorů, pokud je v kotli malý zásobník a teplota v něm klesne tak třícestný ventil přepne topení do zásobníku a pak zpět do radiátorů až vodu na hřeje. Mezi termostatickou a programovatelné hlavicí je jediný rozdíl, že u té první si nastavíte třeba 18 stupňů a je to celý den, u té druhé třeba ráno po odchodu do práce drží 15 stupňů a večer v pět začne vytápět na 18 stupňů. Aby vše fungovalo tak hlavní termostat musí být v nejstudenější místnosti, nebo ventil na radiátoru přiškrcen, aby se místnost natápěla nejpomaleji. Mezitím se zavřou ventily v jiných místnostech a jako poslední vypne kotel, protože ho vypnul hlavní termostat. Pokud je kotel modulační tak si sám zvolí výkon, aby často nevypíná a nezapínal.

Datum: 13.03.15 19:57

ano, mám v tom zmatek. To nepopírám. nyní mám starého Dakona a chci kotel vyměnit za nový, proto hledám odpovědi a snad se k tomu nějak doberu. V této oblasti jsem analfabet... :( Nyní je to takové, že termostat reguluje teplotu v obýváku a jinde to řeším starými kohouty. A řeším, pokud je nahradím novými, bude to fungovat, tak jak jsem to nahoře popsal...

Každopádně, Salvco o kousek níž mne zase od toho zrazuje, tak nevím...

Datum: 13.03.15 20:09

Vzhledem k tomu, že v pokoji topíte na vyšší teplotu než v ložnici, měla by Vám tam termostatická hlavice fungovat bez problémů.K natopení na požadovanou teplotu v ložnici dojde dřív, než v pokoji. Pokud si tam pořídite tu programovatelnou, budete schopen si v ložnici zařídit i ten denní a noční pokles, a zatopení v podvečer.

Jediné co musíte zařídit na plynovém kotli je to, aby při vypnutí termostatu, běželo dále čepadlo-pojede Nonstop. Kotel potom pozná otevření hlavice, a zatopí.

Od: zmatek
Datum: 13.03.15 21:52

Znova a jednoduše. I současný Dakon to zvládne. Podmínka je aby místnost kde je termostat byla nejstudenější, nebo nejdéle natápěná. Tam nesmí být termostatická hlavice. V ostatních místnostech ano. Zatopite všechny radiátory topí na plno. Místnosti kde jsou hlavice dosáhnou nastavenou teplotu a ventil se zavře. Plný výkon jde do radiátorů kde je hlavní termostat. Pokud by teplota na kotli přesáhla mez tak kotel vypne, čerpadlo běží dál a kotel cykluje. Úplně se vypne až teplota v místnosti odpovídá nastavené. Pokud by byl kotel modulační tak automaticky sníží výkon aby se vypnul až dá pokyn termostat. Vyberte kotel i Dakon s protokolem opentherm. To vám zajistí modulaci, v létě protočí čerpadlo, pokud má zásobník občas ho na hřeje naplno kvůli Legionele a další. Neuvažujeme o ekvitermní regulaci.

Moderní termostat zvládne, že přijdete z práce máte nastaveno ráno po odchodu třeba 15 stupňů a přijdete domů chcete 22.Kotel si spočítá a začne topit dříve. Otevřete dveře a máte tam 22

Datum: 20.03.15 23:09

Dobrý večer,

tak toto jsem snad už pobral :)

Díky za trpělivost :)

Hezký večer.

Datum: 01.03.15 19:14

Existují programovatelné, elektrické termohlavice. Jdou přidělat na normální ventil určený pro klasickou termohlavici. Je nutné mít někde poblíž zásuvku pro napájecí adaptér. Těmi je možné naprogramovat jak denní, tak týdenní(podle typu), režim vytápění. Tedy např. večer si trochu přitopit.

Datum: 01.03.15 19:57

tapokud gůglím, najde mi to pod pojmem progamovatelné elektonické hlavice např. toto: http://www.conrad.cz/programo…avice-eq-3-l-5-29-5-c.k559559

je to sice na AA baterie, ale předpokládám, že by to mělo souhlaasit. Je to ono?

Datum: 13.03.15 18:52

Ano. Je to ono. Existují také tyto hlavice na zeď, s kapilárou. Zkusím se někde podívat a dám vědět.

doplněno 13.03.15 19:42:

Tak jsem se zeptal, a zvěděl následující: tyhle hlavice na AA články jsou programovatelné a jsou autonomní, každá funguje sama o sobě.

Ty co jsem myslel já, s kapilárou a na adaptér, nejsou programovatelné. Takže pro Vás jsou vhodnější ty které jste si našel Vy.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 01.03.15 20:26

Vami popisovaný postup nebude fungovať,termostatická hlavica sama o sebe neovláda kotol,ten je spínaný len cez termostat,hlavicou si môžete len nastaviť časy a teplotu,no pokiaľ nedôjde k zopnutiu kotla termostatom,tak tu spálňu vám samostatne nevytopí,musí topiť aj v iných izbách aby topilo aj v spálni.

Datum: 02.03.15 00:45

Je třeba dobře vyvážit soustavu a v místnosti, kde je prostorový termostat radiátor přiškrtit. Tím se zajistí její pomalejší ohřev a to umožní vytopit chladnější místnost. Na všech ostatních radiátorech jsou termostatické hlavice. Pak vám půjde otopná voda dostatečně dlouho do studené místnosti a teplotu v této místnosti pohlídá termostatická hlavice.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.