K čemu je dobré předvrtávat vrtaný materiál?

Od: Datum: 02.02.15 01:50 odpovědí: 8 změna: 02.02.15 13:12

Ahoj, poprosil bych o sdělení výhod při předvrtávání do materiálu. Pokud chci vrtat do oceli vrtákem 8mm, tak v čem bych si pomohl, kdybych použil nejdříve menší vrták?

Jaké má výhody předvrtávání.

Všem moc předem děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 02.02.15 02:22
avatar

Dobrý den, má to výhody - větší přesnost, menší záběr (a "rozhoz") toho většího vrtáku a jeho menší namáhání, resp. vrtačky. Také můžete předvrtat rychleji a potom na menší otáčky tím větším vrtákem (pro přesný a kulatý otvor). Zdravím!

doplněno 02.02.15 03:19:

On by ten postup u přesného vrtání mohl být asi takto - vyměřit a narýsovat, označit důlčíkem, předvrtat, vyvrtat, vyhrubit a vystružit (i odhrotovat obě strany otvoru).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 06:17

Pokud jde o ruční vrtačku, tak nikdy nejde o přesné vrtání, ale o boj za vytvořené nějaké díry.

Pokud jde o skutečné, tedy strojní vrtání - tam předvrtání má smysl u velkých děr. Běžně broušený vrták nevrtá špičkou. Tam stojí za to předvrtat tak, aby se příčné ostří do předvrtané díry schovalo. Ovšem ne úplně a neprovrtat skrz nebo díru dole ucpat. Jinak odtéká chladící kapalina. Nevrtající, pouze "žmoulající" špička vrták stabilizuje. Předvrtáním v míře učebnicové vede k rozkmitání vrtáku, má snahu se zakusovat, vyjídí do stran a vyvrtá díru větší a nekulatou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moto®
Datum: 02.02.15 06:26
avatar

Obecně má předvrtání smysl, když vrtačka neutáhne silný vrtát, ev. se na ni musí hodně tlačit. V druhém případě, pokud chci mít finální otvor přesnější. Vrták obecně dírou trochu rozhodí, velmi záleží na broušení. Takže se díra vyvrtá o něco menší a správným vrtákem se díra zkalibruje. Při vrtání ruční vrtačkou se ovšem vrták při dovrtání zakusuje, musi být zkušený řemeslník a cit. Pro přesné díry se ve strojírenství používá předvrtání vrtákem, potom výhrubníkem a výstružníkem dokončí. Tedy moderní stroje používají i moderní nástroje a umí přesný otvor i na jednu operaci.

To už ale odbíhám od tématu vrtání díry průměr 8 mm. Pokud je vrták správně naostřený, tak je zbytečné předvrtávat. Musí být jak říkají řemeslnici "sfázováný", tedy středový břit hodně úzký. Blbě se to vysvětluje a pokud řemeslník nemá rutinu, tak se vrtáku více bruskou uškodí, než prospěje.
Teď se prodávají t.zv. "kobaltové" vrtáky a ty jsou velmi kvalitní. Zrovna jsem něco dělal a s původním nabroušením jsem vyvrtal cca 300 dír do oceli a vrták je stále jako nový.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 10:02
avatar

Dělá se to u větších průměrů vrtáků (10mm+). Důvod je podobný jako důvod zasekávání vrtáku ve Vaší nedávné otázce. Když se podíváte po ose vrtáku (do oceli apod.) na jeho břity, uvidíte že má vlastně dvojí ostří. Vnitřní ostrí (na obrázku červeně) ubírá materiál pomalu, protože je k materiálu umístěno kolmo a jeho úhlová rychlost je v ose vrtáku nulová. Když se do materiálu předvrtá díra o průměru tohoto ostří dojde k tomu, že ke zvětšení díry stačí jenom po obvodu odkrajovat materiál postranním ostřím (na obrázku zelené šipky). Toto je podstatně rychlejší, je vyvinuto méně tepla odstraněním tření vnitřního ostří, navíc je výhoda že je méně materiálu, který je potřeba z řezu dopravit ven.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 02.02.15 10:12

Zdravím, jak už vše padlo, plud doplním, že převrtávat 8 např. 6 a pak 8 je špatně, optimální je tak 3-4 (cca polovina). Jinak jak tady padlo, že u strojního je nemá vrtat skrz, kvůli kapalině, tak to snad jen, když firma disponuje chlazením skrze nástroje. Při klasickém je to jedno, pokud je výkonné a vrták to zatopí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 10:13
avatar

Zdravím,
shrnul bych to asi takhle - kdo si umí vrták naostřit podle momentální potřeby (vztah materiál, otáčky, stroj), většinou (tj. do určité velikosti díry) nemusí předvrtávat. Kdo si naostřit vrták neumí a vrtá se s standartním vrtákem, předvrtává, protože je to tak pro něj jednodušší.
Je rozdíl vrtat na stojanové (radiální) vrtačce a vrtat ruční vrtačkou. Na stojanové vrtačce se dají vrtat větší díry (klidně i ø 20) bez předvrtání, ruční vrtačkou je vrtání bez předvrtání už i ø 12 o ruce (hlavně při dovrtávání), pokud se to neumí.
Ale předvrtávat si pro vrták ø 8mm je v obou případech doslova zoufalost hodná amatéra, který si neumí ani naostřit vrták.
Výhody předvrtávání (při použití standartního vrtáku - tj. vrtáku ve stavu tak, jak ho koupíte)
- je potřeba menší osový tlak na vrtací nástroj
- menší šance na zaseknutí se vrtáku v otvoru
- lépe se tak trefuje střed potřebné díry - nutným předpokladem je si střed odůlčikovat
Nevýhody předvrtávání (při použití standart. vrtáku - tj. vrtáku ve stavu tak, jak ho koupíte)
- zdržuje to (výměna vrtáku, díra se vrtá vlastně několikrát)
- nutnost si středy předem odůlčikovat
- výsledný otvor nemusí být kruhový (chybí vedení vrtáku špičkou, která vrták stabilizuje)
- výsledný otvor většinou má větší ø než je ø vrtáku použitého právě na dokončení díry (chybí vedení vrtáku špičkou, která vrták vede a stabilizuje)
Pár rad, jak si usnadnit vrtání:
- mít ostrý a správně naostřený vrták
- před vrtáním si vrták namazat - stačí kapka řezného (v nouzi jakéhokoli) oleje na špičku vrtáku
- provést tzv. zúžení středového ostří vrtáku - pro ty, kdo si umí vrták naostřit "z ruky" a ví, jak má zúžení středového ostří vypadat a jak se to dělá

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hans*
Datum: 02.02.15 11:19

Děkuji všem za odpovědi *palec*

Datum: 02.02.15 13:12
avatar

jestli potřebujete umístit díru přesně, pak je vždycky lepší dělat je nadvakrát. Nejdříve vyvrtat malou a tu použít jako vedení pro vrtání velké díry.

Proč to tak je, to dobře poznáte při vrtání děr pro hmoždiny. Jestli potřebujete dostat do zdi velkou hmoždinu, pak nejdříve předvrtejte díru vrtákem 6 a teprve potom ji dovrtejte tím velkým. Když začnete vrtat rovnou velkým, pak máte jistotu, že se netrefíte. Vrták vám sjede a díru budete mít mimo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.