Jak připevnit růžici ke stěně, aby držela?

Od: Datum: 31.01.15 17:23 odpovědí: 15 změna: 03.04.16 22:51

Toto jsou naše kamna, kouřovod s růžicí nedrží příliš pevně, jak to připevnit ke zdi?díkySeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.01.15 17:36
avatar

Vysekat to okolo a zasádrovat růžici do zdi - sádra má vysokou teplotní odolnost, taky to tak máme u krbu, sám jsem to dělal ... 4 rok bez prasklin a drží.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.15 17:42
avatar

Hoummy nešil, co by vysekával, ta zděř nevylézá, drží ve zdi. Dotaz zní na růžici - ta je pouze nasazena na trubce. Pokud nedrží, tak je možno s trochou šikovnosti kladívkem přitvarovat stávající, nebo za pár kaček koupit novou na daný průměr.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 31.01.15 18:08
avatar

Dobrý den, jak již uvedeno, tak mírnou deformací toho límce růžice ji uděláte pevnější.

Já bych volil asi kleštičky. Zdravím!

doplněno 31.01.15 18:23:

Jo, to jste udělal dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavel41
Datum: 31.01.15 18:20

Už jsem na to přišel. Aby bylo jasné, o co jde-nejde o to, že není růžice u zdi komínu, ale o to, že kouřovod(v mém případě koleno-viz můj první úvodní obrázek) vyjíždí ze zděře i s růžicí, tak jsem omotal kořovod slabou kamnářskou skelnou šňůrkou a teď kouřovod ve zděři už drží.

Aby bylo všem jasno-tak provázek jsem na motal na místo, kde je napsáno na obrázku "speciální vata"

Při blafnutí kamen by to tím tlakem mohlo před touto úpravou vylítnout, dávejte si na to pozor!

Od: janm*
Datum: 31.01.15 18:38

Já to řešil tak, že jsem kolem kolena otočil vázací drátek, vedle komínu vyvrtal dírku hmoždinku+ vrut, k tomu jsem ten drátek uchytl, pokud to lze, tak dát vrut a vést drátek tak, aby ho z pohledu na kouřovod "nebylo vidět", , lze to řešit různě.


doplněno 31.01.15 18:43:

Zrovna jak se na to dívám, šlo by vám to krásně uchytit i pomocí toho drátu, otočit kolem vodorovné části a hlavičku vrutu mít nachystanou hned naproti té vodorovné části kouřovodu (ve zdi vedle komínu což vám vychází krásně) tak, že ji i s "úchytem" (drátem) ten kouřovod zakryje, ale jestli stačí ta šňůra jak píšete pak stačí, já to dělám spíše pro "jistotu" protože nemohu u kamen stále stát.


doplněno 31.01.15 19:23:

Že jsem tak smělý, nejsou to kamna od Nordici?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 31.01.15 18:51

Podle fotografie to vypadá, že zděr drží v komínu dobře, ale volně je zasunuté koleno. Klempíři to dělají jednoduše. Ustřihnou z plechu asi tak dva až tři centimetry úzký pásek, dlouhý tak, aby se dal ohnout kolem asi tak 1/2 až 3/4 obvodu kolena. Ohne se podle kolena a nasadí se do zděře společně s kolenem tak, aby to ve zděři drželo. A když nebude vyjíždět koleno, nebude se od stěny odchlipovat ani krycí obroučka a nebudou do místnosti unikat saze, kouř a hlavně při "pufnutí" kamen se koleno nevystrčí z komína a nevypadne do místnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.15 19:33

Na chalupě jsem vše zajistil malou dirkou (zkrz trubku) a jeden či dva hřebíčky( 5 let zatím bez problemu)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.15 06:55
avatar
Já jsem kdysi tu část kolena, která přijde do zděře, jednoduše trochu zdeformoval z kruhu na vajíčko či elipsu.
Plech je pružný, při zasunutí se koleno o zděř zašprajcovalo.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 01.02.15 09:39

Jakákoliv deformace tvaru nebo nakrepování znamená, že se sice vytvoří styčné plochy, ktreré rouru ve zděři drží, ale na druhou stranu se vytvoří mezery, fuky, kudy to netěsné a jde tudy falešný luft.

Není jednodušší když nemáte kus plechu vzít třeba plechovku od konzervy a nůžkama na plech z ní vystřihnout kolem dokola pásek v šířce asi tak 2-3 cm široký, dlouhý tak, aby vyšel asi tak na 3/4 průměru kolena, což by z normální kulaté konzervy od guláše mohlo stačit, zubaté okraje po stříhání pěkně do roviny vyklepat a plech ohnout kolem kolena a současně s kolenem vsunout do zděře, tak, aby ten plechový pásek nevyčníval ven ze zděře a přesto se vecpal dovnitř i s kolenem a spolu koleno držely ve zděři tak, aby ns koleno nevysunovalo a kolem bylo tak těsno, aby se tudy nenasával vzduch a nezpůsoboval falešný tah?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.15 12:13
avatar

Hoste, ještě jednou - bavíme se o růžici. To je pouze zakrytí komínové zděře, tam nejde o nějakou těsnost ani nehrozí přisávání falešného vzduchu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 20.03.16 08:28

Ano přesná otázka je alfa omega...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.16 16:16

Mě ale nedrží v komínovém zdivu ta plechová zděř. Mám jí zasádrovat nebo použít lepidlo na dlažbu nebo něco jiného?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 03.04.16 19:51

Dobrý večer

Pokud je kovová zděř "přímo zazděná" "po staru" jak to mám také já, tak ona se bude zkrátka svou dilatací stále "uvolňovat" čili mám ji tam na "přesno" když ji vytáhnu zůstane "přesně vytvarované zazdění" ale "volná je" ničemu to nevadí důležité je aby byla kovová zděř řádně zasunutá byť je třeba malinko volná a do ní rovněž tak kouřovod, ten mám v místě vstupu do komína pojištěn drátkem proti samovolnému vysunutí vlivem dilatace a bez problému.------------------------------------------------------------

Dá se to řešit tak že tu kovovou zděř znovu zazdíte, nebo ji jen vytáhněte vnějšek omažte silnější vrstvou kamn. tmele a znovu vsuňte do sopouchu, možná i ta sádra je to zkrátka jedno předpokládám že se zase uvolní...

Anebo si koupit přímo zděř která je zevně omotaná kamnářskou šňůrou, zazdít větší zděř a do ní tu zděř zevně omotanou kamnářskou šňůrou aby se to zasunulo "na těsno", ale díky té "šňůře" to mohlo "dilatovat", u kamen a u vstupu do komína doporučuji stejně "pojistit" proti samovolnému posouvání vlivem teplotní roztažnosti...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.16 21:01

Díky, zkusím tu sádru. Když se nebude vydrolovat, tak ať v tý díře klidně ta zděř jezdí*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 03.04.16 22:51

U té sádry nevím, to jsem nezkoušel, na rychlou opravu jsem užil kamnářský tmel v kartuši a jinak to mám zazděné běžnou maltou, taktéž lze ale koupit i speciální kamnářské malty s trvale vyšší tepelnou odolností (mají jiná kameniva ) byť tedy tam je hlavní problém s tou dilatací kov pracuje. Zděř v díře jezdit může není dobré "posouvá-li se moc" aby zkrátka byla roura bezpečně zastrčena, proto doporučuji nějak zajistit proti "příliš velkému posuvu" vlivem dilatace i když tedy většinou stačí i samotné "rozepření" mezi kamny a sopouchem.( roura nevyjede protože ji nepustí kamna nicméně, mám přichycenu rouru od kamen ke zdi tak aby od ní nemohla jít, sic je tam vždy nějaká vůle, totéž u kouř. hrdla kamen) :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.