Kotel Mora 673 netopí !

Od: Datum: 30.01.15 14:33 odpovědí: 5 změna: 31.01.15 17:41

Mám kotel na ZP Mora 673 a objevila se na něm závata, kterou bych popsal takto, v okamžiku kdy by mělo dojít k zapálení hořáků se vypnbe přívod plynu a zhasne i zapalovací plamínek.

Zatim jsme zjistil toto:

Výchozí stav, externí termostat rozepnut na kotli hoří plamínek. V okamžiku sepnutí externího termostatu se sepne čerpadlo, tím stoupne tlak a sepne se spínač v pojistce proti nedostatku vody (ověřeno funguje). Ted by mělo dojít k otevření plynu, místo toho dojde asi k nouzovému odstavení plynu a zhasne i zapalovací plamínek.
Termočlánek, pokud měřím napětí mezi kostrou kotle a svorkou " termospínače přehřátí vody na výměníku" napěřím 15mV, pokud, pomocí manipulace s tlačítkem termoeletrické pojistky zapálím hořák stoupne napětí na 20mV. Což vypadá, že je termočlánek OK. Samotný termospínač přehřátí vody ve výměníku je také OK , tedy ve stavu sepnuto.
Termostat na kotli jsem nekontroloval, ale vzhledem k tomu, že se sepne čerpadlo měl by být také OK.

Tak torochu mi již dochází nápady. Je tu nějaký plynař nebo zkušený majitel tohoto kotle, který by poradil na co ještě mrknout?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.01.15 14:52

Těch příčin může být více,přetáhnout převlečné matky na magnetu a na termočlánku,nečistota pod magnetem, v plynovém ventilu ucpaná triska,uvnitř je takový plíšek a na něm silikonová bužírka ta bývá prodřená.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martinak
Datum: 30.01.15 23:42
Děkuji za reakci.
Ucpaná triska, to asi nebude, jak jsem již uvedl, když držím trochu zmáčknuté tlačítko termoeletrické pojistky (ten čudl na čelním panelu kotel) tak v jisté poloze hořák naskočí a jede na plný výkon. Nebo jinak, při běžném provozu, v okamžiku kdy má dojít k puštění plynu do hlavního hořáku dojde k zastavení plynu a to včetně odtavení plynu v zapalovacím plamínku. Normálně bych řekl problém s termočlanke, termoleletrická pojistka si mysli, že plaminek nehoři a uzavře přívod plynu. Problém je že termočlánek má předpisových 15mV, jeho konec v pojistce jsem očistil a problém trvá.
Pokud se nepletu tak jediné co může uzavřít přívod plynu je pravě termoeletrická pojistka. Jak co nejlépe otestovat zda není problém v termočlánk nebo spíš v jeho napojení? Jiný ma otestování nemám po ruce a to ani běžný jednodrátový, v 673 je dvoudrátové provedeni.
Ještě jsem si všiml jedné drobnosit a nevím zda je to nebo není běžné chování. Plamínek jde zapálit i bez toho abych držel tlačítko termoeletrické pojistky, což minimlně u jiných kotlů nejde.
Datum: 31.01.15 09:24

To,že jde plamínek zapálit bez držení pojistky je divné,já myslel trysku v tom elektromagnetickém ventilu co pouští plyn. Ty matky jsou dotažené u magnetu a u termočlánku? Pokud je trošku volná tak to zlobí a právě zhasíná. Jinak ten kotel to je již vykopávka a má své za sebou a odslouženo. Já ho provozoval 20 roků teda 674 což je kombiňák. Měl jsem ještě 3 rozebrané na díly. Doba si žádala nový,tak šel z baráku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martinak
Datum: 31.01.15 11:58
Máte pravdu, je to vykopávka, na druhou stranu až na současný problém vypadá kotel jako nový. Popravdě, kotel není můj,ale souseda a na nový prostě nemá.
Když tak o tom přemýšlim, je divné, že plamínek jde zapálit i bez držení tlačítka pojistky, není nijak veký tak 7mm ,ale jde zapálit, čili plyn prochází přes ventil ovládaný el.magnetem termočlánku a to bez toho, aby jím tekl proud, tedy i při studeném termočlánku. Muže to byt nějaká netěsnost v sedle tohoto ventilu. Primárně to nevysvětluje popisovaný problém s uzavřením plynu.
Nevybavíte si jak je to s termočlánkem, u tohoto kotle, je dvoudratovy a ja na zahřátém termočlánku naměřím mezi středovým drátem termočlánku a kostrou kotle -15mV až -20mV, trochá mě mate ono záporné napětí.
Datum: 31.01.15 17:41

Tady je manuál a elektrika,jestli to pomůže

http://www.moratop.cz/sites/a…/navody_archiv/mora_673_4.pdf

Do toho plynu bych se moc nehrabal,pak se něco stane a vše jde za váma. Já jsem plyn nedělal jenom sobě a to jsem přez noc měl budíka a chodil kontrolovat zda to neutíká. Jo s penězma to je na štíru,já ho měnil jen kvůli plamínku,že tam je úspora,jinak kotel šel jak hodinky. U nás v baráku je jeden který taky nemá na nový tak to lepí jak to jde,plyn od něj je prý cítit co říkají sousedi.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.