Bourání klenbového stropu

Od: Datum: 30.01.15 14:25 odpovědí: 10 změna: 03.02.15 10:23

Ve starém hospodářském stavení mám klenbový strop. Bohužel tak jak se dřív stavělo, nemá stavení žádné základy a zdi si postupem času různě sedly. Tím došlo k narušení zmíněného stropu, Nezbyde mi tedy než strop vybourat (škoda ho) a udělat nějaký nový dřív, než mi to spadne na hlavu.

Ale mám trochu obavu - nedojde vybouráním klenby k narušení statiky zbytku stavby? Budova je přízemní a zeshora na klenbách nic neleží, spíš mám strach, co se stane se zdmi, které jsou klenbou vlastně rozepřeny. Co myslíte, mám se bát?


doplněno 30.01.15 23:20:

Využití stavení je dnes již jen jako sklad a nepočítám s ničím jiným. Navíc se mi líbí podoba přes 100 let staré stavby. Takže s rozsáhlou rekonstrukcí, natož přestavbou nepočítám. Jen potřebuju, aby mi to nespadlo na hlavu a nevadí mi vlhké zdi apod.


doplněno 03.02.15 08:19:

Vím, že fotky by byly dobrý, ale nedaří se mi to nafotit tak, aby to k něčemu bylo.

Zkusím alespoň vylepšit popis. Problém je právě s krajními poli stropu, kde klenba není z jedné strany opřena o I-čko, ale o stěnu. Na jedné straně je to obvodová zeď a tam to není až tak hrozné, ale na druhé straně je to příčka a je vidět, že část klenby je zde již značně pokleslá - min. 5cm, protože ta příčka je už asi hodně sedlá a roztrhaná a pravděpodobně i vyvalená ven (možná právě tlakem klenby). Nahoře klenbu již někdo přebetonoval, ale beton je již také značně propadlý ve stejném místě. Obávám se tedy, že záchrana klenby by byla přinejmenším hodně náročná. Pravděpodobné stáří stavby je přes 100 let.

I-čka skutečně svazují obvodové zdivo. Počítám, že je tam nechám a využiji je pro konstrukci nového stropu - trámky, prkna.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.01.15 14:52

Ahoj. Mám dotaz. A na těch zdech něco leží? Nějaké krovy? Jsou nějak kotveny do těch zdí? Zdi jsou kolmé, nebo někam letí? Možná, že by šlo, pro vlastní pocit bezpečí, dodělat nový betonový věnec na těch zdech. Záleží, na místních podmínkách. Foto by asi napovědělo.


doplněno 30.01.15 16:35:

Zvláštní, ještě tu nikdo nepřišel s nápadem, celé to zbourat a postavit to znova.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.15 15:53

To chce fotky. Celkový pohled i detaily.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.15 16:39

překlep,příspěvek nepatřil sem

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.15 16:46
avatar

Dle mého skromného názoru se vybouráním klenbového stropu poškodí celá statika! enbylo by opravdu lepší a levnější celé shodit a stavět od základů nové než starou stavbu, bez základů,bez vodorovné izolace atd, nákladně rekonstruovat?

Klenba se nabetonováním zesílí a zpevní ,opravíte klenbu,a co pak se zbytkem? Okopete,nově omítnete.../zrekonstruejte/ a po čase bude dotaz.rekonstruovaný domek... nám plesníví,nebo praskájí omítky ...

Nevím,nevidím a neznám jak to vypadá na nejlepší rady,jen úvahy co a jak!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.15 19:29
avatar

Možná by šlo dům sešroubovat táhly a strop by přežil. Takhle jsme to řešili my, škoda krásného stropu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.15 20:11

Několik klenutých stropů jsem již postavil, několik i sanoval. Způsobů sanace klenby je relativně dost na to aby se dala téměř každá zachránit. Na druhou stranu, případná sebedestrukce klenby může být docela rychlou záležitostí. Pro začátek by to chtělo alespoň pár fotek...K samotnému dotazu, pokud se o danou stavbu neopírá nějaká další stavba, lze předpokládat, že odstraněním stávající klenby by nemělo dojít k dalším poruchám. Ale radit to na základě takovéhoto zevrubého postupu by bylo přinejmenším nezodpovědné.


doplněno 31.01.15 08:22:

Doplním Milana, pokud se jedná o stájovou klenbu, neboli segmentovou klenbu do traverz, tak tam se bourání řeší tím způsobem, že se vždy v každém poli vybourá, pouze několik řad cihel (třeba 5) a takto se postupuje po jednotlivých polích. Bourání se začíná uprostřed klenebního pole, vše probíhá v opačném sledu než stavění. Jen poněkud rychleji. V případě postupného bourání třeba po těch pěti řadách, jsou tlaky na traverzy z obou stran zhruba stejné a nehrozí tak její vybočení, či protočení. Proto se pak zpravidla traverzy nijak nezajišťují.


doplněno 03.02.15 09:33:

Pak bych se zamyslel nad nápadem Milana, pokud jsou ostatní pole dobrá, a chtěl by jsi klenbu zachovat tak můžeš posvazovat pásovinama ostatní traverzy dohromady a příčku s posledním (tedy poškozeným polem přezdít. Musíš však počítat s tím, že příčka bude muset být silnější než je dnes, bude se pravděpodobně blížit tlouštce protilehlé obvodové zdi. Nebo na vršek příčky umístnit traverzu a tu zpočítat tak aby při řádném zakotvení do zdiva byla schopná přenést vodorovnou složku tlaku klenby. Pak by však příčka byla již skoro zbytečná, protože profil íčka co udrží vodorovnou složku tlaku klenby, určitě unese i její svislou složku.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: milan23*
Datum: 30.01.15 22:53
Pokud máte klasickou stájovou klenbu, pak ta I-čka ve kterých leží klenby,Vám obvodové zdi stahují, v krajních polích železné nosníky nebývají a tam Vám klenba zdi rozvaluje.Pokud chcete bourat, bylo by dobré všechny železné nosníky provizorně provařit, aby se Vám po vybourání krajního pole nosníky nevyklopily a mohlo by to spadnout jak domino.Až budou cihly dole, měl byste zjistit,jestli jsou I-čka v obvodových zdech zajištěna nějakými kleštěmi(stačí otlouct v patřičném místě venkovní omítku).Když tam nic nebude, můžete vyřezat i nosníky ,protože co se mohlo pohnout, už se pohnulo.Pokud jsou I-čka
ve zdi ukotvená,raději je tam nechte, nebo nahraďte táhly.
Také se podívejte na konstrukci stropů v sousedících místnostech,můžou tam být třeba vyklínované kulatiny proti té klenbě.
Ale bát se nemusíte,maximálně Vám spadnou všechny stropy a sem tam nějaká obvodová zeď.Nic co by se nedalo spravit...
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.01.15 23:25

Jo, tak popis konstrukce přesně sedí. Tím "mohlo by to spadnout jak domino" jste myslel ten strop, (jako že po vybourání krajního pole se I-čko protočí a vypadne sousední pole a pak další) nebo celej barák?

Od: milan23*
Datum: 31.01.15 08:59
Ano, pokud byste vyboural celé pole, mohl by se nosník tlakem dalšího pole vyklopit a tím by došlo k neřízenému pádu dalšího a dalšího+ by mohla I-čka narušit obvodovou zeď.To je ale ten nejhorší scénář,pokud byste to boural tím nejhorším způsobem.
Když to uděláte jak píše @robin1 po částech nemůže se nic stát,ačkoliv já bych to viděl raději ještě svařené v ⅓ a⅔ nebo alespoň v ½ rozpětí pokud je klenba opravdu vážně narušená.I když je to možná přehnaná opatrnost, ale jde především o Vaše zdraví.Zkuste sem dát fotky,třeba to nebude s tím bouráním tak horké,většinou stačí přezdít krajní pole.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 03.02.15 10:23

Přesně tak - pokud vybouráte celé pole klenby, tak se íčko ohne/ protočí a vedlejší pole klenby se vysype. To samé následně další a další pole. Barák asi nespadne, ale klenbový strop komplet. Pokud to postupně přezdíte tak tohle nehrozí.

Problém bude vyřešit statiku té příčky - asi se vyvaluje bočním tlakem klenby, proto je ta klenba pokleslá. Poradí statik, napadají mě táhla od íčka do té příčky. Pak budou boční tlak klenby držet ty táhla a ne příčka.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.