Zapojení bodovek, sádrokarton

Od: Datum: 28.01.15 06:55 odpovědí: 8 změna: 29.01.15 19:51

Dobrý den, pořebuji zapojit 3 bodovky do serie v sádrokartonovém podhledu. Ale nevím čím je pospojovat. Kasická ˇčokoláda" se mě nezdá jako bezpečná. Mohu použít Wago spojky? Mohou tyto spojky zůstat v CD profilech? Podhled teprve stavím, prostoru je dost.

Díky předem za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.01.15 07:29

Technická: Propojte to raději paralelně pomocí Wago spojek.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.01.15 08:19
avatar

egone, jaké máte bodovky že zapojení do serie?

Proč se Vám zdaá čokoláda nebezpečná?

Ano, můžete dát Wago, ano, můžou zústat v profilech.

doplněno 29.01.15 07:12:

egone, do serie nemůžete zapojit, páč to se zapojují svíčky n a vánočním stromku, nikoliv bodovky. oni by svítili slabě , nebo vůbec

Do chráničky je to zbytečné,

Nevěřím tomu, že pokud budou spojeny Wago, nebo čokolodou, dojde k zapalvení, či probíjení do profilů..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dht*
Datum: 28.01.15 08:28

Jakýkoli spoj na el. vedení, který bude zabudován v konstrukci a tedy nepřístupný, je potenciálním zdrojem budoucích problémů. Vyveďte připojovací kabely do extra zřízené krabice, tam je propojte a pokud zjistíte, že neměly zapojeny do serie, ale paralelně, dostanete se k nim kdykoli. Všechny svorky, jak čokoláda, tak vago, vložené do profilů jsou nebezpečné. V okamžiku zkondenzování vody (nebo havárie střechy/vodovodního rozvodu) voda propojí napětí na profil a máte celou konstrukci pod napětím! Propojování el. vedení mimo krabice je smrtelným hříchem bohužel nejen amatérů, ale i profesionálních elektrikářů. Pokud provedete spoj podle předpisů, bude Vás to stát 20kč (krabice) + 50kč (kabely navíc). Za 70 korun si ale pořídíte klid a možnost budoucích oprav a přepojení.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: egon®
Datum: 28.01.15 10:41

Dobrý den, díky za info.

Do serie jsem myslel proto, že je to jednodušší.

Ještě mám 2 otázky.

Asi bych to měl po té konstrukci vést v chráničce,že?

Bodovky budou celkem 3 + 3 a ovládané budou "schodišťovým" vypínačem. Vlezou se všechny Wago do jedné krabice?

Díky a omlouvám se za možná stupidní dotazy.

Datum: 29.01.15 08:52
avatar
Elektrikář chápe "zapojení do série" jinak, než laik.
Je možné, že tazatel si to představuje tak, že bude tahat vodiče ze světla do světla, teda za sebou, do série. A paralelně si představuje tak, že do každého světla půjde samostatný kabel přímo z krabice. Nevím.
Schodišťový vypínač neexistuje, jen schodišťový přepínač. A ten slouží na ovládání jednoho nebo více světel ze DVOU MÍST.
Tazatel potřebuje dvojitý vypínač, zvaný také lustrový. Tím může rozsvítit a zhasnout ta jeho 3+3 světla, nezávisle na sobě,jak píše.
Já bych ale udělal zapojení 2+4. Potom mám možnost jedním lustrovým vypínačem svítit buď 2, nebo 4, nebo 6 světel, teda tři stupně intenzity. U variantu 3+3 má jen dva stupně, 3 nebo 3 nebo 6.
A pokud zvolí různý výkon žárovek, bude mít od orientačního po maximální...
A samozřejmě každé světlo zvláštní přívod do krabice. Potom je možnost měnit světla podle potřeby, toto s tamtím a tato s těmito. Jak si manželka vymyslí!
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.15 12:08

Rozdíl v bezpečnosti mezi čokoládou a Wago nevidím (osobně věřím víc čokoládě, ale to je spíš subjektivní pocit). Porouchat se ale časem mohou oba typy svorek, takže je nezbytné je umístit tak, aby se na ně mohlo - buďto do krabice, nebo třeba alespoň tak, aby byly přístupné po demontáži bodovky. Asi byste nerad likvidoval celý podhled kvůli vyhřátému spoji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olinlitomericko
Datum: 29.01.15 18:10

Nepíšeš sice na kolik volt jsou ty bodovky, ale jestli jsou na dvanáct volt, tak dáváme "trafo" taky do podhledu, co nejblíže bodovkám, kvůli ztrátám na vedení v kabelu. "Trafo" myslím elektronické dost malé na to, protáhnout to bodovkovou dírou. Do sádrokart. podhledu osobně dávám čokolády nejčastěji, protože se mi nejvíc osvědčily (a revizák nic neříká i na to, že je to v podhledu). Osobně dávám přednost čokoládě s mosaznou vložkou a železnými šroubky a i wagovky jsou už promyšlenější než dřív, takže klidně taky...Jo a vtip je vtom, nechat v podhledu delší kabel, aby šlo trafo i čokolády nebo wagovky pohodlně zkontrolovat již zmińovanou vykrouženou dírou na bodovky. Halogenové (vláknové) bodovky umí pěkně topit, tak při zateplování nech dostatečný prostor okolo žárovky na ztrátu tepla. A krabice- respektive PVC víčka od instalačních krabic v koupelnách nebo ozdobných místnostech nic moc...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: egon®
Datum: 29.01.15 19:51

Dobrý den, bude to na 220V. Žárovky budou led. Použiji teda wago nebo čokoládu. Díky všem.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.