Jakou barvu použít na dřevo?

Od: Datum: 27.01.15 23:45 odpovědí: 3 změna: 28.01.15 00:37

Zdravím,

mám dotaz ohledně barvy na dřevěný rám postele. Rám je z borovice, ale bohužel se nám nehodí, proto jej budeme dávat do bílé barvy. S jakou máte nejlepší zkušenosti? Hlavně stálost, krytí, špinění. Letos jsme dělali patrovou postel bílou, vodou ředitelnou a po pár měsicích byly rohy, rám ošoupaný až na dřevo (dělali jsme 4 vrstvy) a celkem lehko se špinil. Proto chceme něco s lepšími vlastnostmi vzhledem k materiálu. Raději se zeptám předem tady, než v obchodě, kde doporučí to, co potřebují prodat Díky za Vaše rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 28.01.15 00:08
avatar

Dobrý den, obecně - za ušpinění nemůže barva (bílá je, ovšem, na ušpinění "vhodnější").

Za oloupáním barvy může být špatně připravený podklad nebo hodně silná vrstva barvy.

Já bych rám dobře přebrousil, očistil (odmastil) a potom natíral slabou vrstvou barvy. Dvě vrstvy by měly stačit (klidně může být barva ředitelná vodou). Zdravím!

P.S. Ale, špinit se to bude (a některá místa postele více).

doplněno 28.01.15 00:38:

Asi bych zkusil barvu viz odkaz - měla by být odolná, když je i na okna a dveře.

http://www.balakryl.cz/index/detail/prd_id/13

Ohodnoceno: 1x
 
Od: martinjuricek
Datum: 28.01.15 00:26
Ona ne ze by se sloupala ale spis stirala. Jinak byla obrousena a odmastena jako vzdy. Bez prachu.
Datum: 28.01.15 00:37
avatar

Zdravím,
zjednodušeně řečeno - pokud chcete, aby se barva hned tak neošoupala, potřebujete, aby se nátěr pořádně zakotvil do podkladu, tj, do dřeva.
Pokud máte rám z borovice, je potřeba ho kromě obroušení také co nejvíc zbavit pryskřice (borovice je dost smolnatá), takže třeba aceton či nitroředilo a vytřít tím pryskyřici ze dřeva. Další postup záleží na tom jakou vrchní barvu zvolíte.
Dnes už nemoderní postup (který bych zvolil já osobně) je napustit rám řídkou fermeží, přebytečnou fermež otřít, nechat vyschnout minimálně 2-3 dny (raději ale déle - optimálně tak týden) a pak natřít syntetickým emailem 2 vrstvy. Opět nechat pořádně vyschnout. Postup zdlouhavý, ale při pečlivém provedení vás ten nátěr přežije. Kromě toho - bude hladký, takže se případná špína bude z něj dobře omývat (nikdy ne pískem, jen saponát s vodou).
Dnes moderní postup - vodouředitelné barvy (nebudu tajit, že nejsem příznivec vodouředitelných barev a vyhýbám se jim kde mohu, takže podrobný postup neumím dát). Napustit dřevo musíte stejně (napouštědlo nebo naředit barvu a zatřit ji do dřeva). Pokud nenapustíte a hned neředěnou barvou uděláte nátěr navrch, uděláte vlastně jen barevnou "šlupku" a ta se vám brzo odře (ošoupe).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.