Nejlevnější topení

Od: Datum: 27.01.15 20:16 odpovědí: 16 změna: 16.02.15 15:24
Zdravím všechny, potrebuji poradit s vytápěním nebytových prostor. Budeme firmu stěhovat do nových prostor cca 100m2 kanceláře, 100m2 temperovany sklad a 100m2 studený sklad. Majitel je ochotný investovat. Jaké topení je nákladově nejvýhodnější? Dosud jsme topili briketama, ale ta ranní zima je u počítače děsná... K dispozici není plyn. Co tedy použít? Tepelné čerpadlo? Solární panely? Vyšší počáteční investice snad vadit nebude.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.01.15 11:17

Záleží na režimu provozu a tepelných ztrátách budovy.

Pokud třeba máte jen konkrétní pracoviště, tak není problém nad něj pověsit infra panel a máte tam teplo okamžitě.

Jinak jako celkové topení bych volil normální vodní rozvod k radiátorům, případně saharám. Čím to pak budete živit je už jen na Vás. Klidně nějaký automat. kotel na uhlí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.15 23:54

Stále je ještě nejlevnější topit uhlím. Kupte automatický kotel na ořech II a udělejte rozvody z měděných trubek. Radiátory ocelové, deskové. A máte to !

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.02.15 11:23

Také záleží jaké jsou možnosti v okolí. Třeba by se poblíž našel dodavatel nějakého alternativního paliva - například různé dřevěné / agro pelety. Teď jsem na zkoušku bral slaměné pelety za 350 Kč / metrák. Normálně topím dřevěnými a taky u nich asi zůstanu. Ale cena těch slaměných je opravdu příjemná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 16.02.15 11:29
avatar

Já bych doporučil něco takového http://guntamatic.esel.cz/stranka.aspx?idstranka=2295 - vše se dá nastavit, palivo vlastně nemusíte skladovat - domluvíte pravidelnou dodávku-doplnění..pokud je to možné s ohledem na vzdálenost dodavatele...

No a radiátory - http://www.akoupelnyatopeni.c…kove/radiatory-korado-klasik/ - levně, kvalitně

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 16.02.15 11:36

Automat na uhlí, pokud by byl zdroj a silo na uskladnění tak automat na štěpky, k tomu asi velká aku nádrž a solár. panely (el.). Tu aku vyrobit hranatou, s výměníkem, nechat vyrobit někde v zámečnictví; výměník = odpadne nutnost velké expanzky. Rozvod tepla vodou a v hale sahara.

Kolem počítače dobře izolovanou minibudku a el. topení - infrazářič, olejový radiátor.

doplněno 16.02.15 11:50:

koukám jen 3x 100m2 = to spíš radiátory než sahara. Kancelář by to chtělo zateplenou, studený sklad bych temperoval aby v něm nemrzlo.

Aku nádrž by šla udělat jako "metr tlustá zeď", ca 8 mm plech a výztuhy... Objem co největší, aby zvládla např. přes víkend se nabíjet solárem a pak tři dny topit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.15 11:41
avatar

nejlevnejsi jsou Petry a cerne uhli, petry 5000, uhli 10000 za celou sezonu, jeste budou nadavat, abyste uz neprikladal :) tak rychly teplotni skok jako rozjete hucici Petry s otevrenyma spodnima dvirkama vam udela snad jen naftovy teplomet, do 15min 30C, kor kdyz za ne date kancelarsky ventilator, aby to teplo rychleji rozhanel do celeho prostoru :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 16.02.15 11:54

Ale v kamnech typu "petra" se dá topit i odhořívacím způsobem pro uhlí (hnědé nebo hnědé +černé) nebo prohořívacím pro koks,(s koksem lze jet non-stop, bez zastavení) u tohoto způsobu je výhoda, že se kamna dají poměrně dobře regulovat lze nastavit na nižší delší nebo vyšší kratší výkon,(bez kouře a smradu) a je to na půl dne nebo celý den bezobslužné (dle nastavení). Není-li potřeba radiátorů stačí-li vytápět např. jen teplovzdušně pak jsou kamna řešením, na větší prostory je ale nutno volit "větší kamna" např. Marburg (velké petry) nebo DVB 200 Filakovo, nebo kamna historická např. musgraves caloria M8-...požadovaný výkon, velký válec do něhož se jen jednou dvakrát za den nebo jednou za dva dny dosype koks a sem tam proroštuje táhlem roštu a je vystaráno, v bazarech se dají sehnat i kamna se spodním odhoříváním "systém club" kde je možno topit uhlím cca 3-5 dnů v kuse s průběžným doplňováním paliva, (dle zkušených uživatelů) ovšem nevím zda se tyto typy kamen vyráběly i ve větších výkonových třídách nad 8 kw.

doplněno 16.02.15 12:03:

Anebo, pokud máte levný a dostatečný zdroj dřeva dlouhých polen, pak dlouhá válcová kamna na dřevo,(válec je naležato) pro vytopení větších prostor mají na boku roury jimiž po nahřátí proudí horký vzduch do haly místnosti, tam se dají dle velikosti kamen házet "celé klády"

Správná kamna dle vašich požadavků jsou dobrým řešením pokud chcete temperovat haly nebo prostory s malými pořizovacími náklady a pokud nejsou nutné radiátory (příliš zakřivený nebo velký prostor) Jinak bych osobně asi volil automat na uhlí, nebo existují i levnější kotle bez elektroniky u kterých výrobce "vychytal" kouřivost a dehtování takže tuším že splňují emis. třídu 3 a uhlí lze dosypat vždy jen cca po 12 hodinách, otázka jen je v jakých výkonových třídách jsou tyto kotle nabízeny, primárně jsou určeny pro rodinné domy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 16.02.15 11:55

Nezapomeňte na plat topiče který bude pobíhat mezi kamnama. A že by Petry nějak extra topily si nemyslim, na kancelář 100m2 bych to neviděl. = čtvery kamna a do všech 3x denně přikládat...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 16.02.15 12:06

Právě proto píšu pokud to "nelze" vzhledem k prostoru pak volit kotel.

Ale jinak k těm kamnům existují velká kamna jak jsem psal DVB 200 a M.Caĺoria apod., kde buď jednou denně naplníte uhlím a necháte odhořívat, nebo jednou za den dosypete koks s koksem se dá jet bez přerušení, takže žádné pobíhání a přikládání já tímto stylem topím i dvoje kamna obsloužím do 30 minut s koksem do 15 minut, vč vynesení popela a na cca 24 hodin je vystaráno čili obsluha je jen 1 denně (u koksu je dobré např. po 12 hodinách jen prohrkat rošt) pak může jít topič klidně domů a přijít až zítra

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 16.02.15 12:14

To ano, ale ty kamna by nejspíš musely být dvoje - kanceláře a sklad. = Druhý komín. Kamna na koks 1. cena kamen 2. cena koksu. Automat na uhlí mi vychází líp, a hlavně aku nabíjená z více zdrojů - solárem ušetří hodně a budou topit bez práce, v létě můžou prodávat přebytky, jaro až podzim topit zadarmo a v zimě přitápět uhlím...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 16.02.15 14:57

Pro asd 1:

Ano, jak jsem psal, nemám nic proti kotli, jestli kdo zvolí kamna nebo kotel záleží na vytápěném objemu členitosti prostoru atd. Každopádně ať zvolí kotel nebo kamna (co mu bude vyhovovat lépe) každopádně na tuhá paliva, těch bych se v případě velkých objemů nevzdal, na nezateplené velké objekty jako hlavní zdroj TP, může to"popotahovat" temperovat na nezámrznou teplotu plynem nebo elektř, nebo to nějak zkombinuje se soláry to už je v podstatě jedno ale jako základ vidím TP, ale je to jen můj osobní názor.

K těm kamnům:

Ony jsou v podstatě univerzální za předpokladu že mají v horní části spalovací komory přívod sekundárního vzduchu pak je lze užít nejen na koks ale i odhořívání uhlí shora, brikety dřevo prakticky všechna paliva bez omezení. Kamna která nemají v horní části přívod sekundárního vzduchu zejména historická jsou určena na koks nebo antracit (paliva s minimem těkavých látek) takže lze úspěšně provozovat non-stop prostým prohoříváním ze spod bez kouře z komína.

Dnes se má za to, že kamna na koks musí být ze speciálně dimenzovaných materiálů aby vydržely "obrovský žár koksu", tak tomu ale není a nebylo, historická kamna vyrobená přímo na spalování koksu byla tvořena plechovým pláštěm a šamotovou vyzdívkou, + litinové hlavy dvířka rošty podobně jako dnes, jak to mohou ta kamna zvládnout? Úplně jednoduše, koks se spaluje tak, že se shora nasype celá šachta na žhavé a spodním vzdušníkem nastavíte požadovaný výkon, který lze kdykoliv zvýšit nebo snížit dle potřeby, ve většině výkonového režimu však koks pomalu prohořívá ze spod a dává dle stupně nastavení požadovaný výkon bez toho, že by se kamna nebo roura musely žhavit. Celé topení zpočívá jen v občasném dosypání koksu a občasném proroštování v závislosti na velikosti šachty kamna mohou jet na jeden násyp třebas 30 a víc hodin jednou za 6,12, nebo 14 hodin (dle nastaveného výkonu) stačí jen prohrkat, aby se uvolnilo místo pro vzduch který prochází z pod roštu.

Zvláštní kategorií kamen na koks jsou historická kamna zvaná AMERICKÁ KAMNA která se dnes dají koupit po repasi cena se pohybuje +,- od 30-38 tisíc za kus výše, tato kamna zahrnovala více "výkonových řad" až po ta, co byla bez problému schopna vytopit čtyřista i víc kubíků bez problému četl jsem že i 700 kubíků zda-li to tak je nebo ne nevím, faktem je že díky své "speciální konstrukci" byla kamna velice účinná tím i úsporná a nenáročná na obsluhu =komfortní obsluha v době kdy ústřední vytápění bylo v "plenkách" (ač v 19 století vynalezeno podobně jako třeba palivové články a další věci co dnes platí za "supermoderní technologie" nic nového) Vedle těchto kamen ale existovala řada kamen určených také na koks, nebo i všechna ostatní paliva, jako např. Musgraves caloria (v požadovaném rozsahu výkonů ) nebo kamna R+A,ta měla uvnitř "tahy" podobně jako drahá americká kamna se slídovými okénky. Tato kamna lze dnes sehnat před repasí nebo i repasované za velmi slušné ceny 3,4,5,6, tisíc běžně, jen vyjímečné "kousky" mající větší historickou cenu pak za 10, nebo 17 tisíc takové ale netřeba kupovat. Dále se dají koupit kamna novodobá která se již nevyrábí (cca pol 20 století) ale byla určena na vytápění hal, hospod, velkých dílen jako např. DVB 200 jak jsem již psal, cenově v řádu několika set až tisíc korun prakticky "za pakatel". I novodobé "petry" zvládnou to co tato kamna pouze výkonově by na velké prostory nedostačovala, materiál se trochu šidí zvláště na šamotech se asi šetří nicméně při plném využití slouží bez problému minimálně deset a víc let a to při provozu na uhelná paliva. Čili vhodná kamna na koks i uhlí s prostornou šachtou lze sehnat v řádu pár tisíc korun ve velmi dobrém stavu dokonce mnohdy s original nepoškozenými šamoty či original smalty, měl jsem možnost se podívat na některé kusy a mohu říct, do detailu propracované, solidní nešizené materiály, některé mají i velmi "sofistikované" vnitřní "uspořádání" a ti co je užívají tvrdí že patří k velmi výkonným a dobrým kamnům kterých by se ani nezbavovali pokud by z "estetického hlediska" nechtěli krbovou vložku, otázka je zda-li je vložka uspokojí a poskytne takový komfort jako kamna která prodali ale to už je jen a jen jejich věc, do toho se jim plést nebudu

Cena koksu, tak nevím jak kde u nás se dá sehnat v sezoně (kdy jsou vyšší ceny) za 650Kč/q, koks 1, koks 2 drobnější pak stejně nebo levněji jak kde a také jak kdy (sezona atd.) Do některých kamen byl určen koks 2 ovšem koks 1 žádný problém ba na výdrž i lepší... Jinak jsou i kamna právě s tím horním sekundárním vzduchem, kde nejste závislí jen na koksu, ale paliva lze vhodně kombinovat a tím i ušetřit, tzn. odhořívaní shora (hnědé + černé uhlí) druhý den můžete dát koks další den topit ze žhavého dřevem, nebo dřevem + briketami (jakýmikoliv) u uhelných se přikládá + pak je dlouhý stáložár 10, 12 i víc hodin nebo je lze i nechat prohořívat ze spod, naopak dřevěné je výhodné nechat odhořívat shora, zkrátka co se namane bez velkých nároků na obsluhu, anebo vždy jednou denně kamna vybrat naložit a jet zase uhlím s jednodenní obsluhou atd,... je zde zkrátka velká variabilita a lze obsluhovat s minimální obslužností...Na vytápění menších prostor (např. kanceláře) se oplatí spíše koks, protože kamna se dají velice dobře regulovat včetně nízkých výkonů=což je ekonomické, pocitově příjemné (nemusí se přetápět) a i na tu obsluhu nenáročné, dříve se kamna zapálila na podzim a nechala vychladnout na jaře tedy s tím koksem podpalovat a roztápět nebylo třeba...

Ale to neuvádím abych "licitoval" co je lepší nebo dělal reklamu jakýmkoliv kamnům, osobně přeji tazateli aby volil to, co mu vyjde pro něho ekonomičtější a komfortnější velké provozovny tam se asi kotli stejně nevyhne, ať chce nebo ne... ,napsal jsem jen abychom věděli "o čem se bavíme" ono totiž dnes už lidé , pokud se o to nezajímají většinou neví jak se dřív v kamnech topilo, ale je dobré vědět že to jde i pohodlně bez otročení a nejenom dřevem...

doplněno 16.02.15 14:59:

P.S. Zajisté kamna by musela být třebas dvoje, záleží také na jakou teplotu by chtěl topit ovšem, osobně to vidím spíš na ten kotel ale na TP...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.15 12:11
avatar

uz jsem to zminoval jinde, stravim s kamnama denne tak 15minut a muj dum ma 98m2, ani je moc necistim, jen popelnik vysypu a zarachtam, staci jednou mesicne vybrat poradne...

pro @janm odhorivani samozrejme znam, ale to na vysoke teploty ktere mam rad (30C) a velky prostor uplne nestaci.

Muj system je takovy, ze kdyz jsou kamna rano vyhasle (castokrat staci jen prilozit), tak je naladuju shora (uz jsem tak liny ze ani neotviram spodek abych tam cpal nake noviny apod, hodim tam kouli zapaleneho papiru shora, nahazu na to trisky a mensi dreva, ze 3 lopatky uhli a poradne otevru spodni dvirka, kamna zacnou hucet jak silene a okamzite udelaji zakladni efekt vytopeni, ze jdu do trenek, pak prihodim treba vetsi spalek dreva do tech dobela rozzhavenych kamen, dosypu uhlim a pozaviram to a mam na X hodin klid, kdyz citim ze by to chtelo vic tepla jen malinko otevru na chvili spodni soupatko a nebo na chvili dvirka dokoran) Moje prumerna spotreba uhli je primalexovy kybl za den (myslim ze to je 10kg kdysi jsem to vazil), uhlak jsem liny tahat je zbytecne tezky (16-17kg) a spini.

doplněno 16.02.15 12:17:

a o prilozeni si kamna reknou samy :) ozve se charakteristicky zvuk sesunuti obsahu kamen po samotkach :)

doplněno 16.02.15 12:19:

vsak prijedte :) trenky a natelnik ssebou :)

doplněno 16.02.15 12:20:

dobre ve vzdalenejsich mistnostech je 24 ;) treba v koupelne

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: asd1
Datum: 16.02.15 12:17

98 m2, 30°C, 10 kg uhlí za den = buď je to výborně zateplený objekt nebo to hoooodně nesedí

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.15 12:27
avatar

prokladam to i drevama, par spalku/den (setrim si ho, moc jsem ho nemel), a uhli je poctive cerne orech.. samozrejme v -20 to sezere ty kyble necele 2

doplněno 16.02.15 12:31:

@pb jsem jizni typ nebo jak to napsat, v lete sedim na pivu cilene na primem slunci, je mi pres 30 cili do duchodu taky daleko :) ja kdyz jedu k rodicum, castokrat uvazuju jestli radeji nepujdu do hotelu nez trepat kosu ve 22C

doplněno 16.02.15 12:42:

:D tak tak, mam treba moc rad prochazky rozpalenym mestem nekde na jihu, treba Hurghada v cervnu, to je parada jak to sala, a za odmenu mistni pivko, ktere pak chutna 2x tolik, ikdyz to neni Plzen... taky vsichni okolo cumi, co to je za vola :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 16.02.15 12:23

Uf, vy opradvu máte rád doma teplotu 30°C? Tohle znám jen u nepohybujících se důchodců nebo u někoho, kdo má kvůli nemoci špatné prokrvování končetin. Jakmile doma stoupne v létě teplota k 30°C, jsem hotová vedrem a to nosím jen lehké šatičky bez spodního prádla, abych toho měla na sobě co nejmíň. Podotýkým, že do přechodu a s ním spojených návalů mám jakožto matka předškoláka ještě daleko. V zimě doma okolo 22°C a jsme spokojení všichni. Když přijdu k rodičům do paneláku kde určitě mají přes 25°C, je mi hic.

doplněno 16.02.15 12:37:

No jo, taky mám takovou kolegyni. Ta jezdí na Kubu v létě, kdy je tam asi 50°C, peče se tam na sluníčku a libuje si.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 16.02.15 15:24

Pro joudic

Tak já Vám kolego samozřejmě ten váš způsob topení v kamnech neberu, pokud to tak vyhovuje *smich*

Mně spíše jde o to, že potřebuji aby kamna uměla topit dlouho sama bez přikládání, nekouřila, a spíše na nižší až střední výkon ale co nejdéle tzn. celý den nebo minimálně půl den (dle nastavení) také si udržuji lehce jakousi "čistotu" když kamna naložím tak kolem nich uklidím a na celý den a noc vystaráno, pochopitelně i přikládat lze s jistou opatrností bez nějakého bordelu, nezanedbatelná je i má pohodlnost, kdy mám z kamen "radiátor" s minimální obsluhou...

Akorát v jedné věci musím oponovat, a to s tím že při odhořívání nelze dosahovat vysokých výkonů, i s hnědým uhlím pokud nastavím vysoký výkon tzn. horní klapka min. spodní primár max, jsou kamna do cca 30 minut "červená" a teplota v pokoji okamžitě přez 30, pokud bych přimíchal i černé uhlí pak to vyženu ještě víc ale nechci tak topit, jednak mi kamna pak pojedou jen cca osum hodin, jednak mám přetopeno a jednak by mně rodina ukřižovala za živa,( jim vadí i 25 stupňů) nehledě k tomu, že pokud bych dlouhodobě nechal takto kamna nastavená obávám se že nastane "tavení reaktoru" což pochopitelně také nechci*smich*

Jinak ale platí proti gustu,,,,,,znáte to, každého co jeho jest, jako když jsem byl u známých a oni topili "moderním plynovým hi-tec kotlíkem" a v noci jsem se probouzel zimou a vzpomínal na svá kamna, ale jinak topím také i přikládáním např. hnědouhelnými briketami nebo prohoříváním s koksem občas hodím pár polínek dřeva zkrátka jak mi vyhovuje, když mám chuť si s kamny hrát, tak klasicky přikládám jedno polínko ze tři brikety větší polínko pak laboruji různě se vzduchem dle hesla kdo si hraje nezlobí ale toto vše zkrátka nemusím když nechci :)

doplněno 16.02.15 15:44:

Jo jinak doma chodím také jen v trenkách a triku :)

Vzpomněl jsem si, jestli jsem to dobře přeložil na ten reklamní slogan fi. Wamsler (vyrábí i tradiční kamna typu "petry" některé i se skly) ŽIVOT JE KRÁTKÝ ZTRAVTE HO V TEPLE

Tak myslím pane "joudic" že jste moto firmy naplnil *smich*

(já ho taky naplňuji akorát mně stačí 25-27 stupňů*smich*)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.