Vruty nebo šrouby?

Od: Datum: 27.01.15 17:47 odpovědí: 9 změna: 28.01.15 08:41

Po uchycení/zamaltování klasické/plastové elektroinstalační krabičky na zvonek. Přišroubuje se rámeček zvonku/tlačítka ke krabičce která myslím nemá závit vruty nebo šrouby? Spíš vruty, ne? Ale drželo by to asi i na šroubkách.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: dht*
Datum: 27.01.15 18:03

Pro elektroinstalační krabice se používají vruty 2,5x15mm s válcovou hlavou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.01.15 18:11
avatar

Zdravím,
upřímně - váš dotaz jsme sice moc nepochopil, ale
- šroub je spojvací součástka, která má na svém těle závit v nějaké normované soustavě - metrický, whitwortův, případně jiný podobný tak, aby se na něj nechal našroubovat matice (protikus) se stejným závitem
- vrut je spojovací součást, která má na svém těle drážku vyrobenou tak, že vrut při svém "zašroubování" do materiálu tuto drážku obtiskne (vymačkne, vylisuje) do základního materiálu a umožní tak rozebíratelné spojení. Základní rozdíl oproti šroubu je ten, že na "závit" vrutu se nepoužívá matice jako u šroubu.
Šrouby se používají tam, kde protikus (typicky matice) má předem připravený závit - typicky do kovu. Pokud byste se snažil zašroubovat šroub do plastu, moc to držet nebude - závit šroubu je natolik jemný, že spíš než k vytvoření závitu v plastu dojde k vytažení materiálu z otvoru. Vrut má hrubé stoupání drážky a je proto vhodný právě do materiálů se sníženou pevností - typicky třeba dřevo, plast.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jedlik
Datum: 27.01.15 18:52

Dík za sokoro vyčerpávající odpověď. Vím že šroub se používá do předem vyvrtaných závitů pro šroub (každej má i jiný stoupání závitů). Vrut do nepřipravené díry. Nevěděl sem jestli je v umělohmotný elektroinstalační krabičce nějaký závit pro šroub. V předchozí elektroinstalační krabičce/železná byl v krabičce předvrtán závit pro šroub, kolega před vámi napsal jaký - 2,5/15 mm. Já si vlastně odpověděl už v otázce - spíše vrut protože se mi nechtělo věřit že by tam byl závit pr šroub.

Datum: 27.01.15 19:02
avatar

V hliníkových (ne železných - takové normálně nejsou) je připravený normální metrický závit. V plastových závit není. Ale nevylučuju, že takové krabice taky mohou existovat - pak se to pozná tak, že v otvoru je zalisovaný jakoby dutý nýt, který má v díře závit. Což ale asi nebude váš případ.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 27.01.15 19:00
avatar

Řekl bych, že mluví o tomto šroubku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.15 19:39
avatar

kteto instalační kracici se vždy dodávaly zdarma i dva šroubky. Později, to firmy braly a prodávaly zvlášt. Je k tomu speciálné šroubek s malou hlavičkou, ale ve své podstatě tam může být COKOLI, čím (třeba na obrázku) vypínač ( asi č.6) uchytíte. Takže je jedno co tam dáte , třeba samožezný do sádrokartonu. Na funkčnost to nemá vliv, podstatné je, aby rámeček držel, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ddd
Datum: 27.01.15 20:06

já tam dávám raději šroubky M 3 s plochou hlavou a jěště podložky.Je to lepší a víc to drží.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.15 08:41
avatar

Tak metrický šroub M3 je vůbec ta nejhorší vyrianta, která se dá použít. Do připravené díry v krabičce je příliš tlustý a jeho závit příliš jemný. Nevěřte tomu, že to líp drží. U vypínače je to celkem jedno, ale pro zásuvku rozhodně nepoužívat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.15 22:59

Ahoj. Vlastně tam může být cokoliv, co ten rámeček udrží na krabičce. Jen ta výška nesmí být moc velká, aby šlo klapat tím spínacím víčkem. Aby tam šlo vůbec zaklapnout.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.