Termostat čerpadla pro Viadrus U26 4 čl

Od: Datum: 27.01.15 12:33 odpovědí: 5 změna: 28.01.15 11:48

V rodinném domě alternativně topím dřevem v kotli Viadrus U26 4 čl. Jelikož mám jednotrubkový systém rozvodu, dokonce pro 2 podlaží, je nezbytné použití čerpadla. Mám však problémy s termostatem pro ovládání čerpadla. Původně nainstalovaný termostat SALUS nefunguje dle mých představ. Jednak spíná při úplně jiné teplotě, než jaká je nastavená a dále spíná vždy na velmi krátkou dobu. Sehnal jsem teplovodivou pastu na styčnou plochu přechodu. Termostat fungoval výrazně lépe, ale po čase je situace taková, že při nastavení na 35 st C, spíná když kotel ukazuje 80 st C a sepne vždy na cca 2 min. Nemáte prosím nějaký tip, jaký vhodný termostat použít a kam jej nainstalovat, pokud možno bez zásadních zásahů do rozvodu. V příloze je foto aktuálního stavu.

doplněno 27.01.15 15:57:

Výstup otopné vody je udělán ve 2" pro nouzový případ samotíže, ale v délce jen cca 1m, dále již je výtlačné potrubí 1". Tato cesta je při použití čerpadla uzavřena kulovým kohoutem 2". Vlevo vede odbočka s čerpadlem pro nucený oběh. Právě toto čerpadlo ovládá zobrazený termostat. Vpravo na armatuře je namontován ventil pro atomatické dochlazování při přetopení a k němu také vedou měděné trubky s přívodem, odvodem a přepadem vody. Rád bych termostat nahradil jiným, s čidlem umístěným buď v jímce potrubí, např. po vyšroubování zátky 1/2", která je hned vpravo vedle termostatu, nebo termostatem s čidlem umístěným např. v jímce nahoře na kotli, kde je již vloženo čidlo termomanometru. Pak by snímání teploty otopné vody bylo přesné. Hledám však také typ termostatu, který by měl trochu větší diferenci mezi zapnutím a vypnutím, aby čepadlo fungovalo déle než 2 min. Znáte-li pro mě řešení, prosím poraďte. Děkuji za veškerou pomoc.

doplněno 27.01.15 19:00:

Pánové, dochlazovací ventil vynechte. Ten na termostat nemá při provozu vůbec žádný vliv. Armatura, tedy ta část, kde je současný termostat, má spolu s ochlazovacím ventilem teplotu výstupní vody. Žádná dochlazovací smyčka u kotle není. Pouze do dochlazovacího ventilu je přívod vody, která jde do vstupu vratné vody do kotle pouze v případě přetopení. Zároveň pak ventil z horní armatury přes dochlazovací ventil odpustí odpovídající množství vody teplé cca 95 stC. Znovu říkám, hledám pouze termostat, který bude dokonaleji sledovat skutečnou teplotu vody v kotli a bude mít rozumný rozsah mezi zapnutím a vypnutím čerpadla. Zkuste mi dát návrh uvedeného řešení, nebo jiného, pokud bude mít stejnou funkci.

Děkuji.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: dht*
Datum: 27.01.15 13:38

Dobrý den

Předpokládám, že směr čerpání vody je zdola nahoru a při provozu je otevřen kohout nad čerpadlem a kohout na silné trubce je uzavřen. Příložný termostat se montuje vždy vývodem dolů, v případě havárie pak voda nanateče dovnitř. Funkčně je to ale lhostejné. Já používám s úspěchem tyto termostaty, http://www.conrad.cz/potrubni…paign=2015&utm_content=621871 , mám je u krbových kamen, na akumulační nádrži i u solárního ohřevu, ale princip všech příložných termostatů je shodný. Liší se pouze hysterezí, což může být Váš problém, když spíná jen krátce. Z fotek není zcela zřejmé, kam vedou slabé měděné trubky vpravo nad termostatem. Není možné, že by se jimi do čerpadla přisávala odněkud chladná voda, která způsobí ochlazení termostatu? Termostat by měl ve Vašem případě umístěn ještě před odbočkou k čerpadlu, měl by reagovat na teplotu výstupu z kotle. Zkuste ho dát co nejblíže kotli, třeba ze strany, když je tam ten ohyb. Pak bude třeba ho ještě odstínit od výstupu spalin, třeba zaizolováním komínové roury.

Ještě připomínka: čistící sítko před čerpadlem se montuje zátkou směrem dolů a ne nahoru. Až ho budete čistit, vše co se do něj zachytilo Vám spadne zpátky do trubky. Kdo Vám instalaci prováděl? Topenář to asi nebyl, že?

doplněno 27.01.15 16:50:

Kolega nonek mě přivedl k nápadu, že se termostat ochlazuje přes špatně zapojenou nebo příliš na nízkou teplotu nastavenou chladicí smyčku. Tento typ regulace chladicí smyčky neznám. Možná by ji šlo zcela odpojit a zjistit, co bude termostat dělat bez ní. Jinudy už se chladná voda k termostatu dostat nemůže. Na jakou teplotu je termostat nastaven? Možná to nebude vůbec chyba termostatu. Prováděli jste při uvedení kotle do provozu topnou zkoušku? S jakým výsledkem?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.15 14:53
avatar

oběhové čerpadlo je na zpátečce? nebo je to výstup z kotle...pokud ten termostat máte na zpátečce, je to jasný - musí být na výstupu zkotle; pokud by byl na zpátečce, po rozběhu čerpadla chladná voda z potrubí a topení ochladí termostat a ten po krátké době vypne, tak jak se vám to projevuje...a vedle termostat vpravo je co? s tím černým kolečkem...je to tento nebo podobný

http://www.koupelnovysvet.cz/…lus-dbv1-chladici-smycka.html

doplněno 27.01.15 15:04:

a pokud to je termostatický ventil chladící smyčky, ovládá přívod studené vody do smyčky v kotli a chladí vodu v kotli v případě přehřátí?...trochu to popisuji, nevidím, jak to je celé zapojeno...ale zase podle hlídání teploty pro smyčku to musí být výstup z kotle...

doplněno 27.01.15 19:42: Jake oznaceni ma termostat, type, vyrobce?
doplněno 27.01.15 19:48: Jak je termostat ovlivnen salavou teplotou potrubi spalin? Neovlivnuje teplota spalin spinani termostatu? Loud jeep termostat bimetalovy, mohl by to byt problem
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.15 18:46

Tak vašim požiadavkam by vyhovoval kapilarový termostat,Salus AT10,nerobím reklamu,kde čidlo by ste dali do objímky na to určenej a namotovali namiesto tej zátky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.15 22:02
avatar

s úspěchem používáme asi od roku 2009 toto

http://tmk.com.pl/cs/vyrobky/…idici-jednotka-ut-s-displejem

v ČR prodává např.

http://remer.cz/Kontakty/0, je tam i tel kontakt

jedná se o řídící jednotku pro oběhové čerpadlo, čidlo je připojeno k regulátoru kabelem, vše v popisu a návodu...teplota na displeji souhlasí s teplotou na přímém teploměru kotle...

doplněno 27.01.15 22:21:

je to tento termostat?

http://eshop.elfetex.cz/10-93…mostat-wthp-90-0-90c-prilozny

doplněno 27.01.15 22:26:

je možnost u vašeho termostatu nastavit diferenci spínání? uvnitř pod krytem...no uviíme, až doplníte typ toho vašeho

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michaeljindra
Datum: 28.01.15 11:48

Dík za produktivní rady.

Automatická řídící jednotka k řešení rozdílů průtoku mezi patry, dle slov specialisty z Danfosu vyžaduje poměrně velký tlakový gradient mezi oběma patry, což v mém případě není.

Uvedená řídící jednotka pro čerpadla patrně splňuje to co potřebuji. Zkusím prověřit.

Pokud jde o stávající termostat, tak je to od Thermo-control CZ s.r.o.

Je to Salus Model AT 10, příložný termostat. Podle všeho bez možnosti nastavit diferenci spínání. Hlavně však vadí i to, že i přes teplovodivou pastu zdaleka nesnímá skutečnou teplotu v potrubí.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.