Evidence obyvatel

Od: Datum: 27.01.15 10:47 odpovědí: 9 změna: 27.01.15 15:19

Dobrý den,

vysvětlete mi někdo ,jak je to v našem státě s evidencí obyvatel?

Jsme dům SVJ,nevíme kdo všechno je evidován v našem domě ,jako s trvalým bydlištěm?

Kdybych nebyl ve volební komisi a neviděl jmený seznam všech evidovaných,tak se to ani nikdy nedozvím

Na radnici ,evidenci obyvatel mi řekli,že mi nesmí dát seznam,všech trvale bydlících,jen když si přinesu souhlas všech majitelů bytů. Není to nějak postavené na hlavu?

To tedy zákony podporují ty kteří berou neoprávněné příspěvky na bydlení.

má to ale více problémů,třeba když někoho bude hledat policie,ty ná s můžou pěkně vystrašt! Někmu vyrazí dveře a pak řeknou,že se spletli.!

Nemůžu si pomoc ,ale na co tedy vznikaly SVJ,když nic nemohou,ani kontolu v domě,ani žádné sankce-třeba když někdo neuklízí,nebo jinak nedodržuje stanovy a domovní řád?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 27.01.15 11:45
avatar

Dobrý den, patrně Vás to neuklidní, ale situace je již lepší, než dříve. Nyní, pokud přijde majitel nemovitosti na evidenci obyvatel a prokáže, že je oním majitelem, tak mu sdělí, kdo je u něho trvale hlášen (dříve to nebylo možné). Každý byt má svého vlastníka a ten by se měl o tuto informaci zajímat sám - SVJ do toho nic není. SVJ si hlídá počet osob v bytech kvůli vyúčtování za služby na jednotlivé vlastníky bytů. Pokud jste ve vedení Vašeho SVJ, tak můžete své členy požádat, aby si to zjistili oni - ale, je to jejich věc, koho si do bytu přihlásí nebo odhlásí. Zdravím!

P.S. Ale, ten počet hlášených osob na jeden byt má i svá omezení.

doplněno 27.01.15 12:22:

macek7411 - z čeho je to citace? A je tam také něco o trvalém pobytu nebo jeho hlášení?

doplněno 27.01.15 15:25:

macek7411 - Vaše odpovědi neřeší trvalý pobyt nebo povinnost ho hlásit. Vy argumentujete počtem osob v domácnosti - to je nutné vědět pro vyúčtování služeb (opravdu stačí počet a nikoliv, kde jsou hlášeny a co mají v OP).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: macek7411*
Datum: 27.01.15 12:15

oznámit společenství vlastníků do jednoho měsíce:

i. nabytí jednotky do vlastnictví,

ii. svoji adresu (adresu pro doručování),

iii. číslo svého bankovního účtu

iv. počet osob, které budou mít v bytě domácnost,

v. počet osob, jež v bytě bydlí po dobu činící v souhrnu nejméně tři

měsíce v jednom kalendářním roce;

vi. jméno a adresu osoby, jíž člen společenství přenechal byt do užívání,

včetně údajů uvedených pod body iv. a v.; a

vii. jakoukoli změnu údajů uvedených pod body ii. až

doplněno 27.01.15 12:55:

Citace je ze stanov SVJ podle nového NOZ. Evidencí osob se zabývá zákon o Evidenci obyvatel, občan může mít nahlášen jenom jeden trvalý pobyt, toto ale neznamená, že tam skutečně bydlí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jpw
Datum: 27.01.15 12:55

Pane Macku, vy jste šprýmař. Ještě v tom výčtu schází počty plánovaných souloží týdně... Nevím proč by tazateli nebo komukoliv jiménu (kromě vlastníka nemovitosti) mělo být co do toho, kdo má v domě/bytě přihlášen pobyt. Počet osob v bytě s tím nesouvisí. Je dobře, že kdejaký psychopat nemá přístup k takovým údajům.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.15 13:19

Ach jo. Až se vám panelákem budou producírovat hordy nepřizpůsobivých, otravovat exekutoři, vymahači dluhů a jiní rádobypodnikatelé, až je budete chtít nechat vyvést policií, tak se vám zatraceně budou hodit nějaké ty informace a budete volat po regulaci. Bytové družstvo je na tom v tomto ohledu mnohem lépe než SVJ, které, jak asi víte, není vlastníkem, ale pouze správcem nemovitosti. Váš názor vám nemám za zlé, jen jsem chtěl říct, že jsou lidé (třeba vedení SVJ), kteří se starají o jim svěřený majetek a pro svoji práci potřebují širší rozhled a nějaké ty pravomoci. V tomto případě se jim jich bohužel nedostává.

doplněno 27.01.15 14:26:

jwd: Asi si nerozumíme. Jsem ve vedení družstva, které má výhledově převádět byty do vlastnictví členů. Pravomoci vedení družstva jsou nesrovnatelné s pravomocemi vedení SVJ. Ano, družstvo je vlastníkem, SVJ pouze správcem. Správce spravuje, má tedy majetek svěřený do správy (ne že ne). Nemůže s ním nakládat, ale je zodpovědný za jeho stav, což je úloha nezáviděníhodná. Všichni chtějí mít v pořádku společné prostory, používat společné zařízení (výtahy) a to pokud možno zdarma a bez námahy. Ono to vedení (družstva nebo SVJ) nějak zařídí, vždyť je za to placené. Macek jen vypsal body ze vzorových stanov SVJ , kde, jak znova uvádím, jsou povinnosti člena mnohem menší než u družstva. Tak je to dáno a těžko s tím co dělat.

K mé větě o potřebě rozhledu a informací:

Zkusil jste někdy nechat vyvést třeba bezdomovce, který vám jen bydlí pod schody? První, po čem jde PČR, je občanský průkaz: Má tu trvalý pobyt? Tak ať si tu dělá, co chce, pane. A příště nás zbytečně nevolejte.

A ono zabezpečení domu tak, aby se k vám nikdo nedostal: 100% zabezpečení neexistuje, snad jen vrátný nebo ostraha.

Takže ano, volejte po nedotkutelnosti soukromého majetku (máte ji danou zákonem), ale zajímejte se kromě svých práv taky o povinnosti (ne frekveci souloží hlásit nemusíte )

doplněno 27.01.15 17:12:

Pánové, vím, že v případě SVJ nemám nárok získat adresy trvalých pobytů (resp. údaje o osobách v místě hlášených), rovněž je mi známo, že trvalý pobyt je údaj do jisté míry evidenční. Původně jsem reagoval na jwd a jeho útok (jak to jinak nazvat) na macka 7411. Chápu jak rozhořčení tazatele, tak macka. Původní dotaz tak, jak ho čtu já, nezněl jen ve smyslu trvalého bydliště, ale (opakuju se asi potřetí) ve smyslu nedostatku pravomocí vedení SVJ. Pokud budete řešit členské záležitosti, evidenci a dodržování pořádku v domě, budou vám denodenně scházet informace o lidech a byli byste rádi i za tak nespolehlivý údaj jako je zmińovaný trvalý pobyt. Souhlasím, s tazatelem, že institut SVJ je právní paskvil a funguje jen do doby, než se najde první svobodomyslný spoluobčan, který si vzpomene, že něco ze svých zákonných povinností nemusí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jwd
Datum: 27.01.15 13:38

Ampere, družstvo je vlastníkem nemovitosti/těch bytů. SVJ je správcem, tomu v domě nepatří ani vypínač a majetek žádný svěřený nemá! Pro práci SVJ je pouze důležitý počet osob v bytě. Víc mu do toho není, která osoba s jakými osobními daty je v příslušné jednotce přihlášena k pobytu. Pro SVJ je partnerem jen vlastník jednotky nebo na základě plné moci vlastníkem pověřená osoba. A už vůbec nic vám není dotoho, zda po nemovitosti chodí exekutor nebo vymahači dluhů. Dům máte zabezpečit tak, aby se tam nemohli, jak píšete, producírovat nepřizpůsobiví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.15 13:54

To je sice pěkné, ale k čemu vám v této věci pomůže, když budete znát nějaká trvalá bydliště?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.15 13:52

Trvalé bydliště je pouze formální údaj. Vůbec nevypovídá o tom, kdo kde bydlí - můžete si jej v podstatě zvolit dle potřeby. K čemu to vůbec jako SVJ potřebujete vědět?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jwd
Datum: 27.01.15 14:15

Ano, přesně tak. Zřejmě si činovník uvedeného SVJ spletl svoji funkci statutára s funkcí domovního důvěrníka z dob minulých.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: macek7411*
Datum: 27.01.15 15:19

Paragraf 1177 NOZ nám říká a také to již máme v nových stanovách zakotveno.

(1) Kdo nabyl jednotku do vlastnictví, oznámí to včetně své adresy a počtu osob, které budou mít v bytě domácnost, vlastníkům jednotek prostřednictvím osoby odpovědné za správu domu nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy se dozvěděl nebo mohl dozvědět, že je vlastníkem. To obdobně platí i v případě změny údajů uvedených v oznámení.

(2) Vlastník jednotky oznámí bez zbytečného odkladu osobě odpovědné za správu domu změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a bydlí v něm po dobu, která činí v souhrnu nejméně tři měsíce v jednom kalendářním roce. To platí i tehdy, přenechal-li vlastník jednotky byt k užívání jiné osobě; v takovém případě oznámí i jméno a adresu této osoby.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.