Co způsobuje zvuk chroupání?

Od: Datum: 27.01.15 08:13 odpovědí: 14 změna: 29.01.15 00:07

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, jestli by někdo neměl nějaký tip, co by mohlo způsobovat podivný zvuk na půdě. V podstatě zvůk zní, jako by tam chodila žesnká v podpatkách :D. Nejspíš se bude jednat o nějakého dřevokazného brouka, i když doufám, že se mýlím :(, protože frekvence toho "chroupání" je cca 2 chroupnutí za vteřinu, takže o hlodavce jít nemůže, ten chroupe rychleji...

Je to v pokrovních prostorách, kam se nemám možnost dostat, leda bych vyboural strop. Kvůli tomu nemohu ani kouknout na to, jak vypadají trámy, jestli nejsou napadené a případně je ošetřit, ale podle předchozích majitelů, kteří prováděli rekonstrukci střechy, byly krov v pořádku (údajně kontrolováno tesařem). Jestli je však preventivně ošetřili nevím, ale dost o tom pochybuju:(... Je to velice nepříjemné, protože ten zvůk slýcháme převážně v noci a dokonce nás to budí, jak je to hlasité. Máte někdo nějaký jiný nápad, co by to mohlo být?

Předem děkuji za Vaše odpovědi, případně nějaké doporučení, jak dál postupovat.

Přeji hezký den.

Honza

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 27.01.15 08:17

Dobrý den, já bych to viděl na přítomnost kuny - brouk neumí dupat. Zdravím!

doplněno 27.01.15 11:17:

honzadl - to Vaše doplnění dává smysl ten, že je to živočich, který reaguje na Váš pohyb, resp.

zvuk, který ho asi vyruší. Praskající dřevo to tedy nebude, ale něco živého a s dobrým sluchem.

Jaký má tesařík sluch netuším, ale myš, kuna nebo kočka jistě výborný. Nebo netopýr=?

Ohodnoceno: 1x

Datum: 27.01.15 10:42

Děkuji za odpověď, po pravdě bych byl radši, aby to byla kuna, než nějaký brouk :D Zkusim se tam nějak dostat a podívat se, jestli tam nenajdu nějaký příznaky přítomnosti kuny. Jen mi přijde divné, že by to byla kuna, protože máme v domě psa a kolem domu jsem žádná kuní hovínka neviděl. Ale uvidíme...

Datum: 27.01.15 08:23

Zdravím,
máte na půdě kunu skalní. Podle projevů. které popisujete, se bude pohybovat nejspíš v mezistropech. Prohlédněte půdu - pokud najdete hovínka, což jsou válečky o průměru cca 1 - 1,5cm obsahující pecky z třešní, máte jistotu, že je to ona.

Ohodnoceno: 0x

Od: ria®
Datum: 27.01.15 08:33

Dobrý den, může jen pracovat dřevo, podle kamaráda trvá až 20 let, než si dřevo "lehne" - např. u nás vždy, když je pod nulou nejdou dřevěné dveře otevřit... + to praskání. Myšky nám pod střechou běhají, ale nedělají praskavý rámus :)

doplněno 27.01.15 10:28:

No vzhledem k tomu že bydlím v dřevěném domě, taka ano :).. dřevo praská a hodně... :)

Datum: 27.01.15 09:21

Vy už jste slyšel pracovat dřevo 2x za vteřinu převážně v noci? *sok*

Datum: 27.01.15 10:43

No na pracující dřevo to nevypadá, jelikož se to objevilo cca před měsícem. Navíc je dům přes 40 let starý. Ale děkuji za odpověď. O možnosti, že by to bylo pracojící dřevo jsem vůbec nepřemýšlel.

Datum: 27.01.15 08:35

To je zvláštní. Zvuk pracujícího červotoče je poměrně tichý, zde si ho můžete pustit

- posuďte, jestli to je podobné, ale z půdy by to bylo asi obtížně slyšitelné, pochybuji, že by vás to budilo.

Kuna si sice vodí na půdu milence a tam si koulejí pro zábavu předměty, ale to je poměrně již slušný kravál, hlavně nemá žádnou pravidelnost.

Na datlovité ptáky, co by si tam třeba v obložení domu klovali hnízdo, je nevhodná doba.

Nejspíš to bude nějaký hlodavec, třeba myš. To odpovídá i jejich noční aktivitě.

Datum: 27.01.15 11:12

A třeba tesařík by to být nemohl? Máme ložnici v podkroví, takže trámy jsou poměrně blízko. Nedovedu si představit, jak hlasitá je kuna nebo právě ten tesařík... Ještě jsem to konzultoval s manželkou a ta povídala, že než jako ženský podpadky jí to přijde jako když "zvrací pes" :) A ještě jedna doplňující informace: když se zvednu z postele, že se půjdu podívat, odkud to teda jde, tak to přestane, takže nemůžu přesně ani určit, kde se to nachází...

Doufám, že to dává smysl :D

Datum: 27.01.15 12:22

tak tuto situaci vám nezávidím a obávám se, že budete rozebírat střechu.

Červotoč vydádá zvuky, jako byste škrkal hřebíkem napříč po zednickém prkně. Je to docela silný rámus, dobře slyšitelný hlavně v noci.

Datum: 27.01.15 12:28

Děkuji za odpověď.

Toho se právě obávám :(... Jen mě zaráží, že když byla střecha předělávaná cca před 4-5 lety, že si toho zkušený tesař nevyšiml a porhlásil, že krov je vnaprostém pořádku... Asi mi tedy nezbývá, než se tam co nejdřív podívat, co se tam tedy děje.

Od: dht*
Datum: 27.01.15 12:50

Tenhle problém jsem řešil v našem krovu před dvěma lety. Chroupání vnímáte v noci, protože přes den nejste doma nebo je přehlušeno ostatními zvuky, které v noci ustanou a chroupání se zvýrazní. V našem krovu 30 let starém se tehdy usídlil Tesařík krokvový, který, pokud ho nezahubíte, provrtá krov křivolakými chodbami tak silně, že krov zcela ztrtí nosnost a hrozí prolomení střechy!. Nejhorší je, že trámy vypadají zvenku nedotčeně, protože Tesařík ukončuje svoje chodby cca 5mm pod povrchem a na krokvi je pouze několik oválných až kruhových otvorů průměru 0,5-1cm, které jsou vyplněné jemnými pilinami. Ty jsou jakoby slisovány a z otvoru nevypadávají ven jako u červotoče. (u červotoče je celé okolí otvorů jakoby poprášeno) Jestli na tesaříka existuje nějaký selektivní insekticid nevím, my jsme se ho zbavili napuštěním krovů Luxolem smíchaným s vyjetým olejem 1:1 (nepříliš ekologické řešení, leč Tesařík ztichl). Spotřeba tohoto "přípravku" byla etrémní, zhruba 3litry na jednu šestimetrovou krokev 10x14cm. Napouštěli jsme v letních vedrech z půdy bez rozebrání střechy. Ošetřeny byly pouze tři strany krokví, k té vrchní jsem se nedostal a jak je vidět, stačilo to. Jestliže ale nemáte ke krovům přístup, je to problém, se kterým poradit neumím. Pokud bude na půdě kuna, budete slýchat cupitání a šustění, jakoby otírání se. Kunu jsme měli také.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 27.01.15 13:00

Děkuji za odpověď.

Bohužel zatím se nejspíš ke krokvím nedostanu, ale uvidím, až přijdu domů, jestli se mi podaří se k nim dostat (i za cenu udělání díry do stropu nebo stěny:( )... A pokud se k nim dostanu, tak je natřu (nejspíše LIgnofixem) i kdyby jsem žádné příznaky neobjevil. Po pravdě se modlím, aby to byla kuna i když to tomu už moc nenasvědčuje :(

Datum: 27.01.15 22:46

Ahoj. Jestli ti tam pobíhá nějaká kuna, tak si prohlédni zvenčí zdi pod střechou. Pak by tam měla být nějaká díra, kterou se to malé zvířátko, do prostoru domu může dostat. Nemusí být na první pohled lehce viditelné. Můžou být i někde stopy umazání, od jejich malých tlapiček. Volná prkna podbití, uvolněné mřížky větrání, a podobně.

Datum: 29.01.15 00:07

Doporučuju zřídit v patře ve stropě otvor se skládacím žebříkem, nejlépe v chodbičce kvůli izolaci (ta se k tomu žebříku moc dobře udělat nedá). Mít přístup ke střeše je dlouhodobě výhodné právě kvůli těmto problémům i kvůli přístupu na střechu samotnou.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.