Postupne rozsviceni a zhasinani LED

Od: Datum: 26.01.15 00:09 odpovědí: 11 změna: 27.01.15 10:02

Dobrý den,
potřeboval bych poradit ohledně postupneho rozsvicení a zhasínání LED pásku a to automaticky pomocí časovače.
Do sveho Akva mám udělane LED osvetleni pasky , ktere jsou nyni napojeny na zdroj a dale na klasicky hodinovy casovy spinac. Ale pro ryby bych chtel vymyslet nejakou casovou prodlevu v rozsvitu a zhasnutí např 30min.
Tedy: Sepnou hodiny, proud jde do nějakeho "predradniku", ktery bude 30min postupne poustet proud do LED 0-100 procent. nebo tak nejak podobne.

Rucnich regulatoru je vsude spousta, ale automaticky časovač vč. regulátoru nikde. Dokáže někdo poradit jak na to?

Díky
Marek K.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.01.15 11:19

Tak pokud jste zdatný v elektronice, tak bych koupil mikrokontrolér ATmega32 například a naprogramoval si stmívání LED pásku pomocí pulsně šířkové modulace (PWM). Výstup bude potřeba posílit nějakým výkonovým tranzistorem.

Úpravou jedné hodnoty dosáhnete téměř libovolného času stmívání a rozsvěcení. V závěru je vidět i program.

Video zde.

Ohodnoceno: 0x

Od: kotala
Datum: 26.01.15 11:59

To vypadá dobře, ale v programování a elektronice jsem úplně mimo :D takže tohle bych si třeba u někoho objednal

Datum: 26.01.15 12:33

Kdyby náhodou, tak sem dávám odkaz.

Datum: 26.01.15 13:56

Tak sem se trochu pustil do studie vašeho návrhu a když jsme zjistili že se to programuje v Céčku (dělám ve webové firmě), tak by mi to tady kolegové naprogramovali. Jen otázka, všude tam píšou že vstupní napětí je pro KIT "minimálně +9VDC". Proč píšou to minimálně? Omlouvám se za blbý dotaz, spálil bych to kdybych šel ze svého 12V zdroje co mám nyní na Led pásky tady do toho KIT udělátka (které to podle specifik mění na 5V) a pak přes nějaký ten Tranzistor do ledek?

Datum: 26.01.15 20:34

Myslím, že ne. Já do toho taky rval 12V. Musí to prostě splňovat podmínky pro napájení integrovaného stabilizátoru L7805.

A navíc řekl bych, že je před ním pojistka, to malé černé se dvěma vývody. Ale koukněte se raději do specifikace.

Datum: 26.01.15 11:37

Nejjednodušší řešení je vzít třeba 3ks obyčejných digitálních časovačů a pomocí nich rozsvěcet postupně jednotlivé pásky, stejně tak večer postupně zhasínat.

Datum: 26.01.15 12:02

Nad tímto jsem také přemýšlel, ale teď mám jeden zdroj (průmyslový), který zapínám jedním časovačem. A až z toho zdroje jsou dráty směrem k Led páskům.

Datum: 26.01.15 12:15

to ničemu nevadí. prostě zdroj připojíte k časovači který bude zapínat jako první a vypínat jako poslední.

ostatní pásky už budete spínat dle potřeby 12v.

Datum: 26.01.15 12:22

ještě jsem blbec zapoměl , teď to je na jedné "lajně" takže nemám pásky samostatně abych je jednotlivě zapínal, ale asi by nebyl problém to překopat. Jen pořádně nevím čím budu postupně pouštět jednotlivé Led pásy.

1) v zásuvce mám časovač (hlavní, klasické hodiny s vidlicí) ten spustí přívod elektřiny ke zdroji (mám tento zdroj: http://www.t-led.cz/media/ima…0w-vnitrni.jpg/p_max_size.jpg )

2) ze zdroje mi jdou uz draty (nyni pouze 1x + - ) k LEDkam. Takze led pasky bych mel rozdelit do vice okruhu a mezi zdroj a led pasky bych mel vlozit nejaky casovac? Jaky, mate tip?

Díky a omlouvám se za nechápavost

Datum: 26.01.15 12:51

Použijete třeba 3x tento časovač nebo kompaktnější varianta .

Jsou napájený 230V a jako výstup je spínací relé, takže jedním budete zapínat 230V pro zdroj a první část pásku. Další dva už pak budou spínat 12V k dalším větvím.

Datum: 27.01.15 10:02

Tak při studiu problematiky (včera 6hodin :D) jsem ještě přišel možná na jednu metodu, tedy nevím jestli to bude tak úplně fungovat ve velkém měřítku (5m Bílé Led 14,4W/m) jaké potřebuju já, ale kdybych nepotřeboval přesný čas (např. 30min) pro rozbřesk (což vlastně úplně tak nepotřebuju), ale stačilo by mi něco např. do 10min (což by asi stačilo), tak sem našel že se to dá řešit pomocí kondenzátoru a rezistoru.

http://schematapctuning.wgz.c…a/pomale-rozsveceni-led-diody

A na návaznosti na tohle jsem našel prográmek kde se dají otestovat různé veličiny jednotlivých dílů tak abych dosáhl co možná nejdelšího rozednívání/stmívání. Jen bohužel jsem přes elektřinu úplný amatér a tak tomu nerozumím :D ale dokázal jsem sestavit tohle: Postupné rozsvícení za cca 3sec

- Je potřeba JavaPlugin až se vám to spustí tak dejte v pravo nahoře "reset" a pak spojte okruh... po několika sec se začne Led rozsvěcovat a kondenzátor nabíjet, po přerušení obvodu se začne pomalu vybíjet a LED pohasínat.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.