Vrtání do umakartu poblíž zásuvky

Od: Datum: 25.01.15 23:21 odpovědí: 8 změna: 26.01.15 16:56

Dobrý den, asi týden bydlím v novém bytě - v pronájmu. Vlastníkem je jedna realitka. Koupil jsem si věšák na ručníky. K tomu v balení jsou 2x zápustné šrouby + 2x hmoždinky. Jádro je zřejmě umakartové, tak nevím zda do toho můžu vrtat..a pokud ano tak jak tlustým vrtákem? Ty šrouby mají průměr 4 mm. Také se bojím vrtat, protože asi 10 cm vlevo trochu níže je zásuvka. Bojím se abych nenavrtal nějaký kabel. Děkuji předem za odpověď..Barny


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.01.15 23:44
avatar

Pokud chceš, aby to drželo, tak musíš prošroubovat skrz jádro. V čem by ty hmoždinky měly držet? Je to jenom umakart a polystyren. Jedině že bys bezpečně zjistil, že je v daném místě lať rámu. Pak by se dal použít vrut.

doplněno 26.01.15 21:41:

Jabrako *palec*, na tuhle možnost jsem si nevzpomněl. I když jsem ji taky používal. Ovšem držák s dlouhými rameny by to asi neudrželo. S mými osuškami už vůbec ne. Dodám ještě jedno, při šroubování přímo do umakartu jsem používal šroubky do plechu.

doplněno 26.01.15 21:48:

Hejkale, dobrá připomínka. Kabely vedly vždycky kolmo nahoru a krabice byly volně položené na stropě. Jiné řešení jsem nikdy neviděl. Ani u jader z orlenu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pcmani*
Datum: 25.01.15 23:51

nevím jak ten věšák vypadá ale nešel by dát třeba na mamuta?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.15 01:51
avatar

Přibalené hmoždinky by nejspíš v umakartu nedržely, doporučuji ze zkušenosti tyto:http://www.kutil.eu/cs/eshop/…o-umakart-fischer-a-4-gk.html

Předvrtat opatrně malým vrtáčkem střed a pak plochým vrtákem na dřevo opět opatrně vykroužit otvor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.15 04:54
avatar
Pokud se dobré pamatuji, tak od zásuvkové i vypínačové krabičky směřovaly vodiče v trubce vždy rovnou nahoru na "střechu" jádra, kde byly krabice rozvodné. Jenže naposledy jsem viděl umak. jádro dávno. A je možné, že jádra vyráběla i jiná firma než Kovona Karviná.
Já bych dal dolů kryt zásuvky a podíval se, kterým směrem vede trubka s dráty. Případně povolil ten pruh sololitu mezi stropem a vrchem jádra a nakoukl, kde vychází trubka od zásuvky.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.01.15 10:34
avatar

Zdravím,
řešení upevnění je samozřejmě několik - přišroubovat na hmoždinky, prošroubovat skrz stěnu jádra atd. Ale pokud se nebude jednat o nějaké extrémně zatížení zařízení (což tedy u věšáku na ručníky nepředpokládám), věšák bych přilepil - oboustranná lepící páska, lepidlo Mamut, případně epoxidové lepidlo.
Ideální by bylo samozřejmě obě plochy přebrousit, ale protože jste v nájemním bytě a přebroušení by na umakartu bylo vidět i po odstranění držáku, tak bych doporučil provést pouze perfektní odmaštění lepených míst - acetonem, případně čistým lékárenským lihem. Pokud je věšák plastový, můžete přilnutí lepidla na něj vylepšit přetřením lepené plochy třeba nitroředilem - lepenou plochu věšáku mírně naleptá (čili zdrsní).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 26.01.15 12:00

Polohu drátu pod povrchem zjistíte indikátorem, nebo necháte zjistit. Elektrikář jej určitě bude mít. Existují přístroje, které najdou pod povrchem i dřevo. Pak stačí dát vrut.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.15 15:35
avatar

Nelámej si s tím příliš hlavu.Pro upevnění věšáčku na ručníky nemusíš nic vrtat.Místo vrutů 4 mm použij slabší,3 mm,maximálně 15 mm dlouhé.Místo předvrtání dirky použij hřebíček 2 mm a do místa pro šroubek jej zaklepni Po vytažení ti zbude dirka,do níž šroubek zašroubuješ.Moc jej nedotahuj,jen s citem.Věšáček můžeš ještě podlepit kontaktním lepidlem.

JABRAKA

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 26.01.15 16:56
avatar
Jabrako-*palec* a bodík! Takto jsem vypomohl a vydrželo toasi 15 roků-než jsem demoloval cé umakartové jádro a udělal ytongové!Vruty na sdk dokonce ani nemusí mít dírku!
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.