Známky na popelnici

Od: Datum: 25.01.15 19:26 odpovědí: 18 změna: 10.01.16 21:17

Dobrý večer, prosím vás mám dotaz.Když zaplatím za 5 členů domácnosti svoz odpadu, mám nárok dostat 5 známek?

Děkuji

doplněno 25.01.15 19:28:

Bydlíme v rodinném domě.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 25.01.15 19:34

Dostanete známek, kolik si řeknete - my jsme 4 a máme 1 popelnici - na co brát 3 další?

Poplatek je na člena - evidence je také na člena. Pokud známku obdržíte - neprodáte ji ... protože nový majitel může mít popelnici s nálepkou, ale bude v evidenci neplatičů.

doplněno 25.01.15 20:09:

Jak jsem napsal - obec má dát tolik kusů, kolik máte popelnic. Neplatíte přece váhu odpadu za rok, ale paušál na hlavu ...

Pokud jsou na vašem úřadě "jiní" lidé, to prostě neovlivníte - ale ať vám to vysvětlí sami :)

Já platil popelnice před 3 dny, platíval jsem je i v minulosti a v jiných obcích...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.01.15 20:04

To jste mě špatně pochopil/a/.Já nechci známku nikomu prodávat.Nás je v baráku 5 dospělých lidí a máme víc popelnic, protože logicky vyprodukujeme víc odpadu.Jenže nám na úřadě nechtějí dát víc známek.Když nebudu mít známku na každé popelnici, tak mi jí popeláři prostě nevyvezou.Tak mě zajímalo jak to chodí?Jestli mám nárok na víc známek.Obec dostane počet známek podle obyvatel, nebo domů?

Datum: 25.01.15 20:10

Na určitý počet členů domácnosti platí jedna popelnice. Pokud jich máte více, za jejich odvoz musíte platit navíc. Tedy zaplatit si další vaší známku. Pet lidí a pět popelnic se mi zdá trošku moc

Datum: 25.01.15 20:16

Já nenapsala, že máme 5 popelnic.

To se mi nezdá co píšete o počtu lidí na jednu popelnici.To chcete říct, že nemůžeme mít třeba každý svou?

To je nesmysl.

Datum: 25.01.15 20:20

Psala jste že je vás v domácnosti pět, jestli máte nárok na pět známek. Tedy z logiky věci předpokládám že chcete pět popelnic. Jistě že můžete mít každý svou, ale je třeba za další popelnice platit. Pro 5 lidí v domácnosti a v době třídění odpadu podle mě musí stačit popelnice dvě. Ale hodně záleží město od města.

doplněno 25.01.15 22:21:

A o které město se jedná

Datum: 25.01.15 20:34

Dobře, nechci se hádat.Dejme tomu, že máme popelnice dvě.Ale na obci mi další známku nechtějí dát?Proč?To mi není jasné a tak jsem se ptala jestli mám nárok na pět známek, když zaplatím za pět členů domácnosti.

Datum: 25.01.15 22:15

Podle mě máte nárok na 5 známek, byl jsem platit za 3 lidi a ptali se mě jestli chci 3 známky..

Datum: 25.01.15 22:44

Pokud topíte uhlím, je v zimním období jedna popelnice v každém případě málo. Pokud uhlím netopíte a v obci jsou rozmístěny kontejnery na papír, plast, sklo, biodpad, měla by jedna popelnice stačit.

Vy ale argumentujte, že lidem v bytovkách také nikdo množství odpadu neomezuje velikostí jedné popelnice. Lidé z bytovek opravdu teoreticky mohou vyprodukovat každý jednu plnou popelnici za týden. Dvě známky na dvě popelnice byste měla obhájit. Tři už těžko.

Od: xaver
Datum: 25.01.15 22:58

A KDE SI JEŠTĚ HRAJÍ NA ZNÁMKY? PŘECE se platí paušál na osobu a ta každá může mít svoji popenici.Co tam bude dávat a jak často ji nachystá na odvoz už záleží jen na ní.Při třídění odpadu to nebude tak často.

Od: pcmani*
Datum: 25.01.15 23:44

to je jedno kolik vás tam je u nás když se ještě hrálo na známky tak jsem měl popelnice dvě a známky jsem dvě dostal v poho zeptali se kolik máte popelnic a podle toho jsem dostal známky a když jsem přišel že mi ji někdo ukrad i s popelnicí dostal jsem novou. a když se tam tak hádaj o známky tak chodte platit jednotlivě a známku si vždy vyžádejte. každý kdo platí odpad má právo na popelnici a nějaké tabulky nebo platit popelnice navíc co jsem četl výše u majstrjoe je totální hovadina copak ti ostatní lidi v domě odpad neplatí? tak co byste platil navíc? zamyslete se trochu to kdyby pak někdo bydlel sám by měl podle vašich tabulek nárok na půlku známky? nebo dokonce na třetinu? co třeba kojenec by neměl nárok na žádnou i když odpad platit musí a vyprodukuje ho docela dost v dnešní době papírových plen :) platí se paušál na hlavu ne paušál na popelnici

Datum: 26.01.15 00:58

Ahoj. Jak je vidět, každá obec to má jinak. Třeba u nás se nejede na známky, ale na barvy nálepek na popelnici. Žlutá, svoz 1x za 14 dní - 1 osoba. Zelená je odvážena každý týden a chvíli nás na ni bylo taky 5. Naše vyprodukované odpadky, na tu jednu stačily. Platím za sebe půlročně 295 Kč. Nepomohlo by více třídit? Jinak, si určitě myslím, že nechutně přeplácím, když nevytvářím skoro žádné odpady.

Od: mkat®
Datum: 26.01.15 10:38

Ked každý člen domácnosti musí za smeti platiť,Tak musí mať nárok aj na známku.

Od: cuca®
Datum: 26.01.15 20:56

Nás je v domácnosti 6 lidí. A máme popelnice 2, každý rok dostáváme 2 známky.

Možná má obec ve vyhlášce, kolik lidí na 1 popelnici?

Ale nikdy jsem se o to více nezajímala. Snažím se třídit,na zbytky jídel máme nějaká ta hospodářská zvířátka...

Teda mít 6 popelnic, tak město přijde na buben...

Datum: 28.01.15 16:50

Dobré odpoledne,všechny vás zdravím.

Děkuji za vaše názory.Jsme malé městečko a tady to stále funguje na známky.

Ale to není problém.Naopak alespoň je jasné, že mám zaplaceno a když dám popelnici před barák tak mi ji vyvezou.

Proč je ale takový problém, dát tolik známek za kolik lidí zaplatím?Já nevím jak to chodí, ale obec nebo město si o známky žádá u společnosti, která zajišťuje svoz odpadu?A jak je to?Počet určují podle počtu obyvatel nebo nemovitostí?

Datum: 28.01.15 18:27

Kdysi jsem bývala o záležitostech ohledně komunálního odpadu poměrně dobře informovaná. Ale čas plyne, vše se mění a každé město má jiná pravidla. Jenže něco je platné stále.

Nejdražší při likvidaci komunálního odpadu je právě likvidace toho, co končí v popelnicích a vyváží se na skládky nebo do spaloven. Proto se města snaží různými způsoby toto množství omezit. Třeba rozmisťováním kontejnerů na tříděný odpad. Za tunu směsného odpadu při odvozu na skládku město (nebo příslušná společnost, co se o odpady stará) zaplatí. Při odvozu trávy a listí do vlastní kompostárny se neplatí a za čas je pro občany k dispozici kompost. Při odvozu tuny plastů někam ke zpracování se ještě nějaké peníze utrží. Proto se města snaží osvětou i jinak lidi přimět, aby v popelnicích bylo odpadu co nejméně.

Město neplatí jen za množství svezeného odpadu. Každý kuka vůz má počitadlo a počítá jednotllivé vsypy. Za každý vsyp se také platí. Proto v některých městech žádají občany, aby zvážili situaci a v rámci možností přistavovali popelnice méně často, až se zcela zaplní.

V našem městě je celý systém velmi dobře nastaven, lidé ho přijali a v krajských soutěžích získáváme už mnoho let přední místa. Jakousi odměnou je pak příjemná základní cena za rok 480 Kč, mnoho slev pro pro různé skupiny občanů a funkční sběrný dvůr . Ale na neochotu vydávat početnějším rodinám více známek na více popelnic si z dřívějších dob také pamatuji. Neobstálo to právě poukazováním na obyvatele bytových domů, kteří sypou odpad do velkoobjemových kontejnerů bez omezení. Situace, že ve městě nemáme černé skládky a že se v popelnicích objevuje opravdu jen to nezbytné, nenastala okamžitě. Osvěta byla dlouhá, ale účinná. Přístup, že se velké rodině povolí jen jedna popelnice, je asi nejméně vhodná cesta v celkové snaze zvládat odpadové hospodářství levně a účelně.

Datum: 10.01.16 19:55
Vracím se k této problematice opět po roce,protože je znovu touhle dobou aktuální.Nevíte někdo,jak je to ošetřeno v zákoně? Má každá osoba platící poplatek zákonný nárok na jeden kus známky na popelnici? Jinak je to totiž diskriminace vícečetných rodin. Poplatky platíme všichni stejně,takže by jsme také všichni měli mít i stejná práva... Jeden poplatek - jeden kus známky.

Od: cicko
Datum: 10.01.16 21:10

Máte naprostou pravdu! Platíte-li "poplatek" za známku, pak musíte za každý poplatek známku obdržet. Jedině snad, že v zanedbatelném připadě, platíte poplatek za svoz a likvidaci odpadu (což nejspíš nebude Váš případ), tak se počet vydaných známek řídí místní vyhláškou.

Od: pepr®
Datum: 10.01.16 21:17

Podívejte se do vyhlášky o odpadu vaší obce. Určitě platíte poplatek za známku? Řekl bych, že platba je za svoz a zpracování odpadu. A taky tam bude, pro kolika lidí je jedna popelnice. U nás je to myslím 4.

Máte ale pravdu, že když je rodina menší a lidí na jednu popelnici je tak míň, tak je to vlastně diškryminácja.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.