Zpevňování zdiva

Od: Datum: 22.01.15 10:17 odpovědí: 9 změna: 23.01.15 08:17

Dobrý den.

Mám starý dům který praská.Chtěl bych zpevnít obvodové zdivo roxorem a podložkami.Stěny jsou 60-80cm.

Můj návrh je vysekat zvenčí kapsu (zhruba 10-15cm) do ní dát roxor který na koncích opatřím závitem,dám do podložek zhruba 30×30×10mm a dotánout.Toto chci udělat ze vzhledové strany i z bočních stran.Otázka :Je tento postup ideální?

Dékuji za odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.01.15 11:28

Zdravím.! Bydlím v poddolovaném území, kde jsou takovým způsobem baráky "svázané" běžně.

Tady se tomu říká "Ankry (ten Anker)".

Je to kulatina, která je vezděna přibližně do poloviny síly zdiva a má průměr cca 25-40mm. Pod ni jsou

vložené podložky. Buď kruhové, nebo čtvercové. Ovšem nikdy tak malé (30mm), jak popisujete Vy.!

Mají cca 25-30Cm. To drží ten barák pokupě, i když se někde mírně sesune.

Netuším, jak bych to dělal dodatečně, jelikož zazdít tu kulatinu nějakých 10 - 15.Cm do zdi mi připadá téměř

zbytečné. Barák má sto let, nikde není ve váze ale zatím stojí. Je to daň za havířinu.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.01.15 12:25

Máte pravdu,spletl jsem se podložky mají 30 krát 30 centimetrů.Jejich síla je v mm (10mm).Dále mám strach dělat drážku hlouběji a provrtávat barák přes pokoje?Nevím...Ale i tak děkuji za odpověd.

Datum: 22.01.15 13:03

fullneck,

Ptáte se, zdali je tento postup ideální, já sdělím že nikoliv. Páč nevíme, jak hodně praská, zdali se to zastavilo, zda neklesají základ. Je třeba zavolat na místo odborníka, statika, ten udělá kontrolní body, zjistí, jak hodně, kterým směrem ujíždí stavba a nevrhne řešení.

Klidn by se mohlo stát u starého baráku, že sice stáhnete roxorem plochu 30x30 cm, a ta se časem utrhne a bude to klesat dál.Páč spáry jsou z mizerné malty, tam ke smykový tah mizerná malta neudrží. Odstranit příčinu, pak teprve následek.

doplněno 22.01.15 13:29:

U poddolovaných domů, či podobně postižených asi příčinu neodstraníte
proč ne? vždy se to dělá?

Zpevnění roxorem mu pak nepomůže, pokud do klesá, pokud to již nepracuje, není třeba šroubovat, jen sanovat. Ale to jen spekuluji, jak to tam vypadá...

Datum: 22.01.15 13:19

Zdravím.!

U poddolovaných domů, či podobně postižených asi příčinu neodstraníte.

Tam se lze pouze sekundárně bránit.

Datum: 22.01.15 18:31

Měli jsme podobný problém se 150 let starým domem, pozvali jsme firmu co rekonstruuje historické stavby a ta použila kulatinu asi 15 mm z nějaké speciální oceli. Dávají jí do zdi poměrně mělce zevnitř.

Datum: 22.01.15 19:09

jak praská? rozjíždí se? to by mohla být absence věnce a krov může tlačit na stěny --- nebo ujíždí dolu? to bude nerovnoměrným sedání>>> v prvním případě by to svázání pomohlo,v druhém je zbytečné,starý barák a silné zdi je dost velké zatížení a většinou se stavělo s minimálníma základama a bez izolace,v tomto případě doporučuji zaplnit spáry,třeba pěnou,aby nedocházelo k erozi obnažené části...

Datum: 23.01.15 07:24

Tak věnec je nevím jak to napsat,falešný cihlový a střecha má některé krovy vetché.Tím chci říct že se rozjířdí díky tlaku střechy.Svázání roxorem teda beru jako preventivní než se pustím do nové střechy a věnce.Ten dům je cca 150 let starý a má kameninový základ.Praskliny nejsou zjevně zapříčiněny sesuvem.Spíše se mi jednalo o postup a to jestli stačí po obvodu vysekat kapsy zhruba 15cm do hloubky zdiva,při síle zdi 60 cm.

Datum: 22.01.15 19:17

Ahoj. Zdravím tě, majiteli nemovité věci.(to je nový název nemovitostí od finanční správy). Dotaz je docela srozumitelný, ale i tady zase chybí několik základních informací. Nepíšeš,(možná to ani nevíš)jestli má dům nějaké betonové věnce? Jaké má podloží? A další. Ty věnce se dají i dodatečně doplnit. Známí tohle stažení domu, od venkovní zdi k té druhé dělali předloni. Jednu kotvu táhali podlahami a tu horní těsně pod stropem s tím, že bude zakryta novým dodělaným podhledem. Dělali to v 1 patře, dvoupatrového domu s vysokým podkrovím. Celkem šesti 20mm táhly. Například.

Od: honzajs122
Datum: 23.01.15 08:17

Já to dělal tak, že jsem na každý roh domku dal po celé jeho délce L profil cca. 150x150 a vzájemně spojil táhly nahoře i dole, vně i uvnitř zdi. Táhla byly kulatina kolem 20 mm průměr se závitem na konci, napnuto přes matice. L profily jsem podmazal lepidle na kachličky, aby to dobře roznášelo tlak do zdiva ...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.