Rozúčtování chybějící vody

Od: Datum: 20.01.15 11:09 odpovědí: 11 změna: 20.01.15 21:21

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na rozúčtování chybějící vody mezi bytové jednotky. Bydlím v domě s osmi bytovými jednotkami, kde sedm z nich je opatřeno vodomeřem. Každoročně řešíme, rozúčtování chybějící vody, protože bytové jednotce bez vodoměru podle vyhlášky mužeme naúčtovat max. 35m3 vody na jednoho obyvatele. I když víme, že jsou v domě byty s vodoměrem a jedním obyvatelem se spotřebou 50m3. Má otázka zní: Je v někde zmíněno, jak se roúčtovává rozdíl, který vnikne mezi hlavním vodoměrem a podružnými měřidly? Jestli navýšemín ceny za m3, nebo stejným dílem?

Děkuji za odpověď

doplněno 21.01.15 08:02: Dobrý den, jedná se byty SVJ. Jedná se o to, že v době, kdy v domě nebyl žádný vodoměr, tak každému se naútovalo 35m3 vody na osobu a konečný zbytek se podělil počtem obyvatel a rodelil se stejným dílem. Samozřejmě se někteří majitelé cítili dotčeni velikou spotřebou, tak se byty začali vybavovat vodoměry, ale jeden jediný do součásné doby tak neučinil. Na otázku, jak se majitelé starají je težká odpověď vodoměry jsou staré více, ja k 10÷15 let, takže na schůzi jsme se dohodli, že se vymění vodoměry kompletně všechny a bytová jdnotka, který jej nemá se jím vybaví. Vodu zajištuje SVJ, které ji platí na přímo VAKU. Vodoměry jsou bytových jednotek. Doufám, že jsem odpověděl na všechny vaše dotazy .

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: macek7411*
Datum: 20.01.15 11:14

U nás se ve vyúčtování prostě navýší cena za m2.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 12:32
avatar

stejným dílem obvykle ne. U nás jsou byty malé 30m2 a byty velké 80m2, jak by k tomu malý byt přišel, aby doplácel stejně tak jako velký. Rozdělí se to podle poměrů podlahové plochy bytů - větší byty více, malé méně. Podle mě to nyní řeší nový občanský zákoník, dříve byl záko o vlastnictví bytů, ale ten už údajně neplatí.

doplněno 20.01.15 17:58:

Co to je za blábol, že v malém bytě bydlí více osob než ve velkém. To je obecná nepravda čili lež. Pravdu má MIlan.

doplněno 21.01.15 07:07:

Vodoměr má být v každém bytě. Píše se již rok 2015. Všichni mají satelity, kabelovky, plasmy, mobily, tablety a nemají na vodoměr za 400. Absurdní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 17:32
avatar

miramira: V malém bytě bydlí 6 osob a ve velkém dvě osoby.Jak teda vypočítat spotřebu vody? Jak s tím souvisí podlahová plocha? Kdysi když jsem bydlel v paneláku tak počet spořebovaných kubíku na poměrovém měřidle se násobil koeficientem z odebrané vody hlavního měřidla.

doplněno 20.01.15 18:06:

Ještě nikdy jste neviděl v malometrážnim bytě 10 hnědočechu? Nebo ve třípokojovém dva důchodce? Jedině že vytíráním podlahy třípokojového bytu se spotřebuje více vody.

doplněno 20.01.15 18:17:

Nelepší pravdu má samozřejmě Milan. Jenomže tehdy se to jmenovalo koeficient a on tomu říká procentualní přepočítávání v konečnu je to stejné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hno
Datum: 20.01.15 12:49

Není pravda, že můžete naúčtovat jen 35m3. Obvykle se rozdíl rozúčtuje podle procentuální spotřeby. Kdo má velkou spotřebu, připadá na něho větší díl rozdílu, kdo má malou spotřebu, pak menší díl rozdílů. Je to jednoduchá násobilka.

Spíše byste měl uvést důvod, proč v bytě není měřidlo a zda jde o pronájem, družstvo nebo SVJ.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 13:14
avatar

Snappys,

nikdy to nebude spravedlivé, pokud nemají všichni vodoměry.

Je v někde zmíněno, jak se roúčtovává rozdíl, který vnikne mezi hlavním vodoměrem a podružnými měřidly? Jestli navýšemín ceny za m3, nebo stejným dílem?

To Vám bohužel nesdělím, páč to nevím, jen sdělím, jak to dělám já.

Hlavní vodoměr, je směrodatný zápis množství. Každý byt a provozovna má vodoměr. Jen v jedné provozovně jde jedna větev mimo jejich měřák. Jelikož je to jen umyvadlo, pro dvě obchodnice, účtuji jim 2 kubíky za čtvrtletí.

Upravil jsem vedení a nově to účtuji všem podle vodoměrů, a nepřesnost mezi vodoměry rozpočítávám procentuálně dle množství odebrané dle měřáku. Nikdy není procentuální dopočet stejný. Již několik let jsou všichni spokojeni.

Říkám tomu dopočet nepřesnosti podružného měření.

doplněno 20.01.15 16:08:

nonek, to je velký rozdíl, mne to vychází mezi 6-8% spotřeby.

Nechal jsem si to vysvětlit a bylo mi řečeno, hlavní vodoměr je certifikovaný, odzkoušený a taky dražší. Domácí jsou levné, nepřesné kdo ví, kde se montují...

doplněno 20.01.15 17:06:

Macku, toto je Váš názor, nebo se opíráte o nějaký výzkum?

Píši to pokaždé, běžný vodoměr měří od 30 litrů, když někde podtéká 29 litrů za hodinu vodoměr se ani nehne

doplněno 21.01.15 08:54:

Snappys,

po doplnění otázky. Domnívám se, že spravedlivější by bylo rozpočítání spotřeby na občana. Pamatuji, že paní domácí dříve účtovala vodu tak hrozně, až jsem se začal bránit, páč třeba naúčtovala 8 kubíků ale za cenu 400Kč za kubík..

Teď se o vodné, stočné a srážkovou vodu starám sám, a jsem přesvědčen, že spravedlivě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 14:16
avatar

jsme SVJ, 46bj, dělá se to procentuálně podle spotřeby, ale mám problém...máme od vodáren hlavní vodoměr teplé vody, kde součet bytových vodoměrů téměř souhlasí s hlavním, dále hlavní vodoměr studené vody, kde je problém - součty bytových vodoměrů jsou níže až o 28%, výměna hlavního vodoměru to neřeší, odzkoušeno; dle dlouhodobého sledování jsou na vině splachovače WC, v některých bytech natékají velmi pomalu (zanesený napouštěcí ventil nebo co je horší - přiškrcený napouštěcí ventil - při odpisu stavu vodoměru vše v pořádku, ventil otevřen) a bytový vodoměr neměří a i jinak v těchto bytech je zajímavě nízká spotřeba SV; a zde je problém, proč byt s největší spotřebou platí nejvíc za rozdíl spotřeby a ten, který šidí, nejmíň? když v bytech je po jednom splachovači? sleduji diskusi, jak je tento problém řešen jinde...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: macek7411*
Datum: 20.01.15 16:48

Píši to pokaždé, běžný vodoměr měří od 30 litrů, když někde podtéká 29 litrů za hodinu vodoměr se ani nehne, když je někdo šikovný nakape si na úkor domu i za několik stovek. Při napouštění vody při rozeběhu je toto zpoždění vodoměru v součtu také znát.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 17:01

Nejsem ten, kdo v našem BD má na starosti rozúčtování spotřeb energií. Ale řeknu k tomu asi tolik: Problémem je, že se snažíte kombinovat dva způsoby výpočtu spotřeby. Bytové vodoměry jsou již z definice měřidly poměrovými. Ve své podstatě by tedy nemusely být cejchovány v metrech krychlových, ale klidně v dílcích, jako třeba poměrová měřidla pro odečet spotřeby tepla. Z definice poměrového měřidla dle mého názoru vyplývá i způsob kompenzace rozdílu spotřeb (v podstatě je jedno zda kompenzujete cenu za kubík nebo procentuelně kompenzujete spotřebu, výsledek je stejný).

Vy máte v zásadě dvě možnosti: Instalovat do všech bytů vodoměry a nebo zvolit jinou metodiku výpočtu spotřeby. Jinak budete úpět při každém vyúčtování. Narazil jsem na článek, kde je uvedena odůvodnitelná odchylka mezi součty podružných měřidel a měřidlem hlavním 10-25%. Což je pro mě tedy nepředstavitelné, ale jak vidno z příspěvku nonka, jsou objekty, kde se v podobných mezích pohybují. U nás to bude, stejně jako u pana Milana, v řádu jednotek procent. Z uvedeného rozmezí hodnot je patrné, že kombinovat metodu stanovení spotřeby dle poměrových měřidel s metodou jinou dost dobře nejde (s vyjímkou podružných odběrných míst, kde se to řeší odhadem, zpravidla po dohodě obou stran).

doplněno 20.01.15 17:16:

to @milancukrar: Pokud výrobce vodoměrů nelže (a proč by měl) má macek7411 pravdu viz. třeba zde

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 17:41
avatar

amper, já vůbec nezpochybňuji slova kolegy macka, ale jen žádám poučení, co se mi dostalo od Vás.

Jsem mlád a proto se musím stále učit.

doplněno 20.01.15 20:18:

Já si to chci přečíst taky..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: macek7411*
Datum: 20.01.15 20:02

Hodně jsem vyčetl na stránkách SVJ, nedávno jsem opravoval Karmu a roháčkem nešla zcela zavřít voda a vodoměr se ani nehnul.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 20.01.15 21:21

Nepíšete, co jsou to za byty, družstva, SVJ? Pak bych se podivoval, jak to, že může existovat jeden byt bez vodoměru, jak se o to vlastníci starají? Kdo zajišťuje vodu? Čí je vodoměr? Podívejte se na z. č. 67/2013.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.