Jaký komín ke starému RD?

Od: Datum: 19.01.15 21:35 odpovědí: 16 změna: 20.01.15 21:45

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o zkušenosti a tipy ohledně komínů. Máme obyč. krbová kamna, kterými vytopíme všechny místnosti, tudíž ani nemáme rozvedené radiátory. Z kamen máme vyvedenou obyčejnou plechovou rouru, která prochází zdí a venku je vyvedena ke střeše zhruba ve výšce 2,5m. Není problém s tahem, topíme jen dřevem, takže čištění stačí jednou do roka. Jediné, co bychom chtěli vyřešit je to, že tyto roury vydrží jednu topnou sezónu a pak se musí komplet vyměnit (ročně tedy výdaj okolo 2tis. a práce s výměnou). Jaký komín by vyšel podle vás nejlépe z hlediska finančního i funkčního? Koukala jsem, že se prodávají nerezové stavebnicové komíny (se zateplenou stěnou), ovšem nemám zatím představu o ceně.. Anebo jen plechové roury vyměnit za nerez? Nebo spíše něco vyzdít? Prosím o tipy:) Děkuji moc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: janm*
Datum: 19.01.15 22:45

Vše má výhody nevýhody, izolovaný nerez komín je rychlý lehký bez nutnosti základu, v případě poškození (časem nemusí nastat vůbec) lehce opravitelný. Klasika tzn. červená cihla + dnes se dovnitř dává šamot vložka vyžaduje důkladný základ, je těžký ale také bytelný i bez vložky dřív sloužívaly tyto komíny bez problému sto let, má dobrou akumulační schopnost (plná pálená cihla) topí-li se v domku trvale kamny jako hlavním zdrojem (také tak topím pohoda) nebude problém s tahem, i když praskne šamot vložka "nemá kam by vypadla" a i kdyby, komín by dobře fungoval i jako jednoplášťový, dnes se celkem "zavrhuje" ale patří k nejtrvanlivějším řešením, šikovný zedník nebude mít problém postavit. Stavebnice, je vícero druhů buď beton nebo keramzitová tvarovka do ní se vkládá tep.izolace a vložka, nebo jedno dílný bez vložky a tepelnou izolaci tvoří jen vzduch. Na trvanlivost platí, buď aby to bylo dobře přístupné, nebo "jednoduché" čím je jakýkoli systém "složitější" tím potencionálně "problémovější" rozhodnutí záleží na Vás

doplněno 19.01.15 22:47:

Zapomněl jsem napsat nevýhodou nerez komínu je cena, vyšší.

doplněno 19.01.15 23:08:

Nerez lze udělat kdykoliv, zděný (případně stavebnici) pokud bude zvenku na fasádě jakože asi ano, jak jsem to pochopil raději z jara kdy nehrozí mrazy, aby komín do podzimu pěkně vytvrdl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: yves*
Datum: 19.01.15 23:05

A nemáte představu zhruba - cena nerez komín X cena zděný komín dělaný zedníkem?

Od: janm*
Datum: 19.01.15 23:11

Zděný bude určitě levnější, jistě je to pracnější ale 100% Vás přežije, jestli chcete rychle pak nerez (kratší životnost) ale to je lepší konzultovat raději s "vícero kominíky", nebo se poptat po okolí sousedů, je riziko že narazíte na zlatokopa

doplněno 19.01.15 23:14:

No ale zase pokud jde ten nerez po fasádě je dobře kontrolovatelný revidovatelný a opravitelný, a je tedy hned, cena se počítá od metru + vybírací dvířka téčko atd.

doplněno 19.01.15 23:16:

K té certifikaci zděná klasika se šamotovou vložkou je-li udělaná jak má s revizí (budete-li mít hl. kvůli pojišťovně) nebude problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kolo*
Datum: 19.01.15 23:12

komín z nerezu tedy postavený a schválený Vás vyjde pěkně draho.Je to zlodějna.Stačí obyčejný nerez komín jednoplášťový.Koupit nerez plech,nechat si je stočit na stáčečce a pak jen jednotlivé kusy zasunout do sebe a snýtovat nýtovacíma kleštěma.Jediná nevýhoda je že samodomo výroba komínu=není certifikát na komín takže když vyhoříte tak pojišťovna nedá nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.15 23:07

Ahoj. Dneska se už nemusí náročně stavět cihlový. Ty ,,trojkombinace se dají přikotvit na zeď domu už v místě prostupu zdí od kamen, kotle nebo krbu. Ve spodní části má vybírací otvor pro čištění. Koukni se na firmy z tohodle ranku. Radiana-ekomex a podobné. Tihle jezdí po celé ČR. Asi jsou dobří.

doplněno 19.01.15 23:15:

Ještě bych doplnil. Tohle řešení je rychlé a trvanlivé. Asi něco stojí, ale pořád je to výhodné. Než se nějak pro tohle rozhodneš, prohlídni si, jak to vypadá v reálu. Je to prostě taková blejskavá roura na zdi. Zděný s čehokoliv vypadá jinak. Tu jednu rouru, v sobě může mít stejně. Ahoj.

doplněno 19.01.15 23:20:

Bože, už zase. Pana kolo ber s rezervou. Ten komín musí mít 3 vrstvy, aby mohl být zvenčí. Nerez uvnitř+tepelnou izolaci a hliník zvenku. A správně sesazený.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: yves*
Datum: 19.01.15 23:29

proč se tam vkládá ta izolace?

No, vzhledem k tomu, že teď máme zvenku na baráku obyč. plechové roury, tak zas tak mimo pan kolo není:)

Jen jde o tu životnost. Aby se udělalo něco, co se jednou do roka vyčistí a jinak nás to přežije:)

Od: kolo*
Datum: 19.01.15 23:42

nějaké 3 vrstvy jsou zbytečné.Stejně poslouží i jednoplášťový.Vím to z vlastní zkuenosti.Zbytečný luxus.Jen je dobré dole na komíně místo kolena dát T kus,aby případný kondenzát nebo déšt netekl do kamen ale přes T kus ven.Je jasné,že jednopláštový komín bude mít o něco menší životnost než vícepláštový,protože se v něm bude srážet více vlhkost ale při tak velké úspoře jednopláštového komína to není rozhodující

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 20.01.15 00:22

Pane KOLO . Izolace se dává do komína proto aby se neochlazovaly spaliny a komín měl stále dobrý tah . Do nezaizolovaného komína se musí pouštět více horké spaliny . U zaizolovaného komína mužete přivřít kamna a méně tepla pustíte do komína. Lépe kamna jdou do teploty . Dobré kamn umí i spalovat pomalu a čistě - další uspora

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 08:44

Dosavadní řešení je dost nebezpečné v případě požáru, pokud máte pojistku tak se bude pojišťovna bránit

Ohodnoceno: 0x
 
Od: yves*
Datum: 20.01.15 14:53

To asi je. Pojistky nevedem. Ony se pojišťovny často brání, když nejde o lapení klientů, ale proplácení:) A může být i komín dobrý...

Datum: 20.01.15 08:49
avatar

yves,

je jen na Vás, jaký komín si vyberete, určitě bude levnější zděný. Doporučil bych Vám, abyste si nechala udělat nabídku na komín od internetových dodavatelů. Je to jen skládačka. Ciko, Eko, Schiedel, Heluz a další desítky jiných.

Co se týče rady stočené trubky a jednoplášť, musíte si sama rozhodnout komu věřit.

Proč Vám za rok uhnije trubka? To je z důvodu srážení kondenzátu. Uvnitř Vám neshnije, nepropálíte, ale venku teče kondenzát jak počůraný. Proto shnije.

Měl jsem v kůlně kotel, napojený na vlastní komín, z plechového účka 180mm (dvě účka k sobě). To bylo vody, co z něj teklo a jak sprděla. Páč nebyl izolovaný

Pořídil jsem levně nerezovou trubku průměr 200mm, obalil vatou, oplechoval před deštěm a je bez kondenzace. Zapomeňte na jednovrstvý komín.

Nevím jak máte místnosti, a jejich počet, jen se zeptám, aby bylo v té nejvdálenější místnosti 20°C, kolik musí být v místnosti s krbem? To máte stále otevřené dveře?

Děkuji

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jendad
Datum: 20.01.15 09:37

Pane cukrář . Dobře jste to popsal s tou kondenzací . Ted tam má paní obyčejné ocelové roury , které shnijou . Ale když tam dá nerez , tak ten vydrží , ale jak píšete bude z toho hodně kondenzátu.

Co se týče toho záleží jak kdo má zaizolovaný dum a dispozici . Já třeba taky vytopím bezproblému chalupu . Mám otevřené dveře , ale když jdu spát , tak je zavřu . Protože tam nechci na spánek takové teplo.

Příklad dobré dispozice je třeba zde http://www.novinky.cz/bydleni…era-starne-k-dokonalosti.html , tam je otevřená galerie se chodištěm a teplo se bezproblému dostane nahoru do pokoju . Dnes není problém udělat dobrou izolaci domu což dost pomáhá.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: yves*
Datum: 20.01.15 14:50

Jasný, ten kondenzát je na nic.. Zkusím zaslat pár poptávek..

A odpověď na váš dotaz - máme 2malé místnosti + koupelnu s relativně nízkým stropem (2,2m), dveře nemáme vůbec. Většinou musíme kamna brzy po rozhoření zavírat a když se jen tak udržují, bývá ve vedlejších místnostech třeba 22stupňů a v místnosti s kamny třeba 25... ale přiznám se, že to moc nesleduji:) Když je tu horko, tak trochu vyvětrám nebo přestanu topit... Do budoucna plánujem i podkroví vyřešit tak, abychom vystačili topením z jedněch kamen...

Datum: 20.01.15 20:01

Oboustranně smaltovaný kouřovod by to měl zvládnout, tím ovšem nepodporují takové řešení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 20:12

kolik toho kouřovodu máte v místosti..? ono to prakticky funguje jako radiator a pokud to zaizolujete, tak se třeba budete divit...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: yves*
Datum: 20.01.15 21:45

2kolena a metrovou rouru... čistě jen to, aby se roura dostala od kamen nahoru do díry ve zdi a ven. U kamen je zadní vývod. ,,Budete se divit" myslešno v jakém smyslu? Více tepla nebo naopak?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.