Hluk v sousedním bytě

Od: Datum: 19.01.15 14:39 odpovědí: 6 změna: 20.01.15 18:03
avatar

Dobrý den, máme dlouhodobý problém se sousedy v paneláku. Jsou mimořádně hluční i v noci a bohužel mají v celém bytě dlažbu takže vše rezonuje několikanásobně. Jejich malá dcerka chodí spát až kolem půlnoci a je to neposeda, takže dusání nad hlavou po 22h je nepříjemné. Kdysi měli i psa, který trpěl fobií ze samoty a tudíž hodiny proštěkal. Družstevní byt mají sousedé v osobním vlastnictví a tím pádem po našich stížnostech na SBD nám bylo sděleno, že družstvo na ně nemá páku. Ke všemu už více jak půl roku neplatí nájem - pouze za služby a tento dluh se hradí z celkového fondnu oprav. Poradí mi někdo jak v tomto případě postupovat? Nechci to hrotit a volat policii nebo chodit po úřadech s udáním. Bohužel na domluvy nereagujou...

Děkuji za případné rady.

M.

doplněno 19.01.15 15:04: Jen bych chtěla dodat, že se jedná nejen o hluk po chodbě ale noční flámy, hlasitá hudba, hádky a pláč děcka. To že mi malá jezdí o půlnoci nad hlavou nějakým damohybem už není tak strašné - spíše to jakou má vlastně výchovu. A taky mi není jedno, že z mých peněz, které jdou do fondu oprav se platí jejich nájem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 19.01.15 14:56
avatar

Dobrý den, Vaše situace není snadná - ten hluk se asi nedá považovat za rušení nočního klidu. Dluh na nájemném té rodiny není Vaše věc - to musí řešit vedení družstva. Domluva nepomáhá, tak snad ještě využít osvědčený smeták a tlouci jeho násadou při hluku do stropu. Nebo to skutečně hrotit a jít do konfliktu. Zdravím!

doplněno 19.01.15 15:11:

No, po Vašem doplnění to vypadá zcela jinak. Volejte na ně opakovaně policii nebo je nahlašte sociálce - vše svým pravým jménem. Aby vedení družstva vymáhalo dluh na nájemném musíte požadovat tam.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 19.01.15 15:42

Byty v osobním vlastnictvím neexistují. S hlukem je problém, nepomůže zřejmě ani policie, co je míra hluku? To by mohla měřit hygiena, načtěte OZ o obtěžování, oznámít na obec. Má družstvo Domovní řád? Vraťte jim to, izolujte strop. Poslední instance je soud,( prodej bytu?).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 15:49
avatar

buss: Rozdíl mezi bytem v osobním a družstevním vlastnictví

Z výše uvedené podstaty bytu v osobním vlastnictví také vyplývá zásadní odlišnost od bytu družstevního.

V případě družstevního bytu totiž příslušnému družstevníkovi vzniká k danému bytu pouze právo nájmu neboť vlastníkem bytu je pouze samotné družstvo (proto je také takový byt označován jako družstevní).

Družstevník tedy není vlastníkem bytu, ale pouze jeho nájemcem.

Družstevník proto nemůže byt prodat ani s ním jinak volně nakládat. Tento byt totiž i nadále patří družstvu. Družstevník je případně pouze oprávněn na jiného převést svůj družstevní podíl v družstvu, s nímž je spojeno právo k nájmu takového bytu.

Naopak vlastník bytu v osobním vlastnictví může obecně bez omezení svůj byt prodat, darovat či s ním jinak obdobně disponovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.15 16:25
avatar

Bytové družstvo se mýlí, když tvrdí, že nemá na vlastníka bytu žádnou páku. Prohlédněte si stanovy. Pokud tam nejsou sankce za nesplácení anuity (pokud není již zaplacena) a za neplacení do fondu oprav, trvejte na schůzi na zapracování do stanov, protože to by to tedy nemusel pak platit nikdo.

Družstvo, pokud neplatí vlastník do fondu oprav (jak jsem tak pochopila, jedná se právě o tento fond, protože nájemné jako vlastník bytu neplatí, platí jen služby, fond oprav, eventuálně tu anuitu), by mělo postupovat následujícím způsobem:

Zaslat mu upomínku s hrozbou úroků nebo úroky přímo vyčíslit a uvést dlužnou částku již s úroky. Je možné také navrhnout splátkový kalendář.

Nereaguje-li, zaslat druhou upomínku s vypočtenými úroky a hrozbou soudní žalobou. Zároveň jej upozornit, že se mu dluh zvýší o soudní poplatky a bude mu zřízeno zástavní břemeno na bytovou (nebo nebytovou) jednotku. Nereaguje-li, najít právníka a řešit soudní cestou. Doporučuji nechat zřídit zástavní břemeno k jednotce vlastníka. Viz http://www.portalsvj.cz/faq/vlastnik-neplati-do-fondu-oprav-a-na-sluzby

Jinak co se týče hluku, objednat měření na hygieně je drahé a musela byste to platit, pokud by si nestěžovalo víc lidí, navíc oni přijedou dopoledne, nenaměří nic a odjedou. Tudy cesta nevede. Můžete si jen stěžovat na odboru vnitřních věcí na vašem úřadě, třeba formou dopisu, ale většinou ani ti moc neřeší, když vás není víc.

Bohužel, chce to kus osobní statečnosti a stále volat k jejich hlučení po 22:00, které přesáhne únosnou mez, nebo je tam podezření na týrání dítěte, policii a následně můžete kontaktovat i sociálku, ale na té sociálce už by měli mít pár záznamů ověřitelných z policie, že tam zasahovali, aby to nepůsobilo dojmem sousedského sporu, kdy si s nimi vyřizujete účty. Pokud dítě chodí do školky, můžete se spojit i s ní a poptat se učitelky, jestli je s ním vše v pořádku, případně kontaktovat dětskou lékařku dítěte, aby na něj dala zvýšený pozor při prohlídkách. Bohužel, nelze řešit tak, aniž byste si namočila v něčem prsty, nikdo to za vás nezařídí. A protože jste patrně jediná, které to vadí, zůstane to na vás, nebo se s tím musíte smířit a koupit si špunty do uší. Doporučuji ty voskové, tlumí lepší než molitanové.

doplněno 19.01.15 16:38:

Ještě k té radě léčení hlukem, tedy vracení jim kraválu - moc to nefunguje, protože hluk se šíří všemi směry, takže potrestáni by byli všichni vaši sousedi a byli pak naštvaní na vás. Navíc, ze své pozice, kdy jste pod nimi, máte podstatně menší možnost je trestat hlukem do podlahy a z nějakého mlácení koštětem si moc dělat nebudou. Je možno jim na strop přitisknout řinčející budík smetákem, ale tahle válka je nekonečná a pokud jsou to asociálové, asi nebudou mít problém vás pak profackovat na chodbě, já bych do tohodle nešla, pokud by můj manžel nebyl adrenalinový stokilový zápasník s účesem bez vlasů. :-D

doplněno 20.01.15 16:09:

Co se týče izolace stropu, hluk se šíří i nosnými konstrukcemi, největší efekt byste dosáhla, když by soused dovolil položit protihlukovou izolaci do jeho podlahy, kde by hluk byl zachycen ještě dřív, než se rozšíří do nosných konstrukcí. Což při vašich vztazích nevidím moc reálně. Je možno izolovat i strop, ale pak to nemá takovou účinnost, více zde.

doplněno 20.01.15 18:24:

Ano, chápu a soucítím s vámi, bydlela jsem jeden čas v ghettu, vím, o čem mluvíte. Kdybyste něco potřebovala, napište mi do vnitřní pošty.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.01.15 18:03
avatar

Děkuji Dejavu za vyčerpávající odpověď a rady...je to problém, který jsme už měli dávno řešit. Takhle se pan majitel bytu roztahuje v celém baráku jako by mu patřil i s náma. A i když platí pouze elektřinu a plyn / jinak by ho odpojili / a do fondu oprav nepřispívá, zřejmě má dost peněz na bujaré večírky. Na schůze nechodí a z napomínání si nic nedělá. Kdysi jsem na ně několikrát zabouchala do ústř. topení ale trpěli tím i sousedé pode mnou a ÚT mám od té doby omlácené. Výsledek samozřejmě nulový. Takže vidím, že jediná možnost je příště zavolat policii a když to ani pak nepomůže - tak sociálku.

K odizolování podlahy jen toto - v celém bytě mají po předchozí nájemnici dlažbu. Možná neodborně položenou, v každém případě by ji museli odstranit aby mohli dát izolaci a pak znovu dlažbu, plovoučku či jen koberec. Chápu že by si to takhle nekomplikoval asi nikdo ani kdyby byly vztahy O.K. Ta minulá nájemnice byla jako myška a nebyla slyšet, bohužel se odstěhovala a současného souseda bych nepřála ani největšímu nepříteli. Nevím zda by pomohlo kdybych odizolovala svůj strop ale je to asi dost velká investice v bytě 3+1.

Datum: 20.01.15 15:38
avatar

Jaký nájem? Pokud mají byt v OV, proč by měli platit nájem? A komu by ho platili? Sami sobě? Co se týká rušení nočního klidu, opakovaně volat měst.policii.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.