Nedohořelé černé uhlí

Od: Datum: 18.01.15 23:30 odpovědí: 18 změna: 24.01.15 09:30

Dobrý den,

jsem začátečník, co se topení celkově týče a s uhlím topím teprve asi týden... Mám kotel Viadrus U26 pětičlánek a dřevo celý barák v mrazech moc nevytopilo, v uhelném skladě mi doporučili koupit černé uhlí kostku, že je pro tento kotel nejlepší.

Ale každé ráno najdu v kotli cca 3 lopatky (skoro celý kýbl) nedohořeného uhlí na spodku... Nevíte čím to může být? Je to škoda... i kdyby uhlí v druhém kole shořelo, tak je to zbytečná a blbá práce, nejdřív rozhrabat popel, který propadá dolů a potom lopatou vybírat to uhlí...

Je to nekvaltním uhlím? Nekoupil jsem polské, které bylo hned vedle, ale je možné, že polské bylo i to, co vydávají za české? Nebo to je nedostatkem vzduchu? Ale kotel topím nyní na 60-70C, to stačí, klapka s termostatem to reguluje, nechci to zbytečně moc otevírat a topit na 80-90C a mít kotel vyhaslý o 2 hodiny dříve...

Děkuji za rady

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.01.15 23:36

Nedostatek vzduchu a tím nedokonalé spalování. Pravděpodobně i zbytečně výkoný kotel.

doplněno 18.01.15 23:41:

Z fotky to není poznat, ale i takhle vypadající uhlí může být prohořelé.

Ohodnoceno: 0x

Od: havir
Datum: 18.01.15 23:37
Ještě přikládám foto.. Na jedné straně uhlí nové a na druhé je to nedohorele
Datum: 18.01.15 23:44

Jó to samé jsem řešil asi před 5 lety,černé uhlí potřebuje k dokonalému shoření tah jinak s něho zůstane"škvarek".Takže buď ho tam dávat míň(aby stále hořel)nebo ho nechat až přijdou mrazy.Já se ho zbavil až loni a topil jsem s ním akorát než se nahřál okruh a přivřel se mě přívod vzduchu.

doplněno 19.01.15 00:07:

no možná by chtělo i zateplit barák já topím na 50-60st. chodím přikládat každé 2hodiny cca 3polena tvrdého dřeva naposled v 21.00 a ráno mám v baráku 20-21st.a když přijdou mrazy tak tam na noc dávám uhelné brikety a ty vydrží až do rána a pěkně se rozpadnou

Datum: 18.01.15 23:51

Díky, topit s nim chci už teď, když je kolem nuly...protože dřevo vyhasne za 2 hodinky a pak se rychle barák prochladí... ale zase nepotřebuju topit na 90C aby v baráku bylo zcela zbytečně 25C...

Není třeba lepší varianta uhlí?

Datum: 18.01.15 23:47
Věřím že z fotky to moc nejde poznat je na tom nasypaneho trochu i popela ale ve skutečnosti tam jsou i 3-5cm kousky uhlí
Datum: 19.01.15 01:52

U tohoto kotle se to stává, spousta mých známých se tímhle problémem potýká. Kotel je litinový, velmi dobře odvádí teplo. Při konci topení se palivo rychle ochladí a zhasne. Trochu pomůže při poslední lopatě otevřít komín. A taky nemusíš po prohrabání nespálené kousky vybírat, ale nový oheň zapálit na nich.

Datum: 23.01.15 16:02

To se trochu mýlíte, litina má menší tepelnou vodivost než ocel !

Od: petrzach
Datum: 19.01.15 07:09

Kolega míchá černé ,někdy hnědé uhlí s koksem ,prý mu to lépe spaluje.

Od: paw®
Datum: 19.01.15 07:39
To je normalni stav. Jak ti kotel chladne, tak se zavira vzduch a tim padem tonzhasne. Rozhodne to nevynaset do popelnice. Neni nutne to vybirat. Lrohrabes popel, takže zbytka das ke krajim, a muzes topit.
doplněno 19.01.15 12:08: Tak oprava. Vzduch by se zaviral pouze u elektronicky rizene klapky. U klasiky je to naopak. S jlesajici teplotou se vzduch pridava.

Od: janm
Datum: 19.01.15 10:17

Pro lepší prohoření černého uhlí je dobré míchat s hnědým uhlím např. ořech 1, tak cca 1:1 ,na delší dobu bez obsluhy je odhořívání shora, směsí čer+hn. naplňte spalovací komoru plnou a nahoře na uhlí pořádně zatopte, pro lepší rozhoření ze začátku chví-li horní dvířka uzavřete a nechte jen spodní dusivku otevřenou pak už nechte běžně dle nastavení topit.

Pro nižší výkon nechte shora odhořívat jen uhlí hnědé, ořech, nebo dolů kostku hnědé (pro vyšší výkon) a na to ořech, u hnědého uhlí můžete jet i na nižší teplotu (zejména ořech) a nestane se že nedohoří. Pokud užijete koks pak je dobré nasypat shora na žhavé a dbát na to aby byl vždy zavčas dosypán nový koks aby byla žhavá vrstva shora vždy "krytá" jinak má koks tendenci předčasně uhasnout, rovněž je dobré občas koks proroštovat, aby neuhasl,le u kotle bez pohyblivého roštu to může být problém, lze na dno komory položit "hrablo" mřížku (svařenou) s tyčkou přez spodní roštová dvířka (přez díru) která umožní trochu protřást a tím zbavit jemného prachu a podpořit hoření koks.

Ćerné uhlí jinak potřebuje podstatně více vzduchu než uhlí hnědé a podstatně vyšší teplotu ve spalovací komoře, případně ideální je aby mělo i vzduch "předehřátý", mícháním s uhlím hnědým podpoříte hoření uhlí černého, takže nedohořelých zbytků z uhlí černého bude méně, ty pak lze užít rovněž v podstatě jako "koks".

Při topení dřevem a jen na udržení žhavého a prodloužení intervalu mezi přikládáním jsou dobré hnědouhelné brikety, je-li jich dost přiloženo (např. zvečera) pak ráno se prohrábne popel vloží nové palivo (dřevo, briketa) a za zvýšeného přívodu vzduchu se může pokračovat v topení "přikládáním", výhodou briket je, že nezanechávají na roštu tuhé zbytky, čištění by pak mělo jít pouze lopatkou pomocí které propadne mezi žebry ´popel do popelníku.

Datum: 19.01.15 11:08

Já mám také Viadrus U26, ale čtyřčlánkový a na vytopení baráku mi stačí. Topim na 70 - 80ºC. Dřevem se v tom topit sice dá, ale je to na časté přikládání, jinak hrozi, že v kotli vyhasne a bude třeba zatápět znova. Lepší je proto uhli a dřevo použít pouze na zatápění nebo roztopení když uhlí trochu více přihasne. Já používám uhlí černé kostku a i když je polské tak si na něho nemohu ztěžovat. Tomu, že polské uhli je nekvalitní bych nevěřil. Příliš se mi nechce věřit tomu, že v Polsku dolujou méněkvalitní uhlí než u nás v Česku. Ono je to spíše o tom na jaké uhlí kdo zrovna natrefí. Nekvalitní může být i to české. I já mívám mezi popelem trochu ne úplně vyhořelého uhlí. Nepřipadá mi ale, že by ho bylo až tolik jak to tu někteří popisují a ukazují na fotkách. Já těch pár nedohořelých kousků vybírám při vybírání popela a házím do uhli.

"Jak ti kotel chladne, tak se zavira vzduch" A to jsi zjistil jak? Nevím jaký máš kotel, ale u mého Viadrusu je to opačně a je to tak i zcela logické. Když mám kotel studený tak je ta spodní klapka na spodních dvířkách (dusivka) otevřená, ale když se kotel roztopí a začne stoupat teplota tak se ta klapka pomalu uzavírá a tím omezuje přívod vzduchu což omezi hoření v kotli. Takto se omezuje teplota v kotli aby se kotel zbytečně nebo i nebezpečně nepřetopil. Na to je to dobrá věc. Když, se ale teplota v kotli zase začné snížovat tak ta klapka se pomalu zpět otevírá čímž zvýšuje přívod vzduchu a tím podpoří hoření paliva v kotli.

Od: sos®
Datum: 19.01.15 11:38

Zásadní chyba.Nesmíte se ptát v uhelných sklade,kde chtějí prodat, ale podívat se do manuálu nebo na stránky výrobce.

A tam je uvedeno - Předepsané palivo pro Viadrus U26 5čl.
Typ paliva Hnědé uhlí– ořech 2 ; Dřevěné pelety ,

Zrnitost[mm] uhlí 10 - 25 zrnitost pelet 6 - 14
Sypná hmotnost[kg/m3] uhlí 700 - 740 , pelety 600 - 650
Obsah vody[%] uhlí max. 20 pelety max. 12
Obsah popele[%] uhlí max. 12 pelety max. 1,5

Datum: 19.01.15 12:45

sos: Nevím kde jsi tyto informace ohledně paliva našel, ale já na stránkách výrobce vidím něco jiného. Je tam: "Palivo: koks, černé uhlí, dřevo".

Datum: 19.01.15 18:17

V U26 shoří všechno, ale každé palivo vyžaduje jiný přístup obsluhy. Můžete vyzkoušet vložit do topeniště šamotové cihly, tím zvednete teplotu v nejchladnějším místě, kde Vám uhlí nedohoří. Cihly dejte "na štorc" po obou stranách a také dozadu. Více jak 5ks cihel nebudete potřebovat.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 21.01.15 23:51

Skuste topit briketami,já topím v dakonu 16 německými briketami již třetím rokem a po různých pokusech s různým typem uhlí,jsem v těchto briketách našel absolutní zálibu.Ne jen v tom,že mají dlouhou výdrž při hoření,ale i v tom,že dokonale vyhoří a z popela je pouze písek,nic víc,který snadno propadne po vychladnutí roštem do popelníku,skuste brikety a uvidíte sám.

Datum: 23.01.15 16:04

Kolik stojí q těchto briket?

Datum: 23.01.15 19:45

U nás v Liberci stojí Německé brikety, 2 zrnitost 479kč/g.Černé uhlí 549kč/g a rozhodně bych neměnil,protože nyní nemusím vymetat kotel každych 10dní,ale jednou za dva měsíce a komín se mě zanáší tak málo,že mě na vymetení jednou za půl roku stačí drátěné sluníčko,což je typ štětky pro vymetání komína z hora ze střechy 9m.Jinak opravdu brikety, jsou jedničkou na trhu,bez ohledu na tom v čem topíš a nejlepší jsou brikety Německé,protože jsou kvalitnější a já si mohu dnes jen vyčítat to, proč jsem se trápil s jiným uhlím.Jo ještě něco musím dodat,když topíte briketami,tak se vám vůbec nekouří s komína,takže sousedé,ani nepoznají že vůbec něčím topíte,tím pádem minimálně zanášíte svůj komín,co si člověk může přát víc v dnešním zajmu, topit ekologicky a bez smradu a kouře v okolí.

Datum: 24.01.15 09:30

Ve Viadrusu topím už 18 let, vyzkoušel jsem různě topit. Topím černou kostkou a každé ráno mám na roštu neshořelé zbytky uhlí. Ty tam budete mít vždycky. V žádném případě je nevyhazujte do popelnice. Já s nimi po rozhoření dřeva roztopím kotel. Topit hnědým uhlím, jak tu někdo radí je blbost. Hnědé uhlí ve Viadrusu hodně kouří, více se zanáší kotel a komín a více ztopíte i paliva. Já mám velkej barák a dříve jsem topil hnědým uhlím a ztopil jsem 63 metráků za sezonu. Teď mě stačí 35 metráků černé kostky a jsem spokojený.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.