Kontrola plynového zařízení

Od: Datum: 18.01.15 23:21 odpovědí: 13 změna: 19.01.15 21:25

Dobrý den, prosím může mi někdo poradit jak je to s kontrolou plynového kotle, karmou a vafkami?
Kolikrát ročně se provádí?

To samé bych potřebovala vědět u vytápení elektrickým kotlem.

Předem děkuji M.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.01.15 23:24
avatar

Kontrola plynového zařízení je jednou za rok.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.01.15 08:33
avatar

K nám družstvo a předtím obecní úřad, posílají na kontrolu plynaře 1x za rok.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: macek7411*
Datum: 19.01.15 09:55

Intervaly kontrol plynových zařízení:

. servisním technikem spotřebiče – 1 x za rok

. kontroly plynových rozvodů – 1x za rok

. revize plynových zařízení - 1 x za 3 roky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 19.01.15 11:47

Otázka je co se kontroluje, komu. Je kontrola v bytě za uzávěrem povinná (očekávám normu)?

doplněno 19.01.15 12:18:

Psal jsem, že očekávám normu, kde je povinnost stanovena, vězte, že je na to vyhláška. I správci SVJ rádi do toho uvádí byt, kontrolor má snadný příjem... Dotaz zněl na kontrolu, tak do toho neplantejte nějakou způsobenou škodu, to je na odpovědnosti vlastníka. Že je to prevence je věc jiná!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.15 12:06
avatar

Cituji:

Lhůty servisních prohlídek jsou téměř bez výjimky stanoveny 1x ročně. I po vypršení záruky na plynový spotřebič je v zájmu provozovatele zajišťovat pravidelné návštěvy servisního technika minimálně 1x za rok (obvykle před zahájením topné sezóny anebo před ní).

Pravidelné servisní prohlídky plynových kotlů, sporáků, trub a přímotopů nejsou stanoveny zákonem nebo vyhláškou, avšak v případě, kdy dojde k pojistné události v důsledku požáru, vyžadují pojišťovny téměř vždy předložení důkazu o odborně zajištěné údržbě plynových spotřebičů. Bez dokladu o pravidelných servisních prohlídkách plynových zařízení se nezavinění pojistné události pojištěným těžko prokazuje.

Více například ZDE

doplněno 19.01.15 12:12:

mana - takže poviné to ze zákona není, ale v zájmu provozovatele se to doporučuje. Ovšem majitel domu na tom trvat může (mělo by být uvedeno v nájemní smlouvě, či jejím dodatku).

doplněno 19.01.15 12:22:

Takže všechno zpět. Omlouvám se za dezinformaci.

Zaměnil jsem revizi se srvisní prohlídkou. Podle vyhlášky 85/1978Sb. jsou revize skutečně povinné! I toto se lze dočíst na již výše uvedeném odkazu.

Ale je pravda, že to skoro nikdo nedodržuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mana*
Datum: 19.01.15 12:38

Já jsem si to včera četla a nějak jsem se do toho zapletla.

Jinak děkuji za Váš vynaložený čas se mnou. *pusa*

Od: mana*
Datum: 19.01.15 12:06

Buss, právě, že povinná je, ale lidé tu povinnost nějak obchází.

Od: mana*
Datum: 19.01.15 12:05

Všem děkuji za odpovědi.

Myslíte, že i spotřebič co ohřívá vodu tj. Karma a wawky spadají do této kontroly 1x ročně?

Protože se zde nájemníci bouří, že ne. Co je komu do toho atd. Máme od ledna nového / jednatele - výbor / jsme Sdružení podílových spoluvlastníků a chce vidět zprávu, že kdo topí a ohřívá vodu plyn. spotřebičem, že máme vše v pořádku.

U nás chodí revizní technik / výbor zařídí /, aby jednou za 3 roky udělali revizi plynu a jednou za 5 let elektriku. Ale jako plynové kotle, Karmy a wawky co jsou v bytě musíme nechat zkontrolovat my nájemníci.

Kominík chodí také jednou ročně, to si u nás hlídají.

Přeji hezký den. M

Od: buss
Datum: 19.01.15 12:21

Nájemníci mohou tak akorát držet ..., je to na vlastníkovi domu, je to náklad a uhradí to nájemce. Ale napřed si ujasněte pojmy, hovoříte o nájemnících, pak o výboru, co je to SPS? SVJ, družstvo? Ujasněte si to. Kdo je vlastníkem bytu? Pak se ptejte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mana*
Datum: 19.01.15 12:34

Buss, jsme sdružení podílových spoluvlastníků. To znamená, že máme každý nějaký % v baráku a na pozemku. Půda, chodba, sklep atd.

Byt samozřejmě je náš. Zatím nejsme zapsané na katastru jako SVJ.

Jinak zde máme jednatele a 4 lidé ve výboru, aby to tu ukočírovali. Navrhují se opravy a co se v tomto roce bude dělat. To snad je všude s kým se bavím.

Od: buss
Datum: 19.01.15 13:02

Je a není všude, jak se vlastníci a výbor starají. Správně by to mělo být tak, že se vlastníci vyjádří, že tu kontrolu v bytě chtějí provést. Ale to si ošetřete v Prohlášení vlastníka při založení SVJ, co je společné a co patří vlastníkovi bytu (a jak se to bude hradit) a bude to jasné. .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: macek7411*
Datum: 19.01.15 16:39

Rodinný dům, užívaný pouze vlastníkem a jeho rodinnými příslušníky. Potom vlastníku podle § 1 odst. (3) vyhlášky ČÚBP č. 85/1978 Sb., ve znění nařízení vlády č. 352/2000 Sb. nevzniká povinnost provádět kontroly a provozní revize OPZ v případě, že toto slouží k osobnímu užívání, nikoliv k podnikatelské činnosti vlastníka nebo jeho rodinných příslušníků.
Bytový dům s více byty, vlastníkem celé nemovitosti je fyzická nebo právnická osoba. Potom je rozhodné, zda uživatelům bytů (nájemníkům, podnájemníkům) předá vlastník domu prokazatelně byt včetně příslušné části OPZ do osobního užívání (např. nájemní smlouvou). V tomto případě vlastník ani nájemce nejsou povinni zajistit kontroly a provozní revize přísl. části OPZ, tj. spotřebního rozvodu plynu včetně připojení spotřebičů a spotřebičů v těchto bytech. Pokud vlastník prokazatelně byt včetně přísl. části OPZ uživatelům bytů do osobního užívání nepředá, je povinen zajišťovat provádění kontrol a provozních revizí podle vyhlášky ČÚBP č. 85/1978 Sb., ve znění nařízení vlády č. 352/2000 Sb. i v těchto částech OPZ.

Vlastník domu však v každém případě musí zajistit provádění kontrol a provozních revizí té části OPZ, která není v osobním užívání uživatelů bytů a místností nesloužících k bydlení - společného odběrného plynového zařízení (tj. domovního rozvodu).

Bytový dům s více byty, které vlastní, včetně přísl. částí nebytových prostor a odběrného plynového zařízení, fyzické osoby (občané). Tito vlastníci jsou povinni vytvořit subjekt s právní subjektivitou, který má za povinnost zajišťovat provádění kontrol a provozních revizí podle vyhlášky ČÚBP č. 85/1978 Sb., ve znění nařízení vlády č. 352/2000 Sb. - a to té části OPZ, která není v osobním užívání uživatelů bytů a místností nesloužících k bydlení. Je to společné odběrné plynové zařízení (domovní rozvod), společné kotelny, sušárny, klubovny apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.15 21:25

Ahoj Mano. K tématu, tu bylo už napsáno dost. Ale, co je zásadně rozhodující je to, že jde o plyny. Zemní a COčko. Při jejich úniku, oba dokáží zabíjet. Zemní, při koncetraci 3-5 % se vzduchem vybuchuje až tak, že rozhazuje baráky. A to COčko zabíjí potichu. Tak že, ve vlastním zájmu je vhodné si nechat tahle zařízení prohlédnout, seřídit, případně odstavit pro nebezpečnost. Na tomhle, by se asi nemělo, ve vlastním zájmu šetřit. Vlastně, jde jen o život, životy i celých rodin. Lidi pak padají ve firmách i na zimních stadionech při hokeji. Vis. dnešní TN na Nově. Tak, jak se rozhodnete? Ahoj.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.