Koupě bytu

Od: Datum: 16.01.15 10:20 odpovědí: 8 změna: 16.01.15 13:22

Mám možnost koupit byt na kterém ale je zástavní právo smluvní. Co to obnáší pro mě? Byt chci platit hotově. Névím ještě jestli prodávající nedluží na energiích,nebo bydlení.Jak postupovat ,na co si dát pozor? Kolik stojí přepis a kdo jej platí? Přepis chci přes právníka a to taky není zdarma.Děkuji za rychlou odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: au1
Datum: 16.01.15 10:23

to bude asi hypotéka, kdyby tam bylo něco skrz energie, tak by na katastru bylo psáno zástavní právo exekutorské. Každopádně zjistit, a vše řádně ošetřit ve smlouvě.
Přepis stojí 1000 tuším na katastru, pokud se to neměnilo za poslední 2 roky, právník mě stál 12 000 (kupní smlouva, komunikace s katastrem, atd).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maci11
Datum: 16.01.15 11:08

Prosím ještě musí být k dani z převodu nemovitosti odhadní cena, nebo stačí jak jsme se domluvili. Jinak se totiž vypočítavá dan daná odhadcem nabo potom cenu určuje finanční úřad a to je potom dan vyšší. Ale to všechno je jen z rad dalších

Od: au1
Datum: 16.01.15 11:10

já tohle řešil před 2 roky, takže upozorňuju, že mohla od letoška nastat změna. Vzala se kupní cena ze smlouvy versus cena z odhadu, a z té vyšší se vypočítala daň z převodu nemovistosti, ta činila 4%

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maci11
Datum: 16.01.15 13:02

Takže odhad musí být.

Datum: 16.01.15 10:41
avatar

co je přesně skryto pod zástavním právem Vám musí ozřejmit majitel. My to nemáme jak rozklíčovat. Klidně je možný, že někde dlužil prachy a až to splatí banka zást. právo smaže. Možná to je hypotéka. Postupujde tak, že pomocí právníka sepíšete smlouvy, která Vám bude zaručovat, že vás pův. majitel neokrade. I tak si dejte pozor, zda v tom není najaký podfuk. Pokud někdo strašně spechá na prodej, měl bych obavu. Majitel by měl dluhy spojené s bytem přesně definovat do smlouvy a také jak se s nimi bude dále nakládat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 11:06
avatar

Dobry den, zajdete na katastr, tam se dozvite cim je konkretne nemovitost zatizena.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 11:07

Jak tu už zaznělo, bude to nejspíš hypotéka, ale to z výpisu na internetu nezjistíte. Zajděte si na katastr a nechejte si vystavit list vlastnictví. Na tomto listu bude přesně uvedeno kdo a proč toto právo má. V každém případě se postarejte o to, aby to zástavní právo ještě před uskutečněním koupě ze záznamu zmizelo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 13:22

Na bytě vázne s největší pravděpodobností hypotéka (lidově řečeno). Pro Vás je důležité, abyste ve výsledku zakoupil byt bez dluhu, tj. bez hypotéky, proto je nutné, aby v kupní smlouvě bylo výslovně sjednáno, že nesplacená část úvěru (zajištěná oním zástavním právem) bude uhrazena přímo z kupní ceny. Tedy, tato část kupní ceny nepůjde na účet prodávajícímu, ale oné bance, které prodávající dluží. Za tímto účelem Vám prodávající musí zajistit tzv. kvitanci, což je potvrzení banky, v němž je uvedena výše dluhu k určitému datu, číslo účtu, včetně variabilního symbolu. Je důležité, aby částka uvedená v kvitanci byla do uvedeného data (rovněž v kvitanci uvedeného) uhrazena, jinak k výmazu zástavního práva nedojde.

Pokud v domě, v němž se byt nachází, existuje společenství vlastníků domu (SVJ), je prodávající rovněž povinen předložit Vám potvrzení onoho SVJ ohledně tzv. bezdlužnosti (lidově řečeno):

§ 1186 NOZ

(2) Převádí-li vlastník vlastnické právo k jednotce, doloží nabyvateli potvrzením osoby odpovědné za správu domu, jaké dluhy související se správou domu a pozemku přejdou na nabyvatele jednotky, popřípadě že takové dluhy nejsou. Za dluhy, které na nabyvatele jednotky přešly, ručí převodce osobě odpovědné za správu domu.

Na katastru nemovitostí se za převod platí 1.000,-Kč (kdo tento poplatek uhradí, závisí na dohodě smluvních stran, zákon to výslovně nestanoví), u advokáta se výše odměny obvykle řídí hodnotou věci, tj. výší kupní ceny, ale není to zcela pravidlem, někteří advokáti mají ceny za sepsání kupní smlouvy nastaveny tzv. paušálně, bez ohledu na výši kupní ceny.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.