Jak zapojit další rozvodnu v domě

Od: Datum: 15.01.15 21:18 odpovědí: 6 změna: 16.01.15 18:48

Dobrý den, řeším svépomocí přidání nové rozvodné skříně v dílně (v jiném patře) a rád bych našel vhodné řešení pro napojení na stávající rozvodnu v přízemí.

Je to již třetí rozvodna v budově a první mi zapojoval elektrikář. Netajil se tím, že má staré osvědčené způsoby a tak při přepojení na druhou rozvodnu jsme použili již vyběhlý model svorky, která se uchytila na DIM a zníž potom šly dva kabely 10mm2. Jeden na onu rozvodnu 1 a druhý skrz zeď do rozvodny 2.

Tam mi momentálně trčí ze zdi (rozvodna 2 je pouze připravena) a rád bych učinil podobné přepojení do rozvodny 3.

Chtěl bych se ale utvrdit, zda třeba není možné namísto svorek přidat další kabel k rozvodně 3 rovnou v hl. vypínače rozvodny 2. a zda použití kabelu 10mm2 není zbytečné pro elektroinstalaci běžnou pro plnohodnotný byt 1+1 (hl jistič 3x40A). V případě že je třeba použití nějaké svorky, může mi někdo doporučit konkrétní typ?

Moje váhavost je způsobena případem, když jsme s oným elektrikářem ve velkoobchodě požadovali nějaké masivní svorky pro 2x 10mm2 drát, řekl že to dnes všechno stojí za prd a odešli jsme s prázdnou.

Pokud někdo bude mít nějakou zlatou radu, děkuji. Nehledám nejlevnější řešení, ale jako správný lenoch to nejjednodušší a přitom bezpečné.

Děkuji Tom Rada

doplněno 16.01.15 00:06:

Děkuji za odpovědi, omlouvám se, chápu. Lehce jsem načrtl situaci, kde jsem znázornil L1, L2 a L3, které jsou tedy odbočeny z jednoduché řadové svorky viz foto. Tedy děkuji za tip pro svorky odbočovací. Potřebuji tedy nejlépe nějakou kompaktní sdruženou svorku pro L-ka? jakože všechny tři v jednom?, a PE+N přepojím z lišty.

DěkujiSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.01.15 21:31
avatar

rozvodna 1 je co? původní hlavní rozváděč? dejte pár foto jednotlivých rozvodnic (přívodů); co z nich bude napojeno? jinak průřez 10mm2 na jištění 40A je v pořádku...raději bych to nechal na odborníkovi, ale teoreticky to řešit můžeme...

doplněno 15.01.15 21:49:

jedná se o odbočovací svorky, třeba tady

http://cz.traconelectric.com/product/FLS3510X4

běžně je praxe taková, že z hlavního rozváděče s patřičným jištěním jsou vývody pro rozváděče další...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: paw®
Datum: 15.01.15 22:01

No otazka je komplikovana, hlavbe diky dost zmatenemu popisu. ale predpokladam, ze chcete pridat jeste jeden podruzny rozvadec (rozvodna 3). Jeden jiz mate (rozvodna 2) a ptate se, jak to napojit do hlavniho rozvadece, pricemz rozvadec 2 je napojen draty 10mm. Pro jistic 40A je 10 mm OK. Hlavne podruzny jistic by mel byt mensi nez hlavni jistic v hlavnim rozvadeci.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.01.15 00:11

Ahoj. Já jsem pro rozbočení 10 CyKy použil zazdívací krabici velkou asi 15x20cm s pevnými svorkami uvnitř. O hloubce asi 6-8cm. Víko je zároveň z lícem zdi-omítky. Je to už dýl, ale asi by to mělo být pořád k sehnání ve velkoskladech, nebo speciálkách.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: amazoniac*
Datum: 16.01.15 00:28

Děkuju za radu, myslím že to je také jedna z variant jak situaci řešit, ale protože už mám jednu přepojenou přímo z rozvodny v dílně, tak z té druhé bych to asi chtěl udělat stejně, abych zachoval jednotnost.

Díky moc

Datum: 16.01.15 16:26

Ahoj. Jasně, záleží na vybavenosti té rozvodnice. Já jsem to dělil kousek za měřením, na dvě místa.A další vývody, na další slabší rozvody, jsem dělal už z upraveného velkého rozvaděče. Kámoš tomu říkal, Temelínská rozvodna.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 18:48
avatar

Toto bych opravdu nechal na elektrikáři. Hlavní přívod berete ze starých svorek. Použil bych dvojité, tak aby šly samostatné kabely. Námitka, že stojí svorky za prd znamená vyměnit elektrikáře a velkoobchod. Pokud chcete kvalitní svorky, tak v průmyslu používáme WDU 10 + boky. Z obrázku je patrné, že jení ošetřen bok. Teké mě při pohledu na rozváděč napadá otázka oteplení a kór když nepřímo budou na něj napojeny tří podružné rozváděče. Pak je otázka odjištění vedení a vlastního rozváděče. To je otázka vlastních střev a o tom tu není zmíňka.

Co se týče průřezu, tak pro 40A je minimální průřez 6mm2. Vzhledem k "selektivitě" (tu v těchto hodnotách nedosáhnete), tak je nutté použít v hlavním rozváděči trojité svorky, pak podle délky vedení postačuje připojit průřez 6mm2 s odjištěním podružných rozváděču na 32A.

Samozřejmě můžete se připojit na druhý podružný rozváděč, ale potřeboval bych znát podrobnosti. Na rovinku bych takovouto zakázku odmítl, protože se dosanete na jističe max 10A a pro byt určitě větší jištění budete potřebovat a jiné řešení bych si na triko nevzal.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.