Tah kamen?

Od: Datum: 14.01.15 17:28 odpovědí: 27 změna: 27.02.15 18:44
avatar

Hezký podvečer,

prosím ,když nechci ,aby kamna táhla do komína a tím, tak utíkalo všechno teplo, mají být tyto dirky vidět,nebo ne?

Děkuji. Omlouvám se, fotku mám špatně vloženou, ty dirky mají být nahoře.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: asd*
Datum: 14.01.15 17:34

To je vstup sekundárního vzduchu.

Zavírejte hlavně spodní primární vzduch, ten horní pokud zavřete úplně, tak vám do komína vyletí ne teplo, ale hlavně nespálené palivo (palivo se odpařuje, ale plamen nemá vzduch tak to neshoří ale vyletí nespálené)

= spodek klidně zavřít, vršek jen přivřít. Jako moc - sledujte komín, zjednodušeně pokud kouří tak je to špatně, pokud nekouří tak OK.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.01.15 17:40
avatar

Spodní zavírám,ale vzadu to nemá tu klapku a rychle to shoří a vyletí ven

Od: asd*
Datum: 14.01.15 17:55

To je otázka jestli teplo vyletí komínem ven nebo jde do místnosti a je malá zásoba paliva v kamnech a rychle shoří... Vážit palivo a spočítat kolik tepla z něj využijete = porovnat tepelné ztráty se spotřebou paliva. (ty zjistíte výpočtem nebo pokusem - topit přímotopem místo kamen a podle výkonu přímotopů zjistíte jaký výkon je třeba k udržení stálé teploty = tepelné ztráty)

Nebo změřit teplotu spalin.

Klapku dodělat jde snadno - provrtat kouřovod, tyčka s ohnutím jako rukojeť, kus kulatého plechu - materiál najdete ve šrotu a nějaký kutil to smontuje. Ale klapka má smysl jen při velkém tahu komína, jinak je spíš na škodu.

Nebo vyměnit kamna - ty nejlepší mají velký prostor na přikládání a vysokou účinnost i při menším výkonu

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.01.15 17:59
avatar

moc děkuji za odpověď

Od: janm*
Datum: 14.01.15 19:09

Nejsou to kamna od Thormy? Jen bych doplnil, ano jak radil pán přede mnou, spodní primární vzdušník nechte otevřený jen pro rozhoření kamen, pak nastavte jen tolik vzduchu aby to hořelo ale nehaslo, případně i zavřít a regulovat pouze šoupaty. V době kdy Vám kamna už nehoří plamenem ale jsou v nich jen žhavé uhlíky(a pokud přikládat již nebudete) pak horní šoupata klidně úplně uzavřete (protože palivo je již "odplyněno"a kouřit z komína se nebude) a spodním vzdušníkem můžete nastavit na malililinkatou škvírku aby uhlíky déle žhly a neuhasly předčasně. Pokud užijete i hnědouhelné brikety, (přikládají se nejlépe do plamenů jako dřevo) pak až ty odhoří na "žhavé" (červeně září ale nehoří již plamenem) pak po přivření spodní klapky na úplné min. (mikroškvírka) a zavření horních šoupat docílíte dlouhého pasivního sálání a pokud bylo přiloženo dostatek briket pak druhý den jen hodíte čerstvé palivo do popela krátce proroštujete přidáte vzduch a jedete znovu aniž byste musela podpalovat.(tedy pokud jde o kamna která mám na mysli z fota to nejde dobře vidět)

doplněno 14.01.15 19:24:

Jinak Vaše úvaha je správná, přivřením vzduchových klapek jde více tepla do místnosti a méně do komína, v kamnech se zvýší žár a tím poklesne potřeba kyslíku.Jak psal "pán" přede mnou, je dobré se podívat na komín, pokud se z něj nekouří je nastavení správné, obecně stačí dodržovat zásadu aby po důkladném rozhoření kamen bylo spodním vzdušníkem nastaveno jen nezbytné množství vzduchu k udržení plynulého hoření přičemž v aktivní fázi tzn. kdy kamna hoří plamenem je dobré nastavit horními šoupaty vždy o něco více vzduchu než spodním vzdušníkem, tzn. aby se ve spodní části tvořilo méně plynů a horní přívody vzduchu je stačily spálit. Ve stáložárné fázi kdy jakékoliv palivo jen červeně žhne můžete jak jsem již psal horní šoupata uzavřít úplně a spodní vzdušník také nebo na úplné min, pak půjde většina tepla do místnosti a minimum do komína a kamna budou ještě několik hodin pasivně bez přikládání sálat, takto zabráníte tomu aby komín "odsál" teplo naakumulované v kamnech po topení, jsou-li dvířka kamen těsná pak to lze i bez klapky do kouřovodu, jinak klapkou do kouřovodu nic nezkazíte, je dobrá když má komín příliš vysoký tah a kamna hoří i při minimálním nastavení prudce, pak stačí klapku jen mírně přivřít.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.15 14:09
avatar

Ano jsou to ta kamna,

http://www.mamtechnika.cz/krbova-kamna-bozen-cerna

mám je na chalupě a spálím za 2 dny 2-3 kýble uhlí ořechu a stejně tak dřeva,ale vytápím jen jednu místnost z celé chalupy. Okna a dveře mám utěsněné. Většinou přiložím i v noci,aby mi žhavý popel vydržel až do rána.

Jen jsem si porovnávala, že v domě o 5 místnostech jsme spálili podobné množství ,ale v kotli na ústřední topení,

tak mi to na chalupě přišlo trochu moc. Když přikládám, tak mi kamna většinou trošku bouchnou do místnosti a zase si musím to teplo vyvětrat. Tah mají opravdu dobrý a zdá se mi, že všechno teplo utíká do komína

Tak myslíte, že kdybych topila briketami, že by to bylo lepší?

Od: janm*
Datum: 15.01.15 14:51

Máte hnědé uhlí ořech?

SPALUJTE ODHOŘÍVÁNÍM SHORA, to znamená kamna vyčistěte od popela, a na čistý rošt nasypte hnědé uhlí až po okraj spodních dvířek. Na vsypaném uhlí klasicky zatopte dřevem tak, jakoby pod ním ani uhlí nebylo spodní vzdušník nastavte tak, aby dřevo po rozhoření jen plynule hořelo a nehaslo tzn. primár dole méně a nahoře klapky zejména tu horní dejte na max., až přikládání dřevem ukončíte přidejte spodním vzdušníkem vzduchu a začne odhořívat uhlí, uhlí které odhořívá shora nekouří po odhoření až k roštu kdy uhlí nehoří již plamenem ale jen červeně žhne přivřete přívody vzduchu do kamen a do rána by to mělo hřát. Na uhlí jsou lepší vyšší kamna jako byly "petry" např. Kerpen (nemají ale sklo) když se naplní hn. uhlím ořech 1 a zapálí shora tak po roztopení a seřízení Vám budou hřát bez obsluhy 10-12 hodin a stáhnete-li ve stáložárné fázi prim. vzduch na min. pak můžete prodloužit dobu sálání i na 15- 24 hodin.

Uhlím přikládat je neefektivní a kouřivé naproti tomu budou-li kamna odhořívat shora je to nekouřivé a bezpracné, ale chce to kamna s "vyšší šachtou", možná jsou kamna na vaše poměry "malá",na přímé přikládání jsou lepší hn. uh. brikety, chcete-li ale kamna na uhlí abyste neměla práci pak možná by bylo lepší volit i tato kamna (nebudou-li ale pro vás zase příliš silná)

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-kamino-8/

Ta naplníte uhlím po okraj, nahoru dáte dřevo zapálíte necháte pořádně rozhořet (spodní klapka na max. nebo chvíli i otevřete spodní dvířka)a pak se spodním vzdušníkem nastaví jen tolik vzduchu aby to plynule odhořívalo a nehaslo a nemusíte se celý den natož noc starat, dveře můžete nechat otevřené kamna by to měla zvládnout, navíc z komínu se nekouří jsou ještě výkonnější a regulovatelnější (lepší kamna) ale nemají sklo:

http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-filex-marburg/

Ale možná by stačila i jen 5kw kamna třeba tato na to uhlí a bezobslužný provoz:

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-wo-calor-a/

Teď jsou předražená je topná sezona

Jedinou nevýhodou kamen od Wamsleru je absence vnějšího roštového táhla, to však lze po záruce dodělat, při odhořívání uhlí shora to ale není taková tragédie jednou denně vynesete popel naložíte nahoře zapálíte, a je pokoj u kamen se sklem se v případě odhořívání uhlí shora sklo nezanáší a z komína nekouří Jinak lze v těchto kamnech topit i klasicky všemi palivy ale na to uhlí jsou dobrá je to bez práce a obsluhy a vytopíte i okolní místnosti. Já mám ty Calory a vytápím starý nezateplený domek obsluha 1 denně a na 24 hodin pokoj.

doplněno 15.01.15 15:00:

Když si pořídíte kamna s vyšší šachtou a zvyknete si na to obsluhovat kamna 1 denně, pak se budete divit jak nesmyslné bylo přikládat v noci a třást se zimou, já tak topím a k přikládání se mi nechce vracet kamna pracují jako "poloautomat" jde jen o to určit si výkon ale spálíte-li tolik uhlí a je-li chata vymrzlá a nevytopíte ji pak bych se těch 7-8 kw kamen na uhlí nebál. Pochopitelně lze i kombinovat,kamna například zapálíte ve 12 v poledne a skončí ráno dopoledne nebo až (dle nastavení ) zase ve 12 v poledne buďto cyklus zopakujete nebo prohrkáte na žhavé hodíte dřevo a brikety a jedete dál, jak libo, lze nastavit vysoký kratší výkon např. jen těch 12 hodin nebo nízký delší až těch 24 hodin (tzn. od zapálení do schládnutí takže čistý čas výhřevnosti cca 11-20 hodin +,-)

doplněno 15.01.15 15:09:

Jó a na přikládání a zakuřování do místosti při odhořívání shora můžete zapomenout je to bez kouře a bez smradu Stačí násypný uhlák (hranatý) kamna naložíte během několika vteřin celková obsluha kamen za den nezabere víc jak 30 minut pak si u kamen smetnete utřete (chcete-li) a máte čisto oheň a teplo , jedinou nevýhodou je, že uhlí nelze po těch 12-20 hodinách přiložit pak by se jednalo o prohořívání a to je kouř smrad bouchání , je třeba kamna zbavit popela a znovu naložit, během prvních 3-4 hodin kdy kamna hoří plamenem můžete na plotně vařit

doplněno 15.01.15 15:18:

Další výhodou je, že když máte kamna s hlubokou šachtou, pak je před odjezdem z chaty necháte vychladnout, naplníte je uhlím nahoru dřevo podpalovač pepo (lze i papír ale s tím je to horší chce to umět)a zase dřevo, příště až na chatu přijedete tak jen škrtnete necháte chvíli rozhořet seřídíte na požadovaný výkon a do rána máte vytopeno místo přikládání a starání se o kamna se můžete věnovat bohulibějším činnostem

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.01.15 15:22
avatar

Moc děkuji za radu, vyzkouším zatápět a přikládat podle Vás,ale kamna zatím kupovat jiná nebudu,možná později. Vyzkouším také ty brikety Ještě jednou moc děkuji

Od: janm*
Datum: 15.01.15 15:30

Nemáte zač, určitě zkuste zatápět uhlím shora a až pak na žhavé brikety a dřevo, ty kamna co máte jsou velice dobrá ale na Vaše prostory zdá se poddimenzovaná, do budoucna doporučuji kamna s vyšší šachtou třeba ty kamina 8 (ať máte sklo) nebo Marburg je to úplně jiná dimenze topení jak na to "přijdete" budete spokojená to jsem si jist. Jinak chceteli vyšší výkon tak to hnědé smíchejte s drobným černým uhlím cca 1:1 a spodním vzdušníkem více vzduchu, jinak samotné černé bez smíchání s hnědým špatně odhořívá, nejideálnější je hnědé, a vyšší šachta

doplněno 15.01.15 15:35:

Anebo máte-li k dispozici ještě jeden komín pak napíchnout "šachťáky" a stávající kamna do budoucna ponechat jen na "popotažení", i tak lze

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.01.15 15:32
avatar

Dobrý den,

když jste mi tak dobře poradil, ještě bych se Vás chtěla na něco zeptat. Jaký druh vytápění, byste doporučil

starší ženě do baráčku na samotě,aby nemusela tahat uhlí.

Paní je v důchodu a nemá moc peněz.

Od: asd*
Datum: 16.01.15 17:50

dřevo, kamna nebo kotel podle baráčku...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 17:56
avatar

a co do toho kotle?

Od: asd*
Datum: 16.01.15 18:05

dřevo - první slovo ;) Ale zase bude tahat to dřevo...

p. Mach radí dobře, ale je to jeden pohled na věc. Já bych si uhlí do pokoje netahal a jsem zastánce dřeva = kvalitních kamen na dřevo. To odhořívání je ale pro uhlí v těchto kamnech nejlepší způsob. Pokud vám zakuřují do pokoje tak zkontrolujte komplet komín včetně kouřovodu, může být např. koleno zanesené do poloviny, vypadlá cihla v komíně atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 18:16
avatar

Nejedná se mi o tato kamna,která jsou na fotce ,ale ptala jsem se, co byste mi doporučili pro starou paní, za druh vytápění,

aby nemusela tahat uhlí

Od: asd*
Datum: 16.01.15 18:49

Ještě jednou, ale už naposled: dřevo, a buď kamna nebo kotel, podle toho v jakém baráku bydlí. Pokud nemá peníze např. na plynový kotel a nechce tahat uhlí tak jí nic jiného než dřevo nezbývá... Jo ještě peletky, ale ty jsou dražší než uhlí a kotel taky stojí ranec.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 16.01.15 21:07

Co se týká té čistoty doma s uhlím, chápu lidé se toho bojí, také jsem se toho velice bál Já se naučil ta kamna na uhlí a to uhlí používat skoro jako "peleťáky" bez té "elektroautomatiky" (nebo jak bych to řekl) U kamen na uhlí dodržuji pár jednoduchých zásad, které mi umožňují zachovat doma čistotu na velmi dobré úrovni. Výsledkem je, že nemám doma z uhlí prach, přezouvám se, čisté koberce skříně, po topné sezoně nemusím malovat...

1. Než si vnesu násypné uhláky do obytných prostorů otřu je vlhkou hadrou s kapkou jaru (na povrchu může ulpět "mikroprach" když uhláky plním uhlím venku ze zásobníků, mám 2 druhy zásobníků "komorový" a "válcový) Uhláky postavím na k tomu vyhrazené místo kde nepřekáží nehrozí převržení atd. Uhlí je v nich v klidu, bez pohybu, nepráší, výhodou je, že z něj "nelezou broučci" jako když donesu dřevo. Plním cca 1x týdně, je-li tepleji i za delší dobu.

2. Při plnění kamen uzavřu všechny přívody vzduchu do kamen a všechny (je-li jich víc) dvířka vyjma přikládacích. Vsunu násypný uhlák hluboko dovnitř kamen, pak naklopím a sypu, je-li komínová klapka musí být otevřena. Vezmete-li si baterku a posvítíte do kamen uvidíte jak všechen prach z uhlí "fičí" kouřovodem a komínem ven, tah komína odsává mikroprach, uhlák nechám stále zanořený a poklepu, chvíli posečkám aby měl komín čas prach odsát , pokud někdo spěchá pak musí užít uhlák s "klapkou" nebo přikrýt kusem novin.

3. Před vsypem uhlí do kamen je třeba kamna zbavit popela, správná kamna na uhlí jsou vybavena pohyblivým roštem a vnějším roštovým táhlem to je jedna z nejlepších věcí co se čistoty doma týká. Všechny dvířka kamen a veškeré přívody vzduchu do kamen jsou uzavřeny. Kamna řádně mnohokrát proroštuji tak, aby veškerý popel vyjma větších tuhých zbytků propadl do popelníku, u kamen s roštem pohyblivým a otočným stačí rošt "vyklopit" do popelníku "otočit" rovněž při zavřených kamnech. Po proroštování nechám kamna cca 5-10 minut odstát (zatím chystám palivo) aby se usadil prach z popela. Pak teprve kamna otevřu, nadzvednu popelník a vynesu ven do popelnice, při vytahování popelníku nespěchám. Po vrácení popelníku do kamen smetnu "pár drobků" z podkladového plechu kamen a uzavřu spodní dvířka.

4. Nahoru na vsypané uhlí dám podpal dřevo nejlépe smrkové nebo šišky tuhý podpalovač, v této fázi opět nehrozí žádné "zaprášení.," Uhlí z kamen nevyběhne a nezamaže nám koberec, není tak zlomyslné zapálím hned, nebo až ráno, dle toho jak je doma teplo a jak chci topit...

5. Další fáze topení jsou již bez zásahu do obsahu kamen, nehrozí žádná nečistota, žádný kouř, zkrátka nic, reguluji klapkami "rozjezd" primár max, a kamínka se začínají rozbíhat , po krátkém rozhoření (mám už jistou praxi, získá každý není to nic těžkého) seřídím na požadovaný výkon a už jen sem tam "mrknu" je-li vše v pořádku a uhelný "reaktor" pracuje, výkon lze v průběhu odhořívání měnit pomocí klapek. No a zítra touhle dobou (dle nastavení) zase u kamen na shledanou

Ohodnoceno: 1x
 
Od: janm*
Datum: 16.01.15 18:47

Tak k tomu vytápění, na samotě, tuhá paliva vždy nějakou obsluhu potřebují i automatický kotel na uhlí se musí sem tam doplnit a vynést popel, zbývá elektřina, plyn...

Když to vezmu dle sebe, a dle své babičky která na topení byla také sama tak nejlíp mně vychází ta kamna na uhlí (pokud tedy v domku není kotel a pokud domek kamny vytopit lze tedy neníli příliš velký a členitý)paradoxně i co se obsluhy týká uhlí je na obslužnost lepší než dřevo a řeknu proč, já mám doma 10 násypných uhláků a ty jednou za 5 nebo 10 dní (záleží jak se topí) najednou naplním a pak se +,- ten týden nemusím starat,nikde pro uhlí chodit, k tomu bednu třísek, a topím v kamnech odhoříváním shora, tzn. jak jsem psal jednou denně 30 minut vynesu popel naplním kamna zapálím seřídím a víc se nestarám.

Pokud by topila hn. uh. briketami, tak tam vždy zatopí-stáložár- druhý den jen "restart"- přiloží topí- stáložár atd. bez přerušení , uhlí je pohodlnější než dřevo ,žádné štípání řezání a pokud má v dohledu sousedy nebo přijedou jednou týdně nějací příbuzní pak lze to uhlí nanosit aspoň na týden.Pokud je paní ještě "mobilní" nemá pohybové potíže, kamna na uhlí jsou velice dobrá pokud v nich nikdy netopila je nutný krátký "zácvik" vysvětlit co a jak jak se kamna nastavují seřizují atd. , také lze pořídit staré clubky (se spodním odhoříváním) a může jet uhlím bez přerušení majitelé clubek uvádí nutnost přerušit provoz jednou za 3.-5 dní jak kdo.

Velice komfortní ale dražší je topení koksem, stačí jednošachtová kamna jako na uhlí,(nejlepší jsou historická např. Musgraves Caloria) kamna se dobře roztopí, nechá se rozhořet cca 3-4 lopatky koksu, pak se celá šachta naplní koksem horní přívod vzduchu se uzavře a spodním nastavíme jen tolik aby kamna pěkně hřála žádné "žhavení kamen" se nekoná, celé topení zpočívá jen v průběžném dosypávání koksu občasném proroštování a vynesení popela a kamna jedou bez přerušení non-stop a +,- drží nastavený výkon je třeba jen dávat pozor na to aby byl koks shora vždy zavčas dosypán jinak kamna uhasnou. (koks 2)

Shrnuto, chce-li to mít bez obsluhy pak nezbyde než plyn, elektřina přímotop, akumulace,tepelné čerpadlo, atd. atd.

Nemá-li problém s pohybem a je relativně "zdravá", pak bych doporučil klasická šachtová kamna na uhlí (případně třeba i ty clubky) s tím, že si nechá ve dvoře u domku "v zákrytu" kde neprší několik sudů s uhlím (aby to neměla daleko) něco se dá dát i domů např. do komůrky (několik uhláků) bednu třísek tuhý podpalovač a vyjma 1 denně vysypání popela do popelnice (zásadně plechovou!) nemusí vytáhnout paty z baráku minimálně týden. S uhlím briketami nebo koksem to lze celkem "pohodlně" zorganizovat, když bude tepleji může ztopit klasicky "pár klacků" které posbírá vždy třeba na procházce...

Osobně dokud budu schopen a dokud budu mít dostupné (cenově, legislativně) uhlí jako důchodce kamna úplně bez problému, babička topila uhel. briketami velice "úsporně" vždy trochu dřeva pár hn. uh. briket, na plotýnku dala konvičku s čajem, nevytápěla celý domek jako nyní já, tudíž nemusela ani topit moc, vytápěla si dva pokojíky, úplně bez problémů.

Anebo pokud tam již nějaké topení má (plyn, elektřinu) tak ať si ho ponechá jako "zálohu" a dokud bude schopna tak kamna , má-li větší "fyzičku" a "chuť k pohybu může jít i do dřeva tam pak ušetří ještě víc ale také si to odpracuje, proto říkám ano dřevo je levné ale když si připočtu tu práci a pohodlné topení uhlím neměnil bych.

doplněno 16.01.15 18:55:

Hnědé uhlí ořech kupovat zásadně před sezonou, a udělat si přístřešek někde na krytém místě za domem, ve dvorku nebo tak aby to měla kousek a nemusela se tahat, (uhlí ji za pár stovek ochotně složí 1 za rok kde kdo) dřív se topilo třeba i naftou ale dnes leda olejem je-li zdroj jinak by člověk protopil botky. Ono zase u toho vytápění tolik "nového není" propan butan elektrika plyn, pokud je dům nezateplený je to drahé, jedině těmi kamínky se dá pomoci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.15 18:59
avatar

Myslela jsem,že mi poradíte plynovou přípojku a nebo elektřinu,aby se paní nemusela dřít a měla v domě čisto.

My máme doma kombinované topení, ústřední a elektrické v podlaze. Když někde cestujeme tak přepneme na elektrické a máme doma příjemné teplo,nemyslím 25 °C, ale třeba 15-18,aby něco nepomrzlo.Přesto Vám moc děkuji a popřemýšlím o tom,co jste mi napsal

Od: janm*
Datum: 16.01.15 19:09

Právě proto jsem Vám nepsal plynovou přípojku elektriku atd. atd. To znáte Na to se mně nemusíte ani ptát Jistě pokud chce paní úplnou bezobslužnost neříkám ne, možnosti jsou plyn elektrika...Může to taky zkombinovat, např. plyn + kamínka na TP aby ušetřila. Pokud jde ale primárně o úsporu pak jedině tuhá paliva a kamínka (minimální investice) nebo automat na uhlí záleží kolik chce investovat, zda-li je nebo není ochotna nebo je či není pohyblivá...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 16.01.15 22:00

Psala jste "paní nemá moc peněz" = na elektriku může rovnou zapomenout a na plyn taky. Proto to tu nikdo neradí. Pokud nemá moc peněz při topení uhlím, tak cokoliv bezpracného by jí finančně zruinovalo. Leda tak jedním přímotopem vytápět obytnou kuchyň a zbytek baráku nechat studený (jako kdysi). To je případ pokud bude nemocná a nezvládne sama topit v kotli.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: janm*
Datum: 16.01.15 22:18

Přesně tak, levněji asi plyn (ale taky něco stojí přípojka) jedny vafky, jeden dva pokojíky a na zbytek se vybodnout a má to tedy bez práce

Něco ze života Znám jednu starší paní, celý domek 2 malé pokojíky, topí plynem a i když má plastová okna má doma celkem "zimu" a "astronomické částky za plyn", nechápu to, navíc na nějaké přezouvání a hygienu moc nedbá, měla i kamna sporák a dala je pryč, říkám jí paní, kdyby jste měla obyčejné petrušky (kerpen) za pár korun, protopíte minimum, tepla že můžete rozdávat, spočítal jsem jí spotřebu uhlí kterou by měla a porovnal s cenami plynu co zaplatila a to ještě by měla doma neustále 25 ne-li víc a zjistil jsem že za statisíce které dala za plyn si mohla nechat opravit střechu

Ale chápu, že pro důchodce který chce mít svůj klid nikam nechodit nic nedělat po celoživotní práci odpočívat nebo má své na čas náročné koníčky nebo je často mimo domov je lepší něco "co topí samo".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.15 09:04
avatar

Já vím,že máte pravdu,ale myslela jsem,že třeba existuje něco o čem nevím,protože zase vidím problém v tom,kdo jí to uhlí složí do sklepa,ale to už raději nebudeme řešit Moc všem děkuji

Od: janm*
Datum: 17.01.15 18:22

Nemá-li to uhlí kde dát, pak do sklepa, pro starší osobu je to ale nevýhodné pak ho musí "nosit nahoru", lepší je třebas v kůlně za domem nebo v nějakém zásobníku jak jsem psal.

Jinak pokud má do toho sklepa okýnko, tak dnes mají některé uhelné sklady i "mechanizované skládání uhlí" pomocí pásu, auto pomalu sype na pás a ten to "valí" přímo okýnkem do sklepa, za chvilku je hotovo není to drahé (v řádu stokorun) pak stačí jen smetnout to co spadlo vedle zavřít okýnko a je to

A víte kolik je lidí bez práce, kteří si rádi přivydělají pár stovek? Taky jsem se dřív dřel, teď řeknu známému, a za pár hodin nemáme co dělat, samozřejmě vždy se předem dohodnem na "odměně" je to k oboustranné spokojenosti je to jen jednou za rok a to se v poklidu dá.

Vedle soused již starší pán, zase kupoval hn. uhelné brikety, na ty jsou lepší "vidle", také mu to složil (zase jiný známý) za nějakou korunu, za chvíli to bylo

Brigádu jednou za rok domluvíte kdykoli s kýmkoli za rozumný peníz, v tom nevidím žádný problém, důležité je jen vybrat pěkný den aby nepršelo, pochopitelně pokud trochu slabě "zamrholí" není to tragédie, po složení uhlí do sklepa kolny či kamkoliv pod střechu je dobré nechat uhlí větrat, v případě hn.uh. briket taktéž, zbyde-li mi pytlík prachu bere si ho ode mne soused, topit tím lze ale doma v kamnech nechci "riskovat bordel".

doplněno 17.01.15 18:30:

Všichni starší lidé co bydlí dokola si vždy na uhlí nebo brikety domluví rodinu, nezaměstnané kamarády známé atd., rozhodně se nedřou, proč taky

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: cen
Datum: 21.02.15 10:44

Tak nevím, jsem vdova, důchodkyně a topím plynem, mám domeček s obytným podkroví. Naučila jse se regulovat plynové topení tak, že že jsem zálohy zkrouhla na polovinu a doma mám teplo. Vyřadila jsem ale podkroví, protože tam jen spím a navíc, ve slunečné dny se prohřeje úplně samo, zatímco v největších mrazech tak teplota klesne na sedmnáct stupňů, je fakt, že se jedná o zateplený domek. Ale každopádně si během podzimu či jara přitápím krbovými kamny a topím dřevěnými briketami, z nichž jeden druh je schopen držet až do druhého dne, takže nemusím zatápět.Topím s nimi tak, že je nalámu na kousky, takže na den mi stačí jeden balík. Nevím, jak to bude s plynem díky Ukrajině, ale ono stačí také změnit distributora. Bývala jsem u RWE, kde ať jsem ušetřila, kolik chtěla, stále se mi zvedaly náklady na 1m3 a tím i zálohy. Od té doby, kdy jsem přešla k ČEZU, zálohy jdou dolů, narozdíl od mého souseda, který má podobný domek, rovněž si přitápí tuhým palivem, ale zálohy na plyn se mu čím dál více zvyšují, já už dnes mám zálohy poloviční, než má on. Škoda jen, že jsem neznala tu teorii topením uhlím, bydlívala jsem kdysi s dětmi na samotě, kde jsem měla Petry a topila jsem klasicky, že jsem pořád přikládala uhlí nahoru, v domku nám byla zima a všude byl prach a černé zdi, od té doby nemám topení uhlím ráda, ale to, co radí pán, je opravdu zajímavé, díky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 21.02.15 18:47

Ano, odhořívání uhlí shora je opravdu velmi dobrý způsob, není ale můj, je to "original Thorma, dříve Fiľakovo", mám odzkoušeno, mohu doporučit stačí petry které mají i horní /sekundární/ přívod vzduchu, a jsou nejlépe "těsné" (kvůli regulaci vzduchu) při vsypu uhlí se užije násypný uhlák (komín odsaje mikroprach) při roštování užijete roštové táhlo a roštuje se při uzavřených dvířkách popel vynesu až když se v kamnech usadí. I když tedy topíte uhlím přímo doma v bytě udržíte čistotu na velmi dobré úrovni, kamna se prakticky celý den nemusí otvírat,(1x denně) naposledy jsem maloval před mnoha lety...

Co se tepla týká, je to také velmi dobrý způsob, ze začátku dají kamna vyšší nebo vysoký výkon (dle nastavení) a pak se výkon sníží (stáložárná fáze) a je dlouhý, čili kamna neustále "dokrmují teplotu doma" lehce se tedy stává, že máte více tepla než potřebujete, také lze kamna dobře zregulovat na delší nižší anebo kratší vyšší výkon, tzn. lze si zregulovat tak aby kamna hřála jen 8 hodin (ale to bych se upekl) nebo 12-15 hodin nebo i celý den ovšem na nízký výkon, což je většinou nejvýhodnější méně ale déle.

Dnes je také výhodou, že lze koupit i "prosklené petry" takže vidíte ten oheň, a zajímavé je, že při topení uhlím odhoříváním shora se sklo v podstatě nezanáší, jakmile ale zatopím dřevem, sklo je nutné sem tam utřít...:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.15 16:50
avatar

Dobrý den.

Tak jsem dala na Vaše rady a vyzkoušela jsem. Nejprve jsem nasypala uhlí a pak teprve papír a dřevo. Je to tak jak píšete a co mi nejvíc vyhovuje je,že nemusím stále přikládat.

Dobrý nápad, moc děkuji

Od: janm*
Datum: 27.02.15 18:44

Hezký podvečer :)

Jsem rád, že jste spokojená, jak jsem již psal je to návod "original Thorma" (Filakovo), dnes se již uvádí "pouze na přímý dotaz výrobci" (nevím tedy proč)

/Jen pro zajímavost : Kamna s "vyšší šachtou" pracují s uhlím při odhořívání (pokud jsou plná) ještě lépe a efektivněji, prakticky je to topení ještě o "třídu výš"než u kamen s šachtou nižší (v závislosti na nastavení velmi dlouhý nebo vysoký výkon, provoz je hospodárnější a i spalování je "méně náchylné na chyby obsluhy" co se "čistoty spalování" týká, dále je možné užít i koks čímž lze kamna provozovat non-stop (prohoříváním ze spod) rovněž bez kouře z komína, kamna se pak svým provozem a obsluhou spíše už blíží "radiátoru" *smich*)/

Ať se daří a budete-li mít ještě k tomu nějaké dotazy, ptejte se...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.