Životnost střešní parotěsné PE folie 15let?

Od: Datum: 13.01.15 03:17 odpovědí: 51 změna: 16.01.15 17:57

Ahoj, chci se zeptat, máme před 15ti lety dělanou střechu-betonové tašky, koukal jsem, že parotěsná PE folie je naprosto všude už zkřehlá a že jen zůstala ta textilní výztužná mřížka, zateplení mezi krokvemi není, respektive zateplení není vůbec, je možné, že to způsobilo to, jak se neustále mírně folie vlní trvalým provětráváním střechy taškami, protože případná izolace mezi krokvemi na tu folii neustále tlačí a zabraňuje jejímu vlnění? Jaký tedy ale má smysl tato folie, pokud má životnost tak nízkou?

Obrázky jsou z internetu, později dodám moje. Na obrázku folie vypadá, že by měla vydržet více jak 15 let...

doplněno 13.01.15 20:20:

tady je ta fotka naší folie

na další fotce jsem zasvítil baterkou, kam sluneční svit nemůže, taktéž je tam folie rozdrobena

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.01.15 07:07

Hansi, až budete mít svoje fotky, pak se můžeme vyjadřovat se svým názorem, ale nejlepší odpověď Vám dá určitě

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

a klidně mu položte dotaz zde:

Jak hodně na Vaši folii působilo světlo?

doplněno 13.01.15 20:25:

poslal jste fotky panu Ryplovi?

doplněno 13.01.15 20:43:

viděl jsem ještě dříve rozsypanou folii, ale na o šlo slunce.

Pan Rypl je velice ochotný a zná obor.

Ohodnoceno: 2x

Od: hans*
Datum: 13.01.15 20:29

Pane Milane, právě jdu na to, pošlu mu je, akorát nevím, jestli ta folie je jejich výrobek, nicméně o tom se zmiňovat nebudu, ať se k tomu vyjádří, já to tu pak pro zajímavost zveřejním.

Setkal jste se už s tím Milane? Je 15 let stará ta folie

Datum: 13.01.15 07:17

No škoda, že tu tedy není reálná fotka, ale z toho, jak to píšete mi připadá, že folie není zakryta a působí na ni tedy UV záření a to zkrátka folii postupně rozloží. Výrobce udává myslím 3 měsíce od aplikace do zakrytí - standardně není tato folie určena jako vrchní (resp. krajní) vrstva skladby střechy.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.01.15 20:22

Folie po 15 ti letech, vím, že při instalaci folie byla folie nová a v dobrém stavu, folie je ZKŘEHLÁ

Datum: 13.01.15 21:09

no to je opravdu hezký... oprava bez rozebrání střechy prakticky nereálná.

jaké máte složení střechy?

jaká je krytina?

jak dlouho byla folie na střeše před zakrytím krytinou?

doplněno 13.01.15 21:36:

A je nad tou folií nějaká větraná mezera?

krov>folie>kontralatě>latě>tašky

Pokud ne, je dost možné že se folie v létě hodně přehřívá a to jí samozřejmě nesvědčí.

Datum: 13.01.15 21:24

složení střechy-krov-tato PE folie-latě-betonové tašky KM Beta. Střecha se dělala komplet nová před 15ti lety. Jakmile se dodělal krov, natáhla folie a hned na to tašky.

ta folie se drolí, zůstává jen ta zesilující mřížka

Datum: 13.01.15 21:48

nakreslil jsem složení střechy

Musím však říci, že v létě je pod betonovými taškami opravdu pořádné teplo, ale s tím snad výrobce počítá ne?

Datum: 13.01.15 21:49

zvětšeně

Datum: 13.01.15 21:44

Nechápu vás ... co očekáváte od igeltu? Prostě si musíme všichni uvědomit, že jsou materíály, které jsou už léta používané a ověřené. Objevují se ovšem moderní materiály, které určitě mají zjímavé vlastnosti, ale marketing z většiny z nich udělal pomalu spásu lidstva.

Datum: 13.01.15 21:51

ano, ano marketing, to je silný nástroj

.

Datum: 14.01.15 08:03

Vy nemáte kontralatě?

Osobně nepoznám z fotky, zdali je to parotěs, nebo difuzka. Každopádně igelitová, nejlevnější diguzka se dává do nenáročných prostorů, kde nebude určitě zateplení. Tato folii patří k nejlevnějším a nejméně kvalitní.

Nelépe to vyhodnotí pan Rypl, až se u Vás staví po domluvě a navrhne sanaci.

Od: ztztztdd
Datum: 13.01.15 22:04

A co se divíte? jsem sice laik...ale Ten kdo vám tam dal tu folii, tak by potřeboval vytahat za uši...tam neměla být parotěsná...ale paropropustná folie...Neustálý mrazy a horka ji logicky rozpraskaly...

parotěsku vám měli dát zevnitř...Tedy dá se říci před krokvě...

není mí dále jasné, že jste psal, že tam nemáte zateplení...a proč tam není? měl by jste vídět moji střechu...

parotěska 120 + 30cm cedičové tvrzené vaty + 2,5cm bednění + paropropustka 160 jutatach master... někde ještě 130 jutafol pokrývači mi tu jutadach pošlapali..tak přidávali druhou vrstvu... KM beta mám také..

Nemám moc peněz..ale na střeše jsem nešetřil..

přiznám se, že nevím, jak by jste udělal opravu...bohužel...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.01.15 22:26

Přiznám se, že nevím, jestli je parotěsná, nebo paropropustná, střecha je zateplena jen zčásti-zateplená spodní část krovu, máme sádrokarton, nechtěli jsme sádrokarton až nahoru ke hřebeni střechy. A právě nahoře střechy ta folie takto vypadá.

Zítra zkusím ještě jednu věc-podívám se, jak vypadá folie v místech, kde je zateplení mezi krokvemi, což je přibližně do 2/3výšky střechy(do výšky stropu sádrokartonu v podkroví)

Všem díky za odpovědi

doplněno 13.01.15 22:27:

Jak vůbec poznám, jestli je folie parotěsná nebo paropropustná? když se dívám na strýčkovi googlovi, tak oba dva typy folie vypadají stejně?

Datum: 13.01.15 22:37

tak to nevím...jedině co je uvedeno výrobcem...

jednou mě jeden pokrývač říkal...že ty folie nejsou ´´navěky´´ že opravdu ty folie praskají...ale podle si myslím, že praskají ty paroproustné..a to díky změnám podnebí...

Datum: 13.01.15 22:42

Paropropustná folie má v sobě malinké dirky. Ale u té vaší to budete těžko hledat.

V každém případě se někde podívejte nad ten Váš sádrokarton a nad zateplení. Mezi touto folii a vatou musí být dostatečná odvětraná mezera. Jinak to bude celé mokré.

Datum: 13.01.15 23:09

Difuzní (paropropustná) folie je vzhledem i na omak spíše podobná netkané textilii.
Parotěsná folie je prostě vzhledově i na omak igelit.
U vás to opravdu vypadá, že je použita parotěska na místě kde by měla být difuzka.

Správně tak jak na obrázku + za parotěskou směrem do interiéru může být ještě max1/3 tlouštky izolace a pak sádroš, palubky či jiná úprava povrchu na hotovo.

Datum: 13.01.15 23:54

netkané textilii je podobná kontaktní membrána.

podle vzhledu se ale jedná buď opravdu o parozábranu nebo o nekontaktní paropropustnou folii.

Datum: 14.01.15 00:07

ano může to být bezkontaktní paropropustka...:zřejmě ta nejlacinější...Prostě letní žár od tašek udělá svý...

Datum: 14.01.15 06:29

Pravděpodobně to bude difůzní fólie, bohužel tyhle igelitové jsou sice nejlevnější, ale mají také nejhorší difuzní vlastnosti, nad zateplovačku bych je nikdy nedal a samozřejmě dlouho nevydrží, viděl jsem křehnoucí fólii již po 12. letech.

Od: kolo*
Datum: 14.01.15 06:30

Podle mého názoru všechny parotěsné folie je jen podvrh.Jsou to prostš plasty s levnou výrobou na které se dají vydělat peníze.Oblbování lidí,aby to koupili.Měl jsem parotěsnou folii na kousku skleníku na zahradě.Během jednoho.maximálně dvou let z ní nezbylo vůbec nic.Jen cáry.Prostě jsou to šmejdy,co nesnesou sluneční záření.Takže je mi spodivem,jak mohly získat nějaký certifikát na střechu,když i pod tašky na střeše trochu slunečního záření pronikne.Stačí určitě pár let a i pod střechou bude folie pak na sračku.

Datum: 14.01.15 08:17

>>kam sluneční svit nemůže<

Ano, honosné názvy a marketing nás klamou - koupím folii a ejhle je to jen vyztuženej igelit. Jenže k těm folíím jsou taky aplikační podmínky výrobce, kterej nejspíš netvrdí, že folie je odolná UV záření a lze ji aplikovat např. na skleník, jak tu někdo psal.

Ohledně Vašeho problému bych to ale neviděl zase až tak černě. Opravit to jednoduše sice nepůjde, ale na druhou stranu, když tam nemáte zateplení, tak folie zase není až tak nezbytná - dřív se taky pod tašky nic nedávalo. A pokud jde o zabránění vstupu prachu střechou, tak to určitě půjde vyřešit odspodu nějakým překrytím mezi krokvemi (sádroš apod., hlavně ne zase igelit).

Datum: 14.01.15 08:26

Konzo, nevím o tvaru a složení střech u tazatele vůbec nic, ale jen obecně.

Opravit to lze, vyříznoust a vložit dodatečnou kvalitnější Jutadach 95(135) dle pokynů výrobce, třeba takto:

Vložení folie nařizuje čsn, a neslouží tam jen k prachu, ale jako doplňková izolace střešního pláště, která odvádí odkapy propustnosti krytiny, zafukování sněhu a podobně.

Často je na stavbách vidět, jak řemesla neumí správně dát folii.

Datum: 14.01.15 08:48

Životnost plastových folií na střešních konstrukcích je dána více faktory.Měli by s tím být seznámeni i projektanti staveb.Pokud folie bude vystavena slunešnímu záření,její životnost bude jen několik let.Pevnost se snižuje mrazem i současně větrem.Tyto přírodní podmínky je nutno omezit.

JABRAKA

Datum: 14.01.15 17:25

Tady je vyjádření manažera aplikací firmy JUTA a.s., pana Jana Rypla, který velmi brzy ochotně odpověděl na můj dotaz, i přes to, že se nejedná o jejich výrobek...snad to někomu z Vás diskutujících pomůže prohloubit znalosti, nebo se vyvarovat někdy nějakých chyb.

Fólie použitá na Vaší střeše není výrobkem JUTA a.s.

Jedná se ale o mikroperforovanou nekontaktní fólii určenou výhradně pro tříplášťové nebedněné konstrukce, tj. kde nad i pod fólií musí být vytvořena ventilační vzduchová mezera (proudění venkovním vzduchem).
Vzhledem k tomu, že dle vaší fotky (..534, ..536) nebyla spodní ventilace správně vytvořena (v detailu úžlabí není vytvořen spodní nasávací otvor pro funkčnost spodní ventilace ve střeše) může být tento rozpad zapříčiněn teplotní degradací fólie, jelikož u fólie pak spodní ventilace nefunguje. Stejný problém nastane pokud není zabezpečen dostatečný otvor pro vstup venkovního vzduchu pod fólii u běžného kraje střechy, nebo pokud u vrcholu střechy či nároží není vytvořen ve fólii dostatečný otvor pro výstup vzduchu směrem do exteriéru. Obdobným problémem může být nedostatečně nastavená ventilační vzduchová mezera nad fólií, tj. nedostatečně vysoká kontralať nebo nedostatečně nastavené ventilační prvky střechy (s nedostatečnou ventilační kapacitou) zajišťující vstup a výstup vzduchu do a z ventilační mezery. Velikost kontralatí a velikost vstupních a výstupních otvorů pro fungování ventilace závisí na sklonu střechy a na tom, jak dlouhý je sklon střechy od hřebene k okapu či do úžlabí.

Rovněž příčinou rozpadu pak může být i nepřípustný vliv vstupu venkovního světla (UV záření) nějakou transparentní konstrukcí (průhledným střešní výlezem či oknem) do prostoru pod touto podstřešní fólií. Tj. vliv dlouhodobého přímého nebo rozptýleného UV záření na fólii.

Od: asd*
Datum: 14.01.15 17:43

Jo a když tam to větrání bude, tak se folie sice v létě nebude přehřívat, ale v zimě promrzne a jak s ní průvan třepe tak po 10 letech bude na hadry úplně stejně ;)

= životnost podobného igelitu je 10 let, což je dobré tak na to aby to přežilo záruku. Pak si můžete sundat krytinu a dát novou folii nebo to nechat bez ní...

Datum: 14.01.15 23:31

Nelenil jsem a zašel jsem ještě vyfotit tu naši slavnou folii, podařilo se mi ji totiž dohledat, je to naprosto ta samá, ze které se to dělalo, ležela v koutě ve sklepě dlouhé roky. Koukám, že to bude asi ta úplně nejlevnější, to tomu nasadilo korunu.

Pravidelně od sebe jsou malinké dírky, takže je to parotěsná, nebo difuzní? Viz foto

Datum: 14.01.15 23:34

Parotěsná nebo difuzní?

doplněno 14.01.15 23:37:

Pan Rypl měl pravdu, je perforovaná. Vypadá to, že tahle půjde dolů a koupíme kvalitní folii od firmy JUTA a.s.

Datum: 15.01.15 06:59

Hansi, parotěska by měla černé proužky.

Nikde není název folie?

Pan Rypl doporučuje Jutadach 135, já to jen papouškuju dále.

doplněno 15.01.15 09:59:

Folie do Juty znám, mám je před sebou. Pokud to je folie No name, tak je to obvykle šunt, levný, nesplňující normu.

Páč seriozní výrobek si zaslouží seriozní popis a logo firmy.

doplněno 15.01.15 17:57:

Ohledně ceny ve stavebninách můžu vyprávět. Někteří lidé jdou opravdu jen po ceně, stejně jako v jídle. Hlavně levné párky, že nejsou z masa jim nevadí.

Datum: 15.01.15 09:14

Milane, název folie :-D

Stačí se podívat na tu první fotku té folie, jak ten vzor ujíždí-ty klikyháky. Tahle folie asi žádný název nemá...

Folie od firmy JUTA a.s. jsem si včera osahal a jsou evidentně mnohem lepší než ta, co jsem vyhrabal včera ze sklepa

Datum: 15.01.15 10:52

A je záhadou, jak je možné, že se laciné šmejdy prodávají - když už dělám střechu, tak i když si jí budu dělat sám, bude to tak drahé, že třeba i 20Kč/m2 na folii mne přeci nemůže vytrhnout. (A to samozřejmě nemluvím o tom, že nakonec ta laciná folie vyjde nejdráž po započítání nákladů na opravu).

Datum: 15.01.15 18:20

Kde je poptávka, tam je i nabídka, někdy je problém zákazníka přesvědčit, aby si nechal dát vůbec nějakou fólii.

Datum: 15.01.15 18:22

dragoncz,

Máte pravdu.

viz poradna zde:

Opravit to jednoduše sice nepůjde, ale na druhou stranu, když tam nemáte zateplení, tak folie zase není až tak nezbytná - dřív se taky pod tašky nic nedávalo. A pokud jde o zabránění vstupu prachu střechou, tak to určitě půjde vyřešit odspodu nějakým překrytím mezi krokvemi (sádroš apod., hlavně ne zase igelit...

Datum: 15.01.15 21:05

Milane, tim jsem určitě nechtěl nikoho nabádat, aby folii nedával, jen jsem chtěl tazatele uklidnit, že v jeho případě to zase není až taková katastrofa.

Datum: 16.01.15 08:17

Honzo, že to není katastrofa? Katastrofa je něco jiného, ale chápu co chcete říci. Je to špatně prvovedeno.

Hezký víkend..

Datum: 15.01.15 18:36

Dělal to firma a nás, jako zákazníky by opravdu nenapadlo kontrolovat, jestli se nevyrábí kvalitnější folie. Stejně tak by asi nenapadlo kontrolovat jakéhokoliv zákazníka, jestli mu dává pan automechanik na poloosu auta kvalitní simmerring-gufero, nebo kontrolovat pana elektrikáře, jestli dává do škatulek originál svorky "wago" nebo nějaké neznačkové, které jsou taky na trhu.

Ne každý má čas, aby byl neustále s řemeslníky na stavbě a kontroloval každý krok a každý materiál co se tam dá, na stavbu se dojíždělo ob den, člověk musí taky pracovat, starat se o rodinu. Takže ono to není zas tak černobílé. Po bitvě je každý generál.

Děkuji za pochopení pánové

Datum: 15.01.15 19:35

Realizační firma by měla předložit podrobnou cenovou kalkulaci, často ale je problém ten, že zákazníci se vůbec nezajímají co v té kalkulaci je, nýbrž je zajimá pouze výsledná cena, ta ale může být snížena právě použitím nekvalitních materiálů. Ideálně by měl poptávající vzít jednotlivé rozpočty a prokonzultovat je s nezávyslou kvalifikovanou osobou, nejlépe si zařídit dozor ještě při realizaci. Tvrdit, že po bitvě je každý generál je nesmysl.

Datum: 15.01.15 20:07

Stavba se nedělala na jeden "zátah". Z nedostatků financí se jelo postupně, nějakou dobu byla hrubá stavba i pod plachtou. Pane "dragoncz" nás absolutně nezajímala jen cena! Píšete o něčem, o čem nevíte. Naopak, my jsme si nechali veškeré dřevo na krov ohoblovat, i přes vyšší cenu. A to, že hoblované dřevo je odolnější, než vodrbané z katru mám už roky vyzkoušené. Navíc náš krov se dělal masivnější, než bylo v původním projektu.

Původně jsme měli v projektu stavbu z YTONGU, zvolili jsme pálené cihly POROTHERM, takže prosím, nepodsouvejte mi stále něco ve smyslu, že jsme chtěli ušetřit, když vůbec nevíte, jak to bylo.

Vzali jsme na krov člověka, který má dobré jméno a krov taky dobře udělal, ale něco se opravdu nepovedlo.

Ještě jednou děkuji za pochopení.

Datum: 15.01.15 20:19

Hansi, vy jste dělali hoblovaný krov? Tam bude podkroví?

doplněno 15.01.15 20:59:

Máte i kontralatě?

doplněno 15.01.15 22:21:

Hansi, až to budete předělávat, tak vata nesmí prohnout folii, jako je to na fotce..a už vůbec se nesmí dotýkat této foliie.

doplněno 16.01.15 07:21:

Hansi, ptáte se co na to říci, že nemáte folii až ven a vy mne pak osočíte, že jsem po boji generál? :)

Pokud končí folie jinak, nežli okapním plechem, 3 cm mimo střechu, tak je to špatně. Podle Vašich sdělení, máte krásně ohoblované krovy, a to je vše, ostatní je špatné. A to je nová stavba!

Hezký víkend..

Datum: 15.01.15 21:04

Ne pane Milane, neplánovali jsme tam mít obytné prostory, krov jsme chtěli ohoblovat. Ač se to někomu zdá zbytečné, mně po letech skladování dřeva na truhlářské práce ne. když ohobluju dřevo, nechám ho venku pár měsíců, tak taková ta černá plíseň se do něj dá mnohem později, než do nehoblovaného.

Jinak jsem se rozhodl, že na jaře si dám tu práci a budu po částech rozebírat tašky i s latěmi a folii dám kvalitní od JUTA a.s. A protože se snažím dělat věci dobře, tak při té přiležitosti-odkrytého krovu koupím napouštědlo proti dřevokazným houbám a taky krov natřu lazurou na způsob luxol, možná se tohle někomu zdá až moc péče, ale když už to bude rozdělaný, tak to vezmu od podlahy Samozřejmě budu přemýšlet jak udělat provětrávání a jiné.

doplněno 15.01.15 21:25:

kontralatě máme, průřez 6 na 4 cm, jsou podél krokví, na nich jsou další latě a na nich už tašky, viz foto

na fotce je vidět, že v tomto místě, kde je krov zateplený folie potrhaná není, i když zespodu nevětrá, protože se na ní zepodu tiskne čedičová izolace. Degradaci té folie ve vrchní části střechy způsobilo i střešní okénko výlezu na střechu-UV záření(odrazem) a horko kvůli neventilaci již zmíněné vatě přitisknuté na této nekontaktní folii

doplněno 15.01.15 21:27:

jak koukám na tu fotku, tak nevím, jestli mají latě průřez 6na4 cm, ale kontralatě tam jsou

doplněno 15.01.15 21:28:

Ta folie na obrázku je v pořádku, je jen zaprášená od prachu, z fotky to není moc znatelné.

Datum: 16.01.15 07:24

Folie není v pořádku, to si jen namlouváte. Kdyby to viděl pan Rypl, tak s ním švihne. Hned by to nafotil a objeví se to na školení, jako odstrašující případy.

Jen na kousku vidím, zbytky pilin, a hlavně prohnutá folie od vaty, která se jí nesmí ani dotknout.

Omlouvám se, ale co máte mna střeše OK?

Hezký víkend..

Datum: 16.01.15 17:57

Pane Milane, není důvod k takovému vzruchu, protože je to pořád o tom samém=špatná folie-špatná technologie skladby moderního systému zateplení a ochrany tohoto zateplení před navátím sněhem, vlhkem, nebo silným deštěm(ten tu před pár dny byl)

To, že jsem psal, že na těch místech, kde je vata je folie v pořádku jsem myslel v tom smyslu, že není potrhaná, ne v pořádku v tom smyslu, že je dobře použitá, to bych se totiž nezmiňoval o tom problému-že není folie stažena až dolů.

Jinak se nebojte, krov je opravdu dost masivní, v porovnání s projektem je masivnější, kvalitní betonové tašky KM Beta jsou položeny také dobře, to by při těch velkých deštích už někde byl už znát nahoře průnik vody(bylo by to vidět na palubkách, po kterých se člověk "hemží" když chce zkontrolovat nejvrchnější vnitřní část střechy.

Navíc před rokem jsem sundal žlaby a svody dešťové vody, odrezil, natřel konzervačním prostředkem proti korozi a několikrát natřel barvou.

Takže mimo ten průser s folií, nekvalitní a nekvalitně provedenou je střecha v dobré kondici.

Datum: 15.01.15 20:46

Předně Vám nic nepodsouvám, ale píši o tom o čem velice dobře vím a protože neznám Váš konkrétní případ, tak píši všeobecně. Z fota vidím, že se evidentně opravdu něco nepovedlo a i u člověka s dobrým jménem platí, důvěřuj ale prověřuj. Pokud střecha má odvětrávací tašky, jako, že by měla mýt, tak by jste měl uvažovat o nápravě.

Datum: 15.01.15 21:11

To víte, že dnes bych řešil spoustu věcí jinak, člověk se stále učí, já pocházím původně z města. To je pravda-důvěřuj, ale prověřuj.

Je to ponaučení pro příště. Věřte mi, že jak už jsem psal-mnoho elektrikářů používá jističe za pár korun-čínské. Koho ze zákazníků by napadlo předem shánět informace o značkách jističů nebo "wago" svorek, či něčeho jiného. To už si to člověk kolikrát rovnou může udělat všechno sám.

To nemluvíme o operacích srdce-bypass-chirurg jich má udělat pacientovi 6(šestinásobný) ale udělá jich jen 3, protože spěchá na tenis. Koho by napadlo se ptát řemeslníka, jestli dělá svou práci dobře a jestli nepoužívá zmetky?

P.S. s tím chirurgem si nedělám srandu, tak to někdy chodí

Datum: 15.01.15 22:54

Bohužel řemeslníci dost často dokáží předvézt neuvěřitelné výkony. Před časem jsem byl přizván ke kontrole střechy, kde mistři sice měli kvalitní fólii, žel obráceně a majitel měl půdu jako krápnikovou jeskyni. Na Vaší fotce, neodvětraná izolace v kontaktu s touto fólií je vyloženě průšvihová situace a velké štěstí, že se pod fólii ještě nedostala vlhkost. Při montáži kontralatí bych doporučil dát pod ně izolační pásku, izolace pod kontaktní fólii by neměla způsobovat její vyboulení, ale kdyby k tomu přeci došlo, tak ta páska zabrání průniku vody pod hřebíky.

doplněno 16.01.15 16:51:

to honza 333, pokud dojde k porušení parotěsu a je zprávně provedeno odvětrání střechy, tak ta vlhkost z izolace bez následků odvětrá, akorád v době vzniku kondenzu se sníží účinnost izolace, ono všeobecné platí, že u odvětrávaných střech za určitých podmínek dochází ke zkondenzování v izolaci z nasátého vzduchu z exteriéru, ale potom musí mít možnost opět odvětrat. Není žádné tajemství, že z tohoto důvodu jsou izolační vlastnosti u odvětrávaných střech horší než u neodvětrávaných, ale na druhou stranu, pokud by se dostala vlhkost do izolace neodvětrávané střechy, tak je to pořádný průšvich.

Datum: 15.01.15 23:37

Je tam ještě jeden špek, o kterém nevíte-ta folie není svedena ke žlabu, ale končí asi tak jeden metr nad. Co na to říct?

Bohužel, ani sádrokartonáři asi nepřišli na to, že cpou vatu přímo na kontaktní folii.

Díky za tip ohledně izolační pásky pod kontralatě.

Datum: 15.01.15 18:20

Tak je jasné, že máte nepovedenou fólii po taškami, ale na to jste přišel proto, že vám tam zatékalo, nebo jste se toho všimnul při namátkové kontrole? Pokud jste zatím neměl žádné problémy, tak bych do toho nezashoval a v klidu si užíval klidného bydlení. Fólie pod krytinou je jen jako určitá pojistka pro případné nedostatky ve střešní konstrukci.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 15.01.15 21:17

Přišel jsem na to kontrolou. Pravidelně budu dělat kontroly kolem domu. Ale i kolem auta se to chce rozhlédnout, před rokem jsem předešel zničení kloubu na poloose u auta-zpuchřelá manžeta na hřídeli.

Vůbec každému bych doporučil, aby si do kalendáře předem zapsal úkony nebo kontroly na své nemovitosti.

Datum: 16.01.15 08:05

Já se taky občas rozhlížím, protože jsem si domeček stavěl sám a vím z čeho je postavený. Už stojí 25 let a nezdá se, že by nechtěl stát dál. Za tu dobu jsem měl řemeslníka pouze na přivedení plynu a na výměnu oken (zedničinu jsem si dělal pochopitelně sám). Stavěl jsem ještě podle starých technologií a těsně po kolaudaci padly hranice a najednou jsem měl nový dům cca 10 let morálně zastaralý. Na druhou stranu jsem schopen posoudit ten rozdíl mezi starým systémem a novikami. Jak už jsem napsal výše, tak marketing se vás snaží přesvědčit o nezbytnosti použití jejich výrobků, ale né vždy je to opravdu ku prospěchu. Zrovna fólie do střech jsou spíše k vzteku a někdy k pláči. Jejich přínos je diskutabilní, ale výrazně zvyšují pracnost a nákladovost.

doplněno 16.01.15 08:13:

Shodou okolností jsem se ptal loni na jaře u výrobce krytiny na životnost fólie používané pod tašky, kterou prodávají pod svou značkou, ale myslím, že výrobcem je JUTA. Dozvěděl jsem se, že to po 15 letech ztrácí vlastnosti a nedá se na to spolenout.

Datum: 16.01.15 09:33

Ohledně životnosti novodobých stavebních materiálů - Když jsem zkoumal problematiku střešních konstrukcí, četl o detailech parotěsných zábran - tmely, lepicí pásky,... , o tom, jak každý průraz hřebíkem je kritický a propustí spoustu páry, která se pak srazí uvnitř konstrukce a už tam na vždy zůstane,... tak jsem se nemohl ubránit myšlenkám na to, jak asi tyhle lepicí pásky a další syntetické materiály budou vypadat třeba za 30 let. Koupíte střešní kritinu se životností 50 až 100 let, takže na střechu po celý život nesáhnete, odspodu je to uzavřeno sádrošem, takže vidět nikam není. Takže teprve až se vata nacucá vodou a trámy shnijou, zjistí se, že je něco špatně.

Datum: 16.01.15 10:21

Honzo, neubírám Váš názor, ale závěr je špatný...

Takže teprve až se vata nacucá vodou a trámy shnijou, zjistí se, že je něco špatně.

Pokud je stavba správně provedena, pokud podle Vás se začně postupně rozsypávat folie, začně i prosakovat krytina, tak po zbytku folie začně skapávat voda přeci ven a vy to objevíte. Určitě si všimnete kontrolou 1 za 3 roky, že máte popraskané tašky. nebo odkud se vezme voda, aby mohla shnít vazba?

krásný víkend

Datum: 16.01.15 11:46

Ono to ne úplně patří pod původní dotaz a tím došlo ke zkreslení - psal jsem o např. porušeném parotěsu, takže ta voda se vezme odspodu a nikoliv porušenou kritinou. Možná jsem to sem vůbec neměl psát, nebylo cílem rozvinout rozsáhlou polemiku dosti se odchylující od původního tématu. Nemá ale smysl zakládat kvůli tomu diskusi, protože by to stejně bylo jen teoretizování - tak dlouhé zkušenosti ještě nejsou.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.