Stavba akvária z ytongu

Od: Datum: 01.02.15 20:16 odpovědí: 7 změna: 20.02.15 09:22

Dobrý večer,

plánuju toto aq a přemejšlím o tom, vyzdít jej z ytongu a pak natřít nějakou voděodolnou látkou( jakou ).Co Vy na to? Někdo nějaké zkušenosti? myslím, že pokud použiju ytong 10 cm a hodím to z obou stran do perlinky, tak by to mělo vydržet, ne? A nevím jak nalepit to přední sklo..Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.02.15 20:20
avatar

No, nevím, přijde mi to dost partyzánština. Asi by to technicky šlo, ale jednak bych tomu nevěřil, že to nebude časem prosakovat, jednak bych se bál toho, jestli by se z impregnace něco neuvolňovalo, co by mohlo škodit rybám. Krom toho by se to asi blbě čistilo. Prostě řečeno - proč do toho prostoru neumístit klasické skleněné lepené akvárko?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: luckyboy*
Datum: 01.02.15 20:28

protože si ještě nejsem ůplně jistý rozměrama a je možné, že bych ještě zvětšil šířku, a to se pak bavíme třeba o 1600 litrech, a to už je drahé celoskleněné AQ... vím že se to dělá ...viz. http://www.numa.sk/clanky/detail/mega-akvarium ale jde mi o to, jestli by to vydržel i ytong

Od: bruk600*
Datum: 01.02.15 20:49

Ten Yotong ponese největší tlak dole a tak bych ho nějak ukotvil k podlaze, protože jen položený na maltu by ho ten tlak mohl odstrčit. Třeba by šel k podlaze přivrtat "L" profil a ten by neměl dovolit žádný posun té stěny

doplněno 01.02.15 20:53:

Případně by šlo dát i do vodorovné spáry ve spodní třetině nádrže pasovinu, jako armaturu, ukotvenou do bočních zdí a svařenou přes roh.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bruk600*
Datum: 01.02.15 20:44

Dobrý den, taky jsem chtěl něco takového dělat, ale nakonec z toho sešlo. Hledal jsem taky něco škovného na stěny a vyšlo mi pouze sklo. Pokud však budete mít dostatečně pevné zděné opory a to by ten Yotong dobře provázaný mohl být, tak by to šlo udělat i z poměrně slabého skla. Chtělo by to stěnu srovnat a na ni dát desku polystyrénu. Takto vystlat celý vnitřní prostor. Pak vlastně slepit uvnitř akvárium (třeba i z 5 mm skla a jen na přední stěnu dát silné sklo. To sklo, které bude podložené zdivem nemusí být ani v jednom kusu, protože když spáru přelepíte na silikon páskem skla, tak to stejně bude těsnit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: moto®
Datum: 03.02.15 08:50
avatar

Tedy z Ytongu jsem ledacos dělal, ale na akvárium by mne nanapadlo ani omylem. Kdysi jsem dělal akvárium z úhelníků, fungovalo dobře a to ještě nebývaly silikony jako dnes. A pokud bych chtěl dělat akvárium stavebním způsobem, tak bych jej odlil z betonu do armování - formy. Dají se dělat i velmi slabé a při tom pevné skořepiny. Do betonové směsi se přidávají sekané ocelové drátky, nebo i sekaná skelná střiž. Svého času jsem takto z betonu dělal formy pro laminování, páč sádrová vydržela jedno nebo dvě sejmutí a bylo po ni a forma ze skelného laminátu byla daleko dražší než cementová.
Pro zajimavost uvedu, že se svého času dělaly i pokusy se stavbou námořních lodí z betonu. Ostatně, betonové, poměrně tenkostěné nádrže na vodu jsou zcela běžné. A existuji pro ně i hygienicky nezávadné nátěry. Jeden z mých tchánů míval na půdě betonovou nádrž na pitnou vodu kterou si sám vyrobil.
V akvariu bych sklo přilepil silikonem zvnitřku, aby jej tlak vody tlačil na konstrukci. Jsou i speciální lepidla přímo na akvária, v této velikosti by bylo asi drahé a dle mého skromného názoru by silikon stačil.

doplněno 03.02.15 09:49:

napsal jsem blbost, odlít do šalování a ne do armování, páč armování je výztuha

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.15 09:20

Na tom odkazu co dáváš, je nádrž vyrobena ze železobetonu který na rozdíl od Ytongu dokáže přenášet díky železu i tah, a to je ten hlavní důvod proč by to z ytongu nešlo. Prostě by se to po napuštění, či v jeho průběhu celé roztrhalo.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.02.15 09:22

Tlak vody byl měl Ytong vydržet, ale nedoporučujeme z hlediska voděodolnosti.
S pozdravem technická podpora Ytong.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.