Připojení plynového sporáku

Od: Datum: 12.01.15 11:09 odpovědí: 10 změna: 23.04.15 22:35

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Máme nahlášenou revizi plynových sporáků. Domovní důvěrník nás upozornil, že bude nutná výměna pevného připojení za hadicové. Prý je nová vyhláška a je to povinné pro všechny. Je to pravda, nebo může zůstat stávající připojení?

Děkuji za odpověď.

Kučerová R.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.01.15 11:14
avatar

Ano, je to pravda. Dá se hadice koupit, není zas až tak drahá. Kupte ji delší, ať můžete sporák odstavovat bez problémů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.15 13:12
avatar

. . . o jenom samotnou hadici ke sporáku zas až tak nejde. Taky si doma neměníte např. přívodní kabel 3x400V sami ale za pomoci odborně způsobilé osoby. Viz odpov. níže.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.15 11:20

Pokud máte ještě starý litinový kohout,tak musíte ještě vyměnit ten. Doporučuji nechat výměnu na servisním technikovi,má to vyměněno za 15 minut a vy máte jistotu,že je to pořádně udělané a klidné spaní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.15 11:25
avatar

¨Paní Kučerová, není to tak, že to staré se musí vyměnit za nové. Pokud se nebude předělávat sporák, klidně to tak může být. Revizák jen očuchá spoje a sdělí verdikt. Pokud je únik, musí být nový kohout, proti zpětnému tlaku.

Pokud Vám nic neutíká je to OK, zůstane starý přívod, páč tak to bylo schváleno.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 12.01.15 11:32
avatar

hadicové připojení je docela vhodné, protože umožnuje manipulaci se sporákem (hlavní uzávěr zavřete) a vyčištění toho za leta nahromaděného nepořádku. Stejně ty staré sporáky s pevným připojením jsou docela po životnosti. Pouze a jen doporučuji vyměnit i ten. Na bazaru se dají koupit krásné plynové (nem moc staré) spor. za příznivé ceny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.15 11:47
avatar

Pravda je to jen částečně. Pevnému připojení nic nebrání. Ovšem pokud máte připojení hadicí, musí se od jisté doby používat hadice nové konstrukce, odolávající požáru a ta se musí po 5 letech vyměňovat. V běžné délce stojí kolem 600,- Kč.

Máte-ji starý kuželový kohout, bude jej asi nutné vyměnit i při pevném připojení, většinou bývají nefunkční.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 12.01.15 13:23
avatar

Dobrý den, buďte zcela v klidu, nechte pracovat revizáka, on potom napíše revizní zprávu, v ní budou zjištěné závady v bytech a lhůta pro jejich odstranění. Pokud se najde závada ve Vašem bytě, tak teprve potom budete konat dle pokynů ve zprávě.

Zdravím!

P.S. Na kopii revizní zprávy máte nárok (předá Vám ji asi někdo z vedení SVJ).

doplněno 12.01.15 13:33:

milancukrar - no, takto to probíhá jednou ročně v našem bytovém domě. Dokonce ani nevadí šroubované spoje (asi také záleží, jaký revizák zrovna přijde). Ovšem, kdo měl spojené dvě hadice, tak je musel nahradit jednou delší - to neprošlo. Bodík dám výše neb i s tou Vaší odpovědí se dá souhlasit.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 12.01.15 13:25
avatar

bene, naprostý souhlas...

doplněno 12.01.15 13:48:

Díky, ale nedělám to kvůli bodům, ale zase na druhou stranu, můžu dát více na charitu.

Ale ke kohoutům, jelikož spravuji měkolik domů, tak trošku o problematice vím. Když nevím, nebo cítím, že mne technik chce oblafnout, požádám svého revizáka a nechám se doučit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.01.15 14:47
avatar

Podle mé zkušenosti je nejjednodušší,když si objednáte revizi plynu,požádat i o výměnu připojení.Revizní technik přinese s sebou nejvhodnější plynovou hadici,uzavírací kohout,a vše odborně připojí a provede revizi.A po zaplacení faktury máte na dva roky pokoj a klid.Nenusíte nic shánět a montovat a bát se,že to nevyhoví.Před rokem jsem to takto udělal a jsem na výsost spokojen.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: franta*
Datum: 23.04.15 22:35

Jsem revizní technik. Stávající ocelová připojení včetně kuželového uzávěru, pokud nevykazují únik nebo jinou závadu, mohou samozřejmě zůstat beze změny. Předpis se neuplatńuje zpětně - až na výjimky, které by bylo složité zde vysvětlovat. Ovšem pokud se montážně na jakoukoliv část plynovodu "sáhne", tak se musí automaticky uvést (ta část) do stavu odpovídajícímu SOUČASNÝM předpisům (to platí třeba i při výměně sporáku). Jinak závitové spoje nejsou vůbec zakázané, ani nebezpečné, pokud jsou provedené správně a pokud nejsou v neodůvodněném množství. Nové typy plynovodů jsou oproti ocelovým závitovým (nebo ocelovým svařovaným) daleko méně odolné a při jakýchkoliv haváriích představují daleko větší rizika. Ale rychleji se montují, je to kšeft pro různé lobby, které to prosazují jako kdovíjakoumodernu. Hadice, které nejsou požárně odolné, mají životnost zpravidla dle výrobce od 5 do 10 let. Pak "doporučeno" vyměnit. Nová hadice musí být požárně odolná, ale v případě, že je instalován před ní uzávěr s požární a nadprůtokovou pojistkou, pak se může použít i požárně neodolná hadice (což je samozřejmě nesmysl, protože je to vlastně o něco dražší a hadice má pak omezenou životnost max. 10 let). V praxi - nejvíce vznikajících závad je zjišťováno právě na chybně provedených montážích připojovacích hadic, které si tam sešmoulí každý trumpeta, pokud doma najde sikovky. Nikdy si nekupujte hadici sami, vždy ji požadujte jako dodávku i s montáži a doklad o montáži si uschovejte k předložení při revizi.

Jinak úplně nejvějším rizikem jsou sporáky, které nemají jištěné horní hořáky pojistkou plamene (stop-gas), což je zatím většina sporáků. To kupodivu předpisům nevadí, ačkoliv nejvíce malérů je právě kvůli uhasnutí plamene. Zatímco kvůli ocelovému připojení sporáku se myslím dosud nic nepřihodilo. Stárnoucí a chybně namontované požárně neodolné hadice budou mít jistě svůj zenit havárií - počítám tak od roku 2020 (zpuchřelé gumové duše uvnitř hadic).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.