Vytápění bytu z 9° na 20°

Od: Datum: 12.01.15 08:06 odpovědí: 10 změna: 12.01.15 21:37
avatar
Dobrý den, před časem jsem se zde ptala, zda je normální, aby v nevytápěném bytě bylo pouze 10°. Včera jsem zde zapnula topení (výhřev probíhá přes nějaký kotel, který spíná, pustí si to plyn a ohřeje vodu. Tu pak rozlévá dál - omlouvám se za neodborný a strašný popis, ale vážně se v tom nevyznám), na termostatu jsem nastavila 20°, topit jsem začala včera asi ve dvě odpoledne, z 9° na aktuálních 16.6° uprostřed obýváku dle meteostanice jsem se tedy dostala za nějakých 17 hodin vytápění. Topení je všude kromě koupelny puštěné naplno, i jsem ho odvzdušnila. Jedná se o byt 3+1, menší místnosti.
Je možné, ze prvotní vytápění bytu bude trvat delší dobu? Snažila jsem si to sama sobě vysvětlit tím, že než to prohřeje ty vymrzlé zdi atd...
Díky za všechny reakce.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.01.15 08:10
avatar

ano to je celkem normální, když jsem vytápěl dům ze 14°C, začal jsem topit kolem 14. hodiny a teprve kolem 23.00 bylo cca 23°C a do rána to spadlo na 18°C, druhý den už to šlo v pohodě a teplota se držela.

Zdi byly prochladlé a nějakou chvíli trvá než se ohřejí. Pokud okolní byty jsou také prochladlé tak navíc pomáháte vytápět i ty okolní, těm se vlastně zvedne teplota zadarmo. Možná o 1°C možná o 5°C, záleží na zdech.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.15 08:13
avatar

bodgirl,

vše bude záležet na velikosti otopných těles a přívodu teplé vody.

Uvedu příklad, v pátek jsem přijel na chalupu, kde jsem zapomněl minulý týden zapnout automat. Teplota 12°C, pustil jsem kotel na plyn na max, a šel jsem k mladým.

Za dvě hodiny jsem šel koupat vnuka a v koupelně bylo 23°C v obyváku 20°C.

Nesmím ale otevřít skříň, páč z ní vypadne zima. Do rána se teplota srovnala.

Musíte ošahávat radiátory, zdali jsou teplé až dole v rohu, oproti kohoutům. Pokud ne, někde je chyba.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.15 08:17
avatar

Já si pamatuji, aby se vypnutí topení rentovalo, ušetřilo se, nesmí minimální teplota klesnout pod nějakých 16-18°C. Pak vytopení na únosnou míru je mnohem nákladnější, než za ušetřené finance při vypnutém topení. To se ani nebudu zmiňovat o vlhkosti v ledových zdech. A na to navazující plísní.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.01.15 09:14
avatar

tak tak. jednou jsem odjel na 14dni a topeni jsem vypnul. po navratu 5°. topil jsem 14dni naplno a porad zima. v kuchini jsem zapinal i troubu. otevrel jsem skrin - kosa, sedl jsem na gauc - kosa... je pravda,ze tehda byly venku mrazy i pres den. teplota vzduchu se sice vytopila pres 20° ale clovek teplo prijima infracervenym zarenim z veci kolem sebe a ty byly dlouho ledové. protopil jsem daleko vic nez jsem usetril. tehdy jsem nemel termostat, dnes ho nastavim na tech sestnact a nekolikrat denne nastavim aby topil nebo pred prijezdem na vyssi teplotu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.15 09:13

Pochopitelně záleží i na teplotě topné vody - je podstatný rozdíl, zda se topí teplotou třeba 50 st.C. nebo třeba 90 st.C. Plynové kotle většinou za normálního provozu netopí na 90 st.C, ale teplotu lze pro účely rychlejšího natopení prochladlého bytu zvýšit. Nicméně pozor - prudké změny teplot s sebou zpravidla přinášejí problémy se srážením vlhkosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.15 09:23
avatar

Ano, je to možné. V první řadě záleží na materiálu stěn. Bratr má chalupu z kamenného zdiva a když nechá zdi příliš vychladnout, trvá i několik dní, než se i při intenzivním topení (skoro do červena rozpálená kamna na tuhá paliva) dá v obýváku sedět bez svetru. Naopak po ukončení topení zůstává v místnosti teplo ještě dlouhou dobu. V ostatních místnostech nemá cenu zatápět, pokud se nehodlá zdržet aspoň týden.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.15 09:47
avatar

Zdravím,
ano natopení prochadlého bytu trvá poměrně dlouho a jak už tady bylo zmíněno, záleží také na teplotě topného media.
Když sem ve starém domě měl ustřední topení na uhlí a třeba týden jsem nebyli doma, stačilo při příjezdu roztopit topení na 90 a držet ho tam půl dne a teplota šla nahoru poměrně rychle. Ale pokud si tak dnes už jen matně vzpomínám, tak na dlouhou dobu vytopení si stěžovali hlavně majitelé objektů vytápených plynem a tak když se zavíděl plyn, kdo mohl nechával si i starý kotel na tuhá paliva právě kvůli natopení systému a na plyn pak přepínal až když už byl dům prohřátý. Kromě jiného se taky říkávalo, že nejdražší na topení plynem je ohřátí domu - udržení teploty že už tak finančně náročné není.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.01.15 14:41
avatar
Znovu všechny zdravím,
moc děkuji za odpovědi. Nastavila jsem nejprve teplotu ohřevu na 60°, ale pak jsem to po přečtení odpovědí zvýšila na 90°, teplota vystoupala na aktuálních 20.4°, byt je pořád ale takový prochladlý. Ale už mám jen tričko s dlouhým rukávem, žádné mikiny - takže úspěch. Už jsem ohřev stáhla na 60°, teplota se pořad drží... ve starém bytě jsem měla kolem 19°, spíš lehce pod, ale stačilo mi to, tak doufám, že za pár dní se byt pořádně prohřeje a bude tu fajn
Moc díky za reakce.
Datum: 12.01.15 14:49
avatar

To že máte v bytě pocit chladu i když je teplota uvnitř již 20,4stC je jasné..Problém je v tom, že vzduch se ohřeje velmi rychle, ale stěny a další "masivní" konstrukce daleko později. Pocitová teplota je hodně závislá na teplotě která sálá ze stěn a okolních povrchů (nejen na teplotě vzduchu v místnosti)...a těm ohřátí na přijatelnou příjemnou teplotu bude trvat podstatně déle.

Vydržte, bude se to již jen zlepšovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.15 21:37
avatar

jj, říká se tomu tepelná kapacita stěn. Při prvním vytápění se musí ohřát nejen vzduch, ale i stěny. Dům je studený a proto je úplně normální, že po prvním zatopení teplota rychle klesá. Při druhém zatápění by to mělo být už lepší a napotřetí už byste měla mít v bytě teplo až do rána.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.