Voda ve sklepě

Od: Datum: 11.01.15 21:26 odpovědí: 9 změna: 12.01.15 19:52

Dobrý večer. Chtěl jsem Vás požádat o radu či zkušenost. Koupili jsme starší dům a celý ho opravujeme. Sklep cca 4x2 metry a cca 2,5m po terénem a je v něm voda cca 50 cm. Před domem je studna cca 4 metry daleko od sklepa a cca 8 metrů hluboká. Studna několik let nebyla používána a byla plná vody. To samé sklep byl plný vody nejaký pátek nebyl používaný . Celou studnu jsem odčerpal a ve klepě jsem udělal studánku a odčerpávám. Čerpadlo mám o průtoku 6000l/h. Čerpadlo se po každých 7 minutách sepne na 5 minut. Odčerpávám cca 3 dny a není vidět ani žádná změna průtoku vody. Když jsem to spočítal, tak za den ze sklepa odčerpávám 60 000 litrů vody. Nemáte někdo zkušenost či nějak radu? Děkuji za odpovědi. Nevím jak mám dále pokračovat. Sklep potřebuji a zavážet ho nechci.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kjanik112*
Datum: 11.01.15 21:51

Doplňte tyto údaje: Hladina vody ve sklepě a ve studni byla ve stejné výšce? Když jste studnu vyčerpal, na jaké výšce se drží teď její hladina? Je zase plná vody? Jaká je tam zemina: jíl, nebo propustný písek, štěrk? Není vedle Vás kanalizace, která by byla níže, než podlaha sklepa-bylo by v případě drenáže sklepa vodu kam odvést? Není domek-vůči okolnímu terénu-utopený?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.15 23:10

Hladina vody ve sklepě byla cca 50 cm. Hladina vody ve studni byla cca ta samá jako ve sklepě. Po vyčerpání studni jsem cca o 5 metrů níže jak podlaha sklepa. Jsme na jílu. Domek není vůči okolnímu terénu utopený. Kanalizace je vedle baráku, aleje bohužel výše jak podlaha sklepa :(

Datum: 11.01.15 21:56
avatar

Hladinu vody ve studni musíte udržovat pod úrovní podlahy ve sklepě. Máte vydatnou studnu a okolí je nacucané vodou. Bude vám to nějaký pátek trvat, než se to stáhne do studny. Máme podobný případ, ale studnu přímo ve sklepě. Po tom co se barák připojil na městský řad, tak je studna plná vody a jakmile je táně, nebo větší deště musíme odčerpávat, jinak ťapeme ve sklepě ve vodě.

Sklep je dobrý a studna také. Jakmile ji začnete využívat třeba k zalévání, mytí, auta, vytáhnete z ní užitkovou vodu apod, tak se problém vyřeší. Zatí je vše nasáklé vodou a není to tázka týdne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: milan23*
Datum: 11.01.15 22:19
Já bych s tím odčerpáváním trochu zpomalil,aby se Vám domeček neodporoučel k zemi.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.15 22:39

Jak bych to řešil já - amaterský praktik? Sklep zanedbatelné velikosti bych tzv. pustil k vodě, dnes už tam brambory mít nemusíte a pod. To znamená, že bych se nechtěl zruinovat kvůli nějakým izolacím, odvodněním a celoživotním vyčerpávajícím pracem kolem sklepa pod. Provedl bych si rozbor vody na zkoušku, neboť to samé bude ve studni a z toho bych vycházel. V každém případě si myslím, že ideální stav by byl ten, že tuto vodu bych tam nechal a využíval min . na toaletní potřeby, zahradní zálivky a pod.,( neznám charakter vašeho RD), ve sklepě bych provedl odvzušňovací meliorační drenáže( v obvodových zdech o průměru 50 mm) ), nebo jak to mám nazvat, ale až nad předpokládanou maximální úrovní vody, klidně až pod stropem, vyvedl bych to ze sklepa jak pod stropem ven ( tam by bylo nasávání vzduchu) a jinou cestou bych to vyvedl komínovým efektem někam mnohem mnohem výše ( vnitřkem domu - ne venkem) za pomocí plastových rour cca 100 mm( novodur, či žluté maliorační krky podobného průměru). Strop bych nad systémem odvzdušnění celý zateplil a zaizoloval( tedy pokud máte nad sklepem obytnou místnost) Sice vím, že toto vám nikdo tady určitě neporadí, ale já bych to tak udělal a jsem si jist, že bych byl spokojenej. Zda voda někdy klesne či ne, je už otázka další, domácí větrání budete mít hotové a hlavně, i vlhkost zdí pod stropem i sklepním prostoru jako celku, vám klesne. Zda tuto myšlenku podpoříte nebo zavrhnete, mi je jedno.., to je jen takový momentální nápad, který mám doma v bledě modrém osvědčenej a dělal sem si to úplně sám. Vše však záleží na vaší peněžence.., postup může být také zcela jiný, propracovaný, složitý, nákladný - ale ne však vždy zaručený .. sanyo

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.01.15 07:34
avatar

stofíčku,

opravdu 60 kubíků vody denně?

Nevíte jak pokračovat? Musíte si rozhodnout co bude chtít dělat se sklepem, kolik desetitisíců do toho nacpat, zdali se to vyplatí.

Osobně byl doporučil dobrý nápad od kolegy sanyo. Pokud chcete sklep zachovat a suchý, musíte si pozvat hydrologa a stavebního technika.

Hydrolog zaměří odkud a kolik vody přitéká, navrhne řešení jak vodu odklonit. Stavební technik zjistí podrobně stav sklepa a navrhne sanaci objektu.

Pak rozpočet a jste u částky...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.15 09:30

Nevím, podle čeho jste spočítal, kolik vyčerpáte za den, předpokládám ale, že vodoměr na čerpadle nemáte a vycházíte tak z nějakého údaje výrobce čerpadla a odhaduji, že to bude maximální průtok. Ten ale může významně klesat s rostoucí přepravní výškou. Takže uvedené množství vyčerpané vody bych považoval spíše za velmi teoretické.

Jinak bych také souhlasil s tím, že okolí sklepa je značně nacucané vodou a po třech dnech je brzy dělat nějaký úsudek. V létě mi ve sklepě praskl vodovod, teklo to tam nějakých 12 až 18 hodin, než se na to přišlo. Bylo to před vodoměrem, tak nevím, kolik toho tam nateklo, ale málo ne, hladina byla 1,5m. Vodu jsem odčerpal, vodovod opravil a druhý den tam zase bylo minimálně 0,5m vody a takto ještě několik dní. Prostě nacucalo se vše v okolí a pak to vodu zase pouštělo zpět. Ve Vašem případě to bude nacucané daleko víc.

Otázka je, proč čerpáte přerušovaně. Na druhou stranu asi je fakt potřeba dát pozor i na přiliš rychlé odčerpání, aby Vám to celé nespadlo.

Možná by nebylo od věci prověřit skutečný průtok čerpadlem (nějaký starý vodoměr, nebo třeba čerpat do 50l barelu a měřit čas), možná budete překvapen, jak málo se vyčerpá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.15 14:03
avatar

před čerpáním jste měl ve sklepě 4 000l vody (4m x 2m x 0,5m = 4m3= 4 000l); ta studánka ve sklepě má jakou velikost? podle toho a počtu čerpání můžete přibližně odhadnout celkové množství vody...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.15 19:52

Dá se natáhnout kanalizační trubka vyspádovaná ze sklepa někam do níže položeného místa v rozumné vzdálenosti? Např nějaká vodoteč nebo potok nebo hlavní kanalizace?

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.