Proč se ke konci vrtání často zasekne vrták?

Od: Datum: 01.02.15 19:06 odpovědí: 9 změna: 02.02.15 01:11

Ahoj, proč se ke konci vrtání často zasekne vrták? Není to způsobeno například neodborným naostřením vrtáku, kdy je například jeden břit delší než druhý, nebo za to mohou nestejné úhly dvou řezných ostří při broušení?

Není vůbec příjemné, když vám chce vrtačka ke konci otvoru zkroutit ruce

díky!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.02.15 19:15

Je to tým,že na konci pretlačite ostavajúci materia v mieste rezu britu vrtáka a dôjde k zaskrutkovaniu vrtáka a naslednému veľkému úberu materialu fazetou vrtáka.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: bruk600*
Datum: 01.02.15 19:20

Tak, tak, střed vrtáku klade největší odpor při vtlačování vrtáku do materiálu a když odpor zmizí, tak na obvodu vezme vrták velkou šponu a kousne se.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.02.15 01:11
Ohodnoceno: 0x
 
Od: moto®
Datum: 01.02.15 19:23
avatar

To dělá i sebelépe nabroušený vrták. Jakmile se střed vrtáku začne klubat na druhé straně, vrták ztrácí odpor a jakmile pracovník nezmenší tlak tak se vrták zakousne. Je to hlavně o zkušenosti a citu při práci. Zkušený pracovník to ucítí a postupně zmenšuje tlak a dovrtává velmi opatrně. Nicméně i starým mazákům se někdy kousne.

Pokud to jde, je dobré vrtat na nějaké podložce z podobného materiálu. U některých materiálů je to nutné, nebo se i přizpůsobuje úhel vrcholu vrtáku, já jsem dělával třeba u plexi na motorce.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: hans*
Datum: 01.02.15 19:24

Takže to udělá i vrták perfektně nabroušený?

Lze to nějak potlačit ten jev?

Jinak díky za odpovědi

Datum: 01.02.15 19:30

Tento jav len obmedzite a to jemným tlakom pri dovrtávaní diery.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.15 20:40

Jde to odstranit pouze citem člověka, který tlačí na vrtačku.

Pokud je možné vrtat přes stojánek s upnutou vrtačkou, tak díky delší páce máš lepší kontrolu nad rychlostí posuvu do řezu.

A samozřejmostí je dobře upnutá součást, kterou vrtám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.15 20:43
avatar

Zdravím,
ano, udělá to i vrták perfektně naostřený.
Potlačit tento jev lze z části 2 způsoby
1) úpravou technlogie vrtání
- vrtat na podložce, tzn. že vrták vybýhá z vrtaného metriálu do materiálu dalšího - většinou se používá dřevo, lepší je tvrdé než měkké
- zmenšit tlak na vrták ke konci vrtání
- v případě vrtání plechů (zvlášť tenkých), kde tento jev nastává nejčastěji, použít např. technologii "vrtání přes hadr"
2) úpravou vrtáku (změnou ostření vrtáku)
- tzv. zúžením středového ostří vrtáku - dělá se pouze při ostření "v ruce", strojně to snad ani nejde, možní tak jedině na nástrojové brusce zvané "kameníček", ale nezkoušel jsem to, dělám to ručně. Výsledkem je to, že vrták jde do materiálu lehčeji, nemusí se na něj tolik v ose vrtání tlačit a lépe se tak odhaduje síla potřebná na konci vrtání.
- vrták se naostří s menším podbroušením (takže řezný úhel je menší) než je běžné. Lidově se tomu třeba říká, že se vrták "brusí na nulu". Takto ostřené vrtáky se používají hlavně na vrtání plechů - vrták se nezasekává, ale materiál spíš po slaboučkých vrstvách "škrábe" Na vrtání silnější materiálů se tato úprava nehodí - je potřeba použít větší osovou sílu na vrták čili vrtání do "plného" je s takovým vrtákem větší dřina. Tak lze vrtáky ostřit jak ručně, tak strojně.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 01.02.15 23:40

Ahoj. A nebo, si nějakou tu větší díru, předvrtávat postupně. Třeba po 2 mm. Menší vrták, vyšší otáčky. Já to tak dělám.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.