Prodej bytu a daň

Od: Datum: 10.01.15 10:10 odpovědí: 6 změna: 10.01.15 13:31

Prodal jsem byt přes realitku. Domluvou ve smlouvě bylo že RK uhradí i daň z převodu při prodeji, k tomu se mají, ale chtějí po mě nyní ještě abych zaplatil soudního znalce na ocenění nemovitosti. Daň se vypočítává z prodejní ceny ale je prý nutné mít znalce pro případ že by nemovitost měla vyšší cenu než se prodala.

Prosím o info zda někdo nevíte jak to je - zda ten znalec musí být, event. pokud bychom ho nezvali co se stane?

Případně čí je to povinnost - kdo za to ručí (prodávající nebo kupující).

Díky Geox


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: joi
Datum: 10.01.15 10:17

1. Pamatujte si, že realitka slouží k nalezení kupce, maximálně k realizaci obchodu (to už je v mnoha přépadech sporné, nebo RK nejsou časté schopny sepsat platnou kupní smlouvu pro konkrétní nemovitost). Jakékoliv platby si máte realizovat sám nebo sjednat úschovu u notáře, banky... Realitka říká do jisté míry pravdu, ale posudek je namístě až po výzvě finančního úřadu.

2. Je vaším zájmem, abyste si ověřil na příslušném finančním úřadu, že daň byla skutečně uhrazena. JInak máte velký problém.

3. Daň hradí jedna ze stran, dle dohody v kupní smlouvě. Obvykle prodávající. Druhá strana neručí. Nejvýhodnější je vyjednat ve smlouvě, aby daň hradil kupující a o to mu snížit kupní cenu. Máte pak klid a je vám to jedno, co se bude dít.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.01.15 10:36

Druhá strana je stále ručitelem. Takže snížit kupujícímu kupní cenu aby se přihlásil k dani, nemusí být rozumné řešení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: geoxŽ
Datum: 10.01.15 10:57

No vidíte to mě nenapadlo. Ve smlouvě mám že se zavazuje daň uhradit RK, ale když to neuhradí tak abych je jako honil po soudech (což soudy na Chomutovsku to je na roky, takže nanic) a možná vsadí na toto.

No každopádně se budu muset vypravit na FÚ kvůli ověření úhrady daně a ohledně odhadu.

Od: uskaŽ
Datum: 10.01.15 10:41

Realitka nemá pravdu. Odhad nepotřebujete, a odvede daň z prodejní ceny. Pokud se to FÚ nebude líbit, dá vám výzvu a ocení si nemovitost sami. Tady zas hrozí třeba penále z nedoplatku.

Já bych tohle předešla. Vemte doklady a zajděte si na FÚ a vám ocení nemovitost a tím pádem budete mít jistotu, že odvedená daň je správně. Tohle je zdarma.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: geoxŽ
Datum: 10.01.15 10:53

No jako postup se to zdá být šikovné, jenom mám obavu že úředník pro mě nebude nic odhadovat zdarma jak píšete. Určitě mě bude tlačit a si odhad udělám sám odhadcem aby to měl všechno bez práce pod nosem.

No zkusím se s nimi nějak poradit.

Od: uskaŽ
Datum: 10.01.15 13:31

Takto to už funguje na FÚ 2 roky. Přeškolili si jednoho pracovníka na odhadce, tedy u nás. Tím při prodeji nemusí být odhad. Za zeptání nic nedáte.

Já mám čerstvou zkušenost z prosince 2014, jinak bych vám to nepsala.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.