Rozhodování o bytě

Od: Datum: 08.01.15 21:57 odpovědí: 4 změna: 08.01.15 23:27

Dobrý den, vlastním podílem 67% byt, druhý vlastník má 33%. Nemohu se s ním domluvit na prodeji bytu ani na pronájmu. Mohu bez jeho souhlasu pronajmout byt a odpovídající část z nájmu mu posílat na účet? Má právo mě takto omezovat? Nejde o dědictví, nejsme příbuzní. Podotýkám dva právníci - dva různé názory.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.01.15 22:01

Můžete pronajmout pouze svou část, protože nelze pronajímat cizí nemovitost.

Pokuď se nemůžete domluvit, tak se obraťte na soud, který může toto vyřešit. Např. povinným prodejem podílu. atd.

doplněno 08.01.15 22:49:

jih> Takovou mám zkušenost s českými soudy. Zákony v tomto nejsou úpně přesné.

Můj případ.

Rodinný dům s 1 bytovou jednotkou, který jsem zdědil společně s 2 sourozenci. Jeden podíl jsem odkoupil.

Takže mám cca 67% a bratr má cca 33% a bydlí tam prakticky v jedné místnosti. Chtěl jsem celý dům pronajmout, soudy mi to zakázali. Byl by to velký zásah do jeho podílu...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jih
Datum: 08.01.15 22:13

Prosím vás, nepište nesmysly, když nemáte o věci ponětí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dwo
Datum: 08.01.15 22:01

Rozhoduje nadpoloviční většina. Tedy vámi popsaný problém - ANO.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.15 23:27

V případě prodeje bytu, jako celku, musí být kupní smlouva podepsána oběma spoluvlastníky.

V případě pronájmu bytu by se mělo jednat o tzv běžnou správu - kde rozhoduje prostá většina za předpokladu, že menšinový spoluvlastník je s návrhem na pronájem bytu seznámen a má možnost se k němu vyjádřit. Samotnou nájemní smlouvu můžete podepisovat toliko vy, jako většinový spoluvlastník.

V případě, že byste byt pronajímal na dobu delší 10 let, musí být k pronájmu bytu souhlas obou spoluvlastníků.

§ 1128

[Běžná správa]

(1) O běžné správě společné věci rozhodují spoluvlastníci většinou hlasů.

(2) Rozhodnutí má právní účinky pro všechny spoluvlastníky pouze v případě, že všichni byli vyrozuměni o potřebě rozhodnout, ledaže se jednalo o záležitost, která vyžadovala jednat okamžitě. Spoluvlastník opominutý při rozhodování o neodkladné záležitosti může navrhnout soudu, aby určil, že rozhodnutí o neodkladné záležitosti nemá vůči němu právní účinky, nelze-li po něm spravedlivě požadovat, aby je snášel.

(3) Není-li návrh podle odstavce 2 podán do třiceti dnů od přijetí rozhodnutí, právo podat jej zaniká; nebyl-li spoluvlastník o nakládání uvědoměn, běží lhůta ode dne, kdy se o rozhodnutí dozvěděl nebo dozvědět mohl.

§ 1132

[Nutný souhlas všech spoluvlastníků]

K rozhodnutí, na jehož základě má být společná věc zatížena nebo její zatížení zrušeno, a k rozhodnutí, na jehož základě mají být práva spoluvlastníků omezena na dobu delší než deset let, je třeba souhlasu všech spoluvlastníků.

Ohodnoceno: 4x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.