Nájem na dobu určitou - výpovědní doba

Od: Datum: 08.01.15 12:52 odpovědí: 2 změna: 08.01.15 14:39

Ahoj všichni, zkoušel jsem hledat odpověď, ale nejsem si jistý, jestli jsem to pochopil správně, tak se vás zkusím zeptat:

Chceme se odstěhovat ze současného bytu a máme smlouvu na dobu určitou. Ve smlouvě je uvedeno:

Nájem bytu zaniká:

1. uplynutím doby, na níž byl nájem sjednán

2. písemnou dohodou mezi nájemcem a pronajímatelem

3. písemnou výpovědí pronajímatele

4. písemnou výpovědí nájemce
moje otázka tedy zní: když podáme výpověď dnes, začně běžet klasická 3 měsíční výpověďní lhůta, i když to ve smlouvě takto uvedeno není?
Předem díky moc za reakci.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 08.01.15 14:16
avatar

Dobrý den, řekl bych, že ano. Ovšem, dle NOZ není zřejmě splněna přesně podmínka o době výpovědní lhůty, která by měla být ve smlouvě uvedena (a také důvody). Citace: "§ 2229 - Nájem ujednaný na dobu určitou může každá ze stran vypovědět jen v případě, že ve smlouvě byly zároveň ujednány důvody výpovědi a výpovědní doba." Takže, jako lepší řešení bych viděl tu dohodu. Zdravím!

P.S. Dohoda by mohla být pro Vás výhodnější, ale pronajímatel s ní musí souhlasit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.15 14:39

Zde se právě projevila slabina nové právní úpravy. Dle nového občanského zákoníku (NOZ) má nájemce právo vypovědět nájem bytu sjednaný na dobu určitou jen v případě, změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval (§ 2287 NOZ). Dle důvodové zprávy to může být například změna pracoviště. Naproti tomu, podle "starého" občanského zákoníku mohl nájemce nájemní smlouvu vypovědět kdykoliv, bez uvedení důvodu, výpovědní doba byla 3 měsíční. Tuto právní úpravu však NOZ nepřebral, chce-li nájemce vypověďět nájem bytu sjednaný na dobu určitou, může tak učinit jen z důvodu stanoveném zákonem (viz. výše § 2287) anebo z důvodů, které jsou v nájemní smlouvě výslovně uvedeny (§ 2229 NOZ). Nelze však, dle nové právní úpravy, vypovědět nájem bytu na dobu určitou "jen tak", bez důvodu.

Zkrátím-li to, výpověď nájemce z nájmu bytu, je-li nájemní smlouva na dobu určitou, bez udání důvodů by měla být považována za neplatnou, tudíž pronajímatel by mohl dělat "pupínky", s výpovědí nesouhlasit a požadovat nájemné až do konce nájemní doby. Jinak, výpovědní doba by i zde byla 3 měsíční (analogie § 2231 NOZ) a

Ohodnoceno: 5x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.