Flek od rozteklé svíčky

Od: Datum: 07.01.15 16:48 odpovědí: 12 změna: 09.01.15 16:33

Dobrý den. Měla jsem v kapse zimní bundy zapomenuté čajové svíčky, které jsem měla na hřbitov a pověsila jsem si bundu na věšák, nad ústřední topení. Svíčky se úplně roztekly a zůstal na bundě dost velký, vypadající jak mastný flek. Zkoušela jsem čistit jarem, vyprat v pračce, ale flek je stejný. Máte někdo radu, jak se fleku zbavit? Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.01.15 16:50

Teď se obávám, že moc nenaděláte, zvláště pak, když už jste ledacos vyzkoušela. Měla jste celou bundu i se svíčkami nechat hodně vychladit a vost zastudena vydrolit a vysát. Do posledního drobečku.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.01.15 16:51

Dobrý den, vosk odloupněte, přežehlete teplou (ne horkou) žehličkou přes pijáky nad a pod látkou (případně tam dejte ubrousky). Žehlete opakovaně. Zbytek dočistěte benzín. čističem, od krajů ke středu skvrny, aby se neudělaly mapy a pak běžným způsobem vyperte.

Ohodnoceno: 3x

Od: lodyhh
Datum: 07.01.15 16:56

Proč jste to neokopírovala,když už jste to luštila na netu?

Datum: 07.01.15 16:58
A tvoje rada zní jak?

Datum: 07.01.15 16:53

Vosk ze svíčky se nechá odstranit přežehlením přes piják, nebo podobný papír. Jen je otázka jakou teplotu snese materíál vaší bundy.

doplněno 07.01.15 16:54:

tak jsem zas druhej :),

Ohodnoceno: 2x

Datum: 07.01.15 17:30

To nevadí, i tak jsme Ti to ohodnotili taky

..taky to takhle dělám, tou žehličkou, je zajímavý, kolik papíru člověk při tom spotřebuje, ale nakonec je to úplně čistý.

Ohodnoceno: 3x

Od: retrica
Datum: 07.01.15 16:55

Podložit pijákem a přežehlit.Mastné flíčky odstraníte práškem :).

Ohodnoceno: 1x

Datum: 07.01.15 19:39

Ten piják, nebo ubrousky se používají roky. Vyčistila jsem takto politou sedačku voskem, ale je to fuška a těch ubrousků, ale funguje to. Jen nevím, zda to jde i po vyprání, já to vždy dělala hned, co šlo sloupla a potom žehlit a žehlit...

Od: dako®
Datum: 08.01.15 09:11

Díky za rady. Zkusím ještě s tím piákem, ale už není součástí sešitů, jako tomu bylo dříve. Dá se koupit samotný piák? Zeptám se v papírnictví, nebo pak ty ubrousky. Ještě jednou díky.

doplněno 08.01.15 12:31:

Naufrago - děkuji za nabídku, snad seženu.

Babčo - dám vědět. Já doufám, že flek zmizí, bylo by mě líto bundu vyhodit.

Datum: 08.01.15 09:18

Kdybyste nesehnal(a?), určitě doma nějaké pijáky najdu. Sbírám staré sešity a z těch použitých mi vždy piják vypadne, takže je možná někde ještě mám pohromadě, nebo zkusím něco najít v těch nepoužitých. Zkuste zajít do nějakého soukromého papírnictví, nejlépe "malý zapadlý krámek", tam Vám i poradí, jestli se ten piják nedá něčím nahradit.

Datum: 08.01.15 10:34

Napište, jestli to pomohlo, zbavte mě pesimizmu, že po vyprání už nepomůže ani svěcená voda. Budu ráda, že jsem se mýlila.

doplněno 09.01.15 17:28:

Tak to mě velice mrzí. Kdybyste vydrolila, vytřepala a jenom zbytečky vzala žehličkou přes ubrousky nebo piják, tak jo. To by šlo. Ale když už jednou něco prošlo vodou a práškem, tak to je konec. *plac* Na tu kapsu nějakou nášivku ze starých džín? To by bylo moc blbé?

Od: dako®
Datum: 09.01.15 16:33

Tak Vám babčo musím dát zapravdu. Zkoušela jsem nejdříve s ubrouskama, pak jsem sehnala piják a žehlila a žehlila a nic. Flek tam stále je. Máte pravdu, když jsem bundu již prala, tak to zřejmě nefunguje. Díky a dávám bodíky.

doplněno 09.01.15 18:36:

Nášivku, to by byl dobrý nápad, kdyby byla bunda jednobarevná, ale na žíhanou, to by asi nevypadalo dobře. Budu se s ní muset rozloučit. No, za blbost se platí. *zed* Ale na druhou stranu, mám důvod si koupit novou :-D

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.