Dřevo nebo plast?

Od: Datum: 06.01.15 22:19 odpovědí: 37 změna: 20.01.15 00:02

Zdravím,

přestavujeme chalupu po babi na trvalé bydlení a nevím jaká okna. Zeď je 85cm široká, kámen a hlína. Taky někdo říká trojskla a jiný zase, že ve starém baráku je to jedno, tak já nevím. Máte někdo nějaké vlastní zkušenosti a které firmy nebo profily by jste mi doporučili. Budu moc rád za každou radu )

doplněno 09.01.15 17:53:

No a mám další problém, chci rozdělit okno jednou svislou a dvěma vodorovnými příčkami a plastové prý jsou jen v rozměru 64 nebo 84mm, takže mi doporučují spíše dřevěná, takže další malý problém. řeknu vám lidi, není to jednoduché ). Okna mají rozměry 110x 128cm.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: faithoncemore*
Datum: 06.01.15 22:23

Nejsem stavař, ale jeden postřeh ze života: nepřehánět to s moderními úspornými apod, úpravami. Když se staví novej barák, to je jiná. Ale u starejch chalup (kámen, hlína, jak říkáte), když dá někdo plastový okna, tak nejen že poetika jde trochu do háje, ale vlhko nemůže ven a může přijít plíseň tam, kde dříve nebyla. A když se ještě hodí na zdi zateplení, tak pak už je to s plísní skoro na jistotu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.15 22:33

jen takový dotaz .zajímalo by mě jaký myslíte je rozdíl mezi novým plastovým a dřevěným oknem .Dřevěné má podobné vlastnosti akorát se o něj musíte starat časem.Když to vezmu od výroby je to lepený profil který se obrobí.pak inpregnuje,napustí tlakově lazurou,osadí těsněním a odtokovým systemem a do rámu vsadí na těsnění či silikon skla.tak že nějaké dýchání je nerealné,max v kvalitě provedení okna muže být rozdíl. Pokud tedy neplánuje doticný klasická okýnka jak byla dříve ale to je někde jinde tam o těsnění a izolačním skle není slechu

Ohodnoceno: 1x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 06.01.15 22:39

..však jsem uvedla hned v úvadu, že se v tom oboru nevyznám, že jen sdělím, co se stalo několika razantním zateplovačům z okolí. Já totiž neznám "nová drřevěná okna", vůbec, víte, tak to se omlouvám za neznalost. Nikdo v mém okolí je totiž nemá, takže znám jen dřevěná okna stará, kudy protahuje, a plastová okna nová, která se zapařují a zvyšují vlhkost v bytě. My jsme ve starém baráčku vyměnili okna (stará dřevěná za nová plastová) všude kromě koupelny a záchodu. Takže v pokojích jsme museli mnohem více větrat, nainstalovat lapače vody (obden vylévat) a každé ráno otírat okna a koupelna byla v pohodě, akorát tam bylo trochu chladněji (což zase ocenila spotřeba sušičky). A víme o jiných, kteří tu vlhkost po výměně oken tak neřeřili a té plísně se dočkali.

Samozřejmě doufám, že sem odpoví někdo z oboru nějaký relevantní příspěvek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.15 22:52

je jasné že když tam dříve táhlo nebylo tak vlhko,po výměně oken za nová okna se prostor uzavře.pokud jsou vodní páry a vlhko pak musíte pátrat kde se berou,doma jsem to měl podobně,když se kapku člověk zamyslí pak vidí ty blbosti co dělá a tahá si vodu do stavby,začal jsem ,vaření-pára,odtah ,pak prádlo sušení doma,zas voda,koupelna zas pára-odtah ven,pak nemluvě o špatné izolaci zdí,jak jsem uzavřel a zvýšila se teplota v místnosti okamžitě se to projevilo na vlhnutí zdí rosení kondenzát-zateplení to vyřešilo.dnes už jsou 3 skla tam už je kondenzace minimální.jediné místo kde kapku bojuji s vlhkem je ložnice ale člověk vyprodukuje vodu ta někde se ukáže,pokudje vlhkost okolo 55% tak mam sucho žádnou plísen a mapy.tak že hlavně topit,větrat,a netahat si vodu do bytu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 06.01.15 23:04

Rozumím. No ten náš domek byl fakt starej - když se sáhlo na zdi dole, byly ledový. Když se sáhlo na zdi ve sklepě, měl jste mokrou ruku. Tam ta vlhkost nebyla o chování člověka (prádlo venku nebo v sušičce, digestoř foukala ven), ale barák by bejval chtěl spíš podříznout a odizolovat. Ale víte co hodně pomohlo? Krbová kamna - je to krásně suchý teplo a útulno. Stálo to i za ten věčnej bordel kolem kamen v kuchyni.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 07.01.15 07:07
Tak ono krbovky pomuzou. Je to v podstate kontinualni odsavani a vetrani.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vladko17
Datum: 07.01.15 08:50

Tak krbový kamna tam taky budou. Vím že je to o kompromisu. Baráček zatím vlhký nebyl, ale právě je otázka, co s ním udělají ta nová okna, jinak děláme i nové omítky atd, ale ty okna pořád nevím. Peníze by i byly, ale nechci investovat do něčeho zbytečně, no znáte to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luboss*
Datum: 09.01.15 10:00

Když jsem němil okna měl jsem podobný problém jako Vy, spoustu otázek a různých protichůdných odpovědí.

Pomohlo mi, když prodejce od Vekry přizval jejich technika, který mi byl schopen odpovědět na všechny detaily a vše od argumentovat. To mě samozřejmě přesvědčilo si nechat udělat okna od nich, mám plastová trojskla a jsem s realizací spokojen. To co chci říct je, aby jste požadoval radu nějakého technika ve firmě, která Vám bude okna montovat, protože prodejci mají často pouze povrchní informace.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.15 07:26

Já jsem toto řešil v roce 2008.

Nakonec jsme vzali většinu oken dřevěných a pouze do koupelny a na záchod okna plastová.

Teď už těch plastových začínám litovat. Zjistil jsem, že se profil křídla okna prohýbá a tím těsnění nedoléhá na rám okna a netěsní. Normálně pod oknem a nad oknem profukuje.

U dřevěných oken tento problém nemám.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 07.01.15 07:46
avatar

pokud je dům nezaizolovaný hydroizolací, tak je to opravdu otázka co s tím. Trojskla se dávají do izolovaných novostaveb.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 07.01.15 08:37
I to nejlevnejsinplastove okno dum zatesni. Rozdil je v tom, za jak dlouho oknem zacne zase profukovat a budete si nadavat, proc jste nevzal okna lepsi. Takze pokud nova okna, tak se solidnim pomerem cena/vykon. Trojsklo je casto za cenu dvojskla a ma mensi sklony k roseni
Za me rozhodne trojskla. Jestli plast/drevo je na investorove penezence a preferencich.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruk600*
Datum: 07.01.15 09:03

Dobrý den, dal bych plastová potažená imitací dřeva. Stejně asi budete mít ráno na spodním okraji vysráženou vodu, ale to by bylo i na dřevěných oknech. Dřevěná však musíte po nějaké době natírat a dřevo prostě trpí víc na vlhkost i když je to lepený profil. Myslím, že to co nejčastěji působí problémy s vlhkostí ve starých domech není výměna oken, ale změna vytápění. Dříve se prostě topilo v místnosti v kamnech a oheň odebíral pro hoření vlhký vzduch z obytných místností a tlačil se tam podtlakem i kolem netěsných oken chladnější venkovní vzduch. Tak suchého vzduchu v domě jen větráním nikdy nedosáhnete. Proto nezáleží na tom jaká dáte okna, ale doporučil bych vám zachovat vytápění třeba přes krb a počítejte pak taky s nějakým přívodem venkovního vzduchu, protože pokud vše dobře utěsníte, tak to v lepším případě nebude dobře hořet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.15 10:22

Když už budete bourat a rekonstruovat, zajistěte větrání. A jinak, než okny. Nová okna zajistí menší ztráty tepla prostupem, ale větrat bude muset skoro stejně, jako když vám starými okny "táhlo".

Naprostá většina "rekonstrukcí" neřeší větrání a vede k těžkému poškozování staveb i zdraví.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: milan23*
Datum: 07.01.15 11:24
Doporučil bych dřevěná špaletová okna, zevnitř obyčejné sklo,zvenku dvojsklo,Al rámeček,argon. Eurohranol bude mít lepší tvarovou stálost ale cena za m³ je kolem 20tkč oproti dřevu za 6000/m³.Kování na jedno okno cca 2000kč, mosazné kličky se dají sehnat ve sběrnách nebo na inzertních stránkách za pakatel.Pak je třeba uvažovat 3-5 vrstev nátěru kvalitním nátěrovým systémem.Tolik diskutované zasklení je položka minimální-cca 700kč za jedno okno o rozměru zhruba 90x140 cm, který býval obvyklý na starých chalupách.
Z toho plyne, že za takové okno zaplatíte jen na materiálu skoro stejně jako za obyčejné plastové.Když připočtete práci truhláře, máte plastová okna téměř 3.
Pokud nebudete ale koukat jen na cenu, má takové okno několik výhod-není to jen zasklená díra ve zdi, ale ozdoba domu jak zevnitř tak zvenku.Takové okno vydrží při správné údržbě 60-100 let což je, oproti plastovým, která se za 10 let kroutí,ztrácejí barvu a jsou vyměnitelná jen jako celek,dobrý argument proti vyšší pořizovací ceně.Nehledě na to, jak vypadá plastové okno o stavební hloubce 80mm v 85cm zdi.Jediná nevýhoda dřevěného okna je,že oproti plastovému máte menší plochu zasklení, tím pádem méně světla,ale to už je úděl starých stavení.
A ještě poznámka k riziku vzniku plísní.Těsnit budou nová okna stejně,takže v tom není problém.Osobně jsem přesvědčen, že záhada je v tom, že se už moc nebílí vápnem.
doplněno 07.01.15 18:15: Pro detailisty místo al, SWS šedý rámeček a místo eurohranolu,profil IV68;IV45;dvouvrstvy lepený hranol...,tudíž špaletová okna nemusí být bezpodmínečně z masivu...
Ohodnoceno: 1x
 
Od: bruk600*
Datum: 07.01.15 14:10

Dovolím si nesouhlasit s vaším názorem. Máme špaletová okna taky a vím, že mají sice výborné vlastnosti, ale jak už jste sám napasal, tak nevýhodou je jejich pořizovací cena, mytí oken je podstatně pracnější a hlavně velmi náročná údržba. Ono kdo bude v dnešní době rámy oken maximálně do 10 let opalovat, kytovat a natírat novým nátěrem? Je to příšerná práce, tak akorát místo letní dovolené. Taky to vámi doporučované vápno není samospasitelné, ale je trochu odolnější plísním, než moderní akrylátokaolinové nátěry.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: milan23*
Datum: 07.01.15 15:08
Mytí špaletových oken je podle mne hračka oproti např. šroubovaným zdvojeným oknům za která mnohé hospodyňky spílají svým manželům dodnes.
Jinak nevidím důvod, proč nová okna natírat barvou, to je opravdu cesta k tomu si jednou za 10 let vzít dovolenou a opalovat. Vhodnější je použít lazuru.
Sousedi např. natírají od roku 84 okna obyčejným luxolem,okna jsou zdravá a nehrozí žádné opalování a kytování.Tím neříkám natírejte luxolem, dnes už jsou profesionální nátěry o pár kroků dál.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.01.15 17:45
avatar

Přidám se také se svojí troškou do mlýna. Je fakt, že je třeba při výměně oken zcela přehodnotit zvyky u větrání. Co bylo před výměnou už nikdy nebude po výměně. Mikroventilaci bych úplně zakázal vyrábět. Ovšem za to nemůžou výrobci oken, ale výrobci kování.

Jinak, klasický špaleťáky se nedělají z eurohranolů, ale z klasickýho masívu.

Povrchová úprava je stejná u špaleťáků i u eurooken a záleží jen na vkusu každého soudruha, jestli nástřik vysokotlakem, nebo nátěr nějakým olejovoskem. Rozesmála mě teorie, každých deset let povrchovou úpravu opalovat a znovu natírat. Ježíšmarjá proč? Asi proto, že se každej vybodne na jarní renovační nátěr. Přitom je ošetření celýho baráku práce na dvě hodiny a to i s kafem, kuřáci i s cigaretkou. Pak jsou okna i po dvaceti letech jako nová.

Jediný co je u špaleťáků horší, proti eurooknům je mytí venkovních křídel, ale to jen u oken kde se venkovní křídla otevírají ven.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruk600*
Datum: 07.01.15 17:53

Tak jarní renovační nátěr? Dobrý a po těch 10 letech to bude "zrenovovaný" až do vrstvy 1mm, bude se to loupat a pak co?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.15 18:01
avatar

Tam 1mm vrstva tam nebude ani za podstatně delší dobu, ona to je taková leštěnka, nenatírá se štětkou a loupat se to nebude.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.15 07:59

Výhoda i nevýhoda dřeva je možnost, ale i nutnost údržby. Plast udržovat nemusíte, ale ani nemůžete. Až odejde, budete muset okna vybourat. Dřevěná vydrží při troše péče sto let i víc.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.01.15 08:12
avatar

Kdo z Vám má doma stoletá okna a kvalitní?

Kdo z Vám má doma 50letá okna a kvalitní?

Kdo z Vám má doma 20letá okna a kvalitní?

Kdo z Vám má doma 10letá okna a kvalitní?

Statistický průměr oprav domů je 30 let, (kde se mění i okna..)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.15 07:23

No, první dvě varianty jsem si vyzkoušel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.15 08:16
avatar

Já to o Vás, pane kolego, vím, ale ten konec určitě nemáte..

a kvalitní.

Přeji jen vše dobré.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.15 15:32
avatar

Vladko,

musíte si vybrat z odpovědí, co se Vám líbí. Páč každý mí jiné zkušenosti.

Já mám domek z roku 1896, síla stěn od 60cm do 90cm, příčky 50cm, složení zdiva, od spodu, opuka, přepálené cihly, báchory, mizerné cihly. Vyplěné hlínovou maltou.

Osadil jsem okna plastová, a trojskla. Estetiku neřeším, páč rám okna je schován v izolantu. Často i předokení roleta.

Proč ne dřevěná? páč jsou daleko dražší, musejí se často natírat (udržovat) ...

Profil silný 98mm a zasklení 4/16/4/16/4. Jediné pocení oken bylo po vymalování. Ale jen do druhého dne.

Hliníkové rámečky se dnes již nesmí používat

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirkaurbanovsky*
Datum: 07.01.15 21:17

Jak tu někdo psal, že dřevná okna odvádějí vlkost, tak to je mýtus. Musí s nimi větrat stejně jako s plastovými, proto bych si nebyl jistý ani trojskly. U nových staveb bych doporučil trojskla, ale starším, domku kde to s vlhostí může být všelijaké, to může být sporné. Dnes je honba za tepenými zisky z izolace, ale je třeba si uvědomit nutnost větrat, to pak často letí tepelné zisky pánu bohu do oken.

Dřevo nebo plast je věc vkusu a ceny a údržby. Vkus nechám na každém, plast bývá levnější a nemusí se tolik udržovat.

Dle mého názoru dnes dokáží výrobci velice dobře imitovat dřevěné okna, ale volba je na každém.

U plastových oken jsou nejlepší profily třídy A vyrobené z prvoplastu.

Vždy doporučuji nechat zapsat Vaše si pořadavky třeba na kvalitu plastu do kupní smlouvy a také výrobce oken, protože se ne vždy shodují v výrobcem, budete tak v právu při případném sporu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.01.15 07:38
avatar

Jiří, na 99% s Vámi souhlasím až na zdůvodnění dvojskla a trojskla z důvodů vlhkosti a větrání.

Zasklení nemá vliv na větrání, jen se zvýší tepelná pohoda a úspora. Zabrání se pocení skel.

Větrání, pokud stará okna netěsní, táhnou a dochází k výměně vzduchu. Pokud se dají nová okna, těsní dobře, ale z hygienického hlediska se musí docílit výměna vzduch. Zapomeňme na rčení, smrádek ale teplíčko. Proto je třeba správně větrat, ale správným větráním nedocílíte tepelných ztrát, jako u starých oken. Úspora je jasná.

Za dlouhou dobu co se problémem zabývám, sleduji mnoho zakázek oken, nenarazil jsme na vadu, že profil byl vyroben z plastu třídy A, či B...

Vada byla většinou jen montážní prací...

Přeji hezké dny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirkaurbanovsky*
Datum: 08.01.15 21:03

Milane, souhlasím trojsklo je lepší.

A také souhlasím, s tím, že na první pohled rozdíl mezi třídou profilu není znát, rozdíl v řezu je cca 3 mm.

Ale po 10- 20ti letech může být situace jiná, jde o to, že na okno velmi působí teplotní výkyvy, na sluníčku se může profil pěkně rozpálit a obžvláště pak ten tmavý v dekoru dřeva, proto by měl být tmavý profil správně vždy třídy A.

Nehledě na to, že se na trhu najdou i okna vyrobená z profilu třídy C, takové okna bych si dal tak do chlívku.

Prvoplast je lepší zase v tom, že lépe drží ve svárech, protože je čistý, tudíž v něm nejsou nečistoty, které mají negativní vliv na pevnost sváru, což se může po letech projevit.

Proto vždy doporučuji, vše zapsat do kupní smlouvy, protože prodejce může tyto informace zamlčet a přesnou technologii výroby zná jen výrobce, který by měl být také uveden ve smlouvě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rfaktor
Datum: 18.01.15 00:27

Pane Urbanovský,

co to tu píšete z bludy o tom, že prvoplast je čistý a nejsou v něm nečistoty ... to znamená, že celé Německo a Rakousko, kde je ve výběrových řízeních upřednostňováno a někde dokonce nařízeno použití materiálu z dříve použitých plastových oken jsou pitomci a dodávají si nekvalitu... A ještě jednu poznámku, pokud vám toto někdo tvrdí, že používá pouze prvomateriál - chtěl bych vidět, jak to dokáže, když výrobci profilů jsou v Německu povinni používat recyklované materiály pro výrobu profilů na okna a na nějaké potrefené "české prodejce oken" se vůbec již dvacet let neohlíží a ohlížet nebudou. Recyklovaný materiál ze starých plastových oken se používá již od roku 1992.

Třídy profilů plastových oken jsou při stávajích stavebních hloubkách větších než 70mm již neaktuální - kdysi (58, 60mm, 2 nebo 3 komory) byly důležité pro rohovou pevnost svařence - platí čím více plastu tím vyšší pevnost. Dnes mají profily stavební hloubku třeba 76, 80, 86 nebo 88mm a třídu B a rohová pevnost je o 30-50% vyšší!

Jak tu někdo píše - důležitější bych viděl tu montáž, když natrefím dlouholetého výrobce, tak výrobky budou v pohodě - 99% případných problémů bude v montáži případně v odbornosti technika při návrhu osazení a konstrukci okna.

Omlouvám se, ale ty bludy mě vytočily, že jsem musel zareagovat.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jirkaurbanovsky*
Datum: 20.01.15 00:02

rfaktore, zbytečně se vytáčíte a matete.

Nic co mi tu podsouváte netvrdím!

Tvrdím, že výrobci profilů vyrábějí profily z plastů různé kvality. Ano mají nařízeno část plastů rekcyklovat, ale k tomu jim postačí, že mají v nabídce a vyrábějí profil z recyklátu a pohodně splní normu, takže jim nic nebrání vyrábět kvalitnější profily z prvoplastu. Znamená to tedy, že žádný výrobce profilů nevyrábí čistě z prvoplastu.

U sváru je kromě materiálu důležitá i čistota plastu, je jasné, že čistší plast bude lépe držet.

Plast je nejen pevný materiál, ale i ohebný a při vysokých teplotách má tendenci pracovat, proto je lepší vyšší třída plastového profilu, protože lépe těmto teplotním výkyvům, které na něj mají zásadní vliv.

Nebo mi chcete tvrdit, že byly třídy plastových profilů zavedeny jen tak pro srandu králikům?

Souhlasím, že je montáž při výměně okna velmi podstatná, ale pokud se někdo dotazuje na materiál oken, mám odpovídat na montáž?

To co tvrdím, že:

- jsou na trhu okna z plastových profilů různé kvality a je třeba se na to dát pozor

- jsou na trhu překupníci s okny, proto je dobé znát výrobce oken

- pokud si zákazník nechá zapsat své požadavky na kvalitu a původ do kupní smlouvy, bude ve výhodě

Za těmito výroky si stojím...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 08.01.15 10:26

Můj děda má názor, dřevo je vyzkoušeno po staletí a plasty jsou vhodné tak na odpady, nádobí, popelnice, popelnice auta, hračky, obklady a podobné vymoženosti jsou riziková

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.15 11:29
avatar

Bambulo, tak musíte dědu poučit, že okna se nevyrábí stejnou metodou jako dříve. Určitě děda bude vědět i jak složitě se okna opravovala, natírala, udržovala. Pokud plast je vhodný na takové zatížení jako jsou ..."odpady, nádobí, popelnice, auta, hračky, obklady..." jistě vydrží více jak dřevo..

Vše je o víře v něco..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.15 21:00

mam okna z roku 2001 ,plast s potahem v barvě dřeva KBE,do dnes není problém,jen technologie je dal,silnější profil a 3 sklo.jen přemýšlím o změně 2skla za 3sklo

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.15 21:04
avatar

pajaras a pokud se nevejde trojsko ro křídla (což asi nevejde) lze zvolit dvojsklo a mezi skly je folie..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.15 21:24

mam 24mm ted,prý tam pujde 3 ale musí se dát nové lišty,uvidíme mam tam 1,1,a v některých 1,4sklo tak zvažuju

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.15 21:26
avatar

máte 4/16/4, a asi dáte 4/16/4/16/4, což je 44mm. Nevím jaké dáte nové lišty, ale pokud Vám nabízí rámeček jen 10 mm, tak do toho bych nešel.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moril
Datum: 13.01.15 20:12

Já mám plastová okna v dekoru dřeva asi 7 let, jsou od firmy Vekra, jsou v pořádku, jen je třeba více větrat. Jde o trojskla a o poznání více izolují oproti původním starým dřevěným oknům. Nevím jestli to půjde, ale asi bych vám tu výměnu doporučil, časem něco ušetříte. Škoda, že jste nešel do trojskel rovnou, já bych nic jiného nebral. Jestliže bude mezi skly mezera jen 10mm tak to nedává smysl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.15 09:42
avatar

pokud vam muzu poradit, pokud je to mozné,vyhnete se jakymkoliv prickam. pokud chcete okno dvoukridlé, tak stulpové. pricky zaberou velkou plochu. klasické plastové okno zabere velkou plochu na materialu a plocha zasklení je malá. zhruba je to tak, ze z celkové plochy otvoru pro okno jsou jen dve tretiny zasklené.pokud bude okno ruzne delené, plocha se dale zmensi.zaroven doporucuju okno usadit co nejvic ven, protoze mate silné zdi a to taky brzdi slunecni svit z velkych uhlu. jinak jestli drevo nebo plast je jen na vas a vasi penezence. euro okna jsou o vic nez tretinu drazsi a neni pravda, ze se udrzujou naterem jednou za deset let. musi se natirat specialním naterem jednou rocne,aby lak nepopraskal. navic drevo neustale pracuje. serizoval jsem jednou euro okna které byly po deseti letech zralé na vymenu. balkonové okno jiz meli majitelé menené, nebyli s tim spokojení,protoze jim bylo sdeleno,ze je okna preziji. je fakt, ze dnes jsou euro okna lépe zpracované, ale drevo stale pracuje, musi se udrzovat. plast vydrzi mnohem dele. mam plastové sest let a jsou stale jako nové. obcas namazu kovaní, okna jsem si naposled serizoval kratce po montazi, kdy si to sedlo a od te doby jsou tak jak jsou, zaluzie sita vse puvodní.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.