Čtyřcestný ventil

Od: Datum: 05.01.15 20:53 odpovědí: 3 změna: 06.01.15 22:42

Dobrý den,

mám čtyřcestný ventil IVAR ručně ovládaný. Schéma kotelny viz obrázek

Chtěl bych na tento ventil namontovat nějaký servomotor + nějaké čidlo nebo jednotku která by tento motorek ovládala.

Našel jsem nejlevnější za 8400kč což se mi zdá dost - http://www.ivarcs.cz/cz/regul…acni-sestava-ivar-automix-cts

doplněno 06.01.15 20:23:

A ještě se zeptám:

Když mám přivřený čtyřcestný ventil (na trojku), tak bych měl mít teploty z kotle vyšší než teplota co jde do radiátorů?

A kdybych zase otevřel ventil (např na sedmičku), tak by se měla teplota do radiátorů měla co nejvíce blížit kotli?

Protože já když mám ventil otevřený na tu trojku, tak přívod do radiátorů je horký a zpátečka z radiátorů je až skoro vlažná a rádiátory topí od shora tak do půlky, od půlky dolů je vlažný. Ale když ventil dám na polovinu a víc (např. 5, nebo 7) tak rádiátor topí celý a zpátečka již je také teplejší.

Je to takto v pořádku?

doplněno 06.01.15 20:24:

Ještě doplním, že rozmezí čtyřcestného ventilu je 0-10

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ad®
Datum: 06.01.15 21:12
K druhé části dotazu: takto je to v pořádku.Když to date na tu 7, jde do oběhu více vody,tudíž se topení rychleji ohřeje.Také se ale kotel rychleji ochlazuje.
doplněno 06.01.15 21:36: Může se Vám i stát, že když to dáte na 3, tak vám to ve vyšších patrech domu nemusí topit vůbec,nebo jen málo.Čtyřcestňák je tam proto,že kdyby šla do kotle příliš studená voda, ničil by se.Když to dáte na 3, tak se .většina vody vrátí zpět do kotle, aniž by prošla topením a kotel se tolik neničí.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 06.01.15 22:15

A jak by to tedy fungovalo, kdybych tam dal ten servomotorek?

čidlo teploty bych přiložil na zpátečku malého nebo velkého okruhu?

Nastavil bych si abych na zpátečce měl např. 60°C a podle toho by mi servomotek bud přivíral nebo otvíral ventil, předpokládám.

Logicky by mělo být čidlo na malém okruhu a jak teplota dosáhne 60°C, tak by se měl ventil více otevřít a pustil teplou do radiátorů.. Chápu to dobře?

A v čem je výhoda servomotoru? když topím, tak mi teplota zpátečky na malém okruhu neklesne pod 50°C, použe když už mi dohořívá a poté vyhasíná kotel.

Datum: 06.01.15 22:42

když to tak čtu tak asi tak.mam také 4 cesták a servo,jedno čidlo je na kotlovém okruhu na zpátečce,jedno na výstupu do radiatorů, jedno mam na kotli,plus mam teda ještě na ekviterm regulaci.Kotel mam například na 70c,zpátečku 55c,ekviterm zareagu dle venkovní teploty a sníží požadavek na teplotu do domu např na 45c .servo přivře domů teče 45.kotel stojí na 75 a zpátečka se časem vyrovná kotli +-1 ale to je u automatu.U vás to vidím jako zbytečnost,pokud jsem topil dřevem v ručním režimu polohu na ventilu si nastavím aby se neochlazoval kotel a víc s tím nehýbu,servo je dobré tam kde dochází k častým změnám,třeba automat,klasický kotel je podle mě zbytecnost,roztopíte nastavíte a topíte,

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.