Jsou toto samonosné schody?

Od: Datum: 05.01.15 19:18 odpovědí: 7 změna: 08.01.15 10:25

Dobrý den, dokážete mi někdo poradit o jaké schody se jedná? Jsou samonosné? Když vidím na jakém "zoubku" to drží nechce se mi tomu věřit. Jaký je princip? Doplním, že schody jsou vetknuty do obvodové zdi. Z venku po obouchání omítky je vidět každý druhá nebo třetí schod. Ptám se z důvodu rekonstrukce. Schody prý nidky podepřeny nebyli. Díky.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 05.01.15 19:27

Samonosné schody. Jak již sám název napovídá, celé schodiště tvoří samonosnou konstrukci, která sama o sobě nese celou váhu. Díky tomu se samonosná dřevěná schodiště obejdou bez dalších podpěrných konstrukcí a vy máte pod schody více využitelného místa.

Mezi schody se samonosnou konstrukcí patří schody sedlové, schody zadlabané a také schody bez bočnic.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.15 19:46
avatar

no právě, že jsou vetknuty do obvodové zdi (a nejspíš hodně hluboko ve zdi zazděny), tak tam takhle drží, jinak by spadly jak hajzlík z karet

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivy5®
Datum: 05.01.15 19:59

také je máme,uvnitř jsou roksory ale já osobně tomu stejně nevěřím a raději jsem ještě dala udělat podpěrné sloupy .-)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.01.15 15:31

Dá se tedy říci, že schod drží ve zdi a vytváří celkem slušnou páku. První schod drží po celé délce na "zubu", ale poslední schod už nedrží nikde. Vlastě drží na předposledním schodu+ve zdi. Na podezdění bohužel není prostor, ikdyž by to bylo zbytečné, ale tu jistotu pro oči by to dodalo.

Datum: 07.01.15 16:11

Správný název těchto schodů je "schody visuté". Princip používaný docela dlouho, ve Vašem případě jsou jednotlivé stupně z terasa, rovněž odzkoušené, používané již více než 100 let, žulová visutá schodiště, případně i z jiných kamenů se staví několik století zpět, upřímně řečeno neslyšel jsem nikdy o žádné havárii. Není se tedy čeho bát, krom neodborného zásahu do konstrukce. Jinak kromě toho, že jsou jednotlivé stupně vetknuty (zaděny) ve zdi, tak se opírají vždy o předešlý stupeň, první pak o podestu a v případě že tato není (na začátku schodiště) tak o řádný základ. Jejich trvanlivost je závislá na pečlivém zazdění, a proto se vždy zadění schodů zvěřovalo nejzkušenějším zedníkům.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 07.01.15 16:33
avatar
Robine-*palec* a bodík!Bluematic-zaleží co s tím chcete dělat.Ale jak psal Robin-nezasahovat do konstrukce,abyste pak nemuseli dělat úplně nové schodiště-v lepším případě,v horším raději ani nepřemýšlet!Maximálně nová omítka a zabradlí
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.01.15 10:25

Perfektní, děkuji Vám za vysvětlení. Do schodiště se zasahovat nebude. Pouze zeď ze sádrokartonu pro oddělení mezistupňů a nové zábradlí. Díky!

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.